Съдържание:
- Какво представлява млечната алергия?
- Признаци и симптоми на млечна алергия
- Причини и рискови фактори за млечна алергия
- Млечна алергия срещу Непоносимост към лактоза
Алергията към краве мляко е най-често срещаният вид хранителна алергия при кърмачета и малки деца. Засяга около 2,5% от децата през първите две години от живота си (1).
Цял живот ли сте били алергични към мляко? Или вашето мъниче е диагностицирано с алергия към мляко? Като се има предвид тежестта на симптомите, които могат да бъдат предизвикани от това състояние, вашата загриженост е много валидна. За да помогнете на вас или на детето ви да се справите с това състояние, е много важно да сте добре запознати с възможните задействащи фактори, рискови фактори и възможности за управление на млечна алергия. Продължавайте да четете, за да знаете всичко.
Какво представлява млечната алергия?
Млечната алергия, както подсказва терминът, е алергична реакция или реакция на организма към определени протеини, присъстващи в млякото. Тези с алергия към мляко често са алергични към мляко и млечни продукти. Тази алергия е един от най-често срещаните видове хранителни алергии при деца (2).
Докато кравето мляко е най-честият причинител на млечна алергия, дори млякото от биволи, кози, овце и други бозайници може да предизвика алергичен отговор. Алфа S1-казеиновият протеин, който присъства в кравето мляко, най-често е причина за алергии към мляко.
Честите симптоми, свързани с алергия към мляко, са разгледани по-долу.
Признаци и симптоми на млечна алергия
Децата, които имат алергия към мляко, често имат бавна реакция. Те обикновено започват да проявяват симптомите за период от време, който може да бъде няколко часа или дори дни по-късно. Симптомите на алергия към мляко с бавна реакция, която се проявява най-вече при децата, са (3):
- Воднист стол, който понякога може да съдържа следи от кръв или слуз
- Стомашни болки
- Обриви по кожата
- Диария
- Кашлица
- Колики, които се появяват при бебета
- Течащ нос
- Неуспех при набиране на ръст и тегло
- Влажни очи
Някои признаци и симптоми могат да се развият доста бързо, да речем след няколко секунди до часове. Такива симптоми включват:
- Кошери
- Повръщане
- Гадене
- Хрипове
- Усещане за сърбеж около устните
- Подути устни, гърло или език
В редки случаи дете с алергия към мляко може също да развие сериозна реакция, наречена анафилактичен шок (4). Ако забележите подуване на устните, гърлото или устата на детето си, това се дължи на такава реакция. Анафилактичният шок може също да причини спад на кръвното налягане, затруднено дишане и може да доведе до спиране на сърцето, ако не се приложи бързо лечение.
Въпреки че алергията към мляко може да не звучи твърде заплашително, тя може да причини летални реакции при някои деца и възрастни. Както вече знаете, основната причина за такива алергии е реакцията към един или повече протеини, открити в млякото.
За да научите малко повече за потенциалните фактори, които могат да причинят алергия към мляко, превъртете надолу.
Причини и рискови фактори за млечна алергия
Имунната реакция на тялото ви към някои протеини, открити в млякото и млекосъдържащите продукти, е основната причина за алергия към мляко. При тези с алергия към млякото тялото идентифицира някои млечни протеини като вредни и предизвиква производството на антитела, наречени имуноглобулин Е (IgE), за да неутрализира протеина.
След това, всеки път, когато влезете в контакт с протеина, IgE антителата ги идентифицират и сигнализират на имунната ви система да освободи хистамин и други химикали. Това освобождаване води до редица алергични симптоми (5).
Някои фактори могат да увеличат риска от развитие на тази алергия. Те включват:
- Други съществуващи алергии
- Атопичен дерматит или екзема - Това състояние на кожата, което причинява възпаление и сърбеж на кожата и може да увеличи риска от развитие на алергия към мляко, както и други хранителни алергии.
- Фамилна анамнеза - Тези с фамилна анамнеза за алергия към мляко или други видове алергии като сенна хрема, копривна треска, астма или екзема са изложени на повишен риск от развитие на заболяването (6).
- По-кратки периоди на кърмене - Това може да изложи на кърмачета по-висок риск от развитие на алергия към мляко (6).
- Възраст - Алергията към мляко е по-често при деца, отколкото при възрастни. Това е така, защото храносмилателната система на децата все още се развива (1).
След като вече сте наясно с основните причини за алергията към млякото и как се появява, нека преминем към следващата тема, която ви притеснява.
Много хора са склонни да бъркат алергията към мляко с непоносимост към лактоза поради сходството в симптомите, проявяващи се и от двете състояния. И двете обаче са различни. Как да разберете дали имате алергия към мляко или непоносимост към лактоза? Нека разберем.
Млечна алергия срещу Непоносимост към лактоза
За да знаете дали имате алергия към мляко или непоносимост към лактоза, трябва да сте наясно с основните разлики между двете (7).
- Включва имунната система.
- Това е имунен отговор на организма към някои протеини в млякото и млечните продукти.
- Това води до освобождаване на хистамин и други химикали, които причиняват симптоми на алергия.
- Симптомите могат да бъдат леки до тежки.
- По-често се среща при деца, повече при бебета.
- Включва храносмилателната система.
- Причинява се от неспособността на организма да произвежда лактаза, която е ензим, който е необходим за смилане на лактоза (захар в млякото).
- Несвоената лактоза може да се премести в дебелото черво, където може да бъде разградена от бактерии и да причини симптоми на подуване на корема.
- Симптомите му са неудобни, но едва ли опасни или тежки.
- Често се среща при възрастни.
Тези разлики могат да ви помогнат да разберете дали имате алергия към мляко или непоносимост към лактоза.
Ако наблюдавате симптомите на алергия към мляко при себе си или при детето си, това е така