Съдържание:
- Акценти от статията
- Какво представлява алкалната диета?
- Как действа алкалната диета?
- PRAL Scale Score Of Foods
- Какво наистина се случва, когато тялото ви е твърде кисело?
- Симптоми, че тялото ви има киселинно рН
- 21 алкални храни, които трябва да включите в диетата си
- 1. Сушени смокини - PRAL резултат: -18.1
- 2. Цвекло Зелените - PRAL резултат: -16.7
- 3. Спанак - PRAL резултат: -14,0
- 4. Магданоз - PRAL резултат: -12,0
- 5. Кейл - PRAL резултат: -8.3
- 6. Swiss Chard - PRAL резултат: -8.1
- 7. Банани - PRAL резултат: -6,9
- 8. Сладък картоф - PRAL резултат: -5,6
- 9. Целина - PRAL резултат: -5.2
- 10. Моркови - PRAL резултат: -4,9
- 11. Киви - PRAL резултат: -4.1
- 12. Карфиол - PRAL резултат: -4,0
- 13. Череши - PRAL резултат: -3,6
- 14. Френски боб - PRAL резултат: -3.1
- 15. Круши - PRAL резултат: -2,9
- 16. Лешници - PRAL резултат: -2,8
- 17. Ананас - PRAL резултат: -2,7
- 18. Тиквички - PRAL резултат: -2,6
- 19. Ягоди - PRAL резултат: -2,2
- 20. Apple - PRAL резултат: -2,2
- 21. Диня - PRAL резултат: -1,9
- Други алкални храни
- Храни, които трябва да се избягват или консумират в ограничени количества
- Алкална диета Vs. Кето диета
- Ползи от алкални храни
- Може ли алкалната диета да се бори с рака?
- Алкалната диета за вас ли е?
- Заключение
- Препратки
Ако има една веганска или вегетарианска диета, която е толкова полезна, колкото кето диетата - това е алкалната диета. Основополагащият принцип на алкалната диета се основава на 100-годишната хипотеза за киселина и пепел. Тази хипотеза казва, че след храносмилането храните оставят кисели или алкални остатъци.
Киселинното рН влошава здравето ви. Но алкалното рН повишава имунитета ви и защитава здравето ви. И така, преминаването към алкална диета помага за намаляване на проблеми като киселинност, подуване на корема, чупливост на костите, умора и т.н. Но има ли това твърдение някаква научна основа? Или е просто поредната мода?
Прочетете, за да получите пълна информация за алкалната диета - как действа, наистина ли е ефективна, списък с алкални храни, ползи и лекува ли рак. Най-важното е да разберете дали тази диета е за вас. Нека да започнем!
Акценти от статията
- Какво представлява алкалната диета?
- Как действа алкалната диета?
- PRAL Scale Score Of Foods
- Какво наистина се случва, когато тялото ви е твърде кисело?
- Симптоми, че тялото ви има киселинно рН
- 21 алкални храни, които трябва да включите в диетата си
- Други алкални храни
- Храни, които трябва да се избягват или консумират в ограничени количества
- Алкална диета Vs. Кето диета
- Ползи от алкални храни
- Може ли алкалната диета да се бори с рака?
- Алкалната диета за вас ли е?
Какво представлява алкалната диета?
Shutterstock
Алкалната диета (или диетата с алкална пепел) е подход за чисто хранене, който помага за превключване на тялото от кисело към алкално рН. Ще консумирате много плодове и зеленчуци, които ще помогнат за повишаване на рН на тялото.
Привържениците на тази диета вярват, че алкалното рН на тялото помага да се погрижим за редица проблеми като болки в ставите, мускулна умора, проблеми с храносмилането, наддаване на тегло и т.н. Ако това е вярно, как наистина действа? Нека разберем.
Обратно към TOC
Как действа алкалната диета?
В алкална диета работи по прост принципа на рН на тялото и метаболитен остатък на храни. Нека обясня.
pH е мярката за киселинност или алкалност на разтвора. И скалата на pH варира от 0-14. Средната точка, която е 7, е „неутрална“. РН на водата е 7. Всяка стойност на рН под 7 е „кисела“, а стойността на рН над 7 е „алкална“.
Стойността на рН на кръвта е алкална (7,35), а тази на стомаха е кисела (1,5-3,5).
РН на тялото ви зависи от храните, които консумирате. Тъй като храните също имат стойности на pH. Храните с киселинно рН причиняват възпаление и стрес, което води до слаб имунитет, повишена умора, затруднено отслабване и сто други проблеми (проверете раздела за симптомите).
Но трябва също така да знаете, че стойността на рН на храните не се измерва по физическото им свойство, а по метаболитните остатъци (точно както изгорелите листа оставят остатък под формата на пепел), които те оставят след себе си. Остатъците от метаболитна пепел могат да бъдат киселинни, неутрални или алкални.
Например физическото рН на лимона е киселинно, но след метаболизма той оставя алкални остатъци. Ето защо лимоновата вода с щипка сол е често срещано домашно средство за подуване и киселинност. Има смисъл, нали?
Повечето зеленчуци и плодове оставят алкални остатъци след метаболизма. Алкалната диета насърчава диетите да консумират зеленчуци, плодове и други храни, които оставят алкален метаболитен остатък. В резултат на това стойността на рН на тялото ви ще се увеличи и ще достигне желаното алкално рН.
Но как да разберете дали храната ще остави киселинни или алкални метаболитни остатъци? Чрез скалата PRAL. Нека бързо разберем за какво става въпрос.
Обратно към TOC
PRAL Scale Score Of Foods
PRAL или потенциално натоварване с бъбречна киселина е мярката за очакваното количество алкалност и киселинност на метаболизма след хранене (1). Храните получават отрицателни (алкални), положителни (киселинни) и неутрални стойности.
Въз основа на количеството протеини, минерали и фосфор, оставени след метаболизма, тялото ви ще бъде кисело или алкално. Протеинът и фосфорната киселина образуват фосфорна киселина и сярна киселина след метаболизма. И така, тялото ви има тенденция да бъде по-киселинно.
От друга страна, когато плодовете, зеленчуците и други алкални метаболитни остатъчни храни се метаболизират, те оставят след себе си минерали като калций, калий и магнезий. Ето списък с храни с PRAL резултати.
И така, виждали сте ме да заявявам отново и отново, че киселинното рН в тялото може да причини хаос. Но защо? Ето какво трябва да знаете.
Обратно към TOC
Какво наистина се случва, когато тялото ви е твърде кисело?
Ето какво се случва, когато консумирате твърде много храни, които оставят кисели метаболитни остатъци.
- Когато тялото ви стане твърде кисело, костите започват да стават слаби и чупливи. И това е така, защото храните, които оставят кисели метаболитни остатъци, имат по-ниско съдържание на хранителни вещества, необходими за укрепване и поддържане на костите.
- Когато консумирате кисели храни, може да страдате от бъбречна недостатъчност. И това ускорява загубата на скелетна мускулатура.
- Метаболитната ацидоза при деца също е показала, че влияе върху растежния хормон, което води до нисък ръст (2).
- n киселата среда е идеална за процъфтяване на раковите клетки, докато алкалната среда предотвратява растежа на раковите клетки (3).
Има и други симптоми, които показват, че тялото ви е твърде киселинно. Погледнете списъка по-долу.
Обратно към TOC
Симптоми, че тялото ви има киселинно рН
- Депресия и безпокойство
- Болки в ставите
- Мускулна слабост
- Подуване на корема
- Лошо храносмилане
- Акне
- Главоболие
- Чести настинки и кашлица
- Объркване и мозъчна мъгла
- Умора и ниска енергия
Твърде много киселинност в организма се неутрализира от присъстващите в тялото бикарбонати. Но ако сте постоянно под стрес или правите интензивна тренировка, вашите бикарбонатни резерви може скоро да се изчерпят. И затова трябва да включите храни, които балансират рН на тялото ви. Ето списъка с алкални диетични храни.
Обратно към TOC
21 алкални храни, които трябва да включите в диетата си
1. Сушени смокини - PRAL резултат: -18.1
Shutterstock
Смокините са полезни за вашето здраве. Известно е, че помагат за намаляване на възпалението, стомашните проблеми и рака (4). Сладките сушени смокини са толкова приятни.
Вкусната комбинация от мека каша и малки хрупкави семена допълват идеално един обикновен ванилов сладолед или гръцко кисело мляко. Залейте го с мед или лешников сироп.
2. Цвекло Зелените - PRAL резултат: -16.7
Зеленото цвекло е склад на антиоксиданти. Учените са открили, че антиоксидантите в цвекловите зеленчуци могат значително да намалят липидната пероксидация и окислителните щети, да подобрят защитната система на организма и да понижат нивата на холестерола (5), (6).
Добавете зеленчуци от цвекло към салатите и хвърлете с други алкални храни и вкусен дресинг.
3. Спанак - PRAL резултат: -14,0
Спанакът е една от най-здравословните храни (помните ли Попай?). Зареден е с диетични фибри и антиоксиданти. Спанакът помага за почистване на вредните свободни кислородни радикали, подобрява метаболизма, предизвиква секреция на хормони на засищане, понижава нивата на липидите и има противоракови свойства (7).
Пиенето на чаша спанак на всеки два дни може да подобри здравето ви десетократно Важно е да се отбележи, че спанакът има високи нива на оксалати (оксалова киселина), достатъчно високи, за да повлияе на определени здравословни състояния. Вашето тяло не е в състояние да абсорбира калций от храни с високо съдържание на оксалати. За хората с камъни в бъбреците ниското количество калций в диетата им ще увеличи риска от калциево-оксалатни камъни в бъбреците. Някои доказателства също така показват, че хората с храносмилателни заповеди като пропускливост на червата или синдром на раздразнените черва също могат да бъдат податливи на изпитване на влошени симптоми, когато ядат храни с високи нива на оксалати, а някои експерти препоръчват на пациенти с възпалителни състояния като муковисцидоза, заболявания на щитовидната жлеза, астма, артрит или фибромиалгия не трябва да ядат високи нива на храни с високо съдържание на оксалати поради натрупването на оксалати в телесните тъкани.Може да е най-добре тези групи хора да изберат други листни зеленчуци в диетата си, които съдържат по-малко оксалати като маруля ромен, швейцарска манголд и зеле.
4. Магданоз - PRAL резултат: -12,0
Shutterstock
Магданозът е царицата на билките. Той не само добавя вкус и цвят към храната, но предлага и много ползи за здравето. Биоактивните фенолни съединения и флавоноиди като апиин, апигенин, 6 ”-ацетилапиин, миристицин и апол са отговорни за противовъзпалителните, антисептичните, антидиабетните, слабителните, гастропротективните и антихипертензивните свойства на магданоза (8).
Добавете магданоз към вашата салата, сандвич или супи или го използвайте като гарнитура за чаша алкален плодов сок.
5. Кейл - PRAL резултат: -8.3
Кейлът принадлежи към семейството на кръстоцветните зеленчуци. И както много други кръстоцветни (като броколи и карфиол), зелето е заредено с антиоксиданти и има свойството да понижава глюкозата (9).
Добавете зеле към вашите салати, смутита и зеления сок, за да имате много антиоксиданти и да подобрите здравето си супер бързо.
6. Swiss Chard - PRAL резултат: -8.1
Швейцарският манголд е друг зелен листен зеленчук, който е натоварен с антиоксиданти. Има свойства за понижаване на глюкозата и кръвното налягане. Флавоноидите като апигенин, витексин, витексин-2-О-рамнозид и витексин-2-О-ксилозид също са показали противоракови свойства (10).
Добавете ги към супи или салати (с хит английска горчица) или пригответе пържоли, за да имате вкусна и здравословна храна.
7. Банани - PRAL резултат: -6,9
Shutterstock
Бананът е напълно да, когато става въпрос за подобряване на вашето здраве. Този хранителен тропически плод е богат на диетични фибри, калий, каротеноиди, феноли, фитостероли и амини, които помагат за намаляване на риска от различни хронични дегенеративни заболявания (11). Имате банан преди тренировка или сутрин заедно със закуска, тъй като ще осигури енергия (12).
Направете бананови шейкове, протеинови смутита, овесени ядки от банани и плодове или палачинки от банан.
8. Сладък картоф - PRAL резултат: -5,6
Сладките картофи са толкова вкусни! И те също са здрави. Те съдържат естествени за здравето съединения като бета-каротин и антиоксиданти. Консумирането на сладки картофи поне два до три пъти седмично ще ви помогне да се предпазите от диабет, затлъстяване, оксидативен стрес, бързо стареене, рак и белодробни разстройства (13).
Печете сладък картоф с други зеленчуци и източник на протеини, за да имате чудесен обяд или вечеря. Можете също така да направите клинове от печен сладък картоф. Подправете го с малко зехтин, билки, сол и черен пипер.
9. Целина - PRAL резултат: -5.2
Целината е широко известна като храна с отрицателни калории. И това е така, защото високото съдържание на диетични фибри в целината затруднява храносмилателната система да я разгражда и метаболизира. И така, тялото се нуждае от допълнителни калории, за да изгори целината. Целината също е мощен антиоксидант (14).
Имайте целина и оцет като здравословна закуска или ги добавяйте към супи и салати.
10. Моркови - PRAL резултат: -4,9
Shutterstock
Морковите са заредени с бета-каротин, силен антиоксидант. Консумирането на моркови два до три пъти седмично може да помогне за предпазване от левкемия, намаляване на липидната пероксидация и предотвратяване на увреждане на ДНК (15), (16), (17).
Добавете моркови към супи или яхнии или ги сок.
11. Киви - PRAL резултат: -4.1
Според статия, публикувана в канадския вестник по физиология и фармакология, „Кивито е ненадминато в сравнение с други често консумирани плодове поради тяхната хранителна плътност, ползи за здравето и привлекателност на потребителите“. Този екзотичен плод има понижаващи холестерола, триглицериди, слабително, поддържащо храносмилането, понижаващо кръвното налягане и антиоксидантни свойства (18).
Консумирайте киви с кората, ако сте на мисия за отслабване. Добавете го към плодови салати, салати, сокове и смутита. Избягвайте го, ако сте алергични към него.
12. Карфиол - PRAL резултат: -4,0
Карфиолът е кръстоцветен зеленчук, който е добър източник на антиоксиданти, минерали и други полезни фитохимикали. Той може да помогне за намаляване на риска от рак на гърдата, черния дроб, стомаха, дебелото черво, тънките черва, хранопровода и белия дроб (19).
Консумирайте белен или пържен карфиол в салати, супи, дипове и / или като карфиолов ориз.
13. Череши - PRAL резултат: -3,6
Shutterstock
Вкусните и питателни череши са богати на кверцетин, антоцианини, калий, мелатонин, витамин С, каротеноиди и диетични фибри. Консумирането на средна чаша череши два до три пъти седмично може да помогне за предпазване от рак, възпаление, диабет, болест на Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания (20).
Консумирайте череши такива, каквито са, или ги добавяйте към сокове, купа с овесени ядки и смутита.
14. Френски боб - PRAL резултат: -3.1
Френският боб или зеленият фасул са чудесен източник на различни хранителни вещества. Те са заредени с фибри и витамини К, А и С. Френският боб помага за регулиране на кръвното налягане, поддържа телесните течности, забавя стареенето, изчиства вредните свободни кислородни радикали и може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания.
Добавете бланширан френски боб към пържени картофи, супи и салати.
15. Круши - PRAL резултат: -2,9
Сладките, воднисти и гранулирани круши са плодове с високо съдържание на фибри, които имат много ползи за здравето. Те също са хранилище на антиоксиданти и регулират метаболизма на алкохола, понижават нивата на липидите в плазмата и предпазват от язви (21).
Яжте круша такава, каквато е, или я добавяйте към салати, сокове, смутита или десерти.
16. Лешници - PRAL резултат: -2,8
Shutterstock
Лешниците са богати на здравословни мазнини и са чудесни за понижаване на вредния LDL холестерол, контролиране на телесното тегло и защита на сърцето ви от заболявания (22).
Закусете с шепа лешници или ги добавете към десерти.
17. Ананас - PRAL резултат: -2,7
Ананасите са влакнести, сладки и ярко оцветени. Те са заредени с бромелаин, храносмилателен ензим, който помага при лечението на ангина, синузит, хирургична травма и бронхит (23).
Вземете средна купа ананас със сок от лайм и черен пипер. Добавете го към салати и пици, за да придадете на храната си хавайски обрат.
18. Тиквички - PRAL резултат: -2,6
Тиквичките принадлежат към семейство краставици. Основните биоактивни съединения, открити в тиквичките, са зеаксантин, лутеин, бета-каротин и дехидроаскорбинова киселина. Учените са открили, че тиквичките могат да спрат разпространението на ракови клетки и да предотвратят оксидативно увреждане (24).
Консумирайте бланширани тиквички със салати и кебап.
19. Ягоди - PRAL резултат: -2,2
Shutterstock
Освен че са едни от най-вкусните плодове (и най-фотогеничните!), Ягодите са добър източник на витамин С, фолиева киселина и други фитохимикали, които спомагат за понижаване на кръвната глюкоза, нивата на липидите, възпалението, стреса и хипертонията (25).
Консумирайте средна купа ягоди такава, каквато е, или с тъмен шоколад или ванилов сладолед. Или ги добавете към вашата купа за закуска или смутита.
20. Apple - PRAL резултат: -2,2
Една ябълка на ден държи доктора далеч от мен. Вярно, че! Ябълките са заредени с катехин, хлорогенова киселина и флоридзин (26). Те могат да ви помогнат да се предпазите от сърдечно-съдови заболявания, болестта на Алцхаймер, астма и рак (27).
Вземете ябълка, добавете я към вашата купа за закуска или смутита, сок или направете вкусна валдорфска салата.
21. Диня - PRAL резултат: -1,9
Динята е богата на диетични фибри, с високо съдържание на вода и плодове, богати на антиоксиданти. Установено е, че ликопенът, основното биоактивно съединение, помага за намаляване на риска от рак, диабет, сърдечно-съдови заболявания и макулни заболявания (28).
Консумирайте малка купичка диня като лека закуска, добавете я към плодовата си салата или я сок.
Това са алкални храни, които може да консумирате. Но има още нещо в списъка. Ето и други алкални храни, които можете да включите в диетата си.
Обратно към TOC
Други алкални храни
- ябълков сок
- Сок от цвекло
- Какао
- Еспресо
- портокалов сок
- червено вино
- бяло вино
- Кайсии
- Касис
- Лимон
- Манго
- Праскова
- Патладжан
- Домат
- Гъба
- Соя
- Соево мляко
- Лук
- Маруля
- Праз
- Чесън
- Копър
- Колраби
- Мармалад
- Винен оцет
- Ябълков оцет
- кафява захар
- Суроватка
- Стафиди
- Грейпфрут
- Грозде
- Лешници
Ето списък на храните, които трябва да избягвате или да ограничавате консумацията, тъй като те оставят киселинни остатъци след метаболизма.
Обратно към TOC
Храни, които трябва да се избягват или консумират в ограничени количества
- Кока-кола: PRAL резултат -0,4
- Горчив шоколад: PRAL Резултат 0.4
- Мътеница: PRAL Резултат 0,5
- Масло: PRAL Резултат 0.6
- Сладолед: PRAL Резултат 0.6
- Бира: PRAL Резултат 0.9
- Извара: PRAL Резултат 0.9
- Яйчен белтък: PRAL Резултат 1.1
- Крем: PRAL Резултат 1.2
- Прясна заквасена сметана: PRAL Резултат 1.2
- Грах: PRAL Резултат 1.2
- Пшеничен хляб: PRAL Резултат 1.8
- Бял ориз: PRAL Резултат 1.7
- Пълномаслено мляко: PRAL Резултат 1.5
- Леща: PRAL Резултат 3.5
- Бадеми: PRAL резултат 4.3
- Ечемик: PRAL Резултат 5.0
- Сухар: PRAL резултат 5.9
- Корнфлейкс: PRAL Резултат 6.0
- Макарони: PRAL резултат 6.1
- Юфка: PRAL Резултат 6.4
- Орех: PRAL Резултат 6.8
- Спагети: PRAL резултат 7.3
- Шаран: PRAL Резултат 7.9
- Скариди: PRAL Резултат 7.6
- Агнешко: PRAL Резултат 7.6
- Постно говеждо: PRAL Резултат 7.8
- Постно свинско: PRAL Резултат 7.9
- Фъстъци: PRAL Резултат 8.3
- Наденица: PRAL Резултат 8.3
- Слаба патица: PRAL Резултат 8.4
- Шам фъстък: PRAL Резултат 8.5
- Пиле: PRAL Резултат 8.7
- Сьомга: PRAL Резултат 9.4
- Турция: PRAL Резултат 9.9
- Пъстърва: PRAL Резултат 10.8
- Салами: PRAL резултат 11.6
- Миди: PRAL Резултат 15.3
- Тигрова скарида: PRAL Резултат 18.2
- Заек: PRAL Резултат 19.0
- Твърдо сирене: PRAL Резултат 19.2
- Пармезан: PRAL Резултат 34.2
Така че, виждате ли, много храни, които повечето от нас консумират ежедневно, са от киселата страна. Като цяло е добра идея да избягвате консумацията на преработени храни, неограничени количества алкохол и замразени храни. Но ако решите да се подложите на алкална диета, най-добре е да избягвате всички храни, споменати в списъка „храни, които трябва да избягвате“.
В началото на нашия разговор споменах, че алкалната диета е може би толкова полезна, колкото и кето диетата. Как Нека разберем.
Обратно към TOC
Алкална диета Vs. Кето диета
Кето диетата е най-популярната диета за десетилетието. И много хора на диета са постигнали страхотни резултати, следвайки го. Но кетото също не е подходяща диета за вегани и вегетарианци и хора, които страдат от киселинност, подуване на корема, камъни в бъбреците и подагра.
Двата основни компонента на кето диетата са мазнините и протеините. Това означава, че ще консумирате много животински продукти (месо, колбаси, риба, масло, сирене и майонеза) и растителни източници на протеини (леща, соя и тофу). И въпреки че тези храни са здравословни, те са строго не-не за хората, които редовно страдат от проблеми с червата, болки в ставите, възпаление и акне.
Алкалната диета има способността да намалява киселинността в организма. И е вегански и вегетариански.
Така че, ако смятате, че кетото не е вашата чаша чай, но трябва да спазвате диета, която да помогне при вашите проблеми с подуването, кожните проблеми и умората, алкалната диета е най-добрата.
Позволете ми да обобщя по-долу ползите от алкалните храни / диетата.
Обратно към TOC
Ползи от алкални храни
- Помогнете за намаляване на подуването на корема
- Подобряване и подпомагане на храносмилането
- Помощ за отслабване
- Намалете възпалението
- Намалете мускулната умора
- Може да помогне за намаляване на акнето
- Може да помогне за подобряване на имунитета
Сега най-големият въпрос, който остава без отговор, е, може ли алкалната диета да помогне в борбата с рака? Нека разберем.
Обратно към TOC
Може ли алкалната диета да се бори с рака?
Не, няма преки доказателства, че алкалната диета може да помогне в борбата с рака.
Всички изследвания, направени върху раковите клетки, са в лабораторни условия. Също така киселинно-алкалният баланс на организма се определя не само от диетата. Така че, не се подлагайте на тази диета, предполагайки, че тя ще предпазва / предотвратява / бори рака.
Също така поддържането на оптимален баланс на pH е най-добрият начин да бъдете здрави. И така, трябва ли изобщо да следвате алкалната диета?
Обратно към TOC
Алкалната диета за вас ли е?
Да, това е, ако сте зависим от нездравословна храна и редовно страдате от проблеми с червата и кожата. Но ако сте здрави и годни, докато спазвате настоящата си диета, продължете да бъдете на нея като здравословна диета с балансирано хранене е важно. Не забравяйте, че трябва да вземете мнението на Вашия лекар, преди да опитате тази диета.
Обратно към TOC
Заключение
Алкалната диета има много ползи за здравето. И със сигурност ще видите страхотни резултати, ако го следвате. Това не само ще подобри начина ви на живот, но и ще намали стреса и безпокойството. Въпреки че алкалната диета не изисква да тренирате, препоръчвам ви да правите поне три часа йога / тай чи / плуване / бягане / танци (или друг вид тренировка) на седмица. Вашето тяло и ум ще се свържат отново и това от своя страна ще подобри вашите умствени и физически сили. Вземете съвета на Вашия лекар днес и бъдете по-добри от Вас. Пази се!
Препратки
- „Диетичен потенциал на натоварване с бъбречна киселина и нетна екскреция на бъбречна киселина при здрави, свободно живеещи деца и юноши“ Американският вестник по клинично хранене, Оксфорд Академик.
- „Алкалната диета: Има ли доказателства, че диетата с алкално рН е от полза за здравето?“ Вестник за околната среда и общественото здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Химията, физиологията и патологията на pH при рак” Философски транзакции на Кралското общество в Лондон. Серия B, Биологични науки, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ficus carica L. (Moraceae): Фитохимия, традиционни употреби и биологични дейности“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства: eCAM, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Добавянето на листа от червено цвекло (Beta vulgaris L.) подобрява антиоксидантния статус при мишки C57BL / 6J, хранени с високо съдържание на мазнини и диета с високо съдържание на холестерол“ Хранителни изследвания и практика, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Цвеклите и листата от цвекло (Beta vulgarisL.) Предпазват от окислителни щети, причинени от диети с високо съдържание на мазнини в черния дроб при мишки“ Хранителни вещества, MDPI.
- „Функционални свойства на спанака (Spinacia oleracea L.) фитохимикали и биоактивни вещества.“ Храна и функции, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Магданоз: преглед на етнофармакологията, фитохимията и биологичните дейности.“ Вестник на традиционната китайска медицина = Chung i tsa chih ying wen pan / спонсориран от All-China Association of Traditional Chinese Medicine, Academy of Traditional Chinese Medicine, US National Library of Medicine.
- „Приемът на кейл потиска повишаването на плазмената глюкоза след хранене: Рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано, кръстосано проучване“ Biomedical доклади, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Хранителен и функционален потенциал на Beta vulgaris cicla и rubra.“ Fitoterapia, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Биоактивни съединения в банана и свързаните с тях ползи за здравето - преглед.“ Хранителна химия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Бананите като енергиен източник по време на упражнение: метаболомичен подход“ PLOS One, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Химични съставки и ефекти върху здравето на сладкия картоф.“ Международно изследване на храните, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Преглед на антиоксидантната активност на целина (Apium graveolens L)“ Вестник на основаната на доказателства допълнителна и алтернативна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти на биоактивни съединения от моркови (Daucus carota L.), полиацетилени, бета-каротин и лутеин върху човешки лимфоидни левкемични клетки.“ Противоракови агенти в медицинската химия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Пиенето на сок от моркови увеличава общия антиоксидантен статус и намалява липидната пероксидация при възрастни.“ Списание за хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефектът от сока от моркови, добавката на β-каротин върху увреждането на ДНК на лимфоцитите, антиоксидантните ензими на еритроцитите и плазмените липидни профили при корейски пушач“ Изследвания и практика на храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ
- „Киви: нашата ежедневна рецепта за здраве.“ Канадско списание за физиология и фармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Функционалните храни и тяхната роля в превенцията на рака и насърчаването на здравето: изчерпателен преглед“ Американско списание за изследване на рака, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Черешите и здравето: преглед.“ Критични отзиви в науката за храните и храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Систематичен преглед на крушите и здравето“ Nutrition Today, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти от консумацията на лешници върху липидите в кръвта и телесното тегло: систематичен преглед и байесов мета-анализ“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Свойства и терапевтично приложение на бромелаин: преглед“ Биотехнологични изследвания, международна, Национална медицинска библиотека на САЩ
- „Роля на тиквичките и нейните отличителни компоненти в модулацията на дегенеративни процеси: генотоксичност, антигенотоксичност, цитотоксичност и апоптотични ефекти“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ягодата като функционална храна: преглед, основан на доказателства.“ Критични отзиви в науката за храните и храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Фитохимикалите на ябълките и техните ползи за здравето“, списание Nutrition, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Изчерпателен преглед на компонентите на ябълките и ябълките и тяхната връзка с човешкото здраве“ Напредък в храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Диня ликопен и свързани здравни претенции“ списание EXCLI, Национална медицинска библиотека на САЩ.