Съдържание:
- Безопасно ли е избелването за кожата?
- Рискове и странични ефекти от използването на химически агенти за избелване на кожата
- Избелване на кожата: Направи си сам домашни средства, за да освежите кожата си естествено
- 1. Кисело мляко
- 2. Лимон
- 3. Мляко
- 4. Домат
- 5. Грам брашно
- 6. Куркума
- 7. Сандалово дърво (Shwet Chandan или бяло сандалово дърво)
- 8. Шафран
- 9. Картофи
- 10. Яйчни белтъци
- 11. Папая
- 12. Ягода
- 13. Сладник
- 14. Морков
- 15. Овесени ядки
- често задавани въпроси
- 11 източника
Тенът ви не определя дали сте красива или не. Ако мислите, че тази статия е за това как да направите кожата си по-справедлива, ще бъдете разочаровани.
В тази статия ще говорим за един от най-често срещаните кожни стремежи, които всички споделяме - ярка и блестяща кожа. Виновниците, които идват между нас и тази цел на кожата, са замърсяването и излагането на слънце. Те причиняват пигментация, тен, акне и запушени пори, които правят кожата ни тъпа и тъмна. Няма начин да ги избегнем.
Избелването е ефективен начин да намалите появата на дефекти и тъмни петна и да изсветлите кожата си. Но химическите избелващи средства имат вредно въздействие върху кожата ви. Най-добрата алтернатива е да използвате естествени лекарства, за да озарите кожата си, без да я увреждате. В тази статия обсъдихме причините за избягване на химическо избелване и няколко естествени начина, които могат да ви помогнат да озарите кожата си, без да я увреждате. Прочетете.
Безопасно ли е избелването за кожата?
Не. Абсолютно не.
Според статистиката има нездравословна мания за „светла” кожа, особено сред африканските и азиатските жени. Данните на ООН казват, че 40% от африканските жени избелват кожата си (1). До 2024 г. пазарът на продукти за изсветляване и избелване на кожата се оценява на 31,2 милиарда долара (2). Малко обаче осъзнавате, че всъщност увреждате кожата си, като използвате химически избелващи средства. Избелването на кожата може да причини сериозни кожни усложнения. Ето защо трябва да знаете рисковете и страничните ефекти, преди да изпробвате избелващо средство.
Рискове и странични ефекти от използването на химически агенти за избелване на кожата
Химическите избелващи средства - включително избелващи сапуни, кремове и лосиони - съдържат химикали като хидрохинон, живак (Hg) и стероиди, които могат да причинят сериозни странични ефекти като (3):
- Отравяне с живак
- Дерматит (възпаление на кожата като обриви, сърбеж, зачервяване и мехури)
- Екзогенна охроноза (синьо-черна пигментация)
- Стероидно акне (червени, болезнени подутини, бели точки и черни точки)
- Нефротичен синдром (вид бъбречно заболяване, при което кръвоносните съдове в бъбреците са повредени)
В същото проучване изследователите посочват, че хидрохинонът може да предизвика увреждане на ДНК и имуносупресивни реакции (намаляване на ефикасността или активността на вашата имунна система). Те също така обърнаха внимание на потенциала за повишена уязвимост към рак на кожата, причинена от промени в производството на меланин при хора, които избелват кожата си, особено ако живеят в тропически райони със силно UV лъчение. Те стигнаха до заключението, че са необходими повече проучвания, за да се установи пряка връзка.
Не трябва да се притеснявате за тена си, стига да имате здрава кожа. Разбираме обаче, че петна, петна и пигментация могат да ви притеснят. Можете да опитате да използвате естествени домашни лекарства, за да сведете до минимум петна и дефекти и да озарите кожата си. Тези средства за изсветляване на кожата „направи си сам“ може да не изтрият напълно вашите дефекти или да имат интензивен избелващ или избелващ ефект на кожата, но няма да навредят на кожата ви (освен ако не сте алергични към някоя от съставките) и да я поддържат здрава и ярка. Провери ги.
Избелване на кожата: Направи си сам домашни средства, за да освежите кожата си естествено
Преди да опитате някое от тези лекарства, направете тест за пластир, за да се уверите, че не сте алергични към някоя от съставките. Също така имайте предвид, че това са природни средства и няма да имат интензивен избелващ или избелващ ефект като химически избелващи средства.
1. Кисело мляко
Киселото мляко (и други млечни продукти) съдържа млечна киселина, която помага за изсветляване на кожата (4). Също така прилагането на кисело мляко върху кожата ви действа успокояващо.
Вземете една супена лъжица кисело мляко и добавете щипка куркума към него. Нанесете пастата върху кожата си и я оставете да действа 15-30 минути преди измиване. Следвайте тази рутина веднъж дневно.
2. Лимон
Лимонът съдържа витамин С, който инхибира образуването на меланин и има депигментиращ ефект (5). Избягвайте обаче това лекарство, ако имате чувствителна кожа, тъй като то може да причини зачервяване и дразнене. Също така лимонът прави кожата фоточувствителна. Нанесете слънцезащитен крем, преди да излезете след използването на това лекарство.
Разредете супена лъжица лимонов сок с дестилирана вода и го нанесете върху лицето си като тоник. Измийте го след 10-15 минути.
3. Мляко
Млякото съдържа млечна киселина, която има изсветляващ кожата ефект (4).
Смесете една чаена лъжичка мед в една супена лъжица сурово мляко и го разнесете върху лицето си с помощта на памук. Оставете го да действа 15-30 минути и измийте. Следвайте тази рутина веднъж на ден.
4. Домат
Яденето на домати може да ви предпази от вредното въздействие на UV лъчите (6). Няма научно доказателство за неговия озаряващ ефект върху кожата при локално приложение, но обикновено се използва като домашно средство за изсветляване на кожата. Можете да добавите домати към ежедневната си диета или да използвате следното домашно лекарство.
Смесете супена лъжица доматено пюре с щипка куркума и малко мляко. Нанесете го върху лицето си и го измийте след 20-30 минути. Повтаряйте тази рутина три пъти седмично.
5. Грам брашно
Грам брашното (или безан) е една от най-често използваните съставки заради своите ползи за красотата. Той ексфолира и почиства напълно кожата ви, за да изсветли тонуса на кожата ви. Той също така помага за намаляване на тен и омазняване (7).
За да използвате грамово брашно за изсветляване на кожата, смесете супена лъжица грамово брашно с розова вода и нанесете пастата върху кожата си. Оставете го да изсъхне, преди да го измиете. Използвайте това лекарство три пъти седмично.
6. Куркума
Куркумата има изключителни лечебни и антисептични свойства, поради което често се използва в аюрведичните препарати за лечение на редица кожни заболявания. Куркумата може да помогне за намаляване на пигментацията, тъмните петна и неравномерния тон на кожата, за да ви даде ярка и блестяща кожа (7).
Смесете половин чаена лъжичка куркума с млечен крем и я масажирайте върху кожата си. Оставете го да изсъхне, преди да го измиете. Следвайте това лекарство веднъж дневно.
7. Сандалово дърво (Shwet Chandan или бяло сандалово дърво)
Прахът от бял сандалово дърво се използва за лечение на кожни алергии. Освен това има охлаждащ и успокояващ ефект върху кожата. Прахът от бял сандалово дърво е особено полезен за намаляване на появата на белези и следи от акне, за да ви даде по-ярък тон на кожата (7).
Смесете чаена лъжичка бял сандалов прах с чаена лъжичка мед и нанесете пастата върху кожата си. Измийте го след 20 минути. Следвайте тази рутина три пъти седмично.
8. Шафран
Шафранът съдържа каротеноидни гликозиди и терпеноиди. Изсветлява и озарява кожата ви, за да ви даде ясен тен и младежки блясък (7).
Накиснете щипка шафранови нишки в сурово мляко и нанесете сместа с памук. Измийте го след 30 минути и следвайте тази процедура веднъж дневно.
9. Картофи
Картофеният сок е едно от най-разпространените средства за самоуправление при кожни проблеми. Няма научно изследване, което да доказва полза за кожата от локалното приложение на картофи. Много хора обаче са използвали картофи и са го намерили за полезен при тъмни кръгове, петна и изсветляване на кожата.
Смесете картофения сок с няколко капки лимонов сок и мед. Нанесете сместа върху кожата си и я измийте след 15-20 минути. Следвайте тази рутина 2-3 пъти седмично.
10. Яйчни белтъци
Няма проучвания, които доказват изсветляващия кожата ефект на белтъците. Много хора използват суров яйчен белтък върху кожата си, тъй като установяват, че има озаряващ ефект. Не е препоръчително обаче да нанасяте сурово яйце върху кожата, тъй като може да съдържа салмонела.
11. Папая
Папаята съдържа витамин С и каротеноиди, които могат да намалят пигментацията и да предотвратят зачервяването, когато ги консумирате (5), (8). Въпреки това, много хора използват папая върху кожата, за да избледняват своите следи, петна и дефекти.
Можете да опитате, като смесите намачкана зряла папая с чаена лъжичка разреден лимонов сок и я нанесете върху кожата си. Използвайте това лекарство веднъж на всеки алтернативен ден.
12. Ягода
Ягода също съдържа витамин С, който има депигментиращи свойства (5). Неговите актуални предимства обаче не са доказани.
Можете да използвате ягода, за да създадете плодов пакет за лице. Пасирайте няколко ягоди и ги смесете с мляко. Нанесете пастата върху лицето си. Измийте го, след като изсъхне. Следвайте това домашно лекарство веднъж дневно.
13. Сладник
Женското биле може да изчисти и освети кожата ви. Намалява прекомерното производство на меланин и го разпределя равномерно по кожата ви, за да намали хиперпигментацията. Той също така предотвратява UVB-индуцирана пигментация. Необходими са обаче повече изследвания, за да се докажат неговите депигментиращи ефекти (9).
Можете да смесите прах от женско биле със сандалово дърво на прах и розова вода, след което нанесете пастата върху кожата си два пъти или три пъти седмично.
14. Морков
Морковът съдържа ликопен и каротеноиди, които могат да помогнат за намаляване на UV-индуцираното зачервяване и слънчево изгаряне (8). Анекдотичните данни също показват, че може да помогне за намаляване на дефектите и за изравняване на тонуса на кожата, за да подобри външния й вид. Въпреки че отнема много време и редовно нанасяне, морковите също така се подмладяват за всички типове кожа.
Смесете морковената паста с кисело мляко и няколко капки лимонов сок и я нанесете върху кожата си. Използвайте това лекарство веднъж дневно.
15. Овесени ядки
Овесените ядки се използват широко в козметиката и продуктите за грижа за кожата заради своите предимства за кожата. Текстурата му го прави отличен ексфолиант, който премахва мъртвите кожни клетки (10). Смята се също, че овесените ядки предпазват кожата ви от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи, като тен, тъмни петна и старчески петна (11). Ефикасността на овесените ядки върху кожата обаче се нуждае от допълнителни изследвания.
За да използвате овесени ядки, смесете смлени овесени ядки с мляко и ги масажирайте върху лицето си. Измийте го, след като изсъхне.
В сравнение с химическите процедури, естествените процедури за озаряване на кожата отнемат повече време, за да покажат резултати. Ето защо трябва да използвате тези лечения редовно и да бъдете търпеливи. Химически продукт за избелване или избелване на кожата може да ви даде незабавни резултати, но също така ще навреди на кожата ви. Ако искате да избелите кожата си, без да й навредите, опитайте тези естествени средства, за да освежите кожата си.
често задавани въпроси
Какво мога да използвам за избелване на кожата си?
Можете да използвате търговски избелващи агенти, но те могат да увредят кожата ви. По-добре е да използвате естествени съставки, за да озарите кожата си.
Как да избелваме естествено кожата?
Естествените съставки могат само да помогнат за озаряване на кожата ви и може да не дадат същите резултати като химическите избелващи агенти.
11 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Плащане на висока цена за избелване на кожата, (2019), Африка Обновяване, ООН.
www.un.org/africarenewal/magazine/april-2019-july-2019/paying-high-price-skin-bleaching
- Цвят на кожата, културен капитал и продукти за красота: Изследване на използването на продукти за справедливост на кожата в Мумбай, Индия, Граници в общественото здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5787082/
- Избелване на кожата и дерматологично здраве на африканското и афро-карибското население в САЩ: нови насоки за методологично строги, мултидисциплинарни и културно чувствителни изследвания, дерматология и терапия, Springer Open, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5120641/
- Млечна киселина, натриев лактат и калиев лактат: Обработка / обработка, Служба за земеделски маркетинг, Министерство на земеделието на САЩ.
www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Lactic%20Acid%20TR%202015.pdf
- Витамин С в дерматологията, Индийско дерматологично онлайн списание, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
- Доматената паста, богата на ликопен, предпазва от кожни фотоувреждания при хора in vivo: рандомизирано контролирано проучване, The British Journal of Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854436
- „Вътрешна подготовка и стандартизация на билковия пакет за лице, (2017) The Open Dermatology Journal, Bentham Open.
pdfs.semanticscholar.org/1ca2/5c17343fd28d0dfa868e2abd0919f8e986dd.pdf
- Откриване на връзката между храненето и стареенето на кожата, (2012), Дерматоендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Козметични препарати за хиперпигментация: какво е на разположение?, Списание за кожна и естетична хирургия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3663177/
- Защо трябва да ексфолирате лицето си ?, Академия в Монтана.
www.montanaacademy.edu/why-should-you-exfoliate-your-face/
- Овесена каша в дерматологията: кратък преглед., (2012), Индийски вестник по дерматология, венерология и лепрология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22421643