Съдържание:
- Съдържание
- Какво е хормонално акне?
- Какви са причините за хормоналните акне?
- 1. Стрес
- 2. Продуктите за грижа за косата и кожата, които използвате
- 3. Странични ефекти на някои лекарства
- 4. Основни медицински състояния
- Как да лекуваме хормонални акне
- 1. Противозачатъчни хапчета
- 2. Ретиноиди
- 3. Андрогенни рецепторни блокери или антиандрогенни лекарства
- 4. Бензоил пероксид
- Естествени възможности за лечение на хормонално акне
- 1. Масло от чаено дърво
- 2. Зелен чай
- Хормонално акне: Храни, които трябва да се избягват
- 1. Рафинирани зърна
- 2. Млечни продукти
- 3. Бързи храни
- 4. Шоколадови бонбони
- Препратки
Нека си признаем - няма как да избягате от акне. Всички го получаваме от време на време. Някои изчезват с лечение, докато други отказват да си отидат. Те са болезнени и изглеждат червени и ядосани. Ако случаят е такъв при вас, е много вероятно да имате хормонално акне.
Хормоналното акне има дълбока връзка с колебанията в нивата на хормоните в тялото ви. Нека разберем какво е това и как можете да подобрите състоянието си.
Съдържание
- Какво е хормонално акне?
- Какви са причините за хормоналните акне?
- Как да лекуваме хормонални акне
- Хормонално акне: Храни, които трябва да се избягват
Какво е хормонално акне?
Shutterstock
Когато нивата на хормоните ви варират, получавате хормонално акне. Хормоналното акне е много по-често при възрастни, отколкото при тийнейджъри.
В сравнение с мъжете, това е по-често при жените, тъй като множество фактори, като менструалния цикъл и менопаузата, влияят на нивата на хормоните при жените. Хормоналните проблеми, свързани с основните заболявания (като синдром на поликистозните яйчници), също могат да причинят хормонално акне.
Най-честите симптоми на акне включват:
- Кисти
- Възли
Кистите и възлите обикновено се наблюдават при възрастни. Другите по-рядко срещани симптоми включват:
- Папули
- Пустули
- Бели точки
- Черни точки
Те често се наблюдават при тийнейджъри. Когато говорим за хормонално акне, то най-вече се отнася до „кистозно акне“ при възрастни. Докато редовните акне (като черни точки и бели точки) често се наблюдават при тийнейджърите и са причинени от хормонални фактори, те не се считат за „хормонални акне“.
Жените могат да получат хормонално акне по време на бременност и менопауза. Промените в нивата на хормоните ги карат да избухнат.
Обратно към TOC
Освен хормоните, има и няколко други фактора, които могат да причинят хормонално акне.
Какви са причините за хормоналните акне?
Shutterstock
1. Стрес
Когато сте стресирани, тялото ви увеличава производството на андрогени (група хормони). Тези хормони стимулират мастните жлези и космените фоликули, което причинява акне.
2. Продуктите за грижа за косата и кожата, които използвате
Химикалите в тези продукти могат да запушат порите на кожата ви и да причинят акне. Така че, преди да купите някакъв продукт за грижа за косата или грижа за кожата, уверете се, че те не са комедогенни и не съдържат масла.
3. Странични ефекти на някои лекарства
Някои лекарства могат да предизвикат акне (като литий или антиконвулсант). Ако смятате, че лекарствата причиняват акне, незабавно говорете с Вашия лекар. Ако лекарствата не могат да бъдат променени, консултирайте се с дерматолог, за да контролирате акнето си.
4. Основни медицински състояния
Основните медицински състояния (като СПКЯ) също могат да предизвикат акне. Често диагностицирането и лечението на състоянието изчиства акнето.
Можете да приемате лекарства или да следвате естествени лекарства, за да подобрите състоянието си.
Обратно към TOC
Как да лекуваме хормонални акне
Shutterstock
Лекарства за подобряване на хормоналните акне
1. Противозачатъчни хапчета
Противозачатъчните хапчета не са само противозачатъчни средства - те също могат да помогнат за намаляване на акне.
Проучване, проведено от групата Cochrane, изследва 31 проучвания, включващи 12 579 жени. Авторът на изследването заключава, че всички комбинирани противозачатъчни хапчета са ефективни за подобряване както на възпалително, така и на невъзпалително акне (1).
Друго проучване установи, че контрацептивите, съдържащи дроспиренон, са по-малко ефективни при контролирането на акнето, отколкото хапчетата, които имат норгестимат (2).
Въпреки това, противозачатъчните хапчета трябва да се приемат с повишено внимание. Винаги се консултирайте с Вашия лекар, преди да вземете някакви хапчета.
2. Ретиноиди
Най-често достъпните локални ретиноиди включват адапален, третиноин, ретинол и ретиналдехид (3).
3. Андрогенни рецепторни блокери или антиандрогенни лекарства
Както мъжете, така и жените имат андроген (мъжкия хормон) в тялото си, но твърде много от него може да причини акне. Това е така, защото андрогенът увеличава производството на себум в кожата ви.
Няколко андрогенни рецепторни блокери са използвани за контролиране на андрогенно индуцираното производство на себум и акне. Това са Спиронолактон, Ципротерон ацетат и Флутамид (2). Тези лекарства помагат за намаляване на нивата на андроген. По-добре е обаче да не се използват блокери на андрогенните рецептори при мъже, тъй като те могат да причинят еректилна дисфункция и гинекомастия.
4. Бензоил пероксид
Бензоил пероксидът се използва за лечение на акне от десетилетия. Това е един от най-популярните избори за лечение на акне поради антибактериалните си свойства (може да убие P. acnes и бактерии S. aureus). Той е умерено комедолитичен (предотвратява комедоните) и кератолитичен (лекува брадавици и лезии) (4).
Естествени възможности за лечение на хормонално акне
1. Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво има противовъзпалителен ефект, който е от полза за подобряване на акнето, особено леко до умерено акне. Рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, включващо 60 пациенти, установи, че 5% локално масло от чаено дърво е ефективно за намаляване на възпалението на акнето с 43,64% (след шестседмично лечение) (5).
2. Зелен чай
Зеленият чай съдържа полифеноли, които, когато се приемат през устата или се прилагат локално, помагат за намаляване на производството на себум и лечение на акне. В едно-сляпо рандомизирано проучване изследователите са използвали 2% лосион за чай за лечение на акне. 85% от пациентите са имали значително намаляване на акнето (намалено с 50%), докато 15% не са отговорили на лечението (6).
Грижата за себе си е също толкова важна за подобряване на акнето. Ако не се грижите за кожата си правилно и я пренебрегвате, никое лекарство не може да помогне. Ето няколко съвета, които можете да следвате, за да се грижите за кожата си:
- Използвайте нежен почистващ препарат, за да почиствате кожата си два пъти дневно. Не прекалявайте, тъй като може допълнително да раздразни кожата ви.
- Винаги използвайте топла вода за почистване на лицето или засегнатото място. Никога не използвайте топла вода.
- Избягвайте да използвате скрабове по лицето си, тъй като триенето може да влоши възпалението ви.
- Без докосване, без бране - тъй като това забавя заздравяването.
- Избягвайте да използвате грим върху кожата си. Ако обаче нанасяте грим, потърсете некомедогенни продукти. Избягвайте да използвате твърде много от продукта.
Обратно към TOC
Вашата диета също е свързана със състоянието ви с акне. Въпреки че диетата може да не причини хормонално акне, определено може да го влоши. Диетичните мазнини и въглехидрати могат да увеличат производството на себум. Установено е, че хората, спазващи нискогликемична диета, не страдат от акне (7). Ето списък с храни, които трябва да избягвате, за да предотвратите влошаване на акнето.
Хормонално акне: Храни, които трябва да се избягват
Shutterstock
1. Рафинирани зърна
Установено е, че хората, които консумират рафинирани въглехидрати, страдат от акне в сравнение с тези, които не го правят (8). Консумирането на добавена захар също ви излага на риска от развитие на акне (9). Избягвайте тези храни:
- Паста (направена с бяло брашно)
- Зърнени храни
- Хляб (направен с бяло брашно)
- Газирани напитки, сода и всякакви сладки напитки
- Подсладители като кленов сироп, мед и тръстикова захар
2. Млечни продукти
Има връзка между млякото и акнето (10). Въпреки че млякото може да не причини акне, то може да влоши съществуващите ви акне. Млякото също повишава нивата на инсулин (11). Това може да влоши акнето ви. Да се избегне:
- Мляко
- Други млечни продукти като сирене и сладолед
3. Бързи храни
Западната диета се характеризира с висок прием на висококалорични, мазнини и храни с висок ГИ (12). В проучване, включващо 2300 мъже, беше установено, че яденето на сладкиши, сладкиши, бургери и колбаси често увеличава риска от акне (13).
4. Шоколадови бонбони
Продължава дебатът дали шоколадът предизвиква акне или не. Въпреки това, проучване, включващо 25 мъже, склонни към акне, установи, че консумацията на нормални количества черен шоколад в продължение на четири седмици причинява появата на акне (14).
Грижата за акне не спира до тук. Грижата за кожата изисква ангажираност. След като акнето ви изчезне, е важно да се придържате към здравословния начин на живот и да следвате здравословна рутинна грижа за кожата, за да предотвратите повторната му поява.
Обратно към TOC
Надявам се, че тази статия ви е помогнала да получите представа за хормоналните акне. Ако имате някакви съмнения, публикувайте въпросите си в полето по-долу.
Препратки
- “Ефект на противозачатъчните хапчета..”, Cochrane
- „Хормонално лечение на акне при жени“, списание за клинична и естетична дерматология
- “Acne Vulgaris..”, Индийски вестник по дерматология
- „Лечение на акне без рецепта“, списанието за клинична и естетична дерматология
- „Ефикасността на 5% актуално..“, Индийски вестник по дерматология, венерология, лепрология
- „Зелен чай и други полифеноли за чай..“, Антиоксиданти
- „Връзката между диетата и акнето“, Дерматоендокринология
- “Различия в диетичните гликемични..”, списание на Академията по хранене и диететика
- „Акнето: разпространение и взаимовръзка..“ Вестник на Европейската академия по дерматология и венерология
- „Консумация на мляко..“, Dermatology Online Journal
- „Голям прием на мляко..“, Европейско списание за клинично хранене
- „Диетична намеса при акне..“, Дерматоендокринология
- “Акне..”, списание на Европейската академия по дерматология и венерология
- „Тъмен шоколад..“, Международен вестник по дерматология