Съдържание:
- Съдържание
- Какво е химически пилинг?
- Какви са видовете химически пилинг?
- Какви са предимствата на химическия пилинг?
- Химически пилинг: Съставките, които трябва да търсите
- Има ли странични ефекти от химически пилинг?
- Как се прави химически пилинг у дома
- Стъпка 1: Почистете лицето си
- Стъпка 2: Защитете чувствителните части
- Стъпка 3: Apple, химическият пилинг разтвор
- Стъпка 4: Оставете го включено за времето, препоръчано от производителя
Искате да се отървете от скучната си кожа? Или да накарате старчески петна и лунички да изчезнат? Искате ли да подобрите текстурата на кожата си? Независимо дали търсите решение само на един от тези проблеми или на всички тях, лечението с химически пилинг е отговорът.
Той е приветстван от експерти като едно от най-ефективните решения за грижа за кожата. И най-хубавото е, че можете да го направите у дома! Тази статия разглежда всичко, което трябва да знаете за химическия пилинг у дома. Нека да започнем!
Съдържание
- Какво е химически пилинг?
- Какви са видовете химически пилинг?
- Какви са предимствата на химическия пилинг?
- Химически пилинг: Съставките, които трябва да търсите
- Има ли странични ефекти от химически пилинг?
- Как се прави химически пилинг у дома
- Как да се грижим за кожата си след химически пилинг
Какво е химически пилинг?
Shutterstock
Химическият пилинг е лечение, при което химичен разтвор се използва за ексфолиране на кожата. На кожата ви се нанася химикал, който причинява смърт на тъканите (контролирано), в резултат на което най-горният слой на кожата ви се отлепва. След като слойът се отлепи, се регенерира нов кожен слой, който е по-гладък, по-малко набръчкан и по-добър от старата ви кожа. Новата кожа обикновено е доста чувствителна, но заздравява напълно в рамките на няколко дни.
В зависимост от дълбочината на създадената рана, химическите пилинги се разделят най-общо на три вида.
Обратно към TOC
Какви са видовете химически пилинг?
Shutterstock
Химическият пилинг се категоризира като:
- Повърхностни кори
Този вид химически пилинг не прониква в кожата извън епидермиса (най-горния слой). Той е изключително мек и нежно ексфолира само външния слой на кожата ви. Ако имате леко обезцветяване на кожата или искате да подобрите текстурата на вашата груба кожа, това е подходящо за вас. Обикновено в този вид химически пилинг се използва алфа хидрокси киселина, салицилова киселина (с ниска якост) или друга мека киселина.
- Средни кори
Химикалите в този пилинг пресичат епидермиса и достигат най-горното ниво на дермата (средния слой на кожата). Средните пилинги обикновено се използват за лечение на състояния като старчески петна, бръчки, фини линии и умерени нива на обезцветяване. Този пилинг също помага за изглаждане на вашата груба кожа и лечение на предраков растеж на кожата. Гликоловата киселина (висок процент), трихлороцетната киселина и корите на Джеснер попадат в тази категория.
- Дълбоки пилинги
Както подсказва името, дълбоките пилинги проникват в дермата и достигат до най-дълбокия слой на кожата ви. Те се използват за лечение на плитки белези, лунички, старчески петна, дълбоки бръчки, обезцветяване на кожата и умерени линии. За дълбок пилинг се използват фенол и трихлороцетна киселина (висок процент). Процедурата може да се извършва не повече от веднъж в годината и трябва да се прави от професионалист.
Когато се направи правилно, химическият пилинг може драстично да преобрази кожата ви и да й придаде младежки вид. Ето няколко предимства на химическия пилинг.
Обратно към TOC
Какви са предимствата на химическия пилинг?
Shutterstock
Освен че подобряват текстурата на кожата ви, химическият пилинг може да направи много за кожата ви.
- Прави вашата суха кожа по-гладка
- Намалява пигментацията
- Елиминира дефектите
- Намалява акнето
- Намалява признаците на леко увреждане от слънцето
- Кожа с по-млад вид
- Елиминира лекото петно
Освен това има по-малко време за възстановяване.
- Фините линии стават по-малко забележими
- Елиминира белезите и рождените белези
- Намалява пигментацията
- Премахва старите белези от акне
- Намалява сухата кожа
- Намалява признаците на увреждане от слънцето и петна
- Свежа и по-млада на вид кожа
- Премахва предракови образувания
- Намалява дълбоките белези от акне
- Елиминира акнето
- Елиминира дълбоките бръчки
- Намалява старчески петна
- По-гладка и по-млада на вид кожа
- Дългосрочни резултати
Преди всичко дълбокият химичен пилинг е еднократно лечение, което има траен ефект върху кожата ви.
Химическият пилинг, който хората прилагат у дома, обикновено е повърхностен пилинг. Ако правите среден пилинг у дома, трябва да бъдете изключително внимателни. По-добре е да не рискувате, ако за първи път правите химически пилинг у дома. Когато избирате химически пилинг, списъкът на съставките може да бъде изчерпателен и объркващ. Ако сте начинаещ, ето кратко ръководство за съставките, за които можете да изберете.
Обратно към TOC
Химически пилинг: Съставките, които трябва да търсите
Shutterstock
Ето съставките, на които да обърнете внимание при закупуване на химически пилинг.
- Ензимни кори
Те са изключително леки, тъй като съдържат комбинация от плодови ензими. Те нежно ексфолират горния слой на кожата ви и усъвършенстват порите на кожата. Ензимните кори са чудесни за всеки, който има чувствителна кожа и за тези, които са непоносими към киселини.
- Млечна киселина
Пилингът с млечна киселина обикновено съдържа алфа хидрокси киселини (AHA) и е изключително мек. Те са подходящи за начинаещи и помагат за изглаждане на кожата и лечение на незначителни бръчки, фини линии и леко обезцветяване (1). Освен това са изключително хидратиращи.
- Манделова киселина
Манделовата киселина има предимства против стареене и е много ефективна при премахване на мъртвите кожни клетки. Помага за подобряване на текстурата на кожата и намаляване на бръчките и фините линии. Той също така помага за намаляване на хиперпигментацията (2). Действа добре, когато се комбинира със салицилова киселина.
- Салицилова киселина
Салициловата киселина се използва широко за лечение на акне. Когато се използва в пилинг разтвори, салициловата киселина се абсорбира в кожните пори и ги отпушва. За разлика от AHA и гликолова киселина, тази киселина няма да направи кожата ви чувствителна към слънчевите лъчи (3). Салициловата киселина помага при лечение на мелазма, лунички, хиперпигментация и увреждане от слънцето.
- Гликолова киселина
В сравнение с всички споменати по-горе съставки, гликоловата киселина е малко по-мощна. Това е едновременно повърхностна и средна кора, в зависимост от процента на използваната киселина. Той не само усъвършенства текстурата на кожата ви, но също така намалява появата на бръчки и белези и изсветлява тонуса на кожата ви (4).
- Кората на Джеснер
Когато търсите продукти за химически пилинг, определено ще срещнете това име. Кората на Джеснер е предимно комбинация от три съставки: млечна киселина, салицилова киселина и резорцин. Той е доста ефективен при лечение на хиперпигментация и акне. Подходящ е за мазна кожа. Ако обаче имате суха кожа, тази кора може да я направи по-суха. Не забравяйте да последвате с овлажнител след използване на този пилинг.
- Трихлороцетна киселина или TCA пилинг
Това също е кора или съставка със средна якост, но е по-силна от всички споменати по-горе съставки. Той работи добре за лечение на хиперпигментация, увреждане от слънцето, бръчки, белези от акне и стрии (5).
Разбира се, съществуват рискове, свързани с третирането с химически пилинг. Докато леките и повърхностни пилинги може да нямат значителни рискове, дълбоките химически пилинги идват с множество рискове. Имайте предвид обаче, че рисковете зависят от вашия тип кожа, вида на използваната кора и как кожата ви реагира на нея.
Обратно към TOC
Има ли странични ефекти от химически пилинг?
Shutterstock
Химическият пилинг може да причини следните нежелани реакции:
- Зачервяване на кожата: Веднага след лечението ще забележите известно зачервяване на кожата. Това зачервяване може да продължи няколко седмици или месеци, в зависимост от интензивността на Вашето лечение.
- Белези: Това е друг основен проблем с химически пилинг. Има шансове да получите белези по лицето си. Ето защо химическият пилинг трябва да се приема много сериозно и да се прави под ръководството на специалист по грижа за кожата.
- Кожна инфекция: Химичният пилинг, ако не бъде направен по правилния начин, може да причини гъбична или бактериална инфекция, включително херпесен вирус.
Химическият пилинг НЕ е предназначен за всички. Не можете да се подлагате на химически пилинг, ако:
- приемате лекарства за изотретиноин за акне (или сте ги приемали през последните шест месеца).
- имате тъмен тен.
- имате анамнеза за келоиди (свръхрастеж на белези).
- имате необичайна пигментация на кожата.
- получавате херпес често или имате анамнеза за херпес.
Консултирайте се с лекар, преди да се подложите на интензивен химически пилинг. Въпреки че домашните химически пилинги са доста леки и нямат големи странични ефекти, по-добре е да се консултирате с лекар, преди да използвате каквито и да било тежки химикали върху кожата си.
След като вече сте наясно с потенциалните странични ефекти на химическия пилинг, ето няколко съвета за това у дома.
Обратно към TOC
Как се прави химически пилинг у дома
Shutterstock
Винаги правете тест за пластир, за да проверите дали сте алергични към някой от химикалите. Дори да сте правили химически пилинг преди, правете тест за пластир всеки път, когато го правите. За да направите тест за кръпка:
- Вземете малко количество от продукта и го нанесете върху вътрешната си ръка или върху китката си.
- Оставете го да действа 24-48 часа. Вижте как кожата ви реагира.
- Отстранете го след 48 часа и изчакайте още два дни, за да сте сигурни, че не причинява забавена реакция.
Ако кожата ви е наред след извършване на теста за пластир, продължете с химическия пилинг. Ако го използвате за първи път, започнете с възможно най-ниската концентрация. Можете постепенно да увеличавате концентрацията, когато кожата ви свикне с киселината. Като начало можете да използвате 8% TCA, 30% млечна киселина или 30% гликолова киселина. Ако използвате продукти, базирани на третиноин, спрете да ги използвате седмица преди да използвате химическия пилинг.
Сега, нека обсъдим как можете да правите химически пилинг у дома.
Стъпка 1: Почистете лицето си
Преди да приложите разтвора за химически пилинг, почистете лицето си с нежен почистващ препарат без сапун.
Стъпка 2: Защитете чувствителните части
Зони като кожата около очите, ъглите на устните и ноздрите са много чувствителни. Нанесете върху тях вазелин, за да ги предпазите от киселината.
Стъпка 3: Apple, химическият пилинг разтвор
Използвайте Q-връх, памучен тампон или памучен тампон, за да нанесете химическия разтвор върху лицето си. Започнете с областите, които са по-малко чувствителни, като кожата на челото, бузите и брадичката и след това я нанесете върху носа и врата.
Стъпка 4: Оставете го включено за времето, препоръчано от производителя
Времето за изчакване се различава със съставките. Винаги обаче е безопасно да го запазите за по-малко от