Съдържание:
- Защо получаваме пъпки?
- Как да предотвратим появата на пъпки и акне
- 1. Измийте лицето си правилно
- 2. Познайте своя тип кожа
- 3. Поддържайте кожата си овлажнена
- 4. Използвайте лекарства против акне
- 5. Пийте вода (много!)
- 6. Използвайте разумно грима
- 7. Избягвайте да докосвате пъпката
- 8. Пазете се от слънцето
- 9. Проверете вашата диета
- 10. Без почистване
- 11. Проверете вашите продукти за грижа за косата
- 12. Намалете стреса
- 13. Поддържайте аксесоарите за лице чисти
- Алтернативно лечение за спиране на пъпки и акне
- Как да предотвратим появата на пъпки с помощта на домашни средства
- често задавани въпроси
- 15 източника
Да стискате или да не стискате - това е въпросът! Повечето от нас са виновни за изстискването на онези червени и луковични пъпки, които непрекъснато изскачат по лицата ни от време на време. Пукането на пъпки обаче не е най-добрият начин да се отървете от тях. Нуждаете се от систематичен подход, включващ самообслужване, промени в начина на живот и диета и задълбочена рутинна грижа за кожата, за да предотвратите и да се отървете от пъпки. В тази статия обсъдихме причините за появата на пъпки и съвети и средства за тяхното предотвратяване. Превъртете надолу, за да започнете.
Защо получаваме пъпки?
Според речника пъпка е възпалено място на кожата ви. Пъпката е вид акне, което може да се появи на всяка възраст и по всяко време.
Преди да се опитате да го лекувате, трябва да разберете защо получавате пъпки или акне. Посочените по-долу са факторите, отговорни за това състояние:
- Запушени пори: Когато порите или мастните жлези са блокирани, те не могат да отделят себум (мазна субстанция, която поддържа кожата ви овлажнена). Натрупването на масло, мъртви кожни клетки и бактерии в района причинява акне или пъпка.
- Генетика: Ако в семейството ви има анамнеза за акне, вероятно и вие ще го имате. Гените ви определят колко чувствителна е кожата ви към хормонални колебания, колко бързо отделя клетките си, колко себум произвежда и как реагира на възпалението. Всички тези фактори определят колко лесно развивате пъпки.
- Хормони: Вашите нива на естроген и тестостерон са пряко свързани с пъпки. Ето защо най-често получавате пъпки по време на пубертета и бременността и когато имате менструация.
- Стрес: Изследванията показват, че стресът влошава акнето (1), (2). Мастните жлези съдържат рецепторите за хормони на стреса. Когато сте под стрес, хормоните увеличават производството на себум в кожата ви и причиняват акне.
- Депресия: Депресията е свързана с акне и обратно. Проучванията са установили, че акнето е свързано с повишен риск от депресия (3), (4).
- Пушене: Връзката между тютюнопушенето и акнето е неясна. Клиничните проучвания са установили, че тютюнопушенето е важен фактор, допринасящ за разпространението и тежестта на акнето (5). Тютюнопушенето често намалява притока на кислород към кожните клетки, нарушава хормоналния баланс и забавя оздравителния процес.
- Консумация на алкохол: Въпреки че алкохолът не причинява акне, той влияе на нивата на хормоните, които регулират акнето. Проучване установи, че алкохолът може да повиши нивата на тестостерон при жените. Той също така изстрелва нивата на естрадиол (форма на естроген) при жените (6).
- Диета: Въпреки че връзката между диетата и акнето е спорна, специфични храни (като преработени и захарни храни) могат да влошат състоянието ви, докато други храни (като морски дарове и зеленчуци) могат да го подобрят.
Независимо дали хормоналните проблеми или генетичните фактори са задействали вашите пъпки или акне, дерматологът може да помогне за диагностицирането и лечението на основната причина. В случай, че пъпките са причинени от проблеми с начина на живот или други фактори (различни от генетиката и хормоналните състояния), има начини за тяхното управление. Ето няколко съвета, които можете да следвате.
Как да предотвратим появата на пъпки и акне
1. Измийте лицето си правилно
Цялостното почистване е гръбнакът на всяка рутинна грижа за кожата. Използвайте мек и некомедогенен почистващ препарат, за да почиствате лицето си два пъти дневно - веднъж сутрин и веднъж преди лягане. Почистете лицето си, ако се потите силно. Избягвайте обаче да го миете, само защото се чувства мазен. Използвайте хартия за попиване, за да отстраните маслото от кожата си. Също така използвайте топла вода, докато измивате, за да отворите порите.
2. Познайте своя тип кожа
Това е важно, тъй като ще ви помогне да изберете правилните продукти за грижа за кожата за вашия тип кожа. Продуктите, които са подходящи за мазна кожа, не са идеални за суха кожа. Мазната кожа е най-податлива на пъпки, тъй като мастните жлези са свръхактивни и произвеждат много себум. Комбинираната кожа също е склонна към пъпки по Т-зоната.
3. Поддържайте кожата си овлажнена
Овлажняването на кожата ви е от съществено значение за предотвратяване на пъпки. Избягвайте обаче овлажнители, които съдържат химикали и синтетични аромати. Винаги избирайте некомедогенни овлажнители, така че кожата ви да не се чувства суха след всяко измиване.
4. Използвайте лекарства против акне
В аптеките се предлагат лекарства без рецепта, които можете да използвате за лечение на акне и пъпки. Консултирайте се с дерматолог преди да вземете някакви лекарства. Също така, уверете се, че следвате инструкциите правилно.
5. Пийте вода (много!)
Когато тялото ви е дехидратирано, то сигнализира на кожата ви да произвежда повече масло, за да го поддържа овлажнено. Това увеличава възпалението и влошава акнето.
6. Използвайте разумно грима
Може да се изкушите да прикриете акнето и белезите си с грим. Гримът обаче може допълнително да запуши порите ви и да влоши състоянието ви. Когато използвате грим, изберете некомедогенни и немазни формули. Освен това избягвайте тежки основи и коректори.
7. Избягвайте да докосвате пъпката
Пръстите ви са дом на микроби и бактерии, които могат да се пренесат в кожата ви. Следователно, не стискайте, не докосвайте и не драскайте пъпката.
8. Пазете се от слънцето
Дългосрочното излагане на слънце дехидратира кожата ви и я кара да произвежда повече масло, причинявайки блокирани пори и пробиви. Носете си чадър и използвайте слънцезащитен крем, ако тръгвате.
9. Проверете вашата диета
Това, което ядете, се отразява върху кожата ви. Следователно, имайте предвид какво слагате в чинията си. Преглед, публикуван в списанието на Американската академия по дерматология, предполага, че някои храни могат да влошат акнето. Храните с висок гликемичен индекс, като печени екстри, чипс, безалкохолни напитки и тези, приготвени с бяло брашно, могат да влошат акнето. Установено е, че в някои случаи млечните продукти предизвикват появата на акне (7).
10. Без почистване
Избягвайте да използвате ексфолианти за лице, ако имате акне. Избягвайте да почиствате лицето си с кърпи или кърпи. Измиването на вече раздразнената кожа причинява допълнително възпаление и обостря пъпките или акне.
11. Проверете вашите продукти за грижа за косата
Продуктите за грижа за косата (шампоани, балсами и стилизиращи продукти) съдържат химикали и масла, които могат да запушат порите и да причинят акне и пъпки близо до линията на косата, челото и шията. Този вид акне често се нарича акне козметика. Използвайте продукти, които не са комедогенни, не съдържат масло и не са акнегенни. Също така, след като използвате какъвто и да е продукт за коса, измийте добре скалпа, за да изчистите остатъците.
12. Намалете стреса
Стресът също може да причини пъпки и акне. Опитайте се да намалите нивата на стрес, като правите медитация или каквато и да е друга дейност, която ви прави щастливи и без стрес.
13. Поддържайте аксесоарите за лице чисти
Заедно с контрола на начина си на живот, вие също трябва да прилагате локални лекарства за акне. Може да получите лекарства без рецепта, мехлеми и серуми или лекарят може да Ви предпише лекарства в зависимост от естеството и тежестта на Вашето състояние. Нека да разгледаме потенциалните лечения за пъпки или акне.
Алтернативно лечение за спиране на пъпки и акне
- Бензоил пероксид
Бензоил пероксидът е много разпространена съставка в кремовете за лечение на акне / пъпки (8). Обикновено ще намерите кремове, съдържащи 2,5%, 5% или 10% бензоил пероксид. Лекото акне може да изисква нисък процент от мехлема, докато тежкото акне може да се нуждае от по-висок процент бензоил пероксид. Консултирайте се с Вашия лекар, преди да направите покупката си, защото грешният процент от крема може да направи кожата ви суха и да влоши състоянието ви.
- Салицилова киселина
В сравнение с бензоил пероксид, салициловата киселина е по-безопасна възможност за лечение на акне. Лекува състоянието, без да уврежда кожата ви. Той има кератолитични свойства, които разтварят кератина и ексфолират лезията (акне или пъпка), като по този начин успокояват възпалението (9).
- Сяра
Това антибактериално средство се използва за лечение на акне от времето на древните египтяни. Той изсушава или свива пъпката, като по този начин намалява възпалението. Сярата не дехидратира кожата ви и е по-мека от бензоил пероксид (10).
- Третиноин
Това е вид транс-ретиноева киселина, която се използва за лечение на акне през началните етапи. Той има комедолитични свойства, което означава, че отпушва порите ви, ускорява растежа на нови клетки и осигурява плавен поток на себума (11).
- Азелаинова киселина
Азелаиновата киселина има противовъзпалителни свойства и се използва за лечение на умерено акне. Ефектът от 20% азелаинова киселина е изследван за лечение на акне и е установено, че той е толкова ефективен, колкото третиноиновия крем при лечение на акне (12).
- Лазерно лечение
Лазерното лечение често се използва за лечение на умерено до тежко акне и се счита за безопасен и ефективен метод. Това е вариант за лечение с нисък или без риск, който използва светлинни лъчи за изчистване на акне. Това обаче не е самостоятелно лечение. Трябва да използвате лекарства заедно с процедурата за лечение за пълно изчистване (13).
- Химически пилинг
Когато се извършва под наблюдението на професионалист, химическият пилинг действа като магия за изсветляване на кожата и лечение на акне и хиперпигментация. Помага за намаляване на белезите от акне и други кожни проблеми. Процедурата може да причини лек дискомфорт и дразнене, които могат лесно да се управляват (14).
- Микродермабразио
Този процес включва нежно ексфолиране на засегнатата област с помощта на ръчни устройства с диамантени върхове за изтриване на кожата и вакуумно изсмукване за отстраняването й. Тази локална процедура за пилинг е широко популярна и е безопасна и ефективна за лечение на леко до тежко акне (15).
Как да предотвратим появата на пъпки с помощта на домашни средства
Съставка | Как помага |
---|---|
Масло от чаено дърво | Има антибактериални свойства, които помагат за предотвратяване на акне и пъпки. Щракнете тук, за да научите повече. |
Пчелен мед | Има противовъзпалителни и антибактериални свойства, които помагат за намаляване на възпалението. Щракнете тук, за да научите повече. |
Алое вера | Освен антибактериални свойства, той помага и за успокояване на кожата. Щракнете тук, за да научите повече. |
Кубче лед | Разтриването на кубче лед върху пъпката намалява възпалението. За повече подробности щракнете тук. |
Паста за зъби | Можете да използвате паста за зъби за лечение на акне и пъпки. За да научите как, щракнете тук. |
Аспирин | Аспиринът не се използва само за облекчаване на болката, но и за справяне с акнето. За да научите как, щракнете тук. |
Не изпадайте в паника, ако получите пъпка - защото това само ще влоши проблема. Бъдете търпеливи с плана за лечение. Не очаквайте акнето или пъпките да изчезнат за една нощ. Придържайте се към процеса на лечение, който сте избрали след консултация с вашия дерматолог, и дайте време на кожата си да заздравее.
често задавани въпроси
На каква възраст ще спра да получа пъпки?
Пъпките трябва да изчезнат най-вече след като сте в средата на 20-те години и хормоните в тялото ви се балансират. Ако обаче имате някакви хормонални проблеми, все пак може да продължите да получавате пъпки и акне.
Как да спрем пъпките да растат?
Не докосвайте и не пробождайте пъпката. Посетете дерматолог и приложете предписаните лекарства, за да предотвратите по-нататъшно възпаление.
15 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Връзката между стреса и акнето сред студентки по медицина в Джеда, Саудитска Арабия, клинична, козметична и изследователска дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5722010/
- Влиянието на психологическия стрес върху акнето, Acta Dermatovenereologica, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28871928
- Сравнение на безпокойството и депресията при пациенти с акне вулгарис и здрави индивиди, Индийски вестник по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3051295/
- Риск от депресия сред пациенти с акне във Великобритания: базирано на популацията кохортно проучване, British Journal of Dermatology, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/322985966_Risk_of_depression_among_patients_with_acne_in_the_UK_A_population-based_cohort_study
- Епидемиология на акнето в общата популация: рискът от тютюнопушене, The British Journal of Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11453915
- Остър ефект на алкохола върху андрогените при жени в пременопауза. Алкохол и алкохолизъм, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10684783
- Диета и акне, списание на Американската академия по дерматология.
www.jaad.org/article/S0190-9622(09)00967-0/abstract
- Каква е ролята на средствата за почистване на бензоил пероксид в управлението на акне? Списанието за клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Лечение на акне вулгарис с подложки от салицилова киселина. Клинична терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Актуализация за управлението на акне вулгарис, клинична, козметична и изследователска дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Третиноин: Преглед на неговите противовъзпалителни свойства при лечение на акне, Вестник по клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- Клинични проучвания на 20% крем от азелаинова киселина при лечение на акне вулгарис. Сравнение с носител и локален третиноин., Acta Dermatovenereologica, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2528257
- Терапии на основата на светлина при лечение на акне, Индийски дерматологичен онлайн вестник, Национална медицинска библиотека в САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439741/
- Ефикасност и безопасност на повърхностния химически пилинг при лечение на активно акне вулгарис, Anais Brasileiros De Dermatologia, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429107/
- Използването на микродермабразио при акне: пилотно проучване. Дерматологична хирургия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11298700