Съдържание:
- Чести симптоми на лошото здраве на устата:
- Превантивни грижи за подобряване на здравето на устната кухина:
- 1. Четка:
- 2. Почистване на език:
- 3. Зачервяване:
- 4. Стоматологичен преглед:
- 5. Някои съвети:
Казват, че усмивката е най-красивото нещо, което една жена притежава; такъв, който може да свали цялата армия на колене. И така, грижите ли се за тази скъпоценна усмивка? Добрата хигиена на устната кухина не само добавя красота към усмивката ви, но и предпазва от инфекции на венците и устата. СЗО определя здравето на устната кухина като „състояние на липса на хронична болка в устата и лицето, рак на устната кухина и гърлото, рани на устната кухина, вродени дефекти, като цепнатина на устната и небцето, пародонтална болест (кариес), кариес и загуба на зъби и други заболявания и нарушения, които засягат устната кухина ”.
Чести симптоми на лошото здраве на устата:
- Лош дъх
- Възпалени, подути и кървящи венци
- Отлагания на плака и зъбен камък или зъбите ви
- Отстъпващи венци
- Зъбобол и чувствителни зъби
Превантивни грижи за подобряване на здравето на устната кухина:
Трябва да имате предвид следните необходими неща за доброто здраве на устната кухина:
1. Четка:
- Мийте зъбите си два пъти на ден. Но ако ядете малки, чести ястия на ден, тогава два пъти не е достатъчно. Това може да доведе до натрупване на плака, което причинява кариес и други заболявания на венците. Затова се опитайте да почиствате три пъти на ден за по-добра хигиена.
- Измиването на зъбите правилно по правилния начин е важно. Четкайте добре външната (предната част), вътрешната (задната част) и дъвчещата страна на всеки от зъбите си, като движите четката с кръгови движения. Поддържайте движенията нежни, в противен случай може да навредите на емайла си.
- Отнемането на всички бактерии отнема 2 минути.
2. Почистване на език:
- Забелязали ли сте някога бялото покритие на езика си, когато се събудите сутрин? Тази белота е натрупаният токсин. Дори Аюрведа изтъква важността на почистването на езика, за да се отървем от тази белота. Това не само поддържа устата ви здрава, но влияе върху цялостното ви здраве.
- След Аюрведа сега много зъболекари предлагат използването на скрепери за почистване на езика. Той успешно премахва упоритите анаеробни бактерии, събрани в устата.
- Правилната техника на използване на скрепер за език е да държите стъргалката на двата края. След това удължете езика си навън. Сега го поставете възможно най-назад на езика си, като задействате какъвто и да е рефлекс и го изстържете напред, премахвайки бялото токсично покритие. Правете го внимателно, за да не навредите на езика си.
3. Зачервяване:
- Конецът е важен и ние го знаем, нали? Но колко от нас всъщност почистват зъбите си ежедневно? Не много! Почиствайте правилно зъбите си веднъж на ден. Почиства отстрани на зъбите. Той също така почиства храната, която се забива между зъбите, което ако не бъде почистено може да доведе до кариес.
- За да почиствате зъбите си с конец, използвайте 18-инчов конец и внимателно следвайки извивките на зъбите, почистете зоната по линията на венците.
4. Стоматологичен преглед:
- Ходете на добър зъболекар за редовни стоматологични прегледи и почиствания. Тези почиствания допълнително намаляват шансовете за проблеми със здравето на устната кухина, но дори и тогава, ако получите някакво заболяване, зъболекарят ще го открие рано, за да го лекува ефективно.
5. Някои съвети:
- За здрави зъби и венци втривайте ежедневно смес от синапено масло и сол върху зъбите и венците. Използвайки малко количество, първо проверете дали то предизвиква алергия или причинява нова болка.
- Каменната сол е полезна за черни и слаби венци.
- Нежното миене на зъбите със сода за хляб и сок от лимонов сок може да ви направи по-бели зъби.
- Сменяйте четката за зъби след всеки 3-4 месеца.
- Използвайте паста за зъби, съдържаща флуор.
- Чаят съдържа флавоноиди и флуорид, които предотвратяват залепването на бактериите по зъбите.
- Включете в диетата си храни за почистване на зъби. Тези храни са известни и като „детергентни“ храни в света на денталните грижи. Примери за тези храни са ябълки, грозде, моркови, връстници и ягоди. Тези плодове също поддържат нашите зъби здрави.
- Методът за почистване с масло със сусамово масло почиства всички токсични вещества от устата според Аюрведа. Поставете малко сусамово масло в устата си и го размахвайте за около 10-15 минути.
- Тъмният шоколад носи полза за зъбния емайл, като го прави по-силен.
- Използвайте изплаквания за уста, които се борят с бактериите. Трябва да е против плака и да съдържа флуорид, тъй като помага за справяне с проблеми като сухота в устата, лош дъх, за да се запазят бактериите в устата свободни.
- Дръжте кардамон (елачи) или саунф със себе си, тъй като те са естествени освежители за дъх. Те също така предотвратяват натрупването на бактерии след хранене. Тези съвети наистина ви помагат да се борите срещу всичките си здравословни проблеми.
Знаете ли как по-рано се е смятало, че старостта води до падане на зъбите и други заболявания на зъбите и венците? Ами сега, когато митът е разбит и науката ни казва, че с подходящи грижи за устната кухина можете да поддържате усмивката си доста точна до края! Следвате ли тези стъпки за грижа за устната кухина? Имате ли какво да добавите? Споделете с нас в раздела за коментари.