Съдържание:
- Повече за сока от целина
- Какви са ползите от пиенето на сок от целина?
- 1. Облекчава запека и храносмилателните разстройства
- 2. Насърчава сърдечно-съдовото здраве
- 3. Притежава противовъзпалителни свойства
- 4. Намалява увреждането и заболяванията на черния дроб
- 5. Може да подобри съня и цялостното здраве на мозъка
- 6. Работи чудеса върху кожата и косата ви
- 7. Работи като диуретик и поддържа здравето на бъбреците
- 8. Може да подобри плодовитостта при мъжете
- 9. Поддържа киселинно-алкален баланс в тялото ви
- Как се прави сок от целина за по-малко от 5 минути
- От какво имаш нужда
- Нека го направим!
- Съвети как да направите сок от целина вкусен
- Какви са страничните ефекти от пиенето на сок от целина?
- Обобщавайки го ...
- Препратки
През целия си живот познавахте целината като питателна зеленчукова култура, използвана в салати. Но познайте какво? Можете също да смесите стръковете и листата на целина в напитка! Сокът от целина има сравними хранителни ползи като цялото вегетарианско.
Редовното пиене на сок от целина може да подобри имунитета ви. Можете също така да забележите разлика в болките в коленете, дисфункционалното храносмилане и стареенето на кожата. Как сокът от целина е от полза за вашето здраве? Започнете да превъртате, за да разберете!
Повече за сока от целина
Целина ( Apium graveolens L) е растение от семейство Apiaceae. Това растение е проучено за фенолни и антиоксидантни съединения (1). Сокът от прясна сурова целина е зареден с подобни хранителни вещества и биохимични съединения.
Сокът от целина съдържа фибри, калий, витамини С, А, К, фолиева киселина и над дузина други антиоксиданти. Той е много по-нискокалоричен от другите зелени сокове (2).
Сокът от целина облекчава запека, изхвърля токсините и подобрява кръвообращението. Вижте обширния списък на ползите от сок от целина в раздела по-долу.
Какви са ползите от пиенето на сок от целина?
1. Облекчава запека и храносмилателните разстройства
Shutterstock
Сокът от целина може да излекува различни храносмилателни разстройства поради изобилието от фибри, присъстващи в целината.
Диетичните фибри са необходими, за да поддържат храносмилателния процес в движение. Той помага при свободно движение на червата, като по този начин предотвратява запек и раздразнително заболяване / синдром на червата (IBD / IBS) (3).
Придайте на вашето ястие смути, като добавите стръкове целина към него. Уверете се, че не филтрирате суровите влакна.
2. Насърчава сърдечно-съдовото здраве
Множество доказателства показват силна връзка между оксидативния стрес и хипертонията. Елиминирането на свободните радикали, които причиняват оксидативен стрес, може да понижи кръвното налягане. Зеленчуковите сокове от листа на целина, зеле, ябълки, краставици, лимон и джинджифил може да са идеални за тази цел (4), (5).
Листата от целина съдържат флавоноиди като апигенин, които са мощни антиоксиданти. Тези фенолни съединения влияят върху липидния метаболизъм и натрупване.
В проучване 32 мъже са получавали по-малко от чаша зелен сок на ден в продължение на три месеца и са показали подобрение в нивата на холестерола с 52% (5).
Ниският серумен холестерол поддържа хипертонията, атеросклерозата и други сърдечно-съдови заболявания (4).
3. Притежава противовъзпалителни свойства
Възпалението може да възникне поради множество фактори като химически и физически стрес, алергии (свръхчувствителност), инфекции и лоша диета.
В повечето случаи възпалението е резултат от нарушен имунитет. С други думи, възпаление може да възникне и когато тялото ви е твърде слабо, за да се предпази от смущения (6).
Включването на противовъзпалителни храни и храни с ниско съдържание на нишесте във вашата диета може да помогне много. Сокът от целина е силно противовъзпалителен. Той може да помогне за намаляване на тежестта на остри и хронични възпалителни заболявания като остеоартрит, ревматоиден артрит, бронхит, астма, лупус, подагра, болест на Crohn, течаща черва и др. (1).
Тази активност се дължи на активните съставки като апигенин, апиин и лутеолин в сок от целина (7).
4. Намалява увреждането и заболяванията на черния дроб
Листата и дръжките целина имат антиоксидантно и противовъзпалително действие върху черния дроб. Полифенолите елиминират натрупаните токсини и свободните радикали в тялото ви. Те повишават активността на антиоксидантните ензими като глутатион редуктаза, супероксид дисмутаза, каталаза и др. Във вашата система (1).
Това води до намалено липидно пероксидиране и натрупване в черния дроб. Проблеми като безалкохолна мастна чернодробна болест (NAFLD), цироза и рак на черния дроб могат да бъдат добре управлявани (8).
5. Може да подобри съня и цялостното здраве на мозъка
Shutterstock
Последните изследвания показват, че диетите на растителна основа могат да подобрят съня. Зеленчуците с високо съдържание на диетични полифеноли - като целина - могат да модулират циркадните ритми и цикъла на сън и събуждане (9).
Апигенинът в листата на целина проявява мощни невропротективни и противовъзпалителни свойства.
Добавянето на целина към смутито за закуска не само му придава приятна текстура, но и започва мозъка ви. Той подобрява паметта, като забавя смъртта на невроните.
Антиоксидантите и минералните йони предпазват мозъчните ви клетки от химически и патогенен стрес. Следователно сокът от целина може да бъде добър избор за лечение на болестта на Алцхаймер, загуба на памет (деменция) и невродегенеративни нарушения (10).
6. Работи чудеса върху кожата и косата ви
Сокът от целина е една от най-добрите детокс напитки, които човек може да поиска! Той е освежаващ и алкализиращ (11). Когато тялото ви е без токсини, това се отразява върху кожата ви.
Антиоксидантът и противовъзпалителните полифеноли в сока от целина извличат реактивните кислородни видове в кръвта. Минерали като калий и магнезий поддържат електролитния баланс и pH на кожата ви. Фолиевата киселина и витамините А и С се борят с инфекциите и възпалението (12).
В комбинация с необходимите упражнения и диета сокът от целина може да подпомогне растежа на косата. Той може също да помогне за изчистване на акне, петна, пъпки и други признаци на стареене на кожата ви.
7. Работи като диуретик и поддържа здравето на бъбреците
Сокът от целина съдържа два основни минерала - натрий и калий. Тези минерали действат като регулатори на телесната ни течност. Следователно този сок е отличен диуретик (13).
Улеснява производството на урина и предотвратява инфекции на пикочните пътища (инфекции на пикочните пътища) или бъбречни проблеми (14). Екстрактите от целина могат да възстановят изгубените в урината минерали и вода.
Сокът от целина може да изхвърли нежеланите отлагания на калций в тялото ви чрез урина (2). Този процес предотвратява камъни в бъбреците, камъни в жлъчката, атеросклероза и др.
8. Може да подобри плодовитостта при мъжете
Изследванията на плъхове през последните години показват положителна връзка между плодовитостта и приема на целина. Традиционната медицина използва целина за стимулиране на либидото, защита на тестисите и подпомагане на сперматогенезата (15).
Антиоксидантната способност на целината помага в този аспект. Флавоноидите като апигенин детоксикират и предпазват мъжките репродуктивни органи от химически стрес. Това от своя страна повишава броя и жизнеспособността на сперматозоидите (15).
Прилагането на 100-200 mg / kg екстракти от листа целина на мишки увеличава размера на техните полови органи. Следователно сокът от целина може да стимулира плодовитостта при мъжете (15).
9. Поддържа киселинно-алкален баланс в тялото ви
Съвременната диета има високо диетично киселинно натоварване. Това може да наруши киселинно-алкалната хомеостаза в тялото ви. Този химичен дисбаланс често е свързан с хронични нарушения на бъбреците и жлъчния мехур, особено калциране (камъни) в тези органи (16).
Яденето на алкални зеленчуци може да помогне до известна степен. Целината стимулира алкалната секреция в организма. Съдържа важни електролитни йони като калий, магнезий, натрий и др. (16), (17).
Неговият сок намалява киселинността и до известна степен контролира общите нива на рН. Редовната му консумация може да контролира нивата на пикочната киселина, които са ключови фактори за калцификацията.
Накратко, сокът от целина задържа хроничните заболявания. Добавянето му в списъка ви със закуски за закуска сега е задължително. Ето една бърза рецепта за приготвяне на сок от целина.
Как се прави сок от целина за по-малко от 5 минути
Shutterstock
От какво имаш нужда
- Дръжки целина: 1-2 връзки, средно големи
- Вода
- Сокоизстисквачка (или) Високоскоростен пасатор
- Гевгир
Нека го направим!
- Нарежете основите и върховете на стръковете от целина.
- Измийте добре дръжките в гевгир.
- Ако използвате сокоизстисквачка, нахранете целината в тръбата за хранене.
- След като е готово, сервирайте го пресен.
- Ако използвате високоскоростен пасатор, добавете към него почистените стръкове целина.
- Налейте 1/4 до 1/2 чаша вода и затворете капака на пасатора.
- Блендирайте, докато получите гладка смес.
- Филтрирайте съдържанието на сока през кърпа от муселин в кана.
- Изстискайте кърпата в края, за да изтече останалата течност.
- Сервирайте сока пресен със или без лед.
Съвети как да направите сок от целина вкусен
- Можете да добавите зелена ябълка, къдраво зеле, мента, краставица, лимонов сок и джинджифил заедно с целина.
- Можете също така да охладите този сок и да го охладите през лятото следобед. Може би с топли нискокалорийни овесени бисквитки.
Но безопасно ли е да пиете този сок всеки ден? Може ли сокът от целина да има неблагоприятни ефекти?
Какви са страничните ефекти от пиенето на сок от целина?
Когато погледнете макронутриентния състав на целината, този сок е богатство. Но именно микроелементите могат да причинят промени. Фитохимичният състав може да предизвика определени странични ефекти.
- Може да причини обриви и фоточувствителност
Целината има фотосенсибилизиращи свойства. Съдържа активни вещества, наречени псоралени, принадлежащи към семейството на фурокумарин. Богатите на фурокумарин храни могат да предизвикат фототоксичност. Така че, ако пиете сок от целина или го ядете често, може да развиете кожни обриви и фоточувствителност (18).
- Може да навреди на бъбреците
Наличието на твърде много сок от целина може да навреди на бъбреците ви. Целина, цвекло, маруля, спанак, ревен и др. Имат големи количества диетични оксалати (100 г целина съдържа 190 мг оксалат). Оксалатните молекули взаимодействат с калциевите йони в тялото ви, за да образуват калциеви оксалатни отлагания, известни също като камъни (19). Тези камъни влияят върху функционирането на бъбреците. Калцификацията в бъбреците предизвиква възпаление (19).
- Канцерогенност
На пазарите получавате готова целина на прах. Можете да го използвате, за да приготвите сок и други рецепти за целина. Но има твърдения, че този прах от целина може да причини рак. Такива готови за употреба съставки имат високо съдържание на сол, консерванти и ненужни химически примеси.
Но няма достатъчно научни доказателства, които доказват техните способности да причиняват рак (20).
И така, кой е най-добрият изход?
Е, здравните специалисти казват, че диетите на основата на сокове са свръх. Казва се, че сокът от целина е чудесна детокс напитка. Но истината е, че здравият черен дроб прави целия детокс, от който се нуждаят нашите тела.
Най-добрият начин да получите хранителните вещества от зеленчуците е да ги ядете цели - с непокътнати фибри. Ако не харесвате структурата и вкуса на целия зеленчук, сокът от целина е добре дошла промяна.
Обобщавайки го…
Целина сок е лудост сред любителите на здравето. Той съдържа почти всички хранителни вещества като целина, целият зеленчук. Пиенето му на гладно може да облекчи ГЕРБ, киселинност и запек.
Когато се смесва с други плодове и зеленчуци, сокът от целина може да бъде вкусен смути за закуска или вечерна напитка, която е пълна, но все пак нискокалорична. Направете си малка порция сок от целина и наблюдавайте дали тялото ви проявява признаци на фоточувствителност.
Напишете ни как се е получила вашата детокс напитка. Ако това четене ви е харесало, изпратете ни вашите отзиви, коментари и рецепти с целина.
Нека детоксикираме с вегетариански напитки това лято!
<Препратки
- „Преглед на антиоксидантната активност на целина (Apium graveolens L)“ Вестник на основана на доказателства допълнителна и алтернативна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Сок от целина: Детоксикирайте тялото си и излекувайте червата си“ SWIHA блог, Югозападен институт по лечебни изкуства.
- „3 начина за подобряване на здравето на червата с цели храни“ Последни новини, Bastyr Health, Bastyr University.
- „Ефектът на екстракт от листа на хидроалкохолна целина (Apium graveolens) върху…“ Avicenna Journal of Phytomedicine, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Здравословен ли е зеленият сок?“ SiOWfa15: Наука в нашия свят: Сигурност и противоречия.
- Колеж по ветеринарна медицина „Възпаление“, Университет на Джорджия.
- „Ефекти от преработката на сок върху противовъзпалителни флавоноиди…“ Катедра по хранителни науки и технологии, Държавният университет в Охайо.
- „Хепатопротективен ефект от храненето на листа от целина смесени…“ Преглед на фармакогнозията, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Консумацията на плодове и зеленчуци и тяхното съдържание на полифенол са…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Невропротективни ефекти на апигенин срещу възпаление, невронал…“ Научни доклади, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „10 зеленчуци и плодове за сок за вашата кожа“ Студентски блог, Институт Cinta Aveda.
- „Нутрицевтични ефекти на куркума, джинджифил, целина, мая…“ World Applied Sciences Journal.
- „Актуализиран фитофармакологичен преглед на лекарствените растения…“ Преглед на фармакогнозията, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „ХИПОЛИПИДЕМИЧНИ БИЛКИ С ДИУРЕТИЧНИ ЕФЕКТИ…“ Брой добавка: Биологична наука, списание IIOAB, Академия.
- „Ефекти от водния екстракт от целина (Apium graveolens L.)…“ Avicenna Journal of Phytomedicine, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Киселинно-алкален баланс: роля при хронична…“ Алтернативни терапии в здравеопазването и медицината, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Алкалната диета: има ли доказателства, че…“ Вестник за околната среда и общественото здраве, издателска корпорация Hindawi.
- „Тропическо изригване на кожата“, Канадският вестник по инфекциозни болести, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Хранително управление на бъбречни камъни (нефролитиаза)“ Клинични хранителни изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Вреден ли е прахът от целина за вас?“ Писмо за здраве и хранене, Университет Туфтс.