Съдържание:
- Ползи за кожата от пълнозърнеста пшеница
- 1. Осигурява подхранване
- 2. Предпазва от увреждане от слънцето
- 3. Осигурява красива кожа
- 4. Насърчава еластичността на кожата
- 5. Бори се с акне
- 6. Предотвратява рака на кожата
- Ползи за косата от пълнозърнеста пшеница
- 7. Прави косата лъскава
- 8. Предпазва косата от увреждане
- Ползи за здравето от пълнозърнеста пшеница
- 9. Осигурява енергия
- 10. Насърчава правилното движение на червата
- 11. Намалява риска от сърдечни заболявания
- 12. Укрепва здравето на очите
- 13. Помага на диабетиците
- 14. Почиства вашата система
- 15. Предотвратява рака на гърдата
- 16. Намалява наддаването на тегло
- 17. Подобрява психичното здраве
- 18. Регулира симптомите на ПМС
- 19. Предотвратяване на инсулт
- 20. Храносмилане на помощ
- 21. Долно хронично възпаление
- 22. Предотвратяване на рак на дебелото черво
- 23. Опакован с хранителни вещества
- 24. Преразпределение на мазнините
- 25. Намалява холестерола
- 26. Понижава кръвното налягане
- 27. Чувството за пълнота
- 28. Богат източник на витамини от група В
- Съвети за готвене / употреба
- 1. Вкусен хляб с смокиня, орех и фурма
- Съставки
- Подготовка
- 2. Славни кифли за закуска
- Съставки
- Подготовка
- 3. Греховни тъмни шоколадови бискоти
- Съставки
- Подготовка
Ползите от пълнозърнеста пшеница са известни от години. Но неговите ползи за здравето зависят от формата, под която го консумирате. Преработената пшеница не съдържа най-добрите части от зърното. По време на обработката на зърното се отстраняват 40% от първоначалното му съдържание, което го прави по-малко хранително.
100% пълнозърнеста храна съдържа пшеничните зародиши и триците. Така че, когато ядете пълнозърнеста храна, вие получавате много прекрасни ползи за здравето, които идват със зърното. Пълнозърнестата пшеница в оригиналната си форма е един от най-богатите източници на диетични фибри, манган и магнезий.
Тук се споменават някои от многото предимства на пълнозърнестата пшеница:
Ползи за кожата от пълнозърнеста пшеница
Пълнозърнести храни, включително пълнозърнеста пшеница, са добре известни с многото невероятни ползи, които осигуряват на кожата. Зърната са нерафинирани и съдържат всички основни хранителни вещества, които допринасят за красивата и здрава кожа. Нека разгледаме някои от начините, по които пълнозърнестото брашно е от полза за кожата ви:
1. Осигурява подхранване
Селенът, присъстващ в пълнозърнести храни, включително пълнозърнести, прави невероятни неща за вашата кожа. Една от ползите за кожата, които получавате, когато ядете пълнозърнеста пшеница, е подхранената кожа, която е възможна от антиоксидантните свойства на селена.
2. Предпазва от увреждане от слънцето
Антиоксидантните свойства на пълнозърнестата пшеница предпазват кожата от вредното въздействие на слънцето. Той също така предпазва кожата от други увреждания на околната среда.
3. Осигурява красива кожа
Кой не иска красива, сияйна кожа? Е, с пълнозърнестите храни можете да получите точно това! Витамин Е и цинк, присъстващи в пълнозърнестата пшеница, ще ви дадат красива, здрава и блестяща кожа.
4. Насърчава еластичността на кожата
Селенът е минерал, който предлага прекрасни ефекти на вашата кожа. Действайки като естествен агент против стареене, селенът ви предлага сияйна кожа. Той също така запазва еластичността на кожата ви.
5. Бори се с акне
Пълната пшеница има богато съдържание на фибри, което помага за прочистването на тялото ви, като премахва вредните токсини. Когато тези токсини бъдат премахнати, кожата ви става по-малко податлива на акне.
6. Предотвратява рака на кожата
Смята се, че селенът, съдържащ се в пълнозърнеста пшеница и други пълнозърнести храни, ви предпазва от някои видове рак на кожата.
Ползи за косата от пълнозърнеста пшеница
Подобно на кожата, и вашата коса се нуждае от храни, които са здравословни и богати на хранителни вещества, за да бъдат силни и безпроблемни. С минералите и витамините, присъстващи в пълнозърнестата пшеница, и вашата коса може да се възползва.
7. Прави косата лъскава
Пълната пшеница има съдържание на цинк. Една от многото сили на този минерал е способността да ви дава здрава и блестяща коса.
8. Предпазва косата от увреждане
Цинкът също помага за подхранването на косата ви, като я предпазва от щети, причинени от околната среда и други фактори, свързани със здравето.
Ползи за здравето от пълнозърнеста пшеница
Добавянето на пълнозърнеста пшеница към вашата диета може да бъде едно от най-добрите решения, които вземате за вашето здраве. Той има изобилие от основни хранителни вещества, които могат да подобрят цялостното ви здраве. Също така може да предотврати и излекува много болести и заболявания.
Нека да разгледаме накратко ползите за здравето от пълнозърнеста пшеница:
9. Осигурява енергия
Витамин В, присъстващ в пълнозърнестата пшеница, осигурява на тялото ви енергията, необходима му за правилното функциониране. Това означава, че тялото ви функционира по-ефективно, а вие също!
10. Насърчава правилното движение на червата
Пълната пшеница е богат източник на диетични фибри. Когато тялото ви получи точното количество фибри, това се отразява на движението на червата. Триците в пълнозърнестите храни насърчават по-доброто движение на червата, като по този начин предотвратяват и осигуряват облекчение от синдрома на раздразнените черва (IBS).
11. Намалява риска от сърдечни заболявания
Приготвянето на пълнозърнесто и други пълнозърнести храни, част от вашата ежедневна диета е известно, че предпазва от коронарни сърдечни заболявания. Експертите препоръчват 6 унции пълнозърнести храни на ден за жени, докато мъжете трябва да консумират около 8 унции всеки ден.
12. Укрепва здравето на очите
Витамин Е, ниацин и цинк в пълнозърнестия продукт намаляват риска от дегенерация на макула и катаракта. Те също така помагат за забавяне на прогресията на загубата на зрение. Това е невероятна полза от пълнозърнеста пшеница.
13. Помага на диабетиците
Високото съдържание на фибри в пълнозърнестата пшеница го прави идеалното зърно за тези, които страдат от диабет. Той помага за поддържане на нивото на глюкозата в кръвта в тялото на диабетик.
14. Почиства вашата система
Увеличаването на консумацията на пълнозърнести храни помага при лечение на запек. Фибрите в зърното детоксикират вашата система и помагат за поддържане на здравето на дебелото черво и червата.
15. Предотвратява рака на гърдата
Според изследванията жените, които се хранят с високо съдържание на фибри, могат да държат рака на гърдата далеч. Храни, които се произвеждат от пълнозърнести храни, като пшенични люспи, предпазват жените в менопауза от този вид рак. Това със сигурност е добра причина да преминете към пшенични люспи, ако още не сте го направили.
16. Намалява наддаването на тегло
Пълнозърнестата пшеница е популярен избор на зърно сред наблюдателите на теглото, тъй като помага за предотвратяване на наддаването на тегло. Консумацията на пълнозърнести хранителни продукти помага за подобряване на метаболизма ви, улеснявайки изхвърлянето на тези нежелани излишни килограми. Те също така ви поддържат сити по-дълго от другите видове храни, тъй като имат повече съдържание на фибри.
17. Подобрява психичното здраве
Според проучванията, проведени от изследователи от Медицинския център на Университета в Мериленд, витамин Е и витамините от група В, присъстващи в пълнозърнестата пшеница, могат да ви помогнат за предотвратяване на заболявания, които причиняват умствен спад, като болестта на Алцхаймер
18. Регулира симптомите на ПМС
Известно е, че витамините B в пълнозърнестия и други пълнозърнести храни облекчават симптомите на ПМС. Известно е също, че магнезият, който се съдържа в пълнозърнести храни, е полезен за симптомите, свързани с ПМС.
19. Предотвратяване на инсулт
Ако шансовете ви за инсулт са големи, трябва да изберете пшенични люспи пред други зърнени закуски. Когато изберете зърнена закуска с високо съдържание на фибри, минимизирате риска от инсулти, както и сърдечно-съдови заболявания. За да предотвратите тези хронични състояния, яжте пшенични люспи с кисело мляко или обезмаслено мляко и добавете и парче плод.
20. Храносмилане на помощ
Триците в люспите от пшенични трици съдържат антибактериални свойства, които помагат за намаляване на неблагоприятните ефекти в храносмилателния тракт, причинени от бактерии. Здравето на чревния тракт също се подобрява, когато редовно ядете пшеничени люспи. Всичко това допринася за цялостното ви благосъстояние.
21. Долно хронично възпаление
Бетаинът, открит в пшеницата, помага за минимизиране на хроничното възпаление. Следователно, яденето на пшенични люспи може да помогне за предотвратяването на този проблем, а също така помага за намаляване на риска от други състояния като когнитивен спад, остеопороза, болест на Алцхаймер и т.н.
22. Предотвратяване на рак на дебелото черво
По-голямата част от ползите от пшеничните люспи са свързани с високото им съдържание на фибри, което насърчава редовното и правилно елиминиране на отпадъците от тялото. Това е причината да се окаже важно за профилактиката на рака на дебелото черво. Експертите препоръчват 20 до 25 грама диетични фибри всеки ден за мъже и жени.
23. Опакован с хранителни вещества
Пшеничните люспи са заредени с витамини и минерали. Те съдържат витамини А, В1, В2, В3, В6, D и Е, както и минерали, включително желязо, калций, фосфор, цинк, мед, манган и магнезий. Това означава, че като добавяте пшенични люспи към ежедневната си диета, тялото ви получава всички основни хранителни вещества, за да функционира правилно и да остане здраво.
24. Преразпределение на мазнините
Въпреки че яденето на пълнозърнести храни не означава непременно, че ще отслабнете, проучванията показват, че това помага за намаляване на количеството телесни мазнини и води до по-здравословно разпределение на мазнините. Яденето на пълнозърнест хляб намалява риска от натрупване на мазнини по корема или централно затлъстяване, състояние, което увеличава риска от различни здравословни проблеми, включително диабет.
25. Намалява холестерола
Пълнозърнестите храни пречат на организма да абсорбира лошия холестерол и също така понижават триглицеридите, което в противен случай би довело до сърдечни заболявания. По-скоро е известно, че храната, приготвена от пълнозърнести храни, намалява риска от сърдечни заболявания. Според проучване, жените, които са яли три порции пълнозърнести храни, като пълнозърнест хляб, са били с 30% по-малко изложени на риск от сърдечно-съдови заболявания или смърт от инфаркт в сравнение с тези, които са яли по-малко продукти от пълнозърнеста пшеница седмично.
26. Понижава кръвното налягане
Известно е също, че пълнозърнестият хляб понижава кръвното налягане - състояние, което е една от основните причини за сърдечни заболявания. Проучване разкри, че мъжете, които са яли повече порции пълнозърнеста закуска, са изправени пред 19% по-малък риск от хипертония. Друго проучване, проведено върху жени, казва, че яденето на пълнозърнест хляб и други пълнозърнести хранителни продукти значително намалява холестерола в кръвта, нивото на инсулина и кръвното налягане, като по този начин минимизира риска от сърдечни заболявания.
27. Чувството за пълнота
Пълнозърнестият хляб може да контролира наддаването на тегло, като ви държи за по-дълго време сити в сравнение с белия хляб или бисквитките от рафинирано брашно. Тъй като пълнозърнестите храни се нуждаят от повече време, техните засищащи ефекти продължават по-дълго. Според Ганс, авторът на „Диета за малки промени“, пълнозърнестият хляб помага да се контролират порциите. За максимална пълнота и допълнителни протеини, можете да добавите сусам по време на приготвянето на хляба.
28. Богат източник на витамини от група В
Пълнозърнестите храни са заредени с всички видове витамини от група В, включително тиамин, ниацин и рибофлавин, които са изключително полезни за засилване на метаболизма. Известно е, че друг вид витамин В, известен като фолиева киселина или фолат, помага на организма да образува червени кръвни клетки, които са критични за предотвратяване на някои често срещани вродени дефекти при бебетата.
Наистина няма край на ползите, които получавате, когато ежедневно увеличавате приема на пълнозърнеста пшеница. Има много хранителни продукти, които са направени от пълнозърнеста пшеница, от които можете да избирате. Улеснява ви добавянето му към вашата диета. Различни видове пълнозърнест хляб, тестени изделия, зърнени храни и др. Се предлагат, ако искате да консумирате повече пълнозърнести храни. Можете дори да приготвите любимите си десерти и сладки лакомства с пълнозърнесто брашно, за да осигурите по-добро здраве на цялото си семейство!
Съвети за готвене / употреба
Чудите се как да подправите храненето си с пълнозърнесто жито? Ето няколко идеи за рецепти, които да ви помогнат!
1. Вкусен хляб с смокиня, орех и фурма
Какво звучи по-добре от хляба, който има добротата на пълнозърнестото, смокините, орехите и фурмите? Това е проста рецепта, която не е трудно да се направи. Така че опитайте!
Съставки
- 3/4 чаша пълнозърнесто брашно
- 3/4 чаша универсално брашно
- 1 1/2 чаени лъжички сода за хляб
- 1/8 чаена лъжичка сол
- Спрей за готвене
- 1/3 чаша нарязани орехи
- 3/4 чаша нискомаслена мътеница
- 1/2 чаена лъжичка фино настъргана лимонова кора
- 1/4 чаена лъжичка смляно индийско орехче
- 1/8 чаена лъжичка смлян карамфил
- 2/3 чаша накълцани сушени смокини
- 1/3 чаша нарязани фурми без костилки
- 1/2 чаша опакована кафява захар
- 2 супени лъжици рапично масло
- 2 големи яйца
Подготовка
- Загрейте фурната си до 350 градуса.
- Загрейте нискомаслената мътеница, лимонова кора, индийско орехче и карамфил в тенджера на умерен огън. Уверете се, че не го оставяте да заври. Добавете смокините и фурмите, докато сваляте тигана от огъня и го оставете да престои, докато омекнат.
- Вземете купа и смесете маслото, захарта и яйцата с бъркалка, докато сместа се смеси добре. Вземете охладената смес от мътеница и я добавете в купата.
- Сега вземете брашното и солта и бакпулвера и ги смесете в голяма купа. Добавете сместа от мътеница и разбъркайте, докато стане влажна. След това вземете тестото и го лъжица върху 8 × 4 готварска тава за хляб с пръскане и поръсете нарязани орехи.
- Печете го на 350 градуса за около 40 минути.
- След като се изпече, оставете тигана да се охлади и извадете хляба. Охладете хляба отново върху решетка и го сервирайте, когато пожелаете!
2. Славни кифли за закуска
Няма нищо като да започнете деня си с пълноценна закуска и тези кифли са точно това!
Съставки
- Спрей за готвене
- 1 чаша пълнозърнесто брашно
- 1/2 чаша брашно за всички цели
- 1 чаша редовен овес
- 3/4 чаша опакована кафява захар
- 1 супена лъжица пшенични трици
- 2 чаени лъжички сода за хляб
- 1/4 чаена лъжичка сол
- 1 чаша кисело мляко без мазнини
- 1 чаша пасиран зрял банан
- 1 чаша нарязани фурми без костилки
- 3/4 чаша нарязани орехи
- 1/2 чаша нарязан сушен ананас
- 3 супени лъжици смляно ленено семе
- 1 голямо яйце
Подготовка
- Загрейте фурната си до 350 градуса.
- Вземете 18 подложки за мъфини и чаши за кифли и ги напръскайте със спрей за готвене.
- Смесете брашните заедно и добавете овеса, захарта, триците, содата и солта в голяма купа и разбъркайте.
- Смесете яйцето, банана и киселото мляко и ги добавете към брашното и разбъркайте, докато леко се навлажни.
- Сега сгънете ананаса, орехите и фурмите в сместа.
- След това лъжица тестото в чашите си за мъфини и поръсете с лененото семе.
- Печете на 350 градуса за около 20 минути.
- Когато се изпекат, извадете мъфините от тавата за печене и ги охладете върху решетка.
- След като се охладят, можете да ги сервирате и да се насладите на добротата на тези вкусни, сърдечни кифли!
3. Греховни тъмни шоколадови бискоти
Насладете се на греховно вкусно лакомство от тъмен шоколад, изпълнено с полезната доброта на пълнозърнестото брашно!
Съставки
- 9,5 унции пълнозърнесто брашно
- 2 супени лъжици ленено семе
- 1/2 чаена лъжичка сода за хляб
- 1/4 чаена лъжичка сол
- 1/3 чаша гранулирана захар
- 1/3 чаша опакована тъмнокафява захар
- 2 големи белтъка
- 1 голямо яйце
- 1 1/2 чаени лъжички екстракт от ванилия
- 2/3 чаша чипс тъмен шоколад
- 3/4 чаша несолени бадеми
Подготовка
- Загрейте фурната си до 350 градуса.
- Смесете и разбъркайте брашното, содата за хляб, лененото семе и солта.
- Смесете яйцето, белтъците и захарите в купа и разбъркайте за две минути на висока скорост в блендер.
- Сега добавете брашното и яйчните смеси заедно и сгънете шоколада и бадемите.
- Разделете тестото на три части по равно и навийте всяка порция, за да направите 6-инчово руло.
- Вземете ролките и ги поставете на три инча един от друг върху пергаментова хартия и ги потупайте, за да станат дебели около един инч.
- Печете на 350 градуса за 28 минути.
- Когато са стегнали, извадете ги и ги оставете да се охладят на решетка.
- След като изстинат, ги нарежете по диагонал на ½ инчови парчета.
- Поставете ги върху лист за печене и намалете топлината на фурната си до 325 градуса.
- Оставете ги да се пекат от двете страни за по 7 минути.
- Сега ги извадете от фурната и ги оставете да се охладят върху решетка.
- След като са готови, можете да похапвате бисквитките по всяко време и да оставите добротата на пълнозърнестото жито да изпълни тялото ви!
Има изобилие от вкусни деликатеси, които можете да приготвите с пълнозърнесто брашно. Те се правят лесно и можете да сте сигурни, че всички от вашето семейство ще ги обичат. Добавете го към ежедневната си диета и се насладете на многото предимства на пълнозърнестото брашно, за да останете здрави и силни в продължение на много години напред!
Включва ли ежедневната ви диета пълнозърнеста пшеница? Имате ли интересни рецепти? Споделете с нас в раздела за коментари по-долу.