Съдържание:
- Какво представлява равенството между половете?
- Защо се нуждаем от равенство между половете сега повече от всякога
- Равенство между половете Vs. Равенство между половете: Каква е разликата?
- Препратки
Ако в момента се нуждаем от нещо повече от всякога , това е равнопоставеността на половете. Думата „собствен капитал“ се определя като „качеството да бъдеш справедлив и безпристрастен“. Докато „равенството между половете“ е състоянието, в което достъпът до права и възможности не се влияе от пола, именно „равенството между половете“ е това, което поставя началото на равенството между половете. Двата термина може да звучат сходно, но имат различни значения. Помислете за това по следния начин: ако равенството е нашата крайна цел, справедливостта е средството да стигнем до там. В тази статия ще хвърлим светлина върху концепцията за равенство между половете, защо е важно и защо това е бизнес на всеки.
Какво представлява равенството между половете?
Според Международната организация на труда концепцията за равнопоставеност на половете се отнася до „ справедливостта на отношението към жените и мъжете, в съответствие с техните съответни нужди . Това може да включва равно третиране или третиране, което е различно, но което се счита за еквивалентно по отношение на права, обезщетения, задължения и възможности. "
С други думи, равенството между половете обозначава процеса на справедливо разпределение на ресурси, програми, възможности и вземане на решения както за мъжете, така и за жените. Всичко трябва да е 50/50. За да го постигне, всеки трябва да има достъп до пълен набор от възможности.
Защо се нуждаем от равенство между половете сега повече от всякога
Жените съставляват половината от световното население - 49,55%, за да бъдем точни - въпреки това често ни се отказва равен достъп до здравеопазване, образование, политическо и икономическо участие. Това не е „женски въпрос” - това е въпрос на права и значително уврежда икономическото развитие на страната.
Тъжната истина е, че в момента нито една държава в света не е на път да постигне истинско равенство между половете. Всъщност при сегашния темп на напредък ще са необходими още 202 години, за да се постигне равенство между половете в световен мащаб (1).
Това означава, че ще са необходими още около шест поколения, за да могат нашите велики, велики, велики, велики, велики, правнуци да видят свят без неравенство между половете. Това е ужасна новина не само за нашите дъщери, но и за нашите синове - защото това засяга всички.
Това, от което се нуждаем, е задълбочен анализ на организационните практики и политики, които могат да възпрепятстват участието на жени и момичета. Някои от тях включват практики за наемане и набиране, проценти на участие, разпределение на ресурси и програмиране на дейности. Но настоящият сценарий изглежда много, много тъжен:
- Според нов доклад на Glassdoor в САЩ мъжете средно печелят с 21,4% по-висока основна заплата от жените (2).
- Ако във вашата кандидатска група има само една жена, статистически няма шанс тя да получи работата (3).
- В корпоративна Америка мъжете се повишават с 30% по-високи проценти от жените по време на ранните им етапи на кариера, а жените от начално ниво са значително по-склонни от мъжете да са прекарали пет или повече години в същата роля (4).
- Има повече изпълнителни директори на големи американски компании, които се наричат Дейвид, Стив и Джон, отколкото са изпълнителни директори, които са жени (5%) (5).
- Жените заемат само 21% от парламентарните места в света, а само 8% от министрите в кабинета в света са жени (6).
- Около 60% от хронично гладните в света са жени и момичета (6).
- Насилието, основано на пола, е една от най-големите причини за наранявания и смърт за жените в световен мащаб, причинявайки повече смъртни случаи и увреждания сред жените на възраст от 15 до 44 години, отколкото рака, маларията, пътнотранспортните произшествия и войната (6).
Равенство между половете Vs. Равенство между половете: Каква е разликата?
interakinstitute.org, Кредит: Interaction Institute for Social Change - Изпълнител: Ангус Магуайър.
Равенството между половете не винаги означава, че мъжете и жените трябва да се третират абсолютно еднакво. Биологичните различия между половете са неизбежни, така че е разумно мъжете и жените да имат различни законни права в някои случаи. Например само жени се нуждаят от отпуск по майчинство, специално за бременност и раждане. (Въпреки че борбата за отпуск по бащинство също се разраства в момента, за да насърчи мъжете да играят по-активна роля в отглеждането на деца и да намалят разликата в заплащането между половете).
Погледнете го по следния начин: карате се в автобус, в който има 30-годишна дама и 65-годишен мъж и само едно празно място. Кой в идеалния случай трябва да получи мястото? Старият е. Въпреки че една жена е негова конкуренция, според капитала, старият господин се нуждае от мястото повече.
Това, което ни е необходимо при сценарии като тези, не е равно третиране, а равно третиране. Капиталът признава разликите в способностите и факта, че справедливостта често изисква третиране на хората по различен начин, така че те могат да постигнат един и същ резултат .
Понякога равенството между половете е абсолютно необходимо за постигане на целта ни за равенство между половете, защото същността на този проблем се крие в ирационалните пристрастия и предразсъдъци, на които жените са рутинно подложени. Това обаче не винаги е така.
Докато равенството между половете е свързано с равни възможности , равенството между половете е свързано с равни резултати . Има ясно разграничение. В обобщение, равенството между половете подчертава идеята, че третирането на всички по един и същи начин всъщност не е справедливо. Това прави изтриването на индивидуалните ни различия и нужди и вместо това насърчава привилегията.
Одър Лорд веднъж каза: „ Не нашите различия са тези, които ни разделят. Неспособността ни да разпознаем, приемем и отпразнуваме тези различия. ”
Това, което наистина трябва да направим, е да се освободим от една дефиниция на „успех“ и да признаем различията си като уникални. Системата е дефектна не поради тези разлики , а защото не отговаря на индивидуалните нужди на всеки .
Препратки
- Световен икономически форум „Затваряне на разликата между половете“
- „Напредък в разликата в заплащането между половете: 2019“ Glassdoor.com
- „Ако в кандидатурата ви има само една жена, статистически няма шанс тя да бъде наета“ Harvard Business Review
- „Време е компаниите да изпробват нова книга за равенство между половете“ The Wall Street Journal
- „Повече хора се обадиха на Дейвид и Стив, които ръководят компании FTSE 100…“ Независим
- „Убийствени факти за равенството между половете“ Oxfam Нова Зеландия