Съдържание:
- Какво всъщност е страхът от близостта?
- Какви са причините за страх от близост?
- Какви са рисковите фактори?
- Признаци и прояви
- 1. Серийни срещи и страх от обвързване
- 2. Перфекционизъм
- 3. Трудност при изразяване на нуждите
- 4. Саботиране на връзките
- 5. Трудности с физическия контакт
- Как можете да се справите със страха от близост?
- 2 източника
Страхът от близост е подсъзнателен страх от близост до партньора, който често засяга други лични отношения. Този страх от емоционална и / или страх от физическа близост може дори да се прояви в най-значимите и сплотени връзки. Този страх е известен още като избягване на интимност и се характеризира като безпокойството от споделянето на близка физическа или емоционална връзка. Хората, които се справят с този страх, не искат да се чувстват по този начин и дори може да искат близост, но често отблъскват партньорите си или дори саботират собствените си отношения.
Страхът от интимност може да има няколко причини, включително преживяванията в детството от насилие и пренебрежение. Много други обезпокоителни фактори и преживявания също могат да допринесат за страха от близостта. Преодоляването на този страх може да отнеме време и търпение, но си заслужава. В този пост ще обсъдим повече страха от близостта и как човек може да го преодолее.
Какво всъщност е страхът от близостта?
Интимността означава да можеш искрено да споделиш истинското си аз с друго човешко същество, което е специално за теб. Има различни видове интимност и страхът от интимност може да включва един или повече от тях. Примерите включват:
- Сексуални - Способността да споделяте себе си сексуално с партньора си.
- Интелектуална - Способността да споделяте идеите и мислите си с партньора си.
- Емоционални - Способността да споделяте личните си чувства с партньора си.
- Опитен - Способността да споделяте личен опит с партньора си.
Страхът от близост обаче е различен от страха от уязвимост и страх от връзки, въпреки че тези две могат да бъдат тясно свързани. Човек, който се страхува от близост, може най-вече да се чувства удобно да покаже своята уязвима страна и истинското си аз на хората отначало или поне на близките си роднини и приятели. Проблемът често започва, когато тези хора осъзнаят, че стават прекалено интимни или близки до другите.
Множество фактори могат да предизвикат страх от близост и следващият раздел ще говори за тях.
Какви са причините за страх от близост?
Shutterstock
Страховете от изоставяне и поглъщане и в крайна сметка страхът от загуба на връзки е основната причина за страх от близост при повечето хора. Тези два страхове всъщност често могат да съществуват едновременно. Въпреки че тези страхове са доста различни един от друг, и двете водят до поведения, които последователно ангажират партньора и след това ги отблъскват отново. И двата тези страхове се коренят в миналото в детството. Те често се задействат от трудностите на връзките за възрастни.
- Страх от изоставяне
Хората, които се страхуват да не бъдат изоставени, постоянно се притесняват, че партньорът им ще ги напусне. Това често е резултат от опит на родител да ги изостави физически или емоционално като дете (1).
- Страх от поглъщане
Известно е, че тези, които се страхуват да бъдат доминирани, контролирани или „да загубят идентичността си“ във връзката си, имат страх от поглъщане. Това обикновено произтича от израстването в сплотено и контролиращо семейство.
- Социална фобия / тревожно разстройство
Страхът от близост може да бъде причинен и от социална фобия или социално тревожно разстройство. Хората, които се притесняват от оценката, преценката или отхвърлянето на другите, обикновено са по-склонни да избягват интимни или лични връзки. Освен това има някои специфични фобии, като страха от докосване, който може да се появи като част от страха от близост.
Някои хора обаче могат да се чувстват комфортно с гъвкави социални ситуации. Те назовават своите познати като приятели, но нямат дълбоки лични отношения с никой от тях. Всъщност може да бъде по-трудно да се открие страхът от близост у тези хора, защото те крият истинските си личности зад фалшивите си персони в социалните медии.
Какви са рисковите фактори?
Shutterstock
Рисковите фактори за страх от близост често произтичат от инциденти, които са се случили в детството. Често се крие в невъзможността да се вярва на фигурите на родителите. Това от своя страна води до проблеми с привързаността. Ето някои примери за опит, който може да причини това:
- Физическо насилие
- Сексуално насилие
- Вербално насилие
- Физическо пренебрегване
- Емоционално пренебрегване
- Болест на родителите
- Родителски психични заболявания
- Злоупотреба с родителски вещества
Родителите, които присъстват в живота на детето си само физически, а не емоционално, изпращат съобщение, че на тях не може да се разчита. Страхът може да бъде причинен и поради загуба на родител чрез развод, смърт, изоставяне или затвор. Болестта на един от родителите може да доведе до чувството, че не може да се довери или разчита на никого, освен на себе си. Това е особено вярно, когато има смяна на ролята и възниква необходимост от грижа за по-младите братя и сестри.
Страхът от интимност Скалата е често срещана и при хора, които са научени от властите да не се доверяват на непознати, както и при тези, които имат депресия или са претърпели травма като изнасилване (2). Травматичните преживявания, дължащи се на връзки извън семейството, като например с роднина, учител или връстник, също могат да допринесат за този страх.
Този страх може да се прояви по различни начини и е важно да знаете за тях. В следващия раздел ще разгледаме това.
Признаци и прояви
Shutterstock
Страхът от близост може да присъства във всеки тип връзка, независимо дали е платонична, романтична или фамилна. Най-лошото е, че докато човек силно желае да има близки отношения, страхът от близост може да го подтикне да създава проблеми в същите отношения. По ирония на съдбата това поведение на саботиране на връзките обикновено е най-забележимо, когато връзката е тази, която въпросният човек особено цени. Страхът обикновено не причинява големи проблеми, освен ако човек наистина не копнее за близост.
Ето някои специфични поведения на хора, които имат проблеми с интимността:
1. Серийни срещи и страх от обвързване
Хората, които имат страх от интимност, често са в състояние да взаимодействат с другите, поне в началните етапи. Именно когато връзката расте, нещата започват да се разпадат.
Вместо да се опитва да се свърже на по-дълбоко ниво, връзката по някакъв начин се прекратява поради повърхностни причини и се заменя с друга незначителна връзка. Това води до няколко краткосрочни връзки.
2. Перфекционизъм
Страхът от близост често кара човек да чувства, че не заслужава да бъде подкрепян и обичан. Това води до натрапчивата нужда да бъдете „перфектни“, за да се докажете, че сте симпатичен. Този страх често кара човека да отблъсне другите.
3. Трудност при изразяване на нуждите
Човекът със страх от интимност може да изпитва затруднения да изрази своите нужди и желания. Това може да произтича от това, че се чувстват недостойни и не заслужават подкрепата на партньора си. Тъй като повечето хора не могат да четат мислите на партньора си, тези нужди най-често остават неизпълнени, потвърждавайки вярата на човека, че те са недостойни за любов и внимание. Това може да се превърне в омагьосан кръг.
4. Саботиране на връзките
Онези, които се страхуват от близост, могат нарочно да саботират връзката си. Това може да се направи, като се прецака партньорът и бъдете много критични към него. Те могат също така да направят себе си неприятен по някакъв начин, например като действат подозрително или обвиняват партньора си, че е направил нещо, което всъщност не е по тяхна вина.
5. Трудности с физическия контакт
Страхът от близост може да доведе до екстремни реакции, когато става въпрос за физическо докосване. Човек, който изпитва този страх, може да избягва напълно физически контакт или може да се нуждае от постоянен физически контакт от партньора си.
Това са най-честите признаци на страх от близост. Но има начин за лечение на страха. Нека разберем как.
Как можете да се справите със страха от близост?
Shutterstock
Ще ви трябва терапия и професионално ръководство, особено ако страхът произтича от сложни детски / минали събития. Вашият терапевт трябва да може да ви помогне да се примирите с всякакви травматични събития, които ви засягат. Те също могат да ви помогнат да изготвите план, който ще ви позволи постепенно да преодолеете страха си.
Независимо от консултацията с терапевт, има някои неща, които трябва да направите, за да победите страха си от интимност. Трябва да се изправите и да оспорите негативното отношение, което имате към себе си, да приемете несигурност и да положите усилия да преразгледате живота си. Преценете как и защо сте развили този страх.
Онези, които се страхуват от интимността, се страхуват от последиците от връзката, която може да причини разбиване на сърцето. Важно е да приемете, че няма гаранции в живота. Всяка връзка, в която влезете с друг човек, в крайна сметка е хазарт. Практикуването на смелост може да промени много живота ви. Опитайте се да се съсредоточите върху това да живеете живота си всеки ден, вместо да обсебвате конкретен резултат.
За да се справите със страха от близост, трябва да се научите да се чувствате комфортно със себе си. Ако знаете и приемете собствената си стойност като човек, ще разберете, че всякакъв вид отхвърляне не е толкова сърцераздирателен, колкото може да изглежда. Практикуването на самолюбие и състрадание може да звучи лесно за повечето, но за някои не винаги е интуитивно.
Притеснен Защо имам проблеми с интимността? след това разберете какво наистина искате в живота. Искате ли да бъдете в дългосрочни интимни отношения с някого? Ако да, отблъсквали ли сте хора в миналото? Прегледайте какви са вашите взаимоотношения и как вашите действия им помагат или възпрепятстват. Преодоляването на страха от близост няма да се случи за една нощ. Прощавайте към себе си и говорете любезно с красивото си вътрешно Аз. Страхът ви не е недостатък на характера. Това е просто нещо, което произтича от трудното ви минало. Можете да работите през него и да си дадете безусловна любов, за да имате по-добро бъдеще.
Кажете ни как планирате да се преборите със страха си от интимност. Споделете вашите мисли с нас, като оставите коментар в полето по-долу.
2 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Страхът от интимност в романтичните отношения по време на нововъзрастна възраст: Влиянието на миналото родителство и раздяла, Университет Виктория.
vuir.vu.edu.au/19409/1/Marianne_Lloyd.pdf
- Сексуални проблеми при лечението на преживели травми, Текущи доклади за сексуалното здраве, SpringerLink.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs11930-014-0034-6