Съдържание:
- Какво е Feverfew? Как работи?
- Как Feverfew ви носи полза?
- 1. Feverfew облекчава мигрена
- 2. Може да помогне за лечение на депресия и безпокойство
- 3. Може да облекчи менструалните крампи
- 4. Може да облекчи болката при артрит
- 5. Може ли да помогне за лечение на рак
- 6. Борба с възпалението
- 7. Може да предотврати образуването на кръвни съсиреци
- 8. Помага за лечение на дерматит
- Как използвате Feverfew?
- Какви са страничните ефекти на Feverfew?
- Заключение
- Препратки
Какво е Feverfew? Как работи?
Научното наименование на пищяла е Tanacetum parthenium . Известен е още като ергенски копчета, партений от хризантема и перушина .
Едно важно съединение в пищяла е партенолидът. Той може да облекчи мускулните спазми и да лекува възпаление (1). Други активни съставки на растението включват флавоноидни гликозиди и пинени.
Съставът на растението е както следва (1):
- сесквитерпенови лактони (главно партенолид)
- летливи масла, като камфор, които имат антибактериални свойства
- флавоноиди, които притежават антиоксидантни, антибактериални и противовъзпалителни свойства
Тези съединения правят пищяла това, което е - мощно растение с големи ползи.
Как Feverfew ви носи полза?
Най-важната употреба на Feverfew е за лечение на мигрена. Неговите спазмолитични и противовъзпалителни свойства също могат да помогнат за лечение на менструални болки и възпаления.
1. Feverfew облекчава мигрена
Shutterstock
В едно проучване пациентите, които са приемали треска за около шест месеца, са съобщили за по-малко случаи на мигрена (1). В други проучвания е установено, че лихорадката е по-добра от плацебо по отношение на тежестта и честотата на мигренозното главоболие.
Мигрената може да бъде причинена от простагландин, естествено вещество, което може да разреди кръвоносните съдове и да причини симптоми. Партенолидът в растението може да инхибира простагландин (1). Това може да помогне за лечение на мигрена.
2. Може да помогне за лечение на депресия и безпокойство
Тук се изискват повече изследвания. Но проучванията с мишки показват, че пищялът може да намали симптомите на депресия и тревожност (2).
3. Може да облекчи менструалните крампи
Feverfew работи като спазмолитик и помага за регулиране на менструалните периоди (1). Това може да има ефект и при спазми, свързани с нередовни менструации. Също така може да помогне при лечение на предменструално и менструално главоболие.
4. Може да облекчи болката при артрит
Shutterstock
Feverfew инхибира ефектите на полиморфонуклеарните левкоцитни гранули, които могат да доведат до болка при артрит (1). Полиморфонуклеарните левкоцитни гранули са вид имунни клетки, които освобождават ензими по време на инфекции и алергични реакции.
Feverfew традиционно се използва за облекчаване на артрит. Но по отношение на прякото му въздействие върху хората с артрит, ние се нуждаем от повече изследвания.
5. Може ли да помогне за лечение на рак
Изследванията предполагат възможно лечение на левкемия, получена от партенолид, един от мощните съставки на пищяла. Установено е, че това съединение действа върху левкемия на ниво стволови клетки. Това е важна констатация, тъй като съвременното лечение на рака не достига достатъчно дълбоко, за да убие раковите клетки (3).
Партенолидът в пищяла показва и други инхибиращи ефекти срещу три човешки ракови клетъчни линии (4).
Според докладите на Националния институт по рака, лихорадката може също да инхибира или дори да елиминира стволови клетки от рак на простатата (5).
6. Борба с възпалението
Традиционно растението се използва за лечение на възпаление. В проучване върху мишки с хепатит, партенолидът в пищяла е намалил възпалителните цитокини (6).
Противовъзпалителните свойства на партенолида също могат да бъдат полезни при разработването на противовъзпалителни средства (7).
В друго проучване е установено, че партенолидът предпазва кожата от възпаление. Потенциално може да се използва за лечение на възпалителни кожни заболявания (8).
7. Може да предотврати образуването на кръвни съсиреци
Feverfew може да инхибира активността на тромбоцитите и да предотврати съсирването на кръвта (1). Кръвта обикновено тече безпроблемно през нашите артерии и вени. Но когато се образува съсирек, той блокира този плавен поток и, ако се пренебрегне, може дори да причини смърт. Това състояние се нарича тромбоза. Проучванията хвърлят светлина върху антитромботичния потенциал на пищяла (9).
8. Помага за лечение на дерматит
Дерматитът е възпаление на кожата. Feverfew може да намали увредените кожни клетки и възпалението - а също така може да подобри външния вид на кожата.
В едно проучване екстрактите от треска (с отстранен партенолид) показват мощна противовъзпалителна активност върху човешки кожни еквиваленти (10).
Това са предимствата на пищяла. Но как се възползвате от тези предимства? Как можете да включите пищяла във вашата рутина? Разберете в следващия раздел.
Как използвате Feverfew?
Feverfew се предлага под формата на капсули, таблетки, тинктура или дори течни екстракти. Можете също така да приготвите чай от треска. Ето как.
Залейте с чаша вряла вода една супена лъжица изсушени или пресни листа от треска. Стръмен за 30 минути до един час. Колкото по-дълго сте стръмни, толкова по-силен е чаят. След това можете да отцедите листата и да сервирате.
Няма достатъчно доказателства, за да се определи правилната доза. Това зависи от пола, възрастта и медицинската история на индивида. Следователно, можете да се консултирате с вашия лекар / доставчик на здравни грижи, за да знаете точната доза за вас.
Също така, бъдете внимателни, преди да го консумирате, тъй като растението може да има нежелани странични ефекти.
Какви са страничните ефекти на Feverfew?
- Възможни проблеми по време на бременност и кърмене
Feverfew може да причини ранни контракции и спонтанен аборт, ако се приема през устата (11). Следователно бременните жени трябва да избягват приема. Няма достатъчно информация за безопасността на пищяла за кърмещи жени. Следователно, бъдете в безопасност и избягвайте използването.
- Може да причини нарушения на кървенето (и проблеми по време на операция)
Feverfew може да забави съсирването на кръвта и това може да увеличи риска от кървене при някои хора. Ако имате нарушение на кървенето, използвайте предпазител с повишено внимание.
Същите свойства на пищяла също могат да причинят прекомерно кървене по време или след операция. Избягвайте да приемате растението поне две седмици преди планирана операция.
- Възможни алергии
Хората, алергични към амброзия, невен, маргаритки и хризантеми, също могат да бъдат алергични към пищяла (12). Следователно такива хора трябва да избягват треска.
Заключение
Има причина, поради която европейските и гръцките билкари използват ветеринар от векове. Разбира се, необходими са повече изследвания, за да се оценят и установят неговите ползи. Но може да започнете да го използвате за доказано доброто, което може да ви направи.
Консумирали ли сте някога пищял преди? Как ти хареса? Уведомете ни, като оставите коментар в полето по-долу.
Препратки
- „Feverfew: систематичен преглед“ Pharmacognosy Review, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Анксиолитични и антидепресант-подобни ефекти на…“ Вестник по етнофармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ
- „Растителните производни атакуват корените на левкемията“, Университет в Рочестър, медицински център.
- „Антипролиферативни дейности на…“ Journal of Medicinal Food, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Растителните съединения показват ефекти срещу…“ Национален институт по рака.
- “Партенолидът подобрява…” Международна имунофармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Природният противовъзпалителен продукт…“ Химия и биология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Сескитерпен лактон партенолид…“ Архивът на Фармакология на Наунин-Шмидеберг, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Feverfew - антитромботично лекарство“ Folia haematologica, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Противовъзпалителна активност на изтощени от партенолиди…“ Inflammopharmacology, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Вредни добавки” Аляска Министерство на здравеопазването и социалните услуги.
- „Предложение на жалбоподателя и…“. Федерална търговска комисия на Съединените американски щати.