Съдържание:
- Причини за мигрена според Аюрведа
- Какво наистина води до мигрена?
- 1. Широлепа
- 2. Широдхара
- 3. Кавала Граха
Страдате ли от мигрена и главоболие доста често? Вземате ли лекарства за лечение на главоболието, но те нямат дълготраен ефект?
Мигрената се е превърнала в често срещан здравословен проблем и засяга повече от 10 души на 100. Мигренозното главоболие е тежък вид главоболие, което е придружено от сензорни предупредителни сигнали като слепи петна, гадене, повръщане, светкавици и повишена чувствителност към звук и светлина.
Винаги, когато получите пристъп на мигрена, нивото на болката се увеличава над веждите или главоболието ви може да се влоши, когато останете за по-дълго време на слънчева светлина. Може също да почувствате пулсираща болка. Тази болка се увеличава с всеки импулс и може да излъчва към врата и рамото от същата страна. Главоболието продължава два до три часа, но в най-лошите случаи болката продължава и два до три дни.
Това състояние се нарича като Сооряварта в Аюрведа, където сооря означава слънцето, а аварта означава запушване или страдание. Причинява се поради прекомерна стимулация на кръвоносните съдове и мозъка. Симптомите на мигрена могат да варират при отделните хора, но състоянието обикновено се влошава по време на изгрев или обед и се успокоява до вечерта.
Причини за мигрена според Аюрведа
1. Прекомерен прием на мазна, пикантна или солена храна
2. Излагане на слънчева светлина за по-дълъг период
3. Потискане на естествените позиви
4. Прекалено много стрес
5. Лошо храносмилане
6. Прекомерна консумация на алкохол или пушене
7. Физически или психически стрес
8 Внезапно спиране на приема на кофеин (под формата на чай или кафе)
9. Гладуване
10. Хормонални промени, особено по време на периоди или поради прекомерна употреба на противозачатъчни хапчета
11. Промяна в режима на сън
Има определени видове храни, които предизвикват пристъпи на мигрена. Тези храни причиняват внезапно увеличаване на питта доша или капха доша , като преработени храни, млечни продукти, печени храни, ферментирали храни, фъстъци, лук или тежко смилаемо месо.
Какво наистина води до мигрена?
Изображение: Shutterstock
Поради гореспоменатите фактори, питта доша пречи на потока на вата доша в мозъка. Това причинява пулсираща болка или силно главоболие. Тъй като питата е доминираща в следобедните часове, интензивността на главоболието е в своя пик при главоболие от сурваварта . Тази болка бавно намалява до вечерта.
Аюрведа препоръчва няколко терапии за лечение на мигренозен пристъп. Те са както следва:
1. Широлепа
2. Широдхара
3. Кавала граха
4. Шировасти
5. Снеха нася
1. Широлепа
Широлепа се счита за много ефективна при лечение на мигрена и психическо изтощение, причинено от стрес. Това е специфична техника, при която определени билки се смесват, за да образуват пасти, които се нанасят върху главата на пациентите. Но преди да приложите билковата паста, върху главата и тялото се нанася медикаментозно масло. Пастата се държи над върха (главата) и се покрива с помощта на лист от живовляк за един час. След това пастата и маслото се изтриват.
След това главата и тялото отново се намазват с лечебното масло, последвано от вана с топла вода.
Тези билкови пасти помагат за успокояване на питта доша .
2. Широдхара
Изображение: Shutterstock
Широдхара е отлична аюрведична терапия, която оказва дълбоко въздействие върху нервната система.
Тънка струя течност (най-вече топло масло) се излива в непрекъснат поток върху аджна марма (челото), областта, където нашите нерви са силно концентрирани. Когато маслото се излива непрекъснато, налягането на маслото създава вибрация на челото, което позволява на нашия ум и нервна система да изпитат дълбоко състояние на психическа почивка. Усещането е почти подобно на това при медитация.
Според Аюрведа, терапията с широдхара е полезна за пита и вата доши . Подходящ е за всяка доша. Има обаче няколко противопоказания.
Те включват скорошно нараняване на врата или главата, мозъчен тумор, треска, слънчево изгаряне, гадене и повръщане. Също така не се препоръчва да се дава лечение с широдхара на дами, които са бременни и са в третия триместър.
Кравето мляко може да се използва и за извършване на широдхара . Това се прави, когато участието на питта е по-голямо и процесът се нарича ksheera dhara .
Друга течност, която се използва, е мътеница. Това се извършва, когато има препятствие за прохода на вата, което трябва да бъде премахнато. Процесът се нарича такра дхара .
3. Кавала Граха
Kavala graha или издърпването на масло е силно