Съдържание:
- Какви са ползите за здравето от чая от листа от кока?
- 1. Може да насърчава загуба на тегло
- 2. Може да повиши енергията
- 3. Може да засили имунната система
- 4. Може да облекчи височинна болест
- 5. Може да намали риска от диабет
- 6. Може да облекчи лошото храносмилане
- Как да си направим чай от листа на кока
- Съставки
- Процедура
- Странични ефекти от чая от листа от кока
- Заключение
- Отговори на експерти за читатели Въпроси
- 14 източника
Чаят от кока ( mate de coca ) се използва от коренното население на Южна Америка от векове. Смята се, че чаят притежава съединения като инулин, фитонутриенти и алкалоиди, които предлагат няколко ползи за здравето. Чаят също е богат на витамини А, С, Е, В2 и В6 и има антиоксидантни свойства.
Приемът на чай от кока може да помогне за насърчаване на загуба на тегло, повишаване на енергията, подобряване на имунното здраве и облекчаване на височинната болест. В тази статия ще обсъдим ползите, подготовката и страничните ефекти на чая от кока. Прочетете.
Какви са ползите за здравето от чая от листа от кока?
1. Може да насърчава загуба на тегло
Изследванията на мишки твърдят, че чаят от кока може да има благоприятен ефект върху загубата на тегло (1). Алкалоидите, открити в чая, може да имат способността да насърчават загубата на тегло. Тези съединения могат да играят роля за увеличаване на липолизата (разграждане на мастни киселини в организма за енергия).
Приемът на чай от кока потиска апетита (2). Това също може да допринесе за загуба на тегло. Анекдотичните данни сочат, че редовното пиене на чая може да увеличи естествената способност на организма да изгаря мазнините.
2. Може да повиши енергията
Някои теории предполагат, че хората често използват чай от кока заради предполагаемите му стимулиращи свойства (3). Листата съдържат въглехидрати, калории, минерали и витамини, които предлагат енергия на потребителя (3). Стимулиращият ефект на този чай е подобен на кафето. Но в листата на кока липсва кофеин - техният чай може да е идеален за хората с непоносимост към кофеина.
3. Може да засили имунната система
Листата от кока чай съдържат различни минерали и витамини (3). Те могат да играят роля за повишаване на имунната ви система. Въпреки че липсват директни изследвания, богатите хранителни вещества в чая могат да помогнат в това отношение.
4. Може да облекчи височинна болест
Чаят от кока се използва за облекчаване на различните симптоми на височинна болест от векове. Проучване, проведено от SUNY Upstate Medical University, установи, че консумацията на продукти от листа от кока може да намали болестта на височината (4).
Друго проучване, проведено върху 136 пътници, установява, че приемът на чай от кока намалява височинната болест (2). Чаят от кока може да помогне за подобряване на усвояването на кислород и притока на кръв на голяма надморска височина.
5. Може да намали риска от диабет
Листата на кока имат терапевтичен потенциал при лечението на диабет тип 2 (5). Те съдържат хранителни вещества, като витамин А, калций, желязо и рибофлавин, които помагат за регулиране на нивата на кръвната глюкоза в тялото ви (6). Това от своя страна подобрява метаболизма и може да намали риска от диабет .
6. Може да облекчи лошото храносмилане
Наличието на алкалоиди и витамини в чая от кока го правят ефективно средство срещу лошо храносмилане. Използва се за лечение на болки в стомаха, гадене, подуване на корема и повръщане от векове (7). Често се използва в Южна Америка като ефективно естествено лечение на много проблеми, свързани с лошо храносмилане.
Как да си направим чай от листа на кока
Съставки
- 1 чаша вода
- 1 чаена лъжичка листа от кока
- 1 чаена лъжичка мед (или захар)
Процедура
- Оставете чаша вода да заври. Намалете топлината и я оставете да къкри.
- Добавете листа кока към горещата вода (195 o F).
- Оставете сместа да се запари за 4-5 минути; колкото по-дълго стръмни, толкова по-силен е чаят.
- Прецедете сместа в чаша, разделяйки листата.
- По желание добавете мед или захар.
Чаят от кока може да се направи лесно. Той не съдържа кофеин, което може да бъде допълнителна полза за чувствителните към кофеин. Чаят обаче може да има и някои странични ефекти.
Странични ефекти от чая от листа от кока
Декокаинизираният чай от кока или чаят от листа без кокаин е безопасен за повечето хора, когато се приема в нормални количества (8). Прекомерната консумация на чай от кока може да доведе до раздразнителност, главоболие и някои проблеми по време на бременност.
- Може да причини раздразнителност
Прекомерната консумация на тази стимулираща напитка може да доведе до раздразнителност поради концентрацията на кокаин, който е много мощен стимулант (9). Въпреки това, когато се приема умерено, чаят от кока е малко повече от силна чаша кафе.
- Може да причини сърдечни проблеми
Малкото кокаин в чая от кока може да натовари сърдечно-съдовата система (10). Следователно пациентите със сърдечни заболявания трябва да избягват чая от кока.
- Може да причини проблеми по време на бременност
Кокаинът в листата на кока може да причини преждевременно раждане, ниско тегло при раждане и някои вродени дефекти (11). Следователно бременните жени трябва да избягват приема на чай от кока. Той може също да причини синдром на внезапна детска смърт (SIDS) (12). Кърмещите майки също трябва да стоят далеч от чая от кока, тъй като това може да има неблагоприятни ефекти върху кърмачетата.
- Може да доведе до пристрастяване
Кока е пристрастяващото растение на природата (13). Ако консумирате кока-чай в излишък, възможно е да се пристрастите. Въпреки че е необходим химичен процес за извличане на кокаин във високи концентрации от същите листа, пиенето на този чай всеки ден може да доведе до пристрастяване.
- Може да влоши астмата
Кокаинът, присъстващ в листата на кока, дори в следи от количество, може да влоши астмата (14). Хората, които имат астма, трябва да избягват консумацията на чай от кока.
Заключение
Чаят от кока е богат на няколко витамини, минерали и някои алкалоиди, които предлагат ползи. Антиоксидантните свойства на хранителните вещества, налични в чая от кока, могат да помогнат при лечението на някои заболявания с наднормено телесно тегло, височинна болест, диабет и запек.
Въпреки това, излишната консумация на този билков чай може да причини някои неблагоприятни ефекти, като раздразнителност, спонтанен аборт и сърдечни проблеми. Следователно е важно да ги имате предвид, преди да решите да консумирате тази напитка и да се консултирате с лекар в случай на спешни случаи.
Отговори на експерти за читатели Въпроси
Колко чай от кока мога да пия?
Можете да приемате 3 до 4 чаши чай от кока на ден.
Колко дълго остава чаят от кока в урината ви?
Чаят от кокоса с откриваеми концентрации на кокаинови метаболити може да остане в урината ви поне 20 часа (8).
14 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Yang, Xiao Rong, et al. „Ефект на добавките с диетичен какаов чай (Camellia ptilophylla) върху затлъстяването, предизвикано от диета с високо съдържание на мазнини, чернодробната стеатоза и хиперлипидемията при мишки.“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства 2013 (2013).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723092/
- Бауер, Ирмгард. „Медицина за пътуване, кока и кокаин: демистифициране и рехабилитация на еритроксилума - изчерпателен преглед.“ Тропически болести, пътническа медицина и ваксини об. 5 20. 26 ноември 2019 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6880514/
- Биондич, Ейми Сю и Джеръми Дейвид Джослин. „Кока: Историята и медицинското значение на древна Андска традиция.“ Спешна медицина международна об. 2016 (2016): 4048764.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4838786/
- Biondich AS, Joslin JD. Кока: Лекарство за високи височини на древните инки. Wilderness Environment Med . 2015; 26 (4): 567–571.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26507611-coca-high-altitude-remedy-of-the-ancient-incas/
- Altiındağ, Ebru и Betul Baykan. „Открийте световните изследвания.“ Turk J Neurol 23 (2017): 88-89.
www.researchgate.net/publication/317231029_Potential_of_coca_leaf_in_current_medicine
- Penny, Mary E., et al. „Могат ли листата на кока да допринесат за подобряване на хранителния статус на популацията на Андите?“. Бюлетин за храните и храненето 30.3 (2009): 205-216.
journals.sagepub.com/doi/10.1177/156482650903000301?icid=int.sj-full-text.s similar-articles.3
- Биондич, Ейми Сю и Джеръми Дейвид Джослин. „Кока: Историята и медицинското значение на древна Андска традиция.“ Спешна медицина международна об. 2016 (2016): 4048764.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4838786/#B30
- Jenkins, AJ et al. „Идентифициране и количествено определяне на алкалоидите в чая от кока.“ Съдебна наука международен том. 77,3 (1996): 179-89.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2705900/
- Таба, Пиле, Андрю Джон Лийс и Катрин Сик. Невропсихиатричните усложнения на злоупотребата със стимуланти . Academic Press, 2015.
www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/coca
- Ким, Сунг Тае и парк Таеван. „Остри и хронични ефекти на кокаина върху сърдечно-съдовото здраве.“ Международно списание за молекулярни науки кн. 20,3 584. 29 януари 2019 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387265/
- Форей, Ариадна. „Употреба на вещества по време на бременност.“ F1000Изследвания об. 5 F1000 Факултет Rev-887. 13 май. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4870985/
- Аоки, Ясухиро. „Синдром на внезапна детска смърт при бебета от кокаин, използващи майки.“ Списание за клинична съдебна медицина 1.2 (1994): 87-91.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16371273-sudden-infant-death-syndrome-in-infants-of-cocaine-using-mothers/
- Хаджар, Рейчъл. „Интоксикантите в обществото.“ Сърдечни гледки: официалният вестник на Асоциацията на сърдечния залив, обн. 17,1 (2016): 42-8.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4879807/
- Rome LA, Lippmann ML, Dalsey WC, Taggart P, Pomerantz S. Разпространение на употребата на кокаин и неговото въздействие върху обострянето на астмата в градско население Гърди . 2000; 117 (5): 1324–1329.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10807818-prevalence-of-cocaine-use-and-its-impact-on-asthma-exacerbation-in-an-urban-population/