Съдържание:
- Знаеше ли?
- Защо хората се чувстват самотни във връзките?
- Как да преодолеем самотата в една връзка
- 1. Оценете себе си
- 2. Обичайте себе си първо
- 3. Не се заблуждавайте от фалшивия свят на социалните медии
- 4. Не се чувствайте виновни
- 5. Говорете с вашия партньор за това как се чувствате
- Препратки
Да се чувстваш самотен няма нищо общо с това да си във връзка. Всъщност човек може да бъде в голяма група, да се смее и говори, но да се чувства изключително самотен. Това е състояние на духа, което хората често изпитват, когато не открият тази специална връзка с някой, който ги разбира и има отношение към тях на основно ниво. Превъртете надолу, за да знаете как да спрете да се чувствате самотни?
Знаеше ли?
- Около 80% от населението на 18-годишна възраст и 40% на възраст над 65 години съобщават, че са самотни в даден момент (1).
- Според изследователския център Pew трима от всеки десет американци, недоволни от семейния си живот, се чувстват самотни (2).
- Според проучване, проведено от KFF и The Economist, повече от 22% от възрастните в САЩ, 23% в Обединеното кралство и 9% в Япония казват, че често се чувстват самотни и им липсва другарство (3).
По-лошо става, когато човек се чувства самотен, въпреки че има партньор. Това е така, защото това е, което идеалните връзки са предназначени да направят - накарайте вас и вашата сродна душа да се свържете на различно ниво. Хората, които имат връзка, могат да станат самотни, защото нещата не работят добре между двойката или очакват партньорите им да запълнят празнотата, която имат в себе си.
Какъвто и да е проблемът, ако се чувствате самотни, време е да промените това. Има няколко начина, по които можете да се уверите, че не сте измъчвани от мисли за самота, докато сте във връзка.
Преди да стигнем до съветите за справяне с този проблем, трябва да разберете защо изобщо имате тези мисли.
Защо хората се чувстват самотни във връзките?
Shutterstock
- Връзката с партньора ви не е толкова близка, колкото беше.
- И двамата сте загубили връзката, която някога сте имали, и имате по-малко съпричастност един към друг.
- Не желаете да се отворите един към друг, защото се страхувате да не бъдете уязвими и да не пострадате.
- Спряхте да общувате.
Нека сега разгледаме начините, по които можете да преодолеете тази самота.
Как да преодолеем самотата в една връзка
1. Оценете себе си
iStock
Повечето хора влизат във връзка, защото са влюбени един в друг. Ако нещата са се променили откакто сте се събрали, вместо да хвърляте цялата вина върху другия човек, първо оценете себе си. Може би сте се променили и сте станали по-затворени, по-охранявани с времето.
Опитайте се да си спомните добрите времена, причините, поради които сте се влюбили в партньора си. Спомнете си как наистина се чувствахте. Можете да вземете дневник и да запишете подробностите за вашата любов. Не се фокусирайте върху негативите. Правете това редовно.
Запишете неща, които обичате и цените за партньора си. Ако се занимавате с дневник, вероятно имате стари записи. Прочетете ги отново и отново. Напишете им любовно писмо и им кажете защо и колко ги цените.
Тези упражнения не само ще ви сближат и двамата, но и ще подновят романтиката. Ако дадете своите 100% на връзката, вашият партньор е длъжен да отговори.
2. Обичайте себе си първо
iStock
Съдът, мъката и страхът могат да убият любовта. Не можете да обичате някой друг от сърце, ако не се обичате безусловно. Спрете да се осъждате за всеки недостатък. Дайте си почивка, малко въздух.
Успокойте гласовете, които казват, че не сте достатъчно добри. Когато хората са твърди към себе си, те са по-склонни да бъдат твърди и към партньорите си, след като първоначалната еуфория от любов отшуми.
Ако тъгата или страхът да останеш сам те накара да влезеш във връзка, това беше обречено от самото начало. Никой не може да те накара да се чувстваш цялостен, освен себе си.
Не играйте на вината с партньора си. Никога не помага. Най-доброто нещо, което трябва да направите, е да потърсите консултация като двойка, ако вашият партньор има желание.
3. Не се заблуждавайте от фалшивия свят на социалните медии
iStock
Вашите приятели правят няколко ваканции заедно, пускат снимки в Instagram и правят най-добрия живот досега. Кара ви да погледнете собствения си живот и да почувствате онова ужас на самота? Всичко, което вашият партньор прави, е да отиде на работа и да се върне изтощен?
Не сравнявайте живота си с чуждия. Удивително е, че те имат страхотен живот. Но повечето от тях може да са фалшиви и преувеличени. Те със сигурност ще имат проблеми, но, разбира се, няма да представят това в социалните медии.
Оценявайте това, което имате и какво прави вашият партньор за вас. Понякога всичко, което трябва да направим, е да разгледаме внимателно нашите благословии, за да осъзнаем колко щастливи сме. Това определено ще ви даде по-добра перспектива за живота.
4. Не се чувствайте виновни
Shutterstock
Може да сте склонни да се обвинявате, че се чувствате самотни. Това е друга негативна емоция. Вашите чувства са важни и валидни - не позволявайте на никой да ви казва друго. Вашата цел трябва да бъде да се справите с чувството, а не да се чувствате по-зле от него.
Приемете го и потърсете помощ. Сега самотата се превърна в културен проблем и се създават все повече и повече системи за подкрепа за справяне с този проблем. Най-доброто нещо би било да поговорите за това с професионалист.
Ако това не е опция за вас, доверете се на някой, на когото имате доверие. Приятел, роднина - някой, който би разбрал вашата гледна точка и ще ви помогне да потърсите светлината в края на тунела.
5. Говорете с вашия партньор за това как се чувствате
iStock
Самотата може да породи депресия, ако не се лекува навреме. Много хора са склонни да игнорират чувствата си, защото се срамуват да признаят, че имат нужда от човешки контакт.
Да се чувстваш сам във връзка или дори когато имаш партньор може да бъде мъчително преживяване. Призрачно е да споделяш легло с някого, но въпреки това да се чувстваш отчужден. Но не е задължително да е така. Какво да правите, когато се чувствате самотни? Практикувайте позитивно мислене и потърсете професионална помощ, ако е необходимо. Поставете си приоритет. Животът е твърде кратък, за да страдате в мълчание. Вземете нещата в свои ръце и живейте пълноценно.
Изпробвайте тези съвети и ни кажете как е минало в раздела за коментари по-долу.
Препратки
- „Самотата има значение: Теоретичен и емпиричен преглед на последиците и механизмите“ Анали на поведенческата медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Американците, недоволни от семейния, социалния или финансовия живот, са по-склонни да казват, че се чувстват самотни“, изследователски център Pew.
- „Самота и социална изолация в САЩ, Обединеното кралство и Япония: международно проучване“ KFF.