Съдържание:
- Съдържание
- Как биотинът е добър за вас?
- Какви са ползите от биотин?
- 1. Подобрява здравето на косата, кожата и ноктите
- Знаеше ли?
- 2. Биотинът е полезен по време на бременност
- 3. Подобрява симптомите на диабет
- 4. Защитава сърцето
- 5. Помага за отслабване
- 6. Биотинът насърчава мозъчната функция
- Знаеше ли?
- 7. Ремонтира тъкани и мускули
- 8. Биотинът може да повиши имунитета
- 9. Бори се с възпалението
- Какви са симптомите на недостиг на биотин?
- Как да включите повече биотин във вашата диета
- Заключение
- Препратки
Биотинът или витамин В7 е водоразтворим хранителен елемент, който е важен за метаболизма на мастни киселини, глюкоза и аминокиселини. Това помага особено за подобряване на здравето на косата, кожата и ноктите. Има и други начини биотинът да подобри живота ви. Продължавайте да четете, за да научите повече за ползите от биотина.
Съдържание
- Как биотинът е добър за вас?
- Какви са ползите от биотин?
- Какви са симптомите на недостиг на биотин?
- Как да включите повече биотин във вашата диета
Как биотинът е добър за вас?
Биотинът, заедно с други витамини от група В, е необходим, за да превърне храната, която ядем, в енергия. Ето защо е от съществено значение за здравословния метаболизъм.
Биотинът също подобрява нервната сигнализация и активността на невротрансмитерите. Той подобрява функцията на паметта и здравето на мозъка. Той също така укрепва сърцето, тъй като е известно, че намалява нивата на лошия холестерол.
Има различни други начини, по които биотинът може да бъде полезен за вас. Което ще обсъдим в този пост. Подробно.
Обратно към TOC
Какви са ползите от биотин?
1. Подобрява здравето на косата, кожата и ноктите
Shutterstock
Известно е, че биотинът подобрява структурата на кератина, важния протеин, присъстващ в косата. Всъщност в едно проучване жените, на които е дадена добавка, съдържаща биотин, са имали по-бърз растеж на косата и намалено отделяне на косата (1).
Кератинът присъства и в кожата и ноктите - една от причините биотинът да има ползи и в този аспект. Недостигът на витамин В7 често може да се прояви под формата на чуплива и оредяваща коса или суха и раздразнена кожа. Проучванията показват, че приемането на биотин може да помогне за лечение на слаба коса и нокти (2). Известно е също, че биотинът предпазва кожата от акне, обриви, сухота, напукване и други форми на гъбични инфекции (3).
Знаеше ли?
Биотинът е синтезиран за първи път през 1943 г. от Лео Штернбах и Мойсей Волф Голдбърг.
2. Биотинът е полезен по време на бременност
Биотинът е един от най-важните хранителни вещества по време на бременност, тъй като подпомага ембрионалния растеж. Има твърдения, че бременните жени, приемащи адекватен биотин, могат да имат по-здрави бебета.
Бременните жени са по-склонни да имат дефицит на биотин (4). Приемането на пренатална добавка, която е комбинация от биотин и фолиева киселина, може да допринесе за здравословното развитие на плода. Бременните жени също изпитват косопад след раждането - и според Американската асоциация по бременност, използването на шампоани, съдържащи биотин, или дори приемането на биотинови добавки през устата може да помогне за намаляване на това падане на косата.
3. Подобрява симптомите на диабет
Има някои ранни изследвания, които показват, че приемането на биотин заедно с хром може да подобри симптомите при пациенти с диабет. Приемането на биотин през устата или получаването на биотин може да намали нервната болка при пациенти с диабет (5).
Известно е също, че биотинът влияе върху нивата на кръвната захар и ги понижава, особено в случай на диабет тип 2. Установено е също, че дефицитът на биотин влияе отрицателно върху контрола на инсулина, като по този начин увеличава производството на глюкоза при индивидите. Проучванията показват, че приложението на биотин може да подобри управлението на гликемията (6).
4. Защитава сърцето
Биотинът може да намали дебелината на артериите и това може да понижи кръвното налягане при лица с хипертония. По-интересното е, че биотинът, заедно с хрома, може да понижи нивата на холестерола в кръвта - като по този начин намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
Витамин В7 може също да играе роля за предотвратяване на сърдечни заболявания, като се бори с възпалението, атеросклерозата и инсулта.
5. Помага за отслабване
Затлъстяването (и дори наднорменото тегло) се свързва с повишени нива на триглицериди. Проучванията показват, че комбинирането на биотин с хром може да намали нивата на триглицеридите и това може да помогне за загуба на тегло.
Някои изследвания също показват, че метаболизмът ви в покой се увеличава и разграждането на мазнините се случва много по-бързо, след като консумирате биотин. Биотинът може да подобри метаболизма и това може да помогне и при загуба на тегло.
Изследванията обаче са ограничени в това отношение. Консултирайте се с Вашия лекар, преди да използвате биотин за тази цел.
6. Биотинът насърчава мозъчната функция
Shutterstock
Биотинът е необходим за образуването на миелиновата обвивка, която е мастно вещество, което обгражда нервите и подпомага комуникацията между тях. Всъщност дефицитът на биотин е свързан със забавяне на производството на миелиновата обвивка (наричана още миелинизация) (7).
Увреждането на миелиновата обвивка може да доведе до състояние, наречено множествена склероза. И като се има предвид ролята му в синтеза на мастни киселини, биотинът може да помогне за предотвратяване или дори обръщане на множествена склероза. Биотинът също влияе върху функцията на паметта и защитава срещу когнитивния спад, свързан с възрастта. Той може да предотврати проблеми като болестта на Алцхаймер и деменцията.
И тъй като биотинът синтезира хормони, свързани с регулирането на настроението, хранителното вещество може също да повиши концентрацията и нивата на енергия.
Знаеше ли?
Биотинът също е с прякор „Витамин Н“, което идва от немските думи Haar и Haut, което означава коса и кожа.
7. Ремонтира тъкани и мускули
Биотинът е един от витамините от В-комплекса, които помагат на организма да метаболизира аминокиселини и протеини. Това е така, защото възстановяването на мускулите изисква синтез на протеини и обработка на аминокиселини.
Биотинът също има роля в метаболизма на глюкозата. Той осигурява на растящите клетки и тъкани енергията, необходима за осъществяване на протеиновия синтез. Той дори лекува и помага за изграждането на мускулите - работи за възстановяване на силата на мускулите и тъканите, когато са повредени.
Биотинът работи добре и за намаляване на възпалението, което води до болки в мускулите или ставите.
8. Биотинът може да повиши имунитета
Биотинът е от съществено значение за производството на бели кръвни клетки, които от своя страна са необходими за стабилна имунна система. Ниските нива на биотин са свързани с намален синтез на антитела и по-ниски количества клетки на далак и Т-клетки - всичко това уврежда имунната система (8).
9. Бори се с възпалението
Изследванията показват, че дефицитът на биотин може да увеличи производството на възпалителни цитокини и това може да влоши възпалителните състояния (9).
Това е за ползите от биотин. Но какво се случва, ако имате недостиг на биотин?
Обратно към TOC
Какви са симптомите на недостиг на биотин?
Въпреки че дефицитът на биотин е рядък в страните, където хората обикновено консумират достатъчно храна, това все още може да е проблем. Биотинът е водоразтворим. Той пътува в кръвта и излишъкът от него се екскретира. Което означава, че тялото не натрупва биотин и е доста трудно да се консумира твърде много от него.
Симптомите на дефицита включват:
- Чуплива коса или косопад
- Суха и раздразнена кожа
- Хронична умора
- Храносмилателни проблеми
- Промени в настроението
- Увреждане на нервите
- Крампи
- Мускулни болки
- Когнитивно увреждане
Някои фактори, които могат да повишат риска от дефицит на биотин, са:
- Бременност
- Прекомерна употреба на алкохол
- Консумирането на много сурови белтъци
- Пушене
- Дългосрочна употреба на антибиотици или някои лекарства против припадъци
- Чревна малабсорбция
И така, как да си осигурите достатъчно количество биотин? Как можете да го добавите към вашата диета?
Обратно към TOC
Как да включите повече биотин във вашата диета
Някои от най-добрите източници на биотин включват черен дроб, яйца, сьомга, авокадо, сирене, карфиол, малини и пълнозърнест хляб.
- Можете да включите яйца в закуската си.
- Включете някои богати на биотин плодове в обяда си. Можете също така да имате салата с козе сирене.
- Можете да включите карфиол в обяда си.
И това са препоръчителните количества биотин, от които се нуждаете на ден:
Възраст / Категория | RDA |
---|---|
До 6 месеца | 5 мкг / ден |
7 - 12 месеца | 6 мкг / ден |
1 - 3 години | 8 мкг / ден |
4 - 8 години | 12 мкг / ден |
9 - 13 години | 20 мкг / ден |
14 - 18 години | 25 мкг / ден |
19 години и повече | 30 мкг / ден |
Бременни жени | 30 мкг / ден |
Кърмещи жени | 35 мкг / ден |
Обратно към TOC
Заключение
Въпреки че биотинът се предлага в повечето храни, които консумирате, той е важно хранително вещество и заслужава вашето внимание.
Разкажете ни как тази публикация ви е помогнала. Просто оставете коментар в полето по-долу.
Препратки
- „3-месечен, рандомизиран, двойно-сляп…“. Дерматологични изследвания и практика. Хиндауи.
- “Биотин”. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Биотин (орален път)“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Пределен дефицит на биотин…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Биотин”. MedlinePlus.
- „Проучване на ефекта на биотина върху…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Дефицит на биотинидаза…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Дефицитът на биотин предизвиква…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Състоянието на биотин засяга…“. Оксфордски академичен вестник.