Съдържание:
- Какви са потенциалните ползи за здравето от маточина?
- 1. Може да помогне за облекчаване на стреса и безпокойството
- 2. Може да засили когнитивната функция
- 3. Може да подпомогне лечението на диабет
- 4. Може да лекува безсъние
- 5. Може да помогне за лечение на настинки
- 6. Може да помогне за облекчаване на гаденето
- 7. Може да насърчава храносмилателното здраве
- 8. Може да понижи нивата на кръвното налягане
- 9. Може да облекчи главоболието
- 10. Може да облекчи зъбобол
- 11. Може да насърчава менструалното здраве
- Как да приготвим чай от маточина
- От какво имаш нужда
- Указания
- Какви са страничните ефекти на маточина?
- Взаимодейства ли маточината с някакви лекарства или билки?
- Заключение
- често задавани въпроси
- 30 източника
Маточината принадлежи към семейството на ментата. Тази билка е родом от Европа, Западна Азия и Северна Африка. Проучванията показват, че това може да помогне за облекчаване на стреса и за укрепване на психичното здраве по няколко други начина (1).
Вкусът му е освежаващ и цитрусов с нотка на лимон и често се използва за кулинарни цели. Изследванията разкриват много други начини маточина да подобри вашето здраве. В тази публикация ще обсъдим потенциалните ползи, дозировката и страничните ефекти на маточина.
Какви са потенциалните ползи за здравето от маточина?
Известно е, че маточината главно облекчава стреса и безпокойството и укрепва когнитивното здраве. Той може също да помогне за лечение на безсъние, благодарение на своите успокояващи ефекти. Някои изследвания твърдят, че това може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар.
1. Може да помогне за облекчаване на стреса и безпокойството
Проучванията върху маточина показват, че той може да повиши настроението на хората. Това се оказа вярно за повечето хранителни продукти, съдържащи маточина като основна съставка (1).
При проучвания с мишки прилагането на екстракти от маточина намалява нивата на стрес и тревожност. Установено е също, че те повишават когнитивните резултати при хората (2). Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере механизмът на регулиране.
В друго проучване, маточината може да подобри отрицателните настроения и също така да увеличи самооценката на спокойствието (3). Потенциалът на маточина за смекчаване на последиците от стреса се нуждае от допълнително проучване.
Някои изследвания на плъхове показват, че маточината може да помогне за лечение на депресия (4). Въпреки това, ефикасността на билката в това отношение се основава на продължителността на приложение и пола. Необходими са повече изследвания, преди да можем да заключим дали маточината може да бъде полезна за лечение на депресия при хората.
Приемът на маточина под формата на капсула (300 mg) два пъти дневно може да помогне за облекчаване на стреса или безпокойството (3).
2. Може да засили когнитивната функция
Приложението на маточина се препоръчва за подобряване на когнитивните резултати. Проучванията показват повишено чувство на спокойствие и подобрена ефективност на паметта при лица, на които са прилагани екстракти от маточина (5).
Установено е също, че маточината оказва влияние върху дългосрочната памет. При проучвания с плъхове приложението на билката е повлияло положително на дългосрочната им памет. Това свойство може да се отдаде на синергичните ефекти между различните съединения на маточина, включително кофеинова киселина (6).
Установено е също, че екстрактите от маточина имат потенциал при лечението на болестта на Алцхаймер. Хората с болестта на Алцхаймер са имали значителни ползи в познанието след 16 седмично лечение с екстракти от лемпон (7). Тези резултати се нуждаят от допълнително проучване.
Можете да приемате маточина под формата на капсули (300 mg) три пъти на ден за резултати. Изследванията обаче не са ясни за дозировката, затова, моля, консултирайте се с Вашия лекар.
3. Може да подпомогне лечението на диабет
Според проучванията маточината може да проявява гликемичен контрол. Съдържа флавоноиди и флавоноли, които могат да помогнат за понижаване на нивата на кръвната захар. В допълнение, билката може също да се бори с възпалението и високия холестерол, които са два сериозни ефекта на диабета (9).
В друго проучване е установено, че прилагането на екстракти от маточина предотвратява и едновременно лекува диабет тип 2 и свързаните с него разстройства (като висок холестерол) (10).
В това отношение обаче са необходими повече изследвания. Моля, консултирайте се с Вашия лекар, преди да използвате маточина за лечение на симптомите на диабета.
4. Може да лекува безсъние
Проучванията показват, че комбинациите от маточина и валериана могат да имат благоприятен ефект върху възрастни с безсъние и други нарушения на съня. Билката би могла да подобри състоянието, без да причинява някаква форма на седация през деня или отскачащи явления (8).
Маточината може също да помогне за намаляване на симптомите на нарушения на съня по време на менопаузата (11).
Комбинация от маточина и Nepeta menthoides Boiss. Установено е, че Buhse подобрява безсънието, свързано с депресия. Постига това, като предизвиква у индивида чувство за спокойствие, свързано със себе си.
Маточината действа и чрез инхибиране на функцията на GABA трансаминаза, която е ензим, който разгражда активността на GABA невротрансмитер (12). GABA невротрансмитерът регулира безпокойството при хората.
Установено е, че препаратът от маточина и валериана е ефективен при лечението на дисомния и безпокойство при деца (13).
Тази комбинация може да помогне за лечение на безсъние и други свързани нарушения на съня (13). Моля, консултирайте се с Вашия лекар относно дозировката.
5. Може да помогне за лечение на настинки
Маточината може да има инхибиторни ефекти върху вируса на херпес симплекс, който е основната причина за херпес. Този ефект може да се отдаде на антивирусните свойства на маточина (14). Необходими са повече клинични изпитвания за това лечебно растение.
Подобни ефекти се наблюдават и при етеричното масло от маточина. Способността му да прониква през кожните слоеве може да го направи подходящо лечение за херпес (15).
Маточината също има антихистаминови ефекти и може да бъде полезна и при лечението на ухапвания от насекоми (16).
Можете да прилагате крем от маточина върху раните, поне 4 пъти дневно в продължение на 5 дни (17). Уверете се, че първо сте направили тест за пластир, преди да приложите крема. Можете да закупите крема в най-близката аптека или онлайн.
6. Може да помогне за облекчаване на гаденето
Смята се, че маточината се е използвала в историята за лечение на гадене. В съвременните изследвания обаче липсват доказателства (18).
Моля, консултирайте се с Вашия лекар, преди да използвате маточина за облекчаване на гаденето.
7. Може да насърчава храносмилателното здраве
Чаят, приготвен от листата на билка от маточина, може да облекчи храносмилателните смущения (19).
Други изследвания също твърдят, че маточината може да помогне за лечение на лошо храносмилане, свързано с метеоризъм и нервно напрежение (20).
Можете да използвате маточина на прах, за да подпомогнете здравето на храносмилането. Смесването му с вашето смути трябва да помогне. Моля, консултирайте се с Вашия лекар относно дозировката.
8. Може да понижи нивата на кръвното налягане
Налични са ограничени изследвания в подкрепа на това.
Едно проучване на плъхове посочва, че приемът на маточина може да има лек защитен ефект върху аритмии, което е състояние, при което сърцето бие с неправилен ритъм. Това състояние може да е свързано с повишени нива на кръвното налягане (21). Необходими са обаче допълнителни проучвания, за да се определят механизмите и дозата екстракт от маточина, които могат да имат тези антиаритмични ефекти.
9. Може да облекчи главоболието
Маточината се използва традиционно за лечение на главоболие, предизвикано от стрес. Неговото етерично масло също се използва при лечение на главоболие (22).
В някои страни чаят от листа на маточина се използва като средство за лечение на мигрена (23).
Точният механизъм на маточина при лечение на главоболие тепърва ще бъде напълно проучен. Можете да консумирате чай от маточина, за да облекчите главоболието (неговото приготвяне ще обсъдим в следващ раздел в тази публикация).
10. Може да облекчи зъбобол
Маточината се използва традиционно за облекчаване на зъбобол (24). В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
11. Може да насърчава менструалното здраве
Проучванията показват, че маточината може да намали тежестта на симптомите на менструацията. Противовъзпалителните свойства на билката играят роля за облекчаване на болката и спазмите, често свързани с менструацията (25).
В друго проучване, проведено върху ученици от гимназията, е установено, че капсулите от маточина са ефективни за намаляване на симптомите на ПМС (26). Прилагането на това лекарство обаче изисква допълнително проучване.
Макар че някои от предимствата на маточина са доказани, няколко други изискват допълнителни изследвания. Това обаче не трябва да ви спира да се наслаждавате на добротата на билката.
Най-простият начин да се насладите на билката е чрез нейния чай.
Как да приготвим чай от маточина
От какво имаш нужда
- 1 супена лъжица сухи листа от маточина (купете ги тук)
- 10 унции вода
- Мед (по избор)
Указания
- Добавете листата към цедка за чай и я поставете върху чаена чаша.
- Кипнете водата.
- Изсипете преварената вода в чаената чаша и оставете листата да настръхнат за около 10 минути.
- Подсладете чая с мед, ако желаете.
Можете да пиете чая веднъж или два пъти на ден. Но дръжте се, този чай (или дори билката) може да не е за всеки.
Какви са страничните ефекти на маточина?
- Може да се намесва в функцията на щитовидната жлеза
Проучванията показват, че маточината може да попречи на функцията на щитовидната жлеза. Билката може да действа като нарушител на щитовидната жлеза (27). Следователно, тези с проблеми с щитовидната жлеза (включително хипотиреоидизъм) трябва да се пазят от маточина.
- Може да се намесва в лекарствата
Маточината може да попречи на лекарствата за глаукома или диабет.
Той може да повиши вътреочното налягане и следователно трябва да се използва внимателно, докато приемате лекарства за глаукома (28).
Тъй като маточината има успокояващ ефект, тя не трябва да се приема заедно с алкохол или други успокоителни (28).
За идеалната доза маточина се консултирайте с лекар. Но следващите стойности трябва да ви дадат представа (28).
- Течен екстракт - 60 капки на ден
- Тинктура - 2 ml до 6 ml, три пъти на ден
- Лист на прах - 8 грама до 10 грама
- Чай - 1 чаша от 1,5 грама до 4,5 грама, няколко пъти на ден (според нуждите)
Взаимодейства ли маточината с някакви лекарства или билки?
Маточината може да взаимодейства с различни класове лекарства, включително барбитурати, успокоителни, никотин и скополамин и SSRI (29).
Маточината може да взаимодейства и с други билки, включително корен от ашваганда, аир, невен, капсикум, коча трева, трева за кашлица, немска лайка, готу кола, жълт кантарион, коприва, валериана и дива маруля (28).
Заключение
Основната употреба на маточина е за евентуално укрепване на психичното здраве. Някои други потенциални ползи изискват допълнителни изследвания. Можете обаче да включите маточина в диетата си, след като се консултирате с вашия доставчик на здравни услуги.
Също така, внимавайте за взаимодействията на маточина с някои лекарства.
Как смятате да включите маточина в рутината си? Споделете с нас, като оставите коментар в полето по-долу.
често задавани въпроси
Помага ли ви маточината за отслабване?
Маточината често се използва във формулировки за отслабване, като се има предвид способността й да намалява стреса (30). Няма обаче директни изследвания, които да посочват ефикасността на маточина при намаляване на теглото.
Безопасно ли е да приемате маточина всеки ден?
Да. Но внимавайте с възможните странични ефекти.
Можете ли да замразите пресен маточина?
Маточината се използва най-добре в прясно състояние. Но можете да съхранявате листата за няколко дни във фризера. Нарежете листата и ги комбинирайте с прясна вода в тава за лед.
Можете ли да ядете листа от маточина сурови?
Да. Можете да добавите суровите листа директно към салати или към други вече приготвени рецепти.
30 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Антистресови ефекти на храни, съдържащи маточина, хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4245564/
- Пилотно изпитание на екстракт от листа Melissa officinalis L. при лечението на доброволци, страдащи от леко до умерено тревожно разстройство и нарушения на съня, Средиземноморски вестник за храненето и метаболизма, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3230760/
- Отслабване на лабораторно-индуцирания стрес при хора след остро приложение на Melissa officinalis (лимонов балсам), Психосоматична медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15272110
- Анксиолитични и антидепресант-подобни ефекти на екстракта Melissa officinalis (маточина) при плъхове: Влияние на администрацията и пола, Индийски вестник по фармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3326910/
- Модулация на настроението и когнитивните показатели след остро прилагане на единични дози Melissa officinalis (маточина) с никотинови и мускаринови рецептор-свързващи свойства на човешката централна нервна система, невропсихофармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12888775
- Влияние на екстракта от листа Melissa officinalis върху дългосрочната памет в животински модел на скополамин с оценка на механизма на действие, основана на доказателства допълнителна и алтернативна медицина, Hindawi.
www.hindawi.com/journals/ecam/2016/9729818/
- Екстракт от Melissa officinalis при лечение на пациенти с
лека до умерена болест на Алцхаймер: двойно сляпо, рандомизирано, плацебо контролирано проучване, Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1738567/
- Използването на алтернативни терапии при лечение на деца с разстройство с хиперактивност с дефицит на вниманието, Педиатрия и детско здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796535/
- Ефикасност на екстракт от Melissa officinalis L. (лимонов балсам) върху гликемичния контрол и сърдечно-съдовите рискови фактори при лица с диабет тип 2: Рандомизирано, двойно-сляпо клинично изпитване, Фитотерапевтични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30548118
- Екстрактът от маточина причинява мощни антихипергликемични и антихиперлипидемични ефекти при инсулиноустойчиви затлъстели мишки, Министерство на земеделието на САЩ.
pubag.nal.usda.gov/catalog/627550
- Използване на валериана / маточина при нарушения на съня по време на менопаузата, Допълнителни терапии в клиничната практика, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24199972
- Ефекти от билкова комбинация (Melissa officinalis L. и Nepeta menthoides Boiss. & Buhse) върху тежестта на безсънието, тревожност и депресия при безсъници: Рандомизирано плацебо контролирано проучване, Интегративни медицински изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6303415/
- Комбинация от валериана и маточина е ефективна при лечението на безпокойство и дисомния при деца, Phytomedicine, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711306000250?via%3Dihub
- Инхибираща активност на екстракт от Melissa officinalis L. върху репликация на вирус Herpes simplex тип 2, Изследване на природни продукти, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19023806
- Маслото от Melissa officinalis влияе върху инфекциозността на обвитите херпесни вируси, фитомедицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18693101
- Оценка на хидрогеловете от маточина (Melissa officinalis L.): Качество и биоактивност в кожните клетки, Доказателна допълнителна и алтернативна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4639650/
- Екстракт от мента от балсам (Lo-701) за локално лечение на повтарящ се херпес лабиалис, Phytomedicine, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711399800130?via%3Dihub
- Маточина (Melissa officinalis L.): систематичен преглед, основан на доказателства от Natural Standard Research Collaboration, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/7144806_Lemon_balm_Melissa_officinalis_L_an_evidence-based_systematic_review_by_the_Natural_Standard_Research_Collaboration
- Маточина, Melissa officinalis, Университет на Уисконсин-Медисън.
wimastergardener.org/article/lemon-balm-melissa-officinalis/
- Защитният ефект на Melissa officinalis L. при висцерална свръхчувствителност при плъхове, използвайки 2 модела на киселинно-индуциран колит и стрес-индуциран синдром на раздразнените черва: Възможна роля на пътя на азотния оксид, Journal of Neurogastoenterology and Motility, US National Library of Medicine, National Институти по здравеопазване.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034661/
- Ефикасност на Melissa officinalis при потискане на вентрикуларни аритмии след исхемия-реперфузия на сърцето: Сравнение с амиодарон, медицински принципи и практика, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5586902/
- Ефектът на екстракта от Melissa Officinalis върху тежестта на първичната дисменора, Иранско списание за фармацевтични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963658/
- Дали Melissa Officinalis причинява оттегляне или зависимост ?, Медицински архив, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4384870/
- Преглед на Badranjboya (Melissa officinalis), Международно изследователско списание за биологични науки.
www.isca.in/IJBS/Archive/v2/i12/15.ISCA-IRJBS-2013-166.pdf
- Ефектите на маточината върху менструалното кървене и системното проявление на дисменорея, Ирански вестник за фармацевтични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6447884/
- Ефект на Melissa officinalis Capsule върху интензивността на симптомите на предменструалния синдром при ученички от гимназията, медицински сестри и акушерки, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4557408/
- In vitro анализ на нарушители на щитовидната жлеза, засягащи стимулирана от TSH активност на аденилатциклазата, Journal of Endocrinological Investigation, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14759065
- Маточина (Melissa officinalis L.): систематичен преглед, основан на доказателства от Natural Standard Research Collaboration, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/7144806_Lemon_balm_Melissa_officinalis_L_an_evidence-based_systematic_review_by_the_Natural_Standard_Research_Collaboration
- Взаимодействия между билки и лекарства: преглед на систематичните прегледи, British Journal of Clinical Pharmacology.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2125.2012.04350.x
- Използване на билкови лекарства за поддържане на оптимално тегло, Вестник на практикуващите медицински сестри, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927017/