Съдържание:
- Ползи за здравето на доматите
- 1. Доматите помагат за предотвратяване на рака
- 2. Доматите регулират кръвното налягане
- 3. Домати подпомагат отслабването
- 4. Доматите подобряват здравето на кожата и косата
- 5. Доматите са добри по време на бременност
- 6. Доматите намаляват холестерола и насърчават здравето на сърцето
- 7. Доматите противодействат на ефектите от цигарения дим
- 8. Доматите подобряват зрението
- 9. Доматите подобряват храносмилателното здраве
- 10. Доматите помагат за управление на диабета
- 11. Доматите могат да предотвратят образуването на камъни в урината
- 12. Доматите помагат за предотвратяване на камъни в жлъчката
- 13. Доматите укрепват костите
- 14. Доматите подобряват имунната ви система
- 15. Доматите намаляват възпалението
- 16. Доматите подобряват здравето на мъжете
- 17. Доматите подобряват мозъчната сила
- 18. Доматите насърчават здравето на черния дроб
- Хранителен профил *
- Защо органичните домати са по-добри?
- Избор и съхранение
Антиоксидантите в доматите предлагат защита срещу редица смъртоносни заболявания, като някои от тях са рак, диабет и сърдечни заболявания.
Научно наречен Solanum lycopersicum , доматът произхожда от Централна и Южна Америка. Предлага се в многобройни сортове, които се отглеждат в умерен климат в различни части на света. Доматите са изключително полезни за хора, които искат да отслабнат и да поддържат нивата на кръвното си налягане. Те също помагат за подобряване на зрението и помощ при управлението на диабета. По-важното е, че те могат да бъдат полезни за бременни жени.
В някакъв момент от историята европейците смятаха доматите за отровни, като се има предвид лъскавият им вид. Ацтеките са първата група хора, които използват домати за готвене. С изминаването на вековете отглеждането се разпространи в Азия, а от днес Китай и Индия са най-добрите производители на домати в света.
Доматът се нарича функционална храна - което означава, че той надхвърля просто осигуряването на основно хранене. Една от основните причини е наличието на ликопен, всемогъщият антиоксидант, който подобрява здравето по много начини. Съществуват многобройни сортове - най-популярните от тях са сливовите домати, чери доматите, гроздените домати, бифтек доматите и томините.
Листата на растението домат са дълги от 4 до 10 инча, а както стъблото, така и листата са космати. Доматите се отглеждат в множество цветове - докато най-често срещаният вариант е червеният, другите цветове включват жълто, зелено, оранжево, черно, кафяво, розово, бяло, кафяво и лилаво.
Ползи за здравето на доматите
1. Доматите помагат за предотвратяване на рака
Според Американския институт за изследване на рака, ликопенът в доматите може да е отговорен за противораковите свойства на плодовете (1). Ликопенът е антиоксидант от семейството на каротеноидите. Установено е, че неговите мощни антиоксидантни свойства неутрализират свободните радикали, които се генерират в нашите тела поради различни причини. Дори лабораторни проучвания показват, че доматните компоненти са предотвратили разпространението на няколко вида ракови клетки.
По-важното е, че човек може да подобри потенциала за борба с рака на доматите, като ги приема в преработена форма - като сос, сок или паста от домати. По този начин естествените съединения в доматите се усвояват по-лесно от организма. Също така обработените форми на домати имат по-високи концентрации на ликопен (2).
Важно е обаче да се консумират разнообразни храни (и не само домати) за борба с рака или каквато и да е болест.
Astudy също така разкри ефикасността на доматите за предотвратяване на рак на простатата (1). Но тогава не знаем дали добавките с ликопен имат същия ефект (3). И не само доматите в преработена форма, но дори и тези, които са сготвени, могат да имат по-добри ефекти върху здравето.
Като се имат предвид високите нива на антиоксиданти, доматите са чудесен избор за борба с рака на гърдата (4). Възрастни с рак, участващи в проучвания, показват признаци на регресия на рака след добавяне на ликопен. По-високият прием на ликопен също е свързан с по-нисък риск от рак на белия дроб, дебелото черво, устната кухина и маточната шийка.
Раковите клетки могат да останат в латентно състояние в продължение на години, докато някаква химическа реакция ги задейства и те се прикрепят към кръвоснабдяването на тялото. Установено е, че ликопенът нарушава този процес на свързване, като по този начин предотвратява по-нататъшното нарастване на раковите клетки (5).
Друга причина доматите да помагат в борбата с рака е адипонектинът, мощно съединение в плодовете.
2. Доматите регулират кръвното налягане
iStock
Ликопенът в доматите също така показва, че намалява кръвното налягане (6).
Доматите са богати и на калий, минерал, за който е известно, че понижава нивата на кръвното налягане (7). Това е така, защото калият намалява ефектите на натрия. Всъщност, колкото повече калий консумирате, толкова повече натрий губите с урината. Освен това калият облекчава напрежението в стените на кръвоносните съдове - допълнително намалява кръвното налягане. Според Американската сърдечна асоциация препоръчителният прием на калий за средностатистически възрастен е 4700 mg на ден. Но внимавайте да не консумирате твърде много калий, тъй като това може да доведе до камъни в бъбреците.
Според израелско проучване, краткосрочното лечение с доматен екстракт може да помогне за понижаване на кръвното налягане при пациентите (8).
Известно е също, че ликопенът подобрява функционирането на кръвоносните съдове като цяло, което може да помогне за намаляване на кръвното налягане (9). По-нататъшни изследвания показват, че въпреки че ликопенът може да помогне за понижаване на високите нива на кръвното налягане, той няма ефект върху нормалните нива на кръвното налягане. Проучванията стигат до заключението, че добавките с ликопен могат да имат благоприятен ефект върху кръвното налягане.
Доматите са богати и на витамин С, за който е установено, че намалява кръвното налягане (10).
Ако те не са напълно узрели, можете да съхранявате доматите си при стайна температура. След като узреят, можете да ги държите в хладилник до три дни. Освен това можете да ги консервирате чрез замразяване или консервиране (11). Но най-добрият вариант биха били пресните домати - тъй като те са най-богати на калий и могат да имат най-добрите понижаващи кръвното налягане ефекти (12).
3. Домати подпомагат отслабването
Според китайско проучване доматеният сок може значително да намали телесното тегло, телесните мазнини и обиколката на талията (13). Също така може да понижи нивата на холестерола, които могат да допринесат за увеличаване на теглото. Освен че са чудесен източник на антиоксиданти, доматите са богати и на фибри и са с ниско съдържание на калории. Следователно, те насърчават ситостта и дори намаляват приема на калории, като по този начин помагат при загуба на тегло.
4. Доматите подобряват здравето на кожата и косата
Доматите са важна съставка в повечето разкрасителни процедури. Те помагат да се излекуват големи пори, да се лекува акне, да се успокоят слънчевите изгаряния и да се съживи скучната кожа. Антиоксидантите в домата, особено ликопенът, се борят с клетъчните увреждания и възпалението на кожата.
Доматите също работят чудесно като стягащо средство и подобряват текстурата на лицето. Те премахват излишните масла от кожата ви и поддържат лицето ви по-дълго свежо. Всичко, което трябва да направите, е да смесите соковете от пресни домати и краставици. С помощта на памук нанасяйте редовно сока върху лицето си.
Проучванията показват, че яденето на домати също предпазва кожата от вредните ефекти на излагането на слънце (14). Други проучвания установяват подобрение в способността на кожата да се предпазва от ултравиолетовите лъчи при жени, които са яли доматено пюре.
Според едно проучване в Бостън, антиоксидантите като ликопен помагат за подобряване на здравето на кожата до голяма степен (15). Според един доклад, ликопенът е един от малкото антиоксиданти с невероятни фотозащитни свойства (16). Витамин С в доматите също може да подобри здравето на косата.
5. Доматите са добри по време на бременност
Витамин С е един от хранителните вещества, от които всяка жена се нуждае по време на бременност, за да поддържа себе си и бебето си здрави. Той подпомага формирането на здрави кости, зъби и венци. Този витамин също помага за правилното усвояване на желязото в тялото, друго жизненоважно хранително вещество по време на бременност. Въпреки че приемането на добавки с желязо по време на бременност е препоръчително, яденето на домати може да има своите предимства.
Ликопенът в доматите предлага защита срещу увреждане на клетките. Въпреки че безопасността на ликопеновите добавки за бременни жени все още е под въпрос, антиоксидантът от естествени източници е много безопасен за жените в нужда.
Включването на домати във вашата диета може да подобри бионаличността на желязото (17). И според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, витамин С в доматите помага да се защитят както жената, така и бебето (18).
6. Доматите намаляват холестерола и насърчават здравето на сърцето
Това е ликопен, отново! Включването на богати на ликопен домати редовно във вашата диета за няколко седмици може да намали нивата на LDL холестерола (лошия холестерол) с до 10%. За да бъдем по-точни, трябва да приемате поне 25 mg ликопен на ден. Това може да е около половин чаша доматен сос. Също така, 100 грама доматено пюре ще дадат 21,8 mg ликопен.
Според проучванията, хората, които консумират пресни домати или доматен сок, могат да понижат нивата на лошия си холестерол и да увеличат нивата на добрия холестерол (19). Според друго мексиканско проучване консумацията на сурови домати (14 порции седмично в продължение на месец) може да има благоприятен ефект върху нивата на холестерола при жени с наднормено тегло (20).
Една статия от Харвардското медицинско училище включва доматите като една от задължителните храни за понижаване на холестерола (21). И според друго проучване, приемът на ликопен всеки ден може да има подобни ефекти като статините (всяка група лекарства за намаляване на холестерола) при пациенти с повишени нива на холестерол (22).
Доматите също са богати източници на бета-каротин, фолат и флавоноиди - всички те са полезни за сърдечно-съдовото здраве. Хранителните вещества в доматите също помагат за намаляване на хомоцистеина и агрегацията на тромбоцитите, две явления, които могат да имат нежелани ефекти върху здравето на сърцето (23).
В друго проучване на Университета на Кънектикът се установява, че доматеният сок притежава кардиопротективни способности, които по никакъв начин не са свързани с ликопен (разкритието е направено за първи път). Въпреки че резултатите са в противоречие с това, което сме виждали досега за ликопена, доматите все още са една от тези храни, важни за здравето на сърцето (24).
Друго проучване, публикувано в доклад на университета Тъфтс, установява, че е установено, че мъжете с високи нива на ликопен в кръвта са с 55% по-малко вероятно да страдат от инсулт. Констатациите остават последователни дори след като се вземат предвид други фактори като възраст, ИТМ, LDL холестерол, кръвно налягане и тютюнопушене (25).
Ликопенът е мастноразтворим, поради което се препоръчва да се консумира с малко мазнини - тъй като тогава той ще се усвоява по-добре от тялото. Също така, узрелите с лозя домати са по-богати на ликопен, отколкото доматите, узрели от лозата. Така че, подбирайте доматите си разумно.
7. Доматите противодействат на ефектите от цигарения дим
iStock
Пушенето води до прекомерно производство на свободни радикали в организма, което може много добре да се противодейства с витамин С. Ето защо доматите могат да работят чудесно за пушачите. По-ниските нива на витамин С в този аспект могат да доведат до сърдечни заболявания и рак.
Според Националния здравен институт, ако мъжете и жените, които не пушат, редовно се нуждаят съответно от 90 mg и 75 mg витамин С, пушачите се нуждаят от 35 mg повече. Около 100 грама сурови домати съдържат около 13,7 mg витамин С (26).
Доклад, публикуван от университета Корнел, установява, че ликопенът в доматите може да изчисти до 90% от свободните радикали в тялото (28).
8. Доматите подобряват зрението
Доматите са богати на витамин А, което е една от причините те да са отлични за очите ви. Ретините на очите ви разчитат на витамин А и ниските нива на витамин с времето могат да причинят слепота.
Ликопенът в доматите противодейства на увреждането на свободните радикали, което иначе може да засегне очите ви. Проучване, проведено през 2011 г., разкрива, че хората с по-високи нива на ликопен имат по-малък риск от свързана с възрастта дегенерация на макулата. Ликопенът също предпазва очите от увреждане от слънцето.
Други полезни за очите хранителни вещества в доматите са витамин С и мед. Докато първият може да се бори с свързаната с възрастта катаракта, вторият помага за производството на меланин - важният черен пигмент в очите.
За лутеин в доматите също трябва да се говори. Това е фитохимикал, който е каротеноид, който е полезен за здравето на зрението (29). Бета-каротинът в доматите след консумация се превръща в ретинол - и това съединение е от съществено значение за оптималното зрение (29).
Кратък съвет - ако избирате домати през по-хладните месеци, изберете сорта от консерви. Това включва домати на кубчета, доматен сок, доматено пюре или цели белени домати. Консервираните домати са по-богати на хранителни вещества и тъй като е зима, може да струват и по-малко. Докато пазарувате консервирани домати, изберете вариант с ниско съдържание на натрий.
9. Доматите подобряват храносмилателното здраве
Доматите са добри източници на хлорид, който е основен компонент на храносмилателните сокове (30). Един доклад също така говори за ефикасността на ликопен в доматите за предотвратяване на рак на стомаха (31). Фибрите в доматите също помагат тук - 100 грама домати ви дават 2 грама фибри (както разтворими, така и неразтворими фибри), като допълнително укрепват здравето на червата.
Яденето на богати на антиоксиданти храни като домати също може да ви помогне да се справите с гастрит, състояние, при което стомашната лигавица е възпалена (32).
10. Доматите помагат за управление на диабета
Според Американската диабетна асоциация доматите са важна част от диабетната диета. Това е така, защото те са богати на желязо и витамини С и Е - всички те спомагат за облекчаване на диабетичните симптоми (33). Доматите също имат нисък гликемичен индекс (способността на определена храна да повишава нивата на кръвната захар), което може да бъде бонус за диабетиците.
Според индийско проучване, дългосрочното добавяне на домати е свързано с благоприятни ефекти при пациенти със захарен диабет. Въпреки че са необходими по-нататъшни изследвания в това отношение, констатацията е обещаваща (34). Иранско проучване заключава, че консумирането на 200 грама сурови домати всеки ден има благоприятен ефект върху нивата на кръвното налягане при пациенти с диабет тип 2 (35).
Установено е, че ликопенът в доматите, заедно с други съединения, има положителен ефект върху оксидативния стрес при пациенти с диабет (36).
11. Доматите могат да предотвратят образуването на камъни в урината
Според друго проучване в Турция пресният доматен сок може да помогне за предотвратяване на образуването на камъни в урината (37).
12. Доматите помагат за предотвратяване на камъни в жлъчката
Според доклад на Мичиганския държавен университет, консумирането на домати може да намали риска от камъни в жлъчката, както и камъни в бъбреците (38).
Няколко начина да включите доматите в диетата си за предотвратяване на камъни в жлъчката могат да бъдат добавянето на консервирани или задушени версии към вашите супи и яхнии. Можете също така да направите прясна салса и да добавите домати като добавка към салати, месо или яйца.
13. Доматите укрепват костите
iStock
Според The Daily Telegraph, ако имате само две чаши доматен сок на ден, можете да укрепите костите си и да предотвратите остеопороза. Проучването, което излезе с резултата, обаче не е направено в голям мащаб, поради което се изискват допълнителни изследвания в тази област. Въпреки това възможностите са обещаващи.
Както вече беше обсъдено, доматите са богати на бета-каротин. Това хранително вещество, погълнато, се превръща във витамин А - витаминът, който е от съществено значение за растежа и поддържането на костите (39).
Витамин С в доматите също е от решаващо значение за формирането на костите и синтеза на съединителната тъкан. Дефицитът на витамин С може да доведе до недоразвити кости. Витаминът е свързан с намалена костна загуба и при жени в менопауза (40). Дори лутеинът в доматите насърчава образуването на колаген, което помага за укрепване на здравето на костите.
Доматите са богати и на витамин К, който заедно с витамин D играе ключова роля в метаболизма на костите. Той също така увеличава минералната плътност на костите, като по този начин намалява вероятността от фрактури.
14. Доматите подобряват имунната ви система
В едно проучване, богата на домати диета е подобрила функционирането на белите кръвни клетки при изследваните субекти. Белите кръвни клетки, които са известни с борбата с инфекциите, са понесли с 38 процента по-малко щети от свободните радикали. Според експертите ликопенът (и неговата антиоксидантна способност) в доматите може да повиши тази способност на белите кръвни клетки.
Според немско проучване, допълването на диета с ниско съдържание на каротеноиди с домати може да подобри имунната функция (41).
15. Доматите намаляват възпалението
Доматите съдържат и три други антиоксиданти, наречени зета-каротин, фитофлуен и фитоен - които се намират заедно в повечето ярко оцветени плодове и зеленчуци. Тези антиоксиданти помагат в борбата с възпалението и свързаните с него заболявания като рак и артрит.
Но има уловка. По-рано бяхме виждали, че готвенето или обработката на домати подобрява бионаличността на ликопен. В същото време процесът унищожава и тези други значими антиоксиданти. Най-добрият начин да го направите е да консумирате редовно варени / преработени и сурови домати, а не просто да се придържате към една форма.
Консумирането на доматен сок е еднакво полезно в борбата с възпалението. Според италианско проучване е установено, че ликопенът проявява противовъзпалително поведение (42). В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
Изследване, публикувано от Министерството на земеделието на Съединените щати, посочва, че доматите (особено доматеният прах) също съдържат аполикопеноиди и някои други биоактивни компоненти, които са много по-ефективни от ликопена в борбата с възпалението (43).
Медицинското училище в Харвард класира доматите като една от най-добрите храни за борба с възпалението и задължително присъствие в диетата на всеки (44).
Чери доматите също могат да бъдат добро допълнение (порцията съдържа само 27 калории). Те са богати на флавоноли, които лекуват възпалението. Можете просто да изпечете цели чери домати с няколко скилидки чесън и да ги смачкате. Добавете сместа към пълнозърнест тост за здравословна и вкусна закуска.
Освен ликопен, витамин С в доматите също помага в борбата с възпалението (45).
16. Доматите подобряват здравето на мъжете
Установено е, че ликопенът в доматите повишава мъжката плодовитост с цели 70% (46). Антиоксидантът може също да намали броя на анормалните сперматозоиди. И не само това, той също така подобрява движението на сперматозоидите и намалява щетите по тях.
Според проучване в Бостън е установено, че седмичната консумация на 2 до 4 порции доматен сос намалява риска от рак на простатата с 35% и рак на простатата с 50% (47).
Според едно проучване при мъжете с най-високи концентрации на ликопен в диетата е установено, че имат 59% по-нисък риск от исхемичен инсулт (най-често срещаният тип инсулт) (48).
17. Доматите подобряват мозъчната сила
iStock
Вашият мозък, като се има предвид високата концентрация на омега-3 мастни киселини, е особено уязвим за увреждане от свободните радикали. Доматите, богати на ликопен, бета-каротин и други антиоксиданти, могат да помогнат в борбата с това. Всъщност доматите, когато се приемат със зехтин, могат да имат по-добри ефекти. Това е така, защото каротеноидите в доматите се разтварят в мазнини (зехтин) и се абсорбират лесно от кръвта.
Ликопенът в доматите също помага за предотвратяване на тежки заболявания като деменция и болестта на Алцхаймер (49). Според статия, публикувана от Университета на Западните губернатори, доматите подпомагат когнитивните функции и концентрацията (50).
Бърз съвет - когато през сезона, отидете на пресни домати, за да се възползвате от предимствата на ликопен и други основни хранителни вещества. И когато не е през сезона (което е, когато доматите изглеждат бледи и са без вкус), отидете на добавки с ликопен (51).
18. Доматите насърчават здравето на черния дроб
Ликопенът в доматите поглъща ДНК-увреждащите агенти, като по този начин насърчава здравето на черния дроб. Доматите съдържат и някои витамини от B-комплекс, които поддържат здравето на черния дроб.
И ето един супер факт за вас - черният дроб е единственият орган в човешкото тяло, който е способен на естествена регенерация. Той може да регенерира изгубената тъкан и до 25% от органа може да се регенерира в цял черен дроб, ако настъпи незначително увреждане (52). Както видяхме, доматите предпазват черния дроб и помагат за детоксикацията на черния дроб.
Според едно проучване, увеличеният прием на домати е свързан с намален риск от рак на черния дроб (53). Установено е също, че екстрактът от домати предлага защита срещу възпаление на черния дроб, причинено от диета с високо съдържание на мазнини. Според друго калифорнийско проучване, екстрактите от зелени домати, съдържащи томатин (токсично вещество, открито в стъблата и листата на доматните растения), могат да инхибират растежа на раковите клетки на черния дроб (54). Също така, зелените домати, както и техните червени колеги, са богати на витамин К и витамини от В-комплекса, които имат подобни ползи.
Ликопенът в доматите също е свързан с предотвратяване на алкохолно чернодробно заболяване (55).
Ако знаех, че доматите изобилстват от такива прекрасни ползи, щях да ги направя любими от детството си.
Хранителен профил *
Домати, нарязани, сурови
1,00 чаша (180,00 грама) |
||
---|---|---|
Хранителни вещества | Стойност | DRI / DV |
Биотин | 24% | |
Молибден | 20% | |
Витамин К | 7,9 µg | 16% |
Калий | 237 mg | 12% |
Мед | 12% | |
Манган | 0,15 mg | 11% |
Фибри | 9% | |
Витамин А | 833 IU | 8% |
Витамин В6 | 8% | |
Витамин В3 | 7% | |
Фолат | 15 µg | 7% |
Фосфор | 24 mg | 6% |
Витамин В | 16% | |
Витамин Е | 0,54 mg | 6% |
Магнезий | 11 mg | 5% |
Хром | 4% | |
Желязо | 0,3 mg | 3% |
Цинк | 0,17 mg | 3% |
Холин | 3% | |
Пантотенова киселина | 3% |
Ето защо органичните домати са по-добри. Всеки ден.
Защо органичните домати са по-добри?
Здравият разум е, ако питате мен. Естествените домати съдържат повече антиоксиданти. Антиоксидантите, особено полифенолите, се образуват в доматите, докато узреят. Тъй като органичните домати отнемат по-дълго време (за разлика от изпомпваните с химикали за по-бързо узряване), те вероятно имат по-високи нива на полифеноли.
Имаше проучване, проведено от учени от университета в Барселона и Института по здравеопазване в Испания. Констатациите от проучването сочат, че органичните домати имат надмощие. Те са имали по-високи концентрации на флавони като фенолна и хидроксицинамоилхининова киселини, флаванони като нарингенин и флавоноли като кверцетин и рутин.
Установено е също, че органичните домати имат двойна концентрация на кемпферол, друг флавоноид с мощни антиоксидантни свойства.
Тази разлика между органичните и конвенционално отглежданите домати, според експерти (един от тях е Стивън Кафка, доктор по агрономия), може да зависи главно от начина на оплождане на двата вида домати (56). Традиционно отглежданите домати получават търговски тор, направен от разтворим неорганичен азот. Растенията поемат този азот много бързо и узряват бързо. Но органично отглежданите домати получават азота си естествено от оборски тор. Този органичен материал първо трябва да се разгради от микробите в почвата, след което азотът се освобождава в растенията. Отнема време. Растенията може да растат по-бавно, но имат повече време за генериране на вторични растителни метаболити или, по-просто казано, истински здрави неща като флавоноиди.
Органичните домати също съдържат по-големи количества витамин С (57% по-високи от тези в конвенционално отглежданите домати). Да, те биха могли да бъдат по-малки, но опаковат по-висока доза здравословни хранителни вещества. Фактът, че те не се третират с химикали, насърчава производството на хранителни вещества в плодовете.
По-интересното е, че органичните домати не получават никакви пестициди, за да предпазят плодовете от вредители. Това принуждава доматите да се оправят сами.
Просто казано - улесняването на живота на доматите (или каквато и да е храна) може да доведе до подобрения в качеството.
Добре. Така че сега знаете кой вид домати е по-добър. Но как ще изберете правилния? А какво да кажем за съхранението?
Избор и съхранение
Използвайте добре носа си, докато берете домати на пазара. Помиришете цветния край на доматите (не стъблото). Най-добрите ще имат богат аромат.
Вземете само онези домати, които са кръгли и се чувстват тежки заради размера си. Те трябва да се чувстват сити. И нямат синини или дефекти. Кората на доматите трябва да бъде опъната, а не сгърчена.
Достигайки до съхранение, уверете се, че поставяте пресни и зрели домати на хладно и тъмно място. Трябва да ги поставите със стеблото надолу и да ги използвате в рамките на няколко дни.
Охлаждането не е