Съдържание:
- Съставки, които ще са ви необходими за домашен лосион
- 1. Вода
- 2. Масла и масла
- 3. Емулгатори и восък
- 1. Емулгиращ восък (Вземете го тук!)
- 2. Емулгиращ восък Polawax (Вземете го тук!)
- 3. BTMS 50 (Вземете го тук!)
- 4. Olivem 1000 (Вземете го тук!)
- Консерванти за домашен лосион
- Рецепта за домашен лосион
- Ще имаш нужда
- Можете също да добавите (по избор)
- Метод
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
Хидратиращ. Немазно. Без остатъци. Без химикали. Мислите ли, че очаквате твърде много от бутилка овлажнител? Не точно. Когато става въпрос за избор на овлажнител, става трудно да се намери такъв, който да отговаря на всички наши нужди на кожата. Също така повечето овлажнители, закупени в магазина, съдържат химикали и изкуствени консерванти. Какъв е изходът тогава?
Просто. Пригответе лосиона си у дома и го персонализирайте така, както искате! Не е толкова трудно, колкото предполагате. В тази статия ще намерите рецептата за приготвяне на домашен лосион. Превърти надолу.
Съставки, които ще са ви необходими за домашен лосион
Shutterstock
Първата стъпка е да разберете от какви съставки имате нужда. Домашните лосиони са комбинация от три съставки:
- Масло
- Вода (дестилирана вода, а не обикновената вода от чешмата)
- Емулгатор
Консистенцията и текстурата на лосиона зависят от пропорцията на тези три съставки и вида на съставките, които използвате. Ето разбивка на съставките, от които ще се нуждаете, за да приготвите естествен лосион за тяло:
1. Вода
Водата представлява около 70% -80% от лосиона за тяло. Водата прави лосиона по-тънък и лесен за нанасяне. Използването само на масло за тяло и масла за вашия лосион ще го омазни и няма да му придаде копринена консистенция.
2. Масла и масла
Маслата и маслата за тяло са богати на антиоксиданти, хранителни вещества и лечебни свойства на кожата, в зависимост от вида масла и масла, които използвате. Те са особено полезни за изключително суха кожа и намаляват появата на фини линии и бръчки. Най-често срещаните масла и масла, използвани за приготвяне на лосиони, включват:
- масло от шеа
- Какаово масло
- Сладко бадемово масло
- Масло от авокадо
- Слънчогледово олио
3. Емулгатори и восък
Не можете да смесвате масла / масло с вода. Емулгатори (или емулгиращ восък) ви помагат да смесите и стабилизирате и двете. Емулгаторите съдържат компоненти, които могат да работят както с вода, така и с масла. Те действат като лепила, за да ги свържат заедно във вашия лосион за „направи си сам“.
DIY лосионите за тяло използват само 10% или по-малко емулгатори. Не забравяйте, че не можете да използвате никакъв восък, като пчелен или канделилен восък, за приготвяне на лосиони. Те няма да действат като емулгатори.
В зависимост от вида на емулгатора, който използвате, текстурата на вашия лосион ще варира. Някои от често срещаните емулгатори, които се предлагат на пазара, включват:
1. Емулгиращ восък (Вземете го тук!)
Това е растителен емулгатор и може да представлява 3% -5% от общата рецепта.
2. Емулгиращ восък Polawax (Вземете го тук!)
Този емулгиращ восък може да представлява 3% -6% от общото тегло на вашата рецепта за лосион.
3. BTMS 50 (Вземете го тук!)
Този емулгиращ восък на зеленчукова основа може да се използва при 1% -15% от общото тегло на вашата рецепта за лосион.
4. Olivem 1000 (Вземете го тук!)
Това се получава от маслиновото дърво и може да се използва при 1,5% -3% от общото тегло на рецептата, ако е лек лосион и при 3% -8% от общото тегло, ако е дебел лосион.
Използването на вода във вашия лосион улеснява нанасянето. Но това също превръща лосиона ви в среда за размножаване на бактерии и плесени. Съхраняването на лосиона в хладилника няма да предотврати бактерии и плесени, освен ако не използвате консервант.
Консерванти за домашен лосион
Думата „консервант“ може да звучи страшно и може би си мислите, че убива самата цел да се направи естествен лосион за тяло. Не се притеснявайте, ще намерите естествени консерванти, които могат да дадат на вашия домашен лосион срок на годност 2-3 месеца. Няколко леки и естествени консерванти, които можете да използвате, включват Leucidal, Rokonsal и Geogard 221 (Cosgard). Всички те са одобрени от ECO-CERT.
Много хора и ентусиасти „направи си сам“ вярват, че кокосовото масло, етеричните масла, витамин Е и калиев сорбат действат като естествени консерванти за домашни лосиони и други продукти за грижа за кожата. Въпреки че тези съставки могат да имат антибактериални или противогъбични свойства, те не могат да предотвратят бактерии и плесени. Витамин Е масло и екстракти от семена на грейпфрут могат да забавят гранясването на маслата във вашия лосион, но те не могат да предотвратят формоването. От друга страна, калиевият сорбат не предотвратява образуването на бактерии в лосиона.
Следователно е важно да използвате консервант във всеки домашен продукт за грижа за кожата (ако искате да го съхранявате повече от месец).
Освен тях ще ви трябват оцветители (водоразтворими) и добавки, като глицерин или аромати. Те обаче не са задължителни.
Сега нека преминем към рецептата за вашия лосион за домашни любимци.
Рецепта за домашен лосион
Shutterstock
Ще имаш нужда
- 65 ml дестилирана вода (можете да използвате флорална вода или дестилати или същото количество чист гел от алое вера вместо дестилирана вода)
- 30 мл масло (изберете масло по ваш избор, като жожоба, сладък бадем, кокосово орех от гроздови семки или масло от авокадо)
- 4 грама емулгиращ восък
- 3 капки млечна киселина
- 0,6 грама Rokonsol или 3,5 грама Leucidal
Можете също да добавите (по избор)
- 0,5% от аромата
- Глицерин (по-малко от 5% от общата рецепта) или масло от витамин Е
- Хиалуронова киселина (2% от общата рецепта)
- 10 капки 100% чисто етерично масло по ваш избор
Също така използвайте везна или мерителни чаши, за да се уверите, че измерванията са правилни.
Метод
- Измерете дестилираната вода в чиста стъклена купа и я загрейте до около 70º-75ºC. Затоплянето на водата е необходимо, за да се доведе до същата температура като маслата. Това помага за правилното емулгиране.
- Измерете маслата и восъка и ги добавете в друга купа. Загрейте восъка и маслото (ите) в двоен котел (загрейте водата в по-голяма купа и поставете купата с масло и восък в нея). Продължавайте да бъркате маслото и восъка. Загрейте го до около 70º-75ºC.
- Добавете водата към горещата смес от масло и восък и я разбъркайте. Продължавайте да разбивате водата с масло и восък, докато сместа стане по-плътна и непрозрачна. Уверете се, че поддържате температурата на водата, както и сместа от восък и масло. В противен случай ще има проблеми с процеса на емулгиране и те няма да се смесят правилно. Ако това се случи, не се притеснявайте. Загрейте отново сместа в двоен котел и продължете да разбивате, докато се смеси добре.
- Оставете сместа да се охлади малко.
- Тествайте рН на сместа с помощта на рН лента. Ако използвате Leucidal, той може да работи с рН от 3-8. Ако обаче използвате Rokonsol, той ще работи само ако pH е по-ниско от 5,5.
Ако рН на вашия лосион е по-високо от 5,5 и използвате Rokonsol, добавете няколко капки млечна киселина към сместа и тествайте рН. Продължете, след като рН е по-ниско от 5. Ако използвате Leucidal, няма да имате нужда от млечна киселина.
- След като сместа се охлади, добавете консервантите. В този момент можете да добавите чувствителни на топлина добавки (етерични масла или глицерин или витамин Е, хиалуронова киселина, няколко капки цвят и т.н.) и да продължите да разбивате.
- След като всички съставки се смесят, прехвърлете лосиона в херметически затворени контейнери или силиконови туби или контейнери.
- Оставете лосиона да се охлади напълно. След като достигне стайна температура, запушете контейнера или тръбите.
Този лосион ще продължи 3 месеца. Маркирайте датата на контейнера, за да знаете кога трябва да го замените и да направите нова партида.
Опитайте тази рецепта у дома. Ако обаче сте начинаещ в производството на лосиони у дома, може да отнеме малко време и няколко изпитания, преди да получите идеалната формула, която подхожда на вашата кожа. Дори и да сте внимателни, има вероятност по време на процеса да се случат малки грешки. Започнете с малки партиди и след като го разберете, можете лесно да приготвите лосиони у дома.
Имате повече съмнения? Пуснете въпросите си в раздела за коментари по-долу и ние ще се свържем с вас.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Защо домашният ми лосион се чувства зърнест?
Това е така, защото вероятно не сте позволили на емулгаторите да се разтворят напълно. Не се притеснявайте, подгрейте го в двойния котел и бъркайте многократно.
Защо домашният ми лосион се отделя?
Температурата на масло-емулгиращата восъчна смес и вода не беше достатъчно близка по време на смесването. Загрейте отново сместа и опитайте да смесите отново.
Моят домашен лосион се чувства мазен. Как да поправя това?
Това може да се дължи на използваните от вас масла. Маслата от авокадо, жожоба и коноп могат да направят лосиона ви тежък. Опитайте да използвате по-леки масла, като масла от сладък бадем, кокос или кайсиеви ядки, за да направите лосиона си по-малко мазен.