Съдържание:
- Безопасно ли е да използвате паста за зъби върху пъпки? Работи ли?
- Алтернативни възможности за лечение
- 1. Лекарства и продукти без рецепта
- 2. Естествени домашни средства
- често задавани въпроси
- 11 източника
Пастата за зъби е едно от популярните домашни средства за лечение на пъпки. Анекдотични доказателства твърдят, че пастата за зъби кара пъпката да изчезне, ако я остави за една нощ. Няма обаче научно доказателство в подкрепа на това твърдение. Всъщност пастата за зъби всъщност може да причини повече вреда, отколкото полза. Шокиращо?
Тази статия обяснява науката, поради която пастата за зъби може да не е правилният вариант за лечение на пъпки. Той също така има алтернативи, които могат да ви помогнат да се справите с проблема.
Безопасно ли е да използвате паста за зъби върху пъпки? Работи ли?
Пастата за зъби не е безопасна за вашата кожа. Той е формулиран за зъбите, а не за кожата . Пастата за зъби може да навреди на кожата ви поради следните причини:
- Съдържа триклозан
Триклозан е антимикробно средство, широко използвано в пастата за зъби. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) обаче забрани този химикал през 2017 г., тъй като може да повлияе нивата на хормоните на щитовидната жлеза (1). Триклозан може също да предизвика развитието на рак на кожата (когато се тества върху животни) (2).
Забележка: Почти нито една от пастите за зъби вече не използва триклозан в своите формули. Colgate беше единствената марка, съдържаща триклозан (за Colgate Total), която беше разрешена на американския пазар. Но в началото на 2019 г. Colgate-Palmolive елиминира триклозан от тяхната формула за Colgate Total (според новинарските доклади) .
Дори и след отстраняване на триклозан, пастата за зъби не е безопасна опция за вашата кожа. В пастата за зъби има и други съставки, които могат да навредят на кожата ви, като:
- Натриев лаурил сулфат (SLS)
- Сорбитол
- Натриев бикарбонат (сода за хляб)
- Ментол
- Водороден прекис
- Алкохол
- Етерични масла
В проучване, оценяващо четири различни марки паста за зъби с различен химичен състав, беше установено, че три от тях дразнят кожата на 16 от 19-те участници в човека. Марките пасти за зъби са причинили леки до тежки кожни реакции (3).
Нито една от гореспоменатите съставки не е подходяща за вашата кожа. Те могат да причинят дразнене на кожата. Също така, пастата за зъби има основно ниво на рН, докато рН на нашата кожа е киселинно. Следователно прилагането на паста за зъби върху кожата може да наруши нейното естествено pH, което води до обриви и дразнене.
Пастата за зъби не е добър вариант за лечение на пъпки. Може да изсуши кожата ви и вместо това да влоши състоянието. Има обаче и други алтернативи, които работят по-добре и са по-безопасни.
Алтернативни възможности за лечение
1. Лекарства и продукти без рецепта
- Бензоил пероксид (4)
- Салицилова киселина (5)
- Сяра (6)
- Третиноин (или ретиноиди) (7)
Докато извънборсовите лекарства действат ефективно при леки до умерени случаи на пъпки, при тежки случаи се нуждаят от лекарства с по-висока доза на съставките. В такива случаи се консултирайте с дерматолог.
Също така, лекарят може да Ви предпише перорални лекарства, като:
- Контрацептиви или противозачатъчни хапчета
- Перорален изотретиноин (наричан още Accutane)
- Перорални антибиотици
- Клиндамицин (локален или орален)
2. Естествени домашни средства
- Масло от чаено дърво
Проучване установи, че прилагането на 5% масло от чаено дърво помага за излекуване на леко до умерено акне (8). Внимавайте обаче, докато използвате масло от чаено дърво (или друго етерично масло). Винаги го разреждайте с масло носител (за предпочитане масла от жожоба, маслини или сладък бадем). Смесете 2-3 капки от етеричното масло със супена лъжица от носещото масло. Нанесете като точково лечение.
- Екстракти от върбова кора
Установено е, че екстрактите от кора от бяла върба са ефективни за предотвратяване на акне и пъпки. Те може също да не причиняват никакви странични ефекти (9). Можете да използвате тонери и продукти за грижа за кожата, съдържащи екстракти от върбова кора. Като алтернатива можете да си купите кора от върба, да я потопите (като чай) в гореща вода, да я прецедите и да използвате водата като естествен тонер.
- Алое вера
Екстрактите от алое вера имат анти-акне ефекти върху кожата ви. Те също помагат да поддържате кожата си овлажнена и стимулират производството на колаген (10). Можете да извадите гела от листата и да го нанесете директно върху пъпката.
- Пробиотици
Храненето и прилагането на пробиотици (извара или кисело мляко) може да помогне за възстановяването (и поддържането) на вашата бариерна функция. Те също могат да предотвратят акне. Предварителните проучвания са установили, че приемът на пробиотици може да забрани растежа на бактерии P. acnes, като произвежда антибактериални протеини (11).
Въпреки че природните лекарства са по-безопасни варианти, важно е предварително да направите тест за кръпка. Това е, за да се провери дали кожата ви може да понася конкретната съставка.
Химикалите в пастата за зъби могат да се борят с микробите в устната кухина, но може да не са ефективни при лечението на кожни проблеми. Пастата за зъби може да причини прекомерна сухота на кожата, сърбеж и да влоши съществуващите пъпки или да доведе до нови. Опитайте алтернативните средства за защита, които споменахме. Не забравяйте да се консултирате с дерматолог.
често задавани въпроси
Помага ли пастата за зъби Colgate за лечение на пъпки?
Не. Пастата за зъби (или която и да е паста) може допълнително да влоши състоянието. Може да изсуши кожата и да предизвика дразнене.
Как се кара пъпките да се лекуват бързо?
Опитайте извънборсови лекарства с бензоил пероксид, салицилова киселина или сяра. Те могат да помогнат за бързо намаляване на възпалението.
11 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Експозиция на триклозан, трансформация и ефекти върху човешкото здраве, Вестник по токсикология и здраве на околната среда, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126357/
- 5 неща, които трябва да знаете за Триклозан, Американската администрация по храните и лекарствата.
www.fda.gov/consumers/consumer-updates/5-things-know-about-triclosan
- Кожни реакции и потенциал за дразнене на четири търговски пасти за зъби. Acta Odontologica Scandinavia, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9176662
- Каква е ролята на средствата за почистване на бензоил пероксид в управлението на акне? Списанието за клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Лечение на акне вулгарис с подложки от салицилова киселина. Клинична терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Актуализация за управлението на акне вулгарис, клинична, козметична и изследователска дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Третиноин: Преглед на неговите противовъзпалителни свойства при лечение на акне, Вестник по клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- Ефикасността на 5% гел от масло от чаено дърво при леки до умерени акне вулгарис: рандомизирано, двойно-сляпо плацебо-контролирано проучване., Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Плейотропни ефекти на кората на бяла върба и 1,2-декадендиол върху човешки възрастни кератиноцити, кожна фармакология и физиология, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/320932312_Pleiotropic_Effects_of_White_Willow_Bark_and_12-Decanediol_on_Human_Adult_Keratinocytes
- Алое Вера: Кратък преглед, Индийски вестник по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Ефектът на пробиотиците върху имунната регулация, акнето и фотостареенето, Международен вестник за женската дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/