Съдържание:
- Съдържание
- Какво е каприлова киселина?
- Какви са предимствата на каприловата киселина?
- 1. Предлага противогъбични и антимикробни предимства
- 2. Може да подобри здравето на кожата
- 3. Насърчава храносмилателното здраве
- 4. Може да намали нивата на тегло и холестерол
- 5. Намалява риска от антибиотична резистентност
- Какви други храни съдържат каприлова киселина?
- Добавки с каприлова киселина - каква е дозировката?
Кокосовото масло е една от най-горещите тенденции в света днес. Точно от повишаване на цялостното ви здраве до подобряване на външния вид на кожата, той има различни приложения. А компонентът в маслото, който допринася за повечето от тях, е каприлова киселина. Но защо трябва да знаем за тази киселина? Каква е голямата работа? Тази статия ще хвърли малко светлина върху това. Продължавай да четеш.
Съдържание
- Какво е каприлова киселина?
- Какви са предимствата на каприловата киселина?
- Какви други храни съдържат каприлова киселина?
- Какви са страничните ефекти на каприловата киселина?
Какво е каприлова киселина?
Каприловата киселина е една от трите мастни киселини в кокосовото масло (другите две са капринова киселина и лауринова киселина). Последните проучвания показват, че каприловата киселина е особено полезна за храносмилателната и репродуктивната система. Киселината също има мощни противогъбични свойства и помага в борбата с инфекции като кандида.
Има и други начини тази киселина да подобри живота ви. Нека ги проверим сега.
Обратно към TOC
Какви са предимствата на каприловата киселина?
1. Предлага противогъбични и антимикробни предимства
Каприловата киселина работи чудесно при лечението на кандида и гъбични инфекции. Някои от тези инфекции включват орална млечница, гъбички по ноктите, трихофития и вагинални дрожди.
Проучване от 2011 г. ни казва как каприловата киселина може да бъде много по-ефективна от Diflucan (противогъбично лекарство) при лечение на гъбични инфекции (1).
Експертите смятат, че каприловата киселина може да постигне това чрез разрушаване на мембраните на клетките на кандида. Мастната киселина се вмъква в мембраните на гъбичките и нарушава мембраната - като по този начин увеличава нейната течливост и води до евентуална смърт (2).
Каприловата киселина, когато се приема през устата, също намалява растежа на дрождите в храносмилателния тракт. Той също така помага на полезните бактерии да процъфтяват едновременно. И тъй като е естествено, киселината не представлява никакъв риск и не причинява странични ефекти като другите синтетични антибиотици.
Изследванията също така показват как каприловата киселина може да предложи антибактериални ползи. Киселината инактивира вредните бактерии, като създава киселинна среда около нея (3).
2. Може да подобри здравето на кожата
Антимикробните свойства на каприловата киселина помагат за лечение на кожни инфекции. Една такава инфекция е дерматофилоза, бактериална инфекция, водеща до болезнени и сухи струпеи. Благодарение на антимикробните свойства на киселината, тя може да убие бактериите, живеещи в кожата, и да помогне за лечението на състоянието.
Каприловата киселина също може да помогне в борбата с акнето. Тайванско проучване показва как антимикробните свойства на киселината могат да помогнат в борбата с акнето (4).
3. Насърчава храносмилателното здраве
Shutterstock
Противовъзпалителните свойства на каприловата киселина могат да помогнат за лечение на възпалително разстройство на червата, болезнено храносмилателно заболяване (5). Това състояние обикновено включва вътрешно възпаление и бактериални инфекции - и двете могат да бъдат лекувани с каприлова киселина.
Изследванията също така предполагат, че средноверижните мастни киселини, като каприловата киселина, потискат секрецията на възпалителни ензими. Това помага за лечение на тежки храносмилателни заболявания като болестта на Crohn, подуване на корема и кървене (6).
Средноверижните мастни киселини също защитават епитела, който е първата защитна линия на червата.
4. Може да намали нивата на тегло и холестерол
Тук са необходими повече изследвания - по отношение на загуба на тегло. Съществуващите проучвания посочват, че каприловата киселина може да намали серумните нива на грелин (грелинът е хормон, секретиран в стомаха, който е отговорен за повишения апетит) (7).
И като се има предвид, че каприловата киселина е мастна киселина със средна верига, тя може да помогне за понижаване на общия холестерол. Проучване от 2006 г. установи, че приемът на средноверижни триглицеридни масла има сравнително по-ниски нива на холестерол (8). Това може да доведе до намален риск от аортно натрупване на холестерол, като по този начин предотвратява сърдечните заболявания.
5. Намалява риска от антибиотична резистентност
Резистентността към антибиотици е нарастващ проблем - където микробът се противопоставя на антибиотичното лекарство, което някога е лекувало микроба успешно. Каприловата киселина може да намали риска от антибиотична резистентност. В едно проучване киселината може да намали пет различни вида бактерии в замърсеното мляко, включително опасната E.coli (9).
Това са начините, по които каприловата киселина може да оптимизира вашето здраве. И така, какви храни съдържат тази киселина? Кокосовото масло е едно от тях. Някакви други храни?
Обратно към TOC
Какви други храни съдържат каприлова киселина?
Освен кокосовото масло, други източници на каприлова киселина включват пълномаслено краве мляко, мляко от палмови плодове, фъстъчено масло и дори кърма от хора. Но ние препоръчваме кокосово масло за каприлова киселина, тъй като то е най-богатият източник.
Най-добрият начин за прием на каприлова киселина е поглъщането на кокосово масло или прилагането му върху кожата. Можете да започнете, като добавите чаена лъжичка кокосово масло (или по-малко) към вашата диета. Може да искате да го добавите и към други рецепти.
Или можете да изберете добавки с каприлова киселина.
Обратно към TOC
Добавки с каприлова киселина - каква е дозировката?
Консултирайте се с вашия доставчик на здравни грижи. Източници предполагат, че каприловата киселина може да бъде много по-ефективна в капсулите, отколкото в течна форма. Това е така, защото капсулите бавно освобождават киселината в кръвта, така че да достигнат чревния тракт без никакви странични ефекти.
Говорейки за дозировката, не