Съдържание:
- 15 най-добри храни за хидратиране на суха кожа
- 1. Вода
- 2. Ядки
- 3. Авокадо
- 4. Ленено семе
- 5. Банан
- 6. Алое Вера
- 7. Зехтин
- 8. Риба
- 9. Краставица
- 10. Тъмнолистни зелени
- 11. Яйца
- 12. Нар
- 13. Чай от лайка
- 14. Сладък картоф
- 15. Кокосово масло
- Точки за запомняне
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 24 източника
Сухата, лющеща се и напукана кожа е груба на допир и болезнена. Изключително сухата кожа изглежда недохранена и скучна през цялата година и е място за кожни инфекции. Ако външното нанасяне на овлажнител не прави достатъчно, време е да опитате диета със суха кожа. Храните и напитките, които изхвърлят токсините и блокират влагата, са най-доброто средство за изсушаване на кожата. Ето 15 храни, които хидратират и овлажняват кожата ви, за да я направят блестяща и безупречна. Продължавай да четеш!
15 най-добри храни за хидратиране на суха кожа
1. Вода
Що се отнася до лечението на суха кожа, първият и най-важен фактор е водата. Водата рехидратира клетките ви, поддържа хомеостазата, предотвратява стареенето и поддържа всичките ви клетки активни и функциониращи. Не пиенето на достатъчно вода може да доведе до кожна загуба на вода, което да доведе до много кожни проблеми, включително суха и лющеща се кожа. Пийте поне 3 литра вода (или повече, ако тренирате редовно) на ден, за да помогнете на клетките си да поддържат обема и формата си (1).
Как да третираме сухата кожа с вода
- Ако непрекъснато забравяте да пиете вода, задайте напомняния на телефона си или поставете бележки след него във всеки ъгъл на къщата ви или на работното ви място.
- Можете също така да добавите нарязани плодове, билки и подправки към водата си, за да изглежда по-интересно и да вкуси.
2. Ядки
Ядките, като бадеми, орехи, макадамия, кедрови ядки, шам-фъстъци, кашу и лешници, са заредени с незаменими мастни киселини (EFA) като омега-3 и омега-6 мастни киселини, протеини, витамин Е, витамини от група В, магнезий, селен, мед, желязо, цинк, калций, калий и диетични фибри. Тези хранителни вещества спомагат за поддържането на клетъчната тургидност и цялост, подобряват циркулацията и хидратират клетките, като по този начин правят кожата ви мека, еластична и блестяща (2).
Как да третираме сухата кожа с ядки
- Накиснете ядките за една нощ. Изпийте шепа ядки сутрин с вашата закуска. Можете също така да добавяте ядки към смутито за закуска, салатата, пържените картофи, млякото и др. Количеството ядки, което консумирате, трябва да бъде умерено или ограничено, за да се избегне излишният прием на мазнини.
- Вземете 4-6 бадема (накиснати за една нощ), отстранете кожата им и използвайте блендер, за да направите бадемова паста. Добавете две супени лъжици мляко и разбъркайте добре. Нанесете тази маска върху лицето си и я оставете да действа 20 минути. Избършете го с чиста и мека кърпа, потопена в хладка вода.
3. Авокадо
Една чаша пюре от авокадо съдържа 23 mg витамин С, 4,8 mg витамин Е, 16,1 µg витамин А, 48,3 µg витамин К, 253 mg омега-3 мастни киселини и 183 µg фолат (3). Тези хранителни вещества помагат за възстановяването на кожните тъкани, рехидратират кожните клетки, правят кожата еластична и намаляват бръчките (4).
Как да лекуваме сухата кожа с авокадо
Можете да консумирате авокадо, като направите сос от авокадо, добавите авокадо към салатата си или приготвите смути от авокадо и гуакамоле.
Можете да го приложите и външно. Пригответе маска, като намачкате една четвърт от авокадо и към нея добавите кисело мляко и мед. Дръжте го включен за 20 минути, след което го избършете с мека кърпа, потопена в хладка вода.
4. Ленено семе
Една супена лъжица ленено семе може да помогне за лечение на запек, да помогне за отслабване, да подобри сърдечно-съдовото здраве, да ви предпази от рак и, разбира се, да лекува вашите кожни проблеми. Ленените семена са богати на незаменими мастни киселини (омега-3 и омега-6), лигнани, фитоестроген, протеини и диетични фибри (5). Установено е, че ленените семена намаляват дразненето на кожата, трансепидермалната загуба на вода, грапавостта и лющенето и подобряват гладкостта и хидратацията на кожата (6).
Внимание: Ако имате сърдечни проблеми или сте на разредители на кръвта, консултирайте се с вашия лекар, преди да добавите ленените семена към ежедневната си диета, тъй като те също действат като разредители на кръвта и могат да взаимодействат с вашето лекарство.
Как да лекуваме суха кожа с ленено семе
- Консумирайте смлени ленени семена или ленено семе на прах, за да улесните тяхното храносмилане и усвояването на хранителните вещества. Добавете ленено семе на прах към сутрешната си закуска, смутита, сокове, салати и др.
- Добавете чаена лъжичка кисело мляко към супена лъжица ленено семе на прах и разбъркайте добре. Нанесете тази маска върху кожата си и я оставете да действа 20 минути. Изплакнете го с хладка вода.
5. Банан
Бананите са богати на витамини А, В, С и D, ниацин, рибофлавин, тиамин, мед, цинк, желязо, магнезий, калций, калий, фосфор, фолат и диетични фибри (7). Диетичните фибри в бананите помагат за изхвърлянето на токсините, като по този начин подмладяват кожните клетки. Също така се казва, че редовното консумиране на банани може да даде на кожата си блясък и гладкост, от които се нуждае, въпреки че няма научни доказателства, които да доказват същото.
Внимание: Ако имате проблеми с бъбреците или диабет, консултирайте се с вашия лекар или диетолог, преди да добавите банани към ежедневната си диета.
Как да лекуваме сухата кожа с банан
- Консумирайте поне един банан (и не повече от два банана) на ден. Можете да го закусите или да приготвите бананови смутита, палачинки, кифли, сладкиши или да го добавите към вашата зърнена закуска.
- Можете да направите бананов пакет за лице, като намачкате половин банан с една чаена лъжичка мед и една супена лъжица кисело мляко. Нанесете го върху лицето си равномерно. Оставете го да действа 20 минути и след това го измийте с хладка вода.
6. Алое Вера
Това зелено и месесто растение има безброй ползи за здравето. Третирането на суха кожа или, в този случай, всеки кожен проблем е един от тях. Гелът от алое вера съдържа липиди, вода, витамини А, С, Е, В12 и холин, минерали, като цинк, мед, калий, магнезий, селен, хром и калций, аминокиселини, гликозиди, антрахинони и глюкоманани. Алое вера има антиоксидантни, антибактериални и противовъзпалителни свойства. Помага за рехидратиране, овлажняване и омекотяване на кожата. Той насърчава синтеза на колаген, забавя стареенето на кожата и предпазва кожата от UV лъчение (8).
Как да лекуваме сухата кожа с алое вера
- Можете да консумирате сок от алое вера, който се продава в аптеките. Не консумирайте гел от алое вера или домашен сок от алое вера, тъй като може да съдържа фатални токсини.
- Намачкайте гела от алое вера и го нанесете върху кожата си. Оставете го да действа 20 минути, след което го избършете с чиста, мека кърпа, потопена в хладка вода.
7. Зехтин
Древните египтяни са използвали зехтин като една от съставките в козметиката си. Мастните киселини, присъстващи в зехтина, помагат за поддържането на целостта на външния слой на кожата и заздравяват рани, имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, предпазват кожата от фотоувреждания, предотвратяват образуването на белези и хидратират кожата (9). И така, зехтинът може да помогне за подхранването и омекотяването на кожата ви само след няколко приложения. Най-хубавото е, че не е толкова лепкаво като кокосовото масло, нито има силна миризма.
Как да третираме сухата кожа със зехтин
- Направете своя дресинг за салата с екстра върджин зехтин и го използвайте за готвене на всички ваши ястия.
- Нанесете зехтин локално. Можете също така да смесите две супени лъжици зехтин, две супени лъжици мляко и една супена лъжица мед и да нанесете сместа върху кожата си. Оставете го да действа 30 минути, след което го измийте с хладка вода.
8. Риба
Рибите със студена вода, като треска, сьомга, риба тон и херинга, могат да бъдат много полезни за вашето здраве. Тези риби са богати на омега-3 мастни киселини и поддържат препоръчаното съотношение омега-3 към омега-6 мастни киселини (1: 1). Консумирането на тези риби ще ви помогне да намалите възпалението, да изхвърлите токсините и да заключите влагата в кожата си (10). Това прави кожата ви да изглежда по-подхранена, мека и блестяща. Освен това тези риби са и добър източник на хранителни вещества, които помагат на клетките ви да останат активни, което води до по-доброто им функциониране и външен вид.
Как да лекуваме сухата кожа с риба
- Купете уловена дива сьомга, прясно уловена риба тон, треска или херинга от местния рибен пазар. Можете също да купите тези риби от супермаркета, но се уверете, че са пресни. За лечение на суха кожа трябва да ядете рибата с кожата, тъй като мастният слой под кожата е богат на омега-3 мастни киселини. Можете да печете на скара, да печете, бракониер или да правите къри с рибата.
- Можете също да консумирате капсули с рибено масло. Консултирайте се с Вашия лекар за препоръчителната доза.
9. Краставица
Краставиците са отлични за лечение на суха кожа. Една краставица съдържа 287 g вода, витамини А, С и К, фолати, калций, магнезий, калий, цинк, селен, фосфор, омега-3 мастни киселини и диетични фибри (11). Високото съдържание на вода в краставицата го прави една от най-добрите храни за лечение на суха кожа. Освен това, кожата на краставицата също е чудесен източник на силициев диоксид, важен компонент на мускулите, сухожилията, сухожилията, хрущялите и костите (12). Това прави кожата здрава.
Как да третираме сухата кожа с краставица
- Нарежете тънко краставиците, поръсете малко сол и ги консумирайте. Или можете да добавите краставица към вашата салата, сандвич или вода за детоксикация, или да приготвите краставична супа и сок от краставица.
- Обелете краставицата и я настържете на ситно. Добавете по една чаена лъжичка гел от мед и алое вера и разбъркайте добре. Нанесете тази маска и я оставете да действа 20 минути. Избършете маската с чиста и мека кърпа, потопена в хладка вода.
10. Тъмнолистни зелени
Тъмнолистните зеленчуци са чудесни за вашата кожа (13). Кейл, спанак, броколи, зеле, манголд, зеленчуци от ряпа, зеле от ряпа, зеле от глухарче и др. Са богати източници на витамини А, В, С и К, калций, цинк, магнезий, желязо и фолиева киселина и диетични фибри. Те също имат антиоксидантно и противовъзпалително естество (14). По този начин те могат да помогнат за излекуването на сухата и сърбяща кожа, като премахнат токсините от тялото ви и успокоят кожата ви.
Как да третираме сухата кожа с тъмнолистни зелени
- Можете да направите зелено смути със спанак или кейл. Консумирайте бланширани тъмнолистни зеленчуци. Можете също така да ги пържите или да ги предлагате в салати или сандвичи.
- Купете си пресни, тъмни листни зеленчуци. Можете да ги съхранявате в торбички с цип, но не повече от три дни.
11. Яйца
Яйцата са заредени с витамини А, D и Е, фолати, холин, протеини, омега-3 и омега-6 мастни киселини, калций, калий, фосфор, селен и натрий (15). Ако консумирате яйца, за да се отървете от сухата и лющеща се кожа, не забравяйте да консумирате жълтъка. Консумирайте го в ограничени количества, в зависимост от индивидуалната предразположеност към риска от повишени нива на холестерол или сърдечни проблеми. Съдържа мастноразтворими витамини, които спомагат за подобряване на мембранната цялост на кожните клетки (16).
Как да лекуваме суха кожа с яйца
- Консумирайте 1-2 сурови варени или поширани яйца сутрин за закуска. Можете също така да имате бъркани яйца. Добавете яйца към вашата салата или сандвич за обяд.
- Нанесете яйчен жълтък върху кожата си. Оставете го да действа 10 минути и го измийте с хладка вода.
12. Нар
На практика е невъзможно да се яде нар без семената. И имате нужда от тези семена, за да лекувате кожата си. Семената от нар имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства (17). Следователно те могат да помогнат за подобряване на еластичността на кожата и да намалят дразненето, възпалението и сърбежа. Нарът също е богат на вода, витамини А и С и минерали (18). Това помага за хидратирането на кожните клетки и заздравяването на пукнатините, образувани поради сухота.
Как да третираме сухата кожа с нар
- Вземете половин чаша нар като лека закуска или със сутрешната си закуска. Можете също да добавите нар към салатата си или да пиете сок от нар.
- Нанесете масло от нар със зехтин върху кожата си. Оставете го да действа 20 минути, след което го измийте с хладка вода.
13. Чай от лайка
Чаят от лайка е пълен с витамин А, фолиева киселина и минерали като калий, натрий, калций, магнезий и желязо (19). Чаят от лайка има много противовъзпалителни съединения, като алфа-бизаболол и хамазулен, които помагат за успокояване на сухата и сърбяща кожа. Той също така има антиоксидантни свойства, които помагат за намаляване на токсичното натоварване от тялото, като по този начин позволяват на клетките да функционират правилно (20). Водата в чая от лайка също помага за хидратирането на кожата.
Как да лекуваме сухата кожа с чай от лайка
- Изпийте чаша чай от лайка вместо кафе. Можете също така да приготвите студен чай от лайка и да експериментирате, като добавите лимон, джинджифил или мед, за да промените вкуса.
- Леко потупайте торбичките с чай от лайка върху кожата си или направете баня от чай от лайка, като добавите чай от лайка, мед и кокосово масло към водата за баня.
14. Сладък картоф
Сладките картофи са богати на витамини А, В6, В3, В2 и В1, пантотенова киселина, биотин, мед, калий, фосфор, диетични фибри и каротеноиди (21). Каротеноидите, присъстващи в сладките картофи, са антиоксиданти и помагат да се стимулира активността на антиоксидантните ензими. Антоцианинът, друг пигмент, открит в сладките картофи, има противовъзпалителна природа. Така че, консумирайки сладки картофи, ще можете да успокоите кожата си и да се отървете от токсините. Освен това, проучване, проведено върху плъхове, установи, че сладките картофи могат да помогнат за заздравяването на болезнена напукана кожа (22).
Как да лекуваме сухата кожа със сладък картоф
- Имате вкусни сладки картофи на скара, печени или сотирани.
- Настържете сладък картоф и изцедете сока. Смесете в него чаена лъжичка мед. Намажете сместа върху кожата си и я оставете да действа 30 минути. Измийте го с хладка вода.
15. Кокосово масло
Кокосовото масло се използва от хиляди години за лечение на много проблеми с кожата и косата (23). Всъщност уникалните му средноверижни мастни киселини също го правят добро масло за консумация за намаляване на теглото (24). Кокосовото масло съдържа добро количество витамини Е и К, мононенаситени, полиненаситени и наситени мазнини и протеини. Освен това има антибактериални, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Той осигурява на кожата достатъчно количество мазнини, неразделна част от клетките, и овлажнява кожата, като по този начин я прави мека и блестяща (23).
Как да лекуваме сухата кожа с кокосово масло
- Купете готварско кокосово масло от близкия супермаркет и използвайте 2-3 супени лъжици от него в хранителните си препарати. Можете също така да направите дресинга за салата с кокосово масло вместо зехтин. Изпийте непробиваемо кафе, за да дадете на тялото си тази допълнителна доза кокосово масло.
- Нанесете органично кокосово масло върху кожата си и го оставете да действа един час (ако бързате) или за една нощ. Вземете топъл душ и го измийте с мек душ гел или сапун.
Това са 15-те храни за лечение или излекуване на суха кожа. Разгледайте списъка по-долу, за да разберете какво още можете да направите, за да предпазите кожата си от изсъхване и скука.
Точки за запомняне
- Избягвайте консумацията на алкохол, тъй като причинява дехидратация.
- Пийте достатъчно вода.
- Използвайте пакет за лице за суха кожа.
- Нанесете хидратиращ серум и слънцезащитен крем, преди да излезете.
- Използвайте душ гел за суха кожа, когато вземате душ.
- Използвайте лосион за тяло веднага след излизането от душа.
- Винаги носете със себе си добър овлажнител и шапка. Уверете се, че не прилагате овлажнител на водна основа.
- Отделете малко време всеки ден, за да премахнете стреса.
- Вземете по-добър сън.
- Отиди на лекар.
Заключение
Следвайте тези съвети и включете изброените по-горе храни за борба със сухата кожа, за да хидратирате и подхранвате кожата си. Сигурен съм, че ще видите видима разлика след няколко дни. Подарете на кожата си лечението отвътре, което заслужава. Ако имате някакви въпроси, моля, оставете коментар в полето по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Кои храни са полезни за суха кожа?
Трябва да пиете вода, за да хидратирате кожата си отвътре. Консумирайте ядки, семена, авокадо, риба, зеленчукови зеленчуци и чай от лайка за хидратирана, красива кожа.
Кои храни са вредни за кожата?
Мазна пържена храна е вредна за вашата кожа. Храните, съдържащи големи количества натрий, захар и трансмазнини, са голямо не-не, ако искате да подобрите здравето на кожата си.
Как мога да подобря сухата си кожа?
Започнете да се грижите за кожата си отвътре навън. Променете диетата си. Консумирайте диета, подходяща за суха кожа. Включете в диетата си ядки, семена, зехтин, авокадо, пресни зеленчуци, чай и вода. Тренирането (поддържането на активност) причинява изпотяване, което също помага за изхвърлянето на токсините. Използвайте хидратиращ пакет за лице всеки алтернативен ден и всеки ден овлажняващ сапун / душ гел и лосион.
Кой е най-добрият витамин за суха кожа?
Витамин Е е най-добрият витамин за суха кожа. Консултирайте се с лекар, преди да приемате добавки с витамин Е за суха кожа.
Какъв дефицит на витамини причинява суха кожа?
Недостигът на витамин В може да причини суха, сърбяща и лющеща се кожа. Консултирайте се с лекар и консумирайте добавки с витамин В12, В6 и В3 за подобряване на сухата кожа.
Полезно ли е млякото за суха кожа?
Да, млякото е полезно за суха кожа, ако го прилагате локално. Млякото понякога причинява пробив и може да не отговаря на всички. Най-добре е да го прилагате локално. Използвайте чаена лъжичка мед, за да направите домашен пакет за лице за мляко и мед. Оставете го да действа 10 минути, преди да го измиете с вода.
Може ли стресът да причини сухота на кожата?
Да, стресът може да причини сухота на кожата. Стресът причинява натрупване на токсини. Също така, ако не пиете вода или храни, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, кожата ви може да изсъхне бързо.
Пиенето на вода помага ли на сухата кожа?
Да, хидратацията е най-добрият начин за намаляване на сухотата на кожата. Пийте поне 2-3 литра вода, ако сте жена и 3-4 литра вода, ако сте мъж. Увеличете консумацията на вода, ако тренирате редовно. Водата ще изхвърли токсините и ще хидратира кожните ви клетки, като по този начин кожата ви ще изглежда пълна и блестяща.
24 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Диетичната вода влияе върху хидратацията и биомеханиката на човешката кожа, клиничната, козметичната и изследователската дерматология, Националната медицинска библиотека на САЩ, Националните здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/
- Диета и дерматология, списание за клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106357/
- Авокадо, сурово, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341528/nutrients
- Откриване на връзката между храненето и стареенето на кожата, Дерматоендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Семена, ленено семе, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169414/nutrients
- Добавянето на ленено масло намалява чувствителността на кожата и подобрява кожната бариерна функция и състояние, Фармакология и физиология на кожата, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21088453
- Банани, сурови, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341529/nutrients
- АЛОЕ ВЕРА: КРАТКА ПРЕГЛЕДА, Индийски вестник по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Терапевтична роля на плодовете / маслото от маслини в превенцията на заболявания чрез модулация на антиоксидант, антитуморна и генетична активност, Международен вестник по клинична и експериментална медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4057827/
- Омега-3 полиненаситени мастни киселини: ползи и крайни точки в спорта, хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6357022/
- Краставица, сурова, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342612/nutrients
- Бионаличност на силиций в екзокарп на Cucumis sativus Linn., 3 Biotech, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5678890/
- Ролята на фитонутриентите в здравето на кожата, хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
- Потенциал на често консумираните зелени листни зеленчуци поради техния антиоксидантен капацитет и връзката му с профила на микроелементите, Международен вестник по хранителни науки и хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14522687
- Яйца, клас А, големи, яйце цели, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/748967/nutrients
- Ефектът от маслото от яйчен жълтък при заздравяването на рана от изгаряне от трета степен при плъхове, Ирански червен полумесец, Медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3371884/
- Оценка на антиоксидантните и антирадикални свойства на екстракти от семена от нар (Punica granatum L.) и обезмаслени семена, Journal of Food Science and Technology, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325071/
- Нар, суров, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341622/nutrients
- Чай, лют, лайка, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/344311/nutrients
- Лайка: Билкова медицина от миналото със светло бъдеще, Доклади за молекулярна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
- Сладък картоф, консервиран, FoodData Central, Министерство на земеделието на САЩ.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342493/nutrients
- Приложение на фибри от сладък картоф върху рана на кожата при плъхове, Биологичен и фармацевтичен бюлетин, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8839973
- In vitro противовъзпалителни и защитни свойства на кожата на кокосовото масло от Вирджиния, списание за традиционна и допълнителна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335493/
- Диетата за отслабване, която включва консумация на средноверижно триацилглицеролово масло, води до по-голяма степен на загуба на тегло и мазнини, отколкото зехтина, Американски вестник за клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/