Съдържание:
- Какво е Стевия?
- Стевия за диабетици - Какво казва науката?
- Подслаждане със стевия
- Стевия за диабетици - безопасно ли е?
- Десерти от стевия за диабетици
- 1. Червена тиква Halwa
- От какво имаш нужда
- Указания
- 2. Торта с лимонова извара и червено сирене Zen
- От какво имаш нужда
- Указания
- Защо някои продукти на Stevia се смесват с други подсладители?
- Кой друг може да се възползва от Стевия?
- Стевия и диабет - предупреждения
Какво ще кажете за подслаждане на вашата храна, въпреки че имате диабет?
Не. Това не е историята на предстоящия холивудски научно-фантастичен филм.
Това е истината.
Не знам дали сте чували за стевия преди. Но това няма значение. Защото стевия…
.. добре, прочетете сами.
Какво е Стевия?
Братовчед на Захар. Но без вредните ефекти.
Това е така, защото почти всички заместители на захарта се произвеждат синтетично. Но не и стевия. Стевията е получена от растение. Ето защо е добрият братовчед на захарта.
И познай какво?
Стевия е ценена за това, което не прави. Например, стевията не добавя калории.
Растението стевия е свързано с растенията маргаритка и амброзия. Няколко от видовете стевия са местни в Аризона, Ню Мексико и Тексас.
Но най-ценените видове растат в Бразилия и Парагвай. Хората в тези райони използват листата на това растение за подслаждане на храната от стотици години. Традиционната медицина в тези региони също така популяризира стевията като лечение на изгаряния, стомашни проблеми, а понякога дори и като противозачатъчно средство.
Зашеметяващо, стевията е 250 до 300 пъти по-сладка от захарта (1). Но не съдържа въглехидрати, калории или изкуствени съставки.
Стевия за диабетици - Какво казва науката?
Науката казва много неща. И едно от тях е това - стевията може да има ползи - не само за диабетици, но и за други хора. Според Масачузетската обща болница стевията е обещаваща за хора, страдащи от хипертония и диабет тип 2.
Стевията е направена от листа, свързани с популярни градински цветя като хризантеми и астри (2). Той е одобрен от FDA и е известно, че притежава антиоксидантни и антидиабетни свойства. Той може да потисне плазмените нива на глюкоза и да помогне за подобряване на симптомите.
Другите ползи от стевия за диабетици включват:
- Стабилизиране на нивата на кръвната захар
- Увеличаване на производството на инсулин
- Повишаване на инсулиновия ефект върху клетъчните мембрани
- Противодействие на ефектите от диабет тип 2
Всичко е наред. Но как можете да използвате стевия, за да подсладите храната си?
Подслаждане със стевия
Изображение: iStock
Има причина подслаждането със стевия да е правилното нещо. Защото, ако не използвате стевия и все пак искате храната ви да е сладка, може да се наложи да прибегнете до изкуствени подсладители. И това може да бъде направо опасно. Такъв е случаят дори с изкуствени подсладители, които твърдят, че са „без захар“ или „подходящи за диабетици“.
Такива изкуствени подсладители, според проучвания, всъщност имат ефекти, противоположни на това, което те твърдят (3). И изкуствените подсладители все още могат да повишат нивата на кръвната ви глюкоза според доклад, публикуван в Journal of Nutrition (4). Друго проучване установи, че тези подсладители могат да променят състава на чревните бактерии. Тази промяна може да доведе до непоносимост към глюкоза, което в крайна сметка води до диабет.
Всъщност изкуствените подсладители също могат да допринесат за увеличаване на теглото и други свързани усложнения (5), (6).
Включването на стевия във вашата диета е просто. Можете първо да опитате в сутрешното си кафе или да го поръсите върху овесените ядки, за да проверите вкуса. Не само това - има и други начини.
- Можете да използвате пресни листа от стевия в лимонада или сосове. Можете също така да потопите листата в чаша вряща вода за освежаващ възхитителен билков чай.
- Можете да използвате сухи листа от стевия за приготвяне на прахообразен подсладител. Закачете пакет пресни листа от стевия с главата надолу на сухо място, докато листата изсъхнат напълно. След това отстранете листата от стъблата. Напълнете кафемелачка (или кухненски робот) наполовина със сухите листа. Обработвайте с висока скорост за няколко секунди и имате прахообразния подсладител. Можете да съхранявате този подсладител в херметически затворен контейнер и да го използвате в рецепти, които се нуждаят от подсладител.
- Нещо, което да запомните - 2 супени лъжици прах от листа на стевия се равняват на 1 чаша захар.
- Можете също така да направите сироп от стевия за подслаждане на напитки или други сиропи. Към чаша (една четвърт) пресни и ситно натрошени листа от стевия добавете топла вода. Съхранявайте сместа в херметически затворен съд и я дръжте настрана за 24 часа. Можете да прецедите сместа и да я приготвите на слаб огън - така че да получите по-концентриран сироп.
Съхранявайте този сироп в херметически затворен контейнер в хладилника. Може да продължи години.
А сега за големия въпрос
Стевия за диабетици - безопасно ли е?
Полезна ли е стевията за диабетици? Това е истинската сделка, нали?
Не е установено, че употребата на препарати от стевия в малки количества има значителен ефект върху нивата на кръвната захар. Всъщност едно проучване от Бразилия, публикувано през 1986 г., показва, че приемането на препарати от стевия на всеки 6 часа в продължение на 3 дни помага за подобряване на непоносимостта към глюкоза.
Науката казва, че стевията е полезна за диабетици.
В едно иранско проучване се стигна до заключението, че стевията действа върху панкреатичната тъкан, за да стимулира положителните ефекти върху нивата на инсулина. Това има благоприятни хипогликемични ефекти върху индивида (7).
Изследователи от цял свят са съгласни относно антидиабетните ефекти на стевия (8). Друго проучване посочва, че стевията може да намали нивата на кръвната глюкоза и инсулина, като по този начин помага за регулирането на глюкозата (9). И освен че се противопоставя на вредните ефекти на захарта, стевията помага и за подобряване на хранителните свойства на храната, към която се добавя (10).
Според доклад, публикуван от Министерството на общественото здравеопазване на Върмонт, единствената грижа при заместителите на захарта е, че е по-вероятно да се преяде, когато те са включени в диетата (11). Но със стевия това може да не е проблем - тъй като не съдържа калории или въглехидрати.
В проучване, публикувано в Journal of Regulatory Toxicology and Pharmacology, е установено, че стевията се понася добре (и без никакви странични ефекти) сред пациентите с диабет тип 1 и тип 2.
Друго проучване, публикувано през 2005 г., установява, че стевиозидът, едно от съединенията на стевия, може да намали плазмените концентрации на глюкоза, да подобри инсулиновата чувствителност и да развие началото на инсулинова резистентност. Въпреки че тестовете бяха направени върху плъхове, подобни възможности се очакваха и при хората.
Десерти от стевия за диабетици
1. Червена тиква Halwa
Изображение: iStock
От какво имаш нужда
- 500 грама червена тиква
- 1 супена лъжица чисто гхи
- 10 бадема
- 5 грама стевия
- ½ супена лъжица кардамон на прах
- 2 нишки шафран (напоени с малко мляко)
- ¼ литър вода
Указания
- Обелете кожата на тиквата и отстранете семената. Настържете го.
- Запържете бадемите в тенджера под налягане (в малко топено масло). Оставете ги да се охладят и ги дръжте настрана.
- Добавете малко топено масло и пасираната тиква. На слаб огън сотирайте 10-15 минути.
- Добавете вода и затворете капака на тенджерата под налягане. След две свирки намалете огъня и го оставете да се готви за около 15 минути на слаб пламък.
- Когато тиквата е омекнала достатъчно, можете и да я намачкате по желание. Към това добавете прах от стевия, кардамон и шафран на прах. Разбъркайте добре.
- Увеличете топлината, така че цялата излишна вода да се отцеди.
- Можете да добавите бадемите (или бадемови парченца) в горната част като гарнитура.
- Сервирайте и се насладете.
2. Торта с лимонова извара и червено сирене Zen
От какво имаш нужда
- ¼ чаена лъжичка стевия
- 2 супени лъжици грис
- 1 чаена лъжичка овесени ядки
- 3 супени лъжици несолено масло
- Шипка сол
- ½ чаена лъжичка желатин
- ½ лимонова кора
- 1 чаена лъжичка лимонов сок
- 1/5 жълтък
- ¼ чаша висеше извара
- 1 супена лъжица боровинка
- 1 пролетна мента
- 1/8 чаена лъжичка канела на прах
- ½ саше Red Zen чай
Указания
- Използвайки масло, овес и грис, направете кратко тесто. За целта можете да поръсите малко вода. Разточете тестото и го нарежете. Изпечете го.
- Разбийте яйчен жълтък, стевия, мляко, лимонов сок и кората, докато стане гъста и пяна. Към това добавете окачена извара. Разбъркайте отново.
- Разтопете желатина в топла вода. Сгънете го в яйчената смес.
- Добавете го към слепената кора и го дръжте в хладилника за няколко часа.
- Накиснете червения Zen чай за 2 минути при 90 градуса и го смесете с желатин.
- Поставете сместа за чийзкейк в ножа заедно със сместа Red Zen.
- Задайте го отново за 3 часа.
- Извадете го и го демонстрирайте.
- Можете да сервирате с няколко боровинки и клонче мента отгоре.
- Можете също да почистите прах от канела отстрани на чинията.
И сега, вторият голям въпрос
Защо някои продукти на Stevia се смесват с други подсладители?
Когато казваме „стевия за диабет“, имаме предвид пресните листа от стевия. А не продуктите от стевия, намерени на пазара. Двете съединения в естествената стевия, стевиозид и ребаудиозид А, са отговорни за неговата сладост.
Но що се отнася до праховете и подсладителите от стевия, които намирате на пазара - има и недостатък. Тези подсладители съдържат добавена декстроза, еритрит (от царевица) и евентуално няколко други изкуствени подсладители.
Много от тези продукти от стевия, които намирате на пазара, се преработват. Всъщност най-популярните марки преминават през многобройни етапи на обработка - от избелване до химическа промяна.
И ние знаем защо правят това - вероятно за увеличаване на производството. Или каквото и да е. Но в крайна сметка става въпрос за пари, нали?
Следва списък на други изкуствени подсладители, подсладителите от стевия могат да включват:
- Декстроза, което е друго име за глюкозата (обикновена захар). Това обикновено се прави от генетично модифицирана царевица. Освен ако производителят не удостовери, че е биологично, това не е толкова здравословно.
- Малтодекстрин, който е нишесте. Той се получава или от царевица или от пшеница. Полученият от пшеница малтодекстрин може да предизвика безпокойство при лица с непоносимост към глутен. И дори в противен случай малтодекстринът е силно обработена съставка. По-голямата част от неговия протеин се отстранява в процеса. Това може да го направи без глутен, но все пак е трудно да се каже дали е здравословно.
- Захароза, която в основата си е захар. Настолната захар, която използвате всеки ден. Единствената полза, която захарозата осигурява, е енергията на клетките. Но в противен случай прекомерните количества захароза могат да причинят кариес и други проблеми като диабет, високо кръвно налягане и затлъстяване.
- Захарни алкохоли, които са въглехидрати, които естествено се срещат в плодовете и други растения. Те също могат да бъдат произведени. Въпреки че не са без калории или въглехидрати, те са по-ниски в двете в сравнение със захарта на масата. Захарните алкохоли трябва да се приемат с повишено внимание от диабетици или някой, страдащ от преддиабет - тъй като те са форма на въглехидрати.
Добре. Така че, естествената стевия е полезна за диабетиците. Но има ли някой, който може да се възползва от тази вълшебна билка?
Кой друг може да се възползва от Стевия?
Стевията до голяма степен е от полза за диабетици и лица, страдащи от хипертония. Отделно от това, той може да помогне и на лица с риск от сърдечни заболявания. Едно проучване показа, че стевиозидът в стевия може да намали LDL холестерола, като по този начин предотвратява сърдечните заболявания (12).
В някои други проучвания стевията също показва, че има противоракови и противовъзпалителни свойства (13).
Всичко беше за това как стевията носи полза на диабета. Ползите са големи. Но винаги е важно да отбележите и предупрежденията.
Стевия и диабет - предупреждения
- Бременност или кърмене
Има ограничена информация в това отношение. Следователно избягвайте използването.
- Ниско кръвно налягане
- Подуване на корема и други проблеми
Някои хора, които приемат стевия или приемат стевиозид, могат да получат подуване на корема или гадене. Други ефекти могат да включват чувство на световъртеж, мускулна болка или изтръпване.
- Проблеми с плодовитостта
В едно проучване върху животни е установено, че прекомерната консумация на стевия намалява плодовитостта на мъжките плъхове (14). Но тъй като това се случва само когато стевия се консумира във високи дози, подобни възможности може да не се наблюдават при хората.
И накрая, но също така важно съображение е да се ограничи всеки подсладител, за да се обучи мозъкът да желае по-малко сладост в храните. Основна цел при всички здравословни условия е да се научите да харесвате горчивото и киселото, заедно с намек за сладост!
Самопомощта е най-добрата помощ. Но не и когато става въпрос за лично здраве. Не винаги.
Разкажете ни как този пост за стевия за диабетици е направил деня ви. Уведомете ни, като коментирате в полето по-долу.