Съдържание:
- Какво е бял чай?
- Белият чай полезен ли е за вас?
- Видове бял чай
- 1. Bai Hao Yinzhen (сребърна игла)
- 2. Бай Му Дан (бял божур)
- 3. Shou Mei (Noble, Long Life вежди)
- 4. Гонг Мей (Tribute вежди)
- 5. Бял чай Пуер
- Други видове бели чайове
- 1. Цейлонско бяло
- 2. Дарджилинг Уайт
- 3. Асам Уайт
- 4. Африканско бяло
- Свойства на белия чай
- Ползи от бял чай
- 1. Помага при отслабване
- 2. СПИН при лечение на акне
- 3. Може да бъде от полза при бременност
- 4. Помага при лечението на рак
- 5. Подобрява здравето на косата и кожата
- 6. Може да помогне при лечението на диабет
- Други предимства на белия чай
- 7. Подобрява енергията и бдителността
- 8. Помага за намаляване на възпалението
- 9. Може да бъде от полза за бъбреците
- 10. Подобрява здравето на черния дроб
- 11. Добър ли е за сърцето
- 12. Добре ли е за зъбите
- 12. Подобрява репродуктивното здраве
- 14. Помага за лечение на хипотиреоидизъм
- 15. Може да подобри паметта
- 16. Антиейдж
- 17. Помага за храносмилането
- Как да си направим бял чай
- Какво ни трябва
- Какво трябва да направим
- Бял чай срещу зелен чай
- Странични ефекти от бял чай
- Често задавани въпроси
След продължителен и уморителен ден не искаме ли всички просто да се отпуснем и да отпием от чаша горещ чай? Независимо дали става дума за зелен чай или друга ароматизирана напитка, само мисълта за любимата ни напитка повдига настроението ни, нали?
Но знаете ли, че има съвсем различно разнообразие от чай, което може да надмине здравословните аспекти, осигурени от обикновения ви чай? Говоря за бял чай, който беше аплодиран само в Азия до скорошния му поход на популярността. Днес Западът се е събудил с прекрасните ползи от белия чай и неговата здравословна доброта е известна по целия свят.
И така, защо трябва да отидете на бял чай? По какво се различава от другите видове чай? Прочетете, за да научите повече.
Какво е бял чай?
Научно наименование - Camellia sinensis
Роден - Китай (провинция Фуджиан), Източен Непал, Източен Тайланд, Тайван, Шри Ланка и Индия
Любопитен ли сте за историята на произхода на белия чай?
Е, белият чай се роди като инцидент преди около 5000 години в Китай. Случило се така, че докато пътувал по провинцията, император Шен Нунг изведнъж почувствал жажда и бил снабден с преварена вода. За съжаление (или по-скоро за щастие), някои листа бял чай полетяха и паднаха в тенджерата с вода, придавайки му отчетлив и симпатичен вкус. Императорът незабавно хареса точно тази напитка и помоли жителите да потърсят произхода на този конкретен лист. И така се роди нашият специален бял чай!
Интересно, нали? Е, всичко за този чай е интересно от цвета му до вкуса му.
Изображение: Shutterstock
По отношение на научния аспект, белият чай се получава от изсушените на слънце пъпки и листа на растението Camellia sinensis. Този тип е най-малко обработен от всички други варианти. Тъй като е пълен с всички основни хранителни вещества, белият чай се счита за по-добър от всички чайове.
И така, защо го наричаме „бял чай“? Това е просто защото пъпките на растението имат фини, сребристо-бели струни. Те придават лек и сладък вкус на тази напитка. Колко кофеин присъства в белия чай? Е, количеството кофеин в белия чай е далеч по-малко в сравнение с черния или зеления чай. Това е само 28 милиграма кофеин в една 8oz. чаша бял чай.
Белият чай полезен ли е за вас?
Да, белият чай е много полезен за вашето здраве по много начини. Освен че помага за отслабване и помага при лечението на диабет, белият чай е полезен по много начини. Те включват подобряване на здравето на кожата и косата, лечение на акне, подпомагане на лечението на рак, намаляване на възпалението, подобряване на здравето на черния дроб и бъбреците, поддържане на репродуктивното здраве, поддържане на сърцето здраво, подобряване на паметта, енергията и бдителността, подпомагане на лечението на хипотиреоидизъм и подобряване на здравето на устната кухина.
Видове бял чай
Понякога знанието за видовете и сортовете чай ви помага да намерите идеалния чай за вас. Прочетете, за да научите за основните видове бял чай заедно с други налични чайове по целия свят.
- Bai Hao Yinzhen (сребърна игла)
- Бай Му Дан (бял божур)
- Shou Mei (Noble, Long Life вежди)
- Gong Mei (Tribute вежди)
- Чай от бял пуер
1. Bai Hao Yinzhen (сребърна игла)
Този кралски сорт е най-ценният в Китай и по света. Отглеждани в китайската провинция Фуджиан, сребърните иглени листа са приблизително. 30 мм дължина, а пъпките са покрити с видими сребристи власинки. Ето защо той заема челна позиция в йерархията на белите чайове, което го прави най-скъпият сорт.
Най-добрите листа от бял чай се откъсват през пролетта, особено от средата на март до средата на април, когато не се излива.
Най-добрата характеристика на най-добре сварения бял чай от сребърна игла е бледожълтият оттенък, който се предлага с най-добрата температура на водата (75 градуса по Целзий). Винаги можете да видите белите косми, висящи от листата под светлината.
Белият чай със сребърна игла носи лек, деликатен, свеж и сладък вкус. Не забравяйте да добавите две до три чаени лъжички чаени листа и да накиснете този чай за по-дълго време (пет до осем минути), за да извлечете най-доброто от него.
2. Бай Му Дан (бял божур)
Този сорт е малко по-различен от описания по-горе. Той включва нови листа, както и централния иглени кълнове на растението. Въпреки че е широко приет като по-евтин аналог на бял чай от сребърна игла, може да се изненадате да знаете, че този чай от бял божур всъщност е предпочитан от любителите на белия чай поради пълния си вкус и по-ниска цена.
Процесът на скубане на този чай е подобен на този на сребърната игла, като се фокусира върху пролетния сезон без дъждове. Най-добрият бял божур се получава от съотношението „две листа към пъпка“ и е изсъхнал, за да направи зелени листа, които в крайна сметка правят чая.
Докато приготвяте този чай, ще можете да идентифицирате отчетлив аромат, който ще ви накара да се чувствате добре и леко. Чаят е известен със своя бледозелен / златист цвят и плодов вкус, който е лишен от тревисти вкусове.
3. Shou Mei (Noble, Long Life вежди)
Последната категория китайски бял чай е Shou Mei, който идва от естествено изсъхнали горни листа и върхове на бели дървета. Този чай, подобен на сребърната игла, се отглежда в провинция Фудзиен в Китай и е известен в цял свят със зеленикавия си цвят и пълен вкус. Влошените качества обикновено придават тъмно златист оттенък на варенето и трябва да се избягват.
4. Гонг Мей (Tribute вежди)
Този сорт обикновено се приема за третото предпочитание сред любителите на чая. Gong Mei е по-обработен от другите два варианта, споменати по-горе. Произхожда от Xiao Bai (малки бели) дървета, състоящи се от млади листа, които са леко огънати (оттук и името „Вежди“) и без пъпки.
Този сорт има тъмно златист цвят и пълен вкус и често се сервира с неясни суми.
5. Бял чай Пуер
Този сорт се отглежда в планинските върхове на провинция Юнан в Китай и се откъсва през пролетта. Всяка стъпка от събирането на този сорт се извършва на ръка. Известен е със своя богат и сладък вкус и придава невероятен аромат.
Други видове бели чайове
Както обсъждахме по-рано, има различни други видове бял чай, които се отглеждат по целия свят. Нека да разгледаме.
1. Цейлонско бяло
Както подсказва името, този чай се отглежда в района на Шри Ланка и се счита за един от най-добрите сортове, което го прави супер скъп. Отглежда се и се събира на ръка и по този начин може да се нарече занаятчийска работа. Листата се изсушават на слънце и след това се търкалят внимателно с ръце.
Цейлонският бял или сребърен чай е известен със своя деликатен и лек вкус с леки медни нюанси.
2. Дарджилинг Уайт
Точно като цейлонския бял чай, белият чай Дарджилинг също е занаятчийска работа и се отглежда в дъждовен климат. Листата са супер пухкави и леки и придават аромат като мед.
Чаша бял чай Дарджилинг има деликатен вкус и аромат, има бледо златист цвят и е наистина вкусна за нашите вкусови рецептори.
3. Асам Уайт
Рядък сорт, който се отглежда в района на Асам и носи много леки листа. Свареният бял чай Assam придава естествено сладък и малцов вкус.
4. Африканско бяло
Този сорт се отглежда в африканските региони Кения и Малави и има богат и отчетлив вкус, който се харесва на мнозина. Съдържанието на кофеин в този тип е по-високо от това в другите сортове.
Щракнете тук, за да видите увеличена версия на тази инфографика
Свойства на белия чай
Нека сега разгледаме важните свойства на белия чай тук:
- Антиоксиданти - Нивото на антиоксиданти в белия чай е подобно на това на зеления и черния чай.
- Епигалокатехин галат и други катехини - Белият чай съдържа разнообразие от активни катехини, включително EGCG, което е много полезно в борбата с хронични заболявания като рак.
- Танини - Въпреки че нивата на танини са по-ниски в белия чай в сравнение с другите сортове, той все още е полезен за предпазване от много условия.
- Теафлавини (TF) - Тези полифеноли пряко допринасят за горчивината и стягането на чая. Количеството TFs, открито в белия чай, е най-ниското в сравнение с черния и зеления чай. Това придава на чая сладък вкус.
- Теарубигините (TRs) - Меко киселите теарубигини са отговорни главно за цвета на черния чай. Те са в по-малко количество в белия чай в сравнение с черния и зеления чай.
Но какво е толкова чудесно в белия чай? Продължавай да четеш!
Ползи от бял чай
1. Помага при отслабване
2. Помага за лечение на акне
3. Може да бъде от полза при бременност
4. Помага при лечение на рак
5. Подобрява здравето на косата и кожата
6. Може да помогне при лечението на диабет
7. Подобрява енергията и Внимание
8. Помага за намаляване на възпалението
9. Може да бъде от полза за бъбреците
10. Подобрява здравето на черния дроб
11. Добро е за сърцето
12. Полезно е за зъбите
13. Подобрява репродуктивното здраве
14. За хипотиреоидизъм
15. Може да подобри паметта
16. Анти -стареене
17. Помага за храносмилането
Можете да консумирате бял чай точно като обикновения си чай и да се възползвате от многото предимства, които той предлага. Има множество ползи за здравето от бял чай, някои от тях са изброени по-долу.
1. Помага при отслабване
Замисляли ли сте някога бял чай за отслабване? Ако не, тогава е крайно време да го ударите. Затлъстяването е може би болестта номер едно в света днес и хората никога не се уморяват да търсят решение на проблема.
И сред многото решения белият чай изглежда обещаващ.
В едно ново немско проучване е установено, че белият чай помага при отслабване, като изгаря съществуващите мастни клетки и предотвратява образуването на нови (1).
Установено е също, че белият чай е по-малко обработен от аналозите си и съдържа повече от тези съставки, които са отговорни за изгарянето на мазнините. Всъщност китайците отдавна са прикривали многобройните ползи за здравето от белия чай и учените го наричат най-добрата здравословна напитка.
Според Харвардското медицинско училище катехините, открити в белия чай, също могат да насърчат загубата на тегло (2). Всички форми на чай, включително бял чай, са заредени с антиоксиданти (3). Те могат да помогнат в процеса на отслабване.
Установено е също, че чайните катехини имат антиангиогенни свойства, които могат да предотвратят затлъстяването (4).
Обратно към TOC
2. СПИН при лечение на акне
Погледнете хората около вас и има шанс повечето от тях да имат някаква форма на акне. Акнето не е вреден или опасен проблем, но така или иначе не изглежда добре.
Според проучване, проведено в университета Кингстън, Лондон, белият чай има антисептични и антиоксидантни свойства (5). Повечето дерматолози вярват, че антиоксидантите предпазват кожата от клетъчните увреждания, причинени от свободните радикали, и я поддържат здрава (6).
В идеалния случай можете да помислите за пиене на бял чай за лечение на акне. Редовно приемайте по една чаша бял чай два пъти на ден. Антиоксидантите в белия чай изхвърлят токсините в тялото ви, чието натрупване може да има отрицателен ефект върху кожата ви и да доведе до акне.
Можете също така да използвате бял чай локално, като сварите две торбички бял чай и след това оставите разтвора да се охлади чрез охлаждане. Накиснете памучни топки в разтвора и ги втрийте върху кожата си за няколко минути, след което можете да измиете лицето си със студена вода.
Обратно към TOC
3. Може да бъде от полза при бременност
Както вече беше обсъдено, белият чай съдържа антиоксиданти. В едно проучване в Шотландия е установено, че антиоксидантите предлагат клетъчна защита от повишеното окислително увреждане по време на бременност (7).
Има обаче няколко притеснения относно консумацията на бял чай по време на бременност.
Белият чай съдържа кофеин (макар и по-малко от другите чайове, с изключение на зеления чай (8), чийто прием трябва да бъде ограничен по време на бременност. Това е така, защото нероденото бебе не може да метаболизира кофеина като майката. Според някои научни трудове приемът на прекомерни количествата кофеин могат да увеличат шансовете за вродени дефекти, спонтанен аборт и мъртво раждане (9).
Следователно, винаги е по-добре да се консултирате с Вашия лекар и да вземете неговите съвети относно приема на кофеин по време на бременност.
Обратно към TOC
4. Помага при лечението на рак
Според проучване, публикувано в списанието Cancer Prevention Research, белият чай може да има противораков ефект. Всъщност бе установено, че белият чай е по-ефективен от зеления чай при унищожаването на раковите клетки в проучването (10).
Според друго проучване в Малайзия, белият чай има отлични антиоксидантни и антипролиферативни ефекти срещу раковите клетки. Чаят не само унищожава болните клетки, но също така предпазва здравите клетки от увреждане на ДНК (11).
Според Орегонския държавен университет белият чай е най-малко преработен сред останалите чайове (12). Белият чай е чудесен източник на антиоксиданти и полифеноли, които и двете са съединения за борба с рака (13). Също така е установено, че чаят (особено белият чай) има определени положителни ефекти върху метаболизма, които могат да блокират някои от причиняващите рак ефекти.
Белият чай също е фотозащитно средство и може да се използва заедно с други методи за слънцезащита за увеличаване на въздействието (14). Белият чай съдържа EGCG (епигалокатехин галат), ефективен антиоксидант. Установено е, че локалното приложение на EGCG предпазва кожните клетки от увреждане (15). В едно американско проучване антиоксидантът също така е показал, че инхибира растежа на рака на простатата (16).
Катехините, вид антиоксидант, са известни със своите отлични противоракови свойства. Установено е, че белият чай съдържа най-високата концентрация на катехини (17), което го прави една от идеалните храни за профилактика или лечение на рак.
Обратно към TOC
5. Подобрява здравето на косата и кожата
Белият чай е пълен с антиоксиданти и според медицинския център на Университета в Мериленд, противовъзпалителните свойства на тези антиоксиданти укрепват съединителната тъкан и спомагат за намаляване на алергии като пърхот или екзема (18).
Антиоксидантите също могат да помогнат за лечение на разстройства, свързани с косата като падане на косата и други подобни (19). Вече видяхме, че белият чай съдържа EGCG. Според едно корейско проучване, EGCG може да подобри растежа на косата при хората (20). Американско проучване също доказа ефективността на EGCG в подкрепа на оцеляването на космените клетки (21). Изследване, проведено в университета Konkuk, Корея, посочи антиоксиданта като една от полезните съставки при лечението на себореен дерматит на скалпа (22).
Установено е, че кожните инфекции, причинени от грам-отрицателни бактерии (бактерии, които показват резистентност към множество лекарства), се лекуват по друг начин с помощта на EGCG (23).
EGCG също се счита за фонтана на младостта за кожни клетки, установено ли е, че има ползи за кожни заболявания като псориазис, бръчки, розацея и рани (24).
Благодарение на високото съдържание на фенол, белият чай укрепва еластина и колагена (важни протеини, намиращи се в съединителната тъкан), като по този начин прави кожата здрава и предотвратява появата на бръчки (25).
Обратно към TOC
6. Може да помогне при лечението на диабет
Изображение: Shutterstock
Не е чудно, ако във всяко семейство откриете поне един човек, който да е диабетик. С промяната на начина на живот и влошаващите се навици на живот, диабетът, за съжаление, става все по-често явление.
Изследванията обаче хвърлят положителна светлина върху белия чай по отношение на способността му да лекува или дори да предотвратява диабет.
Проучванията при хора, проведени в китайско проучване, показват, че редовната консумация на бял чай може значително да облагодетелства пациентите с диабет (26). Друго проучване, проведено върху плъхове, предизвикани от диабет, показва, че белият чай намалява симптомите на заболяването (27).
Диабетът също може да има нежелани ефекти върху мозъчната кора (частта от мозъка, която играе роля в съзнанието). Португалско проучване, проведено през 2015 г., призова редовната консумация на бял чай да бъде безопасна и евтина стратегия за предотвратяване на негативните ефекти на диабета върху мозъчната кора (28).
Друго проучване, проведено в Португалия, предполага, че консумацията на бял чай може да бъде естествен и икономичен начин за противодействие на вредното въздействие на преддиабет върху репродуктивното здраве на мъжете (29). Изследването обаче изисква и допълнителни изследвания.
На катехините в белия чай трябва да се отдаде признание за антидиабетните свойства на чая, тъй като е установено, че те играят важна роля в лечението или профилактиката на диабет тип 2 (30).
Обратно към TOC
Други предимства на белия чай
7. Подобрява енергията и бдителността
Както вече знаем, белият чай преминава през най-малко количество обработка и следователно има най-високата концентрация на L-теанин (31) (аминокиселина, която повишава бдителността и има успокояващ ефект върху ума). Белият чай съдържа по-малко количество кофеин от другите чайове и в резултат на това е по-хидратиращ - това помага за поддържане на енергията.
Американско проучване установи, че L-теанинът, заедно с малко количество кофеин, може да повиши нивата на бдителност и да намали умората (32).
Многобройни проучвания също показват, че комбинацията от L-теанин с малко количество кофеин може да понижи нивата на тревожност (33). Аминокиселината може също да подобри паметта и времето за реакция (34).
L-теанинът, присъстващ в белия чай, също може да намали психическия и физическия стрес (35). Установено е, че аминокиселината увеличава производството на серотонин и допамин в мозъка (36), които са основно невротрансмитери, които повишават настроението ви и ви държат щастливи и нащрек.
Обратно към TOC
8. Помага за намаляване на възпалението
Катехините играят мощна роля тук - те намаляват възпалението и намаляват риска от заболявания, свързани с хронично възпаление (като рак, диабет и атеросклероза) (37), (38).
В едно японско проучване е установено, че катехините потискат възпалението на мускулите и ускоряват възстановяването след тренировка (39). Установено е също така, че потискат ефектите на фактори, които причиняват фиброза (40) (белези на съединителната тъкан обикновено се дължат на нараняване).
EGCG, открит в белите чайове, има отлични противовъзпалителни свойства. Той лекува свързани заболявания като настинка и грип, а също така убива различни бактерии и вируси, включително вируса, който причинява грип (41). EGCG също се бори с атеросклерозата, причинена от възпаление поради замърсители на околната среда (42).
Обратно към TOC
9. Може да бъде от полза за бъбреците
В полско проучване, проведено през 2015 г., консумацията на бял чай е свързана с намаляването на неблагоприятните ефекти от замърсяването на околната среда върху човешкото тяло, включително бъбреците (43).
Друго проучване, проведено в Чандигарх, Индия, показва ролята на катехините (поради тяхната антиоксидантна активност) в предлагането на защита срещу бъбречна недостатъчност (44).
Китайско проучване върху плъхове заключава, че катехините могат да се окажат потенциално средство за лечение на камъни в бъбреците при хора (45).
Обратно към TOC
10. Подобрява здравето на черния дроб
Установено е, че катехините (които също се намират в зеления чай) предлагат защита срещу хепатит (46).
В едно китайско проучване е установено, че чайните катехини предотвратяват инфекцията с хепатит В (47). Американско проучване също така обосновава антивирусните ефекти на катехините, които могат да помогнат за блокиране на жизнения цикъл на вируса на хепатит В (48).
Установено е обаче, че прекомерният прием на катехини е токсичен за черния дроб (49). Следователно, бъдете внимателни или се консултирайте с Вашия лекар, преди да вземете бял чай за черния дроб.
Обратно към TOC
11. Добър ли е за сърцето
Испанско проучване включва използването на адриамицин, противораково средство, което може да увеличи оксидативния стрес в клетките. Установено е, че консумацията на бял чай за повече от 12 месеца преодолява окислителните щети, причинени на клетките в сърцето. Сърцето също беше възстановило своята антиоксидантна активност, но при най-високата доза бял чай (50). Установено е също, че белият чай показва антиоксидантни ефекти върху сърцето в едно проучване, проведено в Гърция (51).
Установено е, че белият чай съдържа най-много антиоксиданти в сравнение с други видове чай. Катехините, открити в белия чай, показват, че намаляват нивата на холестерола, намаляват кръвното налягане и подобряват функционирането на кръвоносните съдове, като по този начин намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания (52). Американско проучване също установи, че чайните катехини имат благоприятен ефект върху коронарната болест на сърцето (53). Същото беше заключено в проучване от 2001 г., проведено в Холандия (54).
Обратно към TOC
12. Добре ли е за зъбите
Изображение: Shutterstock
Белият чай съдържа флуориди, флавоноиди и танини, които могат да бъдат полезни за зъбите по различни начини. Според проучване, проведено в Индия, флуоридът от чая може да бъде полезен за намаляване на кариеса. Танините инхибират образуването на плака, а флавоноидите предотвратяват растежа на бактериите плака (55). Тук трябва да се отбележи още един момент - белият чай наистина съдържа танини, но само в по-малко количество. Следователно не е толкова вероятно да обезцветите зъбите си, както другите чайове (56) (с изключение на зелените и билковите чайове).
Установено е също, че белият чай деактивира вирусите и унищожава бактериите, причиняващи кариес в зъбите (57). В едно проучване екстракти от бял чай бяха добавени към различни пасти за зъби и според констатациите антибактериалните и антивирусни ефекти на пастите за зъби бяха подобрени.
Обратно към TOC
12. Подобрява репродуктивното здраве
Португалско проучване заключава, че екстрактът от бял чай може да играе роля за подобряване на репродуктивното здраве на мъжете (58).
Обратно към TOC
14. Помага за лечение на хипотиреоидизъм
Отново, това са катехините. В едно индийско проучване е установено, че катехините притежават антитиреоидни свойства и приемането им е ефективен начин за предотвратяване на хипотиреоидизъм (59).
Обратно към TOC
15. Може да подобри паметта
Белият чай е добър източник на антиоксиданти и един от най-добрите източници на катехини. Това го прави една добра храна за подобряване на паметта или дори забавяне на спада на паметта.
Проучване, проведено в Португалия, установява ролята на катехините в защитата на мозъка от свързано с възрастта намаляване на паметта (60).
Според друго проучване редовната консумация на бял чай е спомогнала за подобряване на здравето на мозъчната кора при плъхове преди диабет, което предполага, че може да помогне за постигане на подобни резултати и при хората (61).
Обратно към TOC
16. Антиейдж
С течение на времето кожата ни става отпусната и отпусната поради наличието на свободни радикали в тялото ни. Това ускорява процеса на стареене на кожата. Не се тревожете! Редовното приемане на бял чай може да помогне за предотвратяване на бръчки и отпусната кожа. Белият чай е богат на полифеноли, които помагат за неутрализирането на свободните радикали. Този невероятен чай също има антиоксидантни свойства, съживява кожата ви и спира преждевременното стареене.
Обратно към TOC
17. Помага за храносмилането
Изпитвате ли чести пристъпи на лошо храносмилане или киселини? Предлагам да пиете бял чай два пъти дневно за по-добро и продължително облекчение. Чаша бял чай ще Ви даде незабавно облекчение от стомашни спазми и гадене и ще намали киселинността на стомаха за нула време.
Приемането на бял чай също е добър начин за засилване на естествената детоксикация в организма. Толкова много благословии в чаша!
Обратно към TOC
И така, всичко беше свързано със зрелищните ползи за здравето на белия чай, сега нека разгледаме подготовката на белия чай.
Как да си направим бял чай
Приготвянето на собствена чаша чай ни доставя удовлетворение, което никога не може да бъде равно на това. Същото важи и за белия чай, който е особено изискан и специален. Нека разгледаме как можем да си приготвим чаша съвършенство в рамките на дома си.
Какво ни трябва
- 2 чаени лъжички листа от бял чай
- 1 чаша вода
- Подсладител по ваш избор (по избор)
Какво трябва да направим
- Варете водата, докато достигне температура от 75-85 градуса по Целзий (170-185 градуса по Фаренхайт).
- Оставете го да престои около минута, преди да добавите чаените листа.
- Листата от бял чай не са толкова компактни и плътни в сравнение с другите сортове. Следователно, добавете две чаени лъжички листа бял чай към водата за чаша чай.
- Оставете сместа да стръмни за около пет до осем минути или повече от това, в зависимост от вашите предпочитания.
- Прецедете и прехвърлете чая в чаша.
- Добавете подсладителя и вашата чаша бял чай е готова!
Белият чай е една от тези храни, които могат да подобрят живота ви значително с течение на времето. Направете го част от вашата диета и бъдете здрави!
Хранителна информация | |
---|---|
Калории в запасен зелен и бял чай горещо варени | |
Размер на порцията: 1 унция | |
Количество на порция | |
Калории | 0,0 |
Общо мазнини | 0,0 g |
Наситените мазнини | 0,0 g |
Полиненаситени мазнини | 0,0 g |
Мононенаситени мазнини | 0,0 g |
Холестерол | 0,0 mg |
Натрий | 0,0 mg |
Калий | 0,0 mg |
Общ брой на въглехидратите | 0,0 mg |
Диетични фибри | 0,0 g |
Захари | 0,0 g |
Витамин А | 0,0% |
Витамин В-12 | 0,0% |
Витамин В-6 | 0,0% |
Витамин Ц | 0,0% |
Витамин D | 0,0% |
Витамин Е | 0,0% |
Калций | 0,0% |
Мед | 0,0% |
Фолат | 0,0% |
Желязо | 0,0% |
Магнезий | 0,0% |
Манган | 0,0% |
Ниацин | 0,0% |
Пантотенова киселина | 0,0% |
Фосфор | 0,0% |
Рибофлавин | 0,0% |
Селен | 0,0% |
Тиамин | 0,0% |
Цинк | 0,0% |
* Процентът дневни стойности се основава на диета с 2000 калории.
Дневните ви стойности могат да бъдат по-високи или по-ниски в зависимост от вашите нужди от калории. |
Бял чай срещу зелен чай
Очевидно е, че знанието за друг вариант на чай води до дебат кой е по-добър. Несъмнено зеленият чай е популярен по всички основателни причини, но белият чай може лесно да го превземе, ако не беше заради цената му. Защо казвам това? Е, нека ги сравним и двете, за да разберем повече.
- Антиоксиданти - Докато белият чай има подобни видове антиоксиданти като зеления чай, количеството и качеството са много по-високи, което го прави водещ в здравния фактор. Всички знаем, че наличието на тези антиоксиданти ни помага да се предпазим от различни заболявания, включително сърдечно-съдови рискове, високи нива на холестерол, рискове, свързани с рак. Те също помагат при отслабване.
- Кофеин - Друг фактор в полза на белия чай може да бъде наличието на само 15 mg кофеин в сравнение с 20 mg в зеления чай. Ако търсите обикновена напитка, която ще причини по-малко вреда, свързана с кофеина, предлагам ви да отидете на бял чай.
Забележка: Е, изключения винаги има, същото е и при наличието на кофеин. Може да не знаем това. Но наличието на кофеин всъщност помага при отслабване. Така че, за тези, които искат да свалят няколко килограма, предлагам по-скоро да отидете на зелен чай.
- Вкус - Всички знаем какъв вкус има горчив зелен чай (не отричам качествата му. Но нека бъдем честни, не всеки може да отпие чаша, пълна със зелен чай, без да добави подсладител!). Е, в тази категория белият чай определено е победител, тъй като вкусът на белия чай е гладък, нежен и малко по-сладък. Само да не беше толкова скъпо и трудно за намиране!
- Наличност - Е, в този раздел, зеленият чай е победителят, ръцете надолу! Можете да намерите качествен зелен чай по всяко време, без да харчите бомба за него, докато търсенето на перфектен бял чай е като намирането на вода в пустинята.
- Антимикробно - може да звучи изненадващо, но много проучвания стигат до извода, че белият чай може да е по-добър в борбата с вируси, бактерии и гъбички като салмонела и стафилококи в сравнение със зеления чай, така че можем да заключим, че белият чай е по-добър от зеления чай много аспекти, но само когато сте в състояние да се докопате до чисто бял чай. Пазете се от дубликати и нечистите.
Странични ефекти от бял чай
Докато белият чай обикновено е безопасен поради ниското си съдържание на кофеин и високите хранителни свойства, той все още може да представлява известни рискове за потребителите. Някои от свързаните рискове са:
- Знаем, че количеството на кофеина е вехинезийска бяла сълза с ниско съдържание на бял чай, но все още присъства в него. Освен това е известно, че белият чай, получен от младите листа, съдържа по-големи количества кофеин в сравнение с тези, получени от по-стари листа. Понякога нивата на кофеин могат дори да надхвърлят количествата в зеления чай. Кофеинът може да причини много дефекти в начина на живот и здравето, включително безсъние, нервност, възбуда, световъртеж и други ефекти върху централната ни нервна система. Екстрактите от бял чай дори могат да причинят стомашно-чревни проблеми, когато се приемат в по-големи количества, така че имайте предвид дозата.
- Белият чай е богат на флавоноиди, които могат да свържат не-хем желязото, като по този начин инхибират абсорбцията му в организма до 70%. Така че, за да избегнете този проблем, може да ви бъде предложено да пиете този чай преди хранене и едновременно с приема на вашите железни добавки.
Надявам се сега да сте наясно за какво е полезен белият чай. Просто имайте предвид тези точки и се насладете на ползите, получени от небесния бял чай.
Често задавани въпроси
1. Колко чаши бял чай на ден е идеалната консумация?
2. Колко калории има в чаша бял чай?
Ако не добавим никакъв вид подсладител и си приготвим чаша бял чай у дома, използвайки листа от бял чай, броят на калориите е нула. Но когато става въпрос за произведени торбички за чай, броят на калориите може да достигне до 100. Така че, по-добре е да изберете неподсладен, домашно приготвен бял чай, за да извлечете повечето ползи.
3. Какви всички фактори трябва да имате предвид, докато приготвяте бял чай у дома?
Приготвянето на перфектен бял чай понякога може да се окаже малко сложно. Но ако имате предвид няколко точки, няма да останете разочаровани от резултатите.
- Винаги използвайте чиста и незамърсена вода за приготвяне на чай. Никога не следвайте идеята, че кипенето ще почисти водата.
- Избягвайте да довеждате водата до точката на кипене, тъй като тя може да унищожи чувствителните компоненти.
- Ако искате да направите по-силна чаша за себе си, можете да увеличите процеса на накисване до идеалните 10-12 минути, но избягвайте да пресичате това ниво.
- Можете да използвате повторно чаените листа до максималния им потенциал (2-3 пъти максимум), но не прекалявайте.
4. Кога трябва да пиете бял чай?
Въпреки че няма идеално време за консумация на бял чай, може да го имате рано сутрин и след това вечерта, просто замествайки обичайните си режими на чай. Ако планирате да вземете четири чаши, можете да разпределите времето си по съответния начин. Но не забравяйте да го вземете един час, преди да се храните. Също така, избягвайте да го приемате някъде близо до редовното време за прием на лекарства.
5. Къде можем да си купим бял чай?
Както знаем, съществуват редица варианти на бял чай. Купуването му онлайн е най-възможният вариант. Търсете онлайн в уебсайтове като eBay и Amazon и търсете доста добри продавачи. В противен случай можете дори да поискате търговци, които се занимават с китайски бял чай, ако желаете да закупите този вариант.
6. Белият чай киселинен ли е в природата?
В сравнение с други билкови чайове, белият чай пресича киселинните нива, вариращи между 4-7 по скалата на pH, в зависимост от сорта. Но това не е за какво да се притеснявате.
7. Оцветява ли белия чай зъбите?
Не, не е известно, че ферментиралият бял чай причинява петна по зъбите. Но ако имате типовете, които придават малко тъмен оттенък, може да имате този проблем. Тези видове съдържат по-големи количества теафлавини и теарубигините, за които е известно, че произвеждат петна, като взаимодействат с протеиновите пеликули на вашите зъби.
Разкажете ни как този пост за ползите от белия чай ви е помогнал. Опитвали ли сте бял чай? Ще се радваме да чуем как се получи. Дайте отзивите си, като коментирате в полето по-долу.