Съдържание:
- Какво прави серотонинът?
- Как се ползва серотонинът от вас?
- 1. Серотонинът предизвиква щастие
- 2. Може да помогне за лечение на депресия и безпокойство
- 3. Може да насърчи по-добър сън
- 4. Подобрява мозъчната функция
- 5. Подобрява сексуалната активност
- 6. Може да насърчава храносмилателното здраве
- 7. Може да помогне при отслабване
- 8. Помага за управление на болката
- 9. Може да подпомогне лечението на OCD
- Какво се случва, когато нивата на серотонин са ниски?
- Как естествено да повишим нивата на серотонин?
- Бележка за серотониновия синдром
- Заключение
- Препратки
Серотонинът е невротрансмитер, произведен от нервните клетки. Нарича се още щастливият химикал - той регулира настроението и може да помогне за облекчаване на депресията. Има няколко други начина, по които този хормон играе благотворна роля в тялото ви. В тази публикация ще разгледаме всички тези - и малко повече.
Какво прави серотонинът?
Серотонинът (научно наречен 5-хидрокситриптамин) се получава от триптофан, незаменима аминокиселина. Триптофанът често се среща в ядките, червеното месо и сиренето - и неговият дефицит е свързан с няколко разстройства на настроението.
Серотонинът засяга почти всяка част от тялото ви. Той регулира емоциите ви и стабилизира настроението ви. Този невротрансмитер също намалява депресията и регулира тревожността (1).
Той също така играе роля в движението на червата и сексуалната активност. Той е предшественик на мелатонина - химично вещество, което регулира цикъла на сън и събуждане в тялото (2).
Няколко функции на серотонина в човешкото тяло хвърлят светлина върху неговото значение и други съществени аспекти. Но преди да стигнем там, трябва да знаете повече за ползите от серотонина - в детайли.
Как се ползва серотонинът от вас?
Тъй като е щастливият химикал, серотонинът помага да предизвика щастие и може също да намали симптомите на депресия и тревожност. Серотонинът също така повишава мозъчната активност и сексуалната функция.
1. Серотонинът предизвиква щастие
Проучванията ни показват, че невротрансмитерите, като серотонин, играят роля в човешкото щастие (3). Серотонинът (и допаминът) регулира както положителните, така и отрицателните настроения. В проучванията този невротрансмитер медиира щастие, удовлетворение и оптимизъм.
По-нататъшните изследвания също ни казват, че повишените нива на серотонин могат да бъдат свързани с положително настроение (4).
2. Може да помогне за лечение на депресия и безпокойство
Shutterstock
Изследователите вярват, че дисбалансът в нивата на серотонин може да повлияе на настроението, причинявайки депресия. Възможните проблеми, свързани с депресията, могат да включват ниско производство на серотонин в мозъчните клетки. Все още обаче не е ясно дали ниските нива на серотонин причиняват депресия или е обратното (5).
Но има връзка между серотонина и депресията. Невротрансмитерът може да повлияе на настроението при пациенти с депресия. Серотонинът също може да засили комуникацията между мозъчните клетки - липсата на която причинява депресия (6).
В едно проучване с животни, мишки с по-високи нива на серотонин в мозъка им показват намалени признаци на депресия и тревожност (7).
В друго проучване, употребата на SSRI (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина) е показала подобрение на симптомите на депресия. SSRI са лекарства, които правят серотонина по-достъпен в мозъка (8). Установено е също, че пациентите със суицидни намерения имат по-ниски нива на серотонин.
3. Може да насърчи по-добър сън
Интересното е, че серотонинът има роля както в сън, така и в будно състояние. Невротрансмитерът играе роля в генерирането на REM сън (9).
Натрупването на серотонин в част от мозъка, наречена дорзално ядро на рафе, може да ви приспи (10).
Други проучвания също показват, че ниските нива на серотонин могат да причинят безсъние. Когато нивата на серотонин се нормализират, редовният сън се връща на мястото си (11).
Но излишните нива на серотонин може да ви поддържат. Връзката между серотонина и съня е сложна - и ние се нуждаем от по-конкретни изследвания, за да стигнем до заключение (12).
4. Подобрява мозъчната функция
Оптималните нива на серотонин също повишават когнитивните функции. Невротрансмитерът може да има известна полза и за пациенти с болест на Алцхаймер, шизофрения и други когнитивни проблеми (13).
Серотонинът може да играе роля и в човешката памет (14). Необходими са повече проучвания, преди да можем да заключим този аспект.
5. Подобрява сексуалната активност
Един от начините серотонинът да подобри сексуалната активност е чрез потенциално облекчаване на симптомите на депресия. Депресията може да осуети нечия сексуална активност - и тъй като серотонинът може да подпомогне лечението на депресията, като последица това може да засили сексуалната активност при пациентите (15).
Серотонинът може също да има желани ефекти върху мъжката полова функция. Невротрансмитерът увеличава ерекцията и улеснява еякулацията в различни случаи (16).
6. Може да насърчава храносмилателното здраве
Циркулиращият серотонин в червата може да определи преобладаващата функция на червата, според докладите (17). Нивата на серотонин в червата намаляват по време на запек, но се повишават при случаи на диария или цьолиакия.
Серотонинът също влияе върху стомашно-чревния кръвен поток. Той също така участва в множество физиологични процеси на храносмилане (18).
Дори чревната микрофлора може да повлияе на нивата на серотонин и това от своя страна може да повлияе на тежестта на някои стомашно-чревни заболявания (19).
Серотонинът може да играе роля за насърчаване на изпразването на стомаха и облекчаване на запека (20).
Изследванията също показват, че серотонинът може да има както благоприятни, така и вредни ефекти върху червата (21). Следователно, препоръчваме ви да говорите с Вашия лекар в това отношение - особено преди да вземете някаква форма на серотонинови добавки за лечение на вашите храносмилателни проблеми.
7. Може да помогне при отслабване
Проучванията показват, че депресията може да доведе до наддаване на тегло - поради липсата на интерес от страна на засегнатия човек да се отдаде на здравословното хранене и физическите упражнения. Тъй като серотонинът може да облекчи симптомите на депресия, той може да помогне за загуба на тегло (22).
Серотонинът може също да активира определени неврони и да помогне за ограничаване на апетита. Той също така засяга меланокортиновата система на мозъка, която е важен молекулярен път, който контролира телесното тегло (23).
Установено е също, че някои серотонинови лекарства намаляват приема на храни с високо съдържание на мазнини при субектите. Активирането на серотонин в човешката система също може да доведе до селективно избягване на мазнини в диетата (24). Тези лекарства се считат за жизнеспособни възможности за контрол на епидемията от затлъстяване в бъдеще (25).
8. Помага за управление на болката
Серотонинът играе основна роля в модулирането на възприемането на болката. Мигренозното главоболие често се лекува със серотонинергични лекарства - които също помагат при лечението на хронична болка (26).
Дори SSRIs изглежда имат желани ефекти върху състояния на хронична болка (27).
9. Може да подпомогне лечението на OCD
Въпреки че се нуждаем от повече изследвания, някои проучвания показват, че SSRIs могат да помогнат при лечението на обсесивно-компулсивно разстройство (28).
Тези предимства ни показват колко решаващ е невротрансмитерът серотонин. Но какво, ако нивата на серотонин спаднат? Какво би станало тогава?
Какво се случва, когато нивата на серотонин са ниски?
Под ниски нива на серотонин имаме предвид нива под 101 до 283 нанограма на литър (ng / ml) - което е диапазонът за оптималните нива на серотонин в човешкото тяло.
Точните нива на серотонин се различават при отделните индивиди - и могат да варират в зависимост от тестваните проби и други измервания.
Ниските нива на серотонин могат да доведат до дефицит на серотонин, чиито симптоми включват (29):
- Депресивно настроение
- Агресия
- Безпокойство
- Раздразнителност
- Ниско самочувствие
- Слаб апетит
- Лоша памет
- Импулсивно поведение
- Безсъние
Други физически симптоми на дефицит на серотонин включват:
- Качване на тегло
- Умора
- Жажда за въглехидрати
- Гадене
- Проблеми с храносмилателната подвижност (като синдром на раздразнените черва и запек)
Точните причини за дефицит на серотонин все още не са определени. Но някои потенциални причини могат да включват следното:
- Наличие на по-малко серотонинови рецептори в организма.
- Съществуващите серотонинови рецептори не получават ефективно серотонин.
- Серотонинът може да се разгради или абсорбира твърде рано.
- Ниски нива на триптофан, витамини В6 и D или омега-3 мастни киселини, от които тялото се нуждае, за да произвежда серотонин.
Дори вашият житейски опит може да играе роля. Проучванията показват, че участниците с анамнеза за насилие над деца са имали по-ниски нива на серотонин в сравнение с тези, които не са били малтретирани (30).
Но тогава всичко това не трябва да пише лоши новини. Дефицитът на серотонин може да бъде лекуван. Тук говорим за SSRI, които са налични възможности за лечение за лечение на дефицит на серотонин.
Селективните инхибитори на обратното поемане на серотонин са антидепресанти, които позволяват на тялото ви да използва серотонина по-ефективно. Някои често срещани SSRI, налични на пазара, са:
- Celexa
- Прозак
- Сарафем
- Золофт
- Lexapro
- Паксил
Имаме ли и някакви естествени методи? Превъртете надолу, за да разберете.
Как естествено да повишим нивата на серотонин?
- Упражнение: Установено е, че упражненията имат антидепресивни ефекти (31). Упражненията подобряват настроението - както при здрави, така и при депресирани индивиди. Установено е също, че упражненията засилват мозъчната серотонинова функция (32).
- Излагане на ярка светлина: Изследванията показват, че излагането на ярка светлина или на слънце, или на светлинна кутия може да увеличи нивата на серотонин във вашата система (33).
- Диета: Храните, които повишават нивата на триптофан, могат да допринесат за оптимални нива на серотонин (32). Те включват яйца, сьомга, тофу, сирене, ананаси, ядки и пуйка.
- Индукция на настроението: Съзнателното създаване на щастливо настроение или правенето на нещо, което обичате, може да повиши нивата на мозъчния серотонин (32).
Лечението на дефицит на серотонин е възможно и резултатите са обнадеждаващи. Но по отношение на медицинските лечения (като SSRI), трябва да знаете нещо.
Бележка за серотониновия синдром
Наричана още серотонинова токсичност, това се случва, когато приемате две SSRI лекарства едновременно или когато приемате твърде много лекарства. Следователно, моля, внимавайте с дозировката и никога не приемайте лекарствата без медицинско наблюдение. Говорете с Вашия лекар.
Токсичността на серотонин може да причини следните симптоми поради прекомерна нервна активност (34):
- Объркване
- Неспокойствие и възбуда
- Диария
- Главоболие
- Повишено кръвно налягане и сърдечна честота
- Треперене
- Изпотяване
- Загуба на мускулна координация
- Разширяване на зеницата
- Мускулна ригидност
Тежката серотонинова токсичност може да бъде животозастрашаваща в някои случаи. Но използването само на едно лекарство в границите на дозата обикновено не води до серотонинова токсичност (35).
Заключение
Серотонинът играе важна роля в няколко телесни процеса. Попадането му в дефицит е рядко, но ако се случи, моля, разберете, че имате възможности за лечение. С правилните промени в начина ви на живот можете да се върнете отново в релсите още веднъж!
Още нещо, което смятате, че сме пропуснали да споменем за серотонина? Защо не ни уведомите, като оставите коментар в полето по-долу?
Препратки
- „Разширената биология на серотонина“ Годишен преглед на медицината, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Епифизната жлеза и мелатонинът“, Колорадо, държавен университет.
- „Щастие и здраве: биологичното…“ Ирански вестник за обществено здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Психологическата, неврохимичната и…“ Невропсихология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Какво общо има серотонинът с депресията?“ Световна психиатрия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Депресията произтича от неправилно общуване между…“ ScienceDaily.
- „Липса на серотонин 1В авторецептори…“ Невропсихофармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Аномалия на серумния серотонин в…“ Medical Journal, Armed Forces India, US National Library of Medicine.
- „Неврофармакология на съня и будността…“ Клиники по медицина на съня, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонин и сън“ Медицина на съня.
- „Безсъние, серотонин и депресия“ Грузински медицински новини, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти от липсата на сън върху извънклетъчните…“ Невронаука, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонергичната система и когнитивната…“ Транслационна неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонин, невронни маркери и памет“ Граници във фармакологията, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Свързана с антидепресанти сексуална дисфункция…“ Лекарства, здравеопазване и безопасност на пациентите, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Допамин и серотонин: влияния върху мъжете…“ Физиология и поведение, ScienceDirect.
- „Серотонин в стомашно-чревния тракт“ Съвременни становища по ендокринология, диабет и затлъстяване, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Действие на серотонин върху стомашно-чревния тракт…“ Известия на Дружеството за експериментална биология и медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Серотонин и стомашно-чревни разстройства…” Клинична и транслационна гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонинът и неговата роля за функцията на дебелото черво…“ Болести на дебелото черво и ректума, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Невротрансмитери: критичните модулатори…“ Вестник за клетъчна физиология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Депресия и наддаване на тегло…“ Вестник за афективните разстройства, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Нова представа за това как серотонинът намалява апетита…“ ScienceDaily.
- „Серотонин, хранително поведение и прием на мазнини“ Изследване на затлъстяването, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотониновите лекарства: ефекти върху апетита…“ Текущи цели за лекарства, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонин и депресия“, British Medical Journal.
- „Лечение на хронична болка със SSRIs…“ Изследване и управление на болката, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Роля на серотонина при обсесивно-компулсивно разстройство“ Британският вестник по психиатрия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Дефицит на серотонин в мозъка на възрастни…“ Journal of Neuroscience, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Съобщава се за малтретиране в детството е свързано…“ Wiley Online Library.
- „Ефекти от физическите упражнения върху тревожността…“ Преглед на клиничната психология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Как да повишим серотонина в човешкия мозък…“ Вестник по психиатрия и неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Слънце, серотонин и кожа…“ Иновации в клиничната неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Серотонинов синдром“ The Ochsner Journal, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Разпознаване и лечение на…“ канадски семеен лекар, Национална медицинска библиотека на САЩ.