Съдържание:
- Какви са ползите за здравето от ряпата?
- 1. Може да облекчи чревните проблеми
- 2. Може да подобри сърдечно-съдовото здраве
- 3. Може да намали риска от рак
- 4. Може да защити черния дроб и бъбреците
- 5. Може да има антидиабетни свойства
- 6. Може да насърчава загуба на тегло
- 7. Може да насърчава здравата кожа и коса
- 8. Може да помогне за намаляване на анемията
- 9. Може да помогне за предотвратяване на остеопороза
- 10. Може да помогне за подобряване на паметта
- 11. Може да помогне по време на бременност
- 12. Може да има антимикробни свойства
- Nutrition Facts*
- How To Eat Turnips?
- Side Effects Of Turnips
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 38 източника
Ряпа (Brassica rapa) е сред най-старите култивирани зеленчуци в света. Този дълбоко лилав коничен зеленчуков корен има остър вкус. Той е популярен с подхранването, което осигурява.
Традиционно се използва за лечение на различни заболявания като ревматоиден артрит, отоци, главоболие и инфекции, предавани по полов път. Народната медицина също е използвала ряпа за лечение на жълтеница, хепатит и възпалено гърло (1).
Ряпата е богата на глюкозинолати и изотиоцианати, които имат противотуморни свойства. Зеленчукът има и други биоактивни съединения, като флавоноиди и феноли, които са антиоксиданти. Твърди се, че имат антимикробни, хепатопротективни и антидиабетни свойства (2), (3).
Друг основен компонент в ряпата, наречен арвелексин, се предполага, че е противовъзпалителен, антихипертензивен (понижава кръвното налягане) и хиполипидемичен (понижава холестерола в кръвта) в природата (1), (4).
Многото хранителни ползи от ряпа са разгледани по-долу. Нека ги разгледаме подробно.
Какви са ползите за здравето от ряпата?
1. Може да облекчи чревните проблеми
Редовната консумация на ряпа може да подпомогне правилното храносмилане, тъй като е богата на фибри. Традиционно зеленчукът се използва за лечение на различни стомашно-чревни заболявания. Изследванията показват, че консумацията на по-големи количества диетични фибри може да намали риска от дивертикуларни заболявания, тъй като помага при движението на червата (5). От друга страна, няколко проучвания показват, че високият прием на фибри може да не е полезен срещу асимптоматична дивертикулоза (6).
По-нови проучвания обаче съобщават, че високият прием на диетични фибри може да намали риска от дивертикуларно заболяване. Лицата, консумиращи 30 g фибри на ден, могат да намалят риска от заболяването с 41% (7).
Установено е, че диетата с високо съдържание на фибри е полезна за подобряване на популацията на чревните бактерии (8). Тези пробиотични бактерии помагат в осигуряването на хранене на тялото, а също така помагат за намаляване на възпалението (8). Чревните бактерии също могат да помогнат при движението на червата. Повече изследвания в тази област ще осигурят по-добро разбиране на тази полза.
Ряпата също показа, че се бори с Helicobacter pylori, който е бактерията, която причинява язва на стомаха (9). Включването на ряпа във вашата диета би помогнало за подобряване на здравето на червата. Те могат също така да осигурят облекчение при стомашни проблеми като подуване на корема, газове и запек.
2. Може да подобри сърдечно-съдовото здраве
Ряпата има антидиабетни, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания (10), (11). Зеленчуците имат високо съдържание на здравословни мазнини, които могат да помогнат за регулиране на нивата на холестерола.
Проучванията при животни съобщават, че ряпата може да подобри метаболизма на глюкозата и липидите (12). Този ефект може също да насърчи сърдечно-съдовото здраве.
3. Може да намали риска от рак
Глюкозинолатите и изотиоцианатите в ряпата имат противоракови свойства (13).
Изследванията твърдят, че ряпата може да има защитни ефекти срещу рак на яйчниците, дебелото черво, пикочния мехур, белия дроб, простатата и гърдата (14), (15), (16).
Проучвания върху човешки белодробни клетки съобщават за противоракова активност на ряпа (17).
4. Може да защити черния дроб и бъбреците
Ряпата също е проявявала хепатопротективна активност при мишки (18).
В друго проучване на плъхове е установено, че етаноловият екстракт от корен на ряпа предлага защита срещу чернодробно увреждане (19).
Установено е също, че екстрактът от ряпа води за защита срещу чернодробна фиброгенеза (образуване на голямо количество белези в черния дроб) (20).
Като цяло тези проучвания показват, че ряпата има важна роля в защитата на черния дроб. Подобна роля на ряпата се наблюдава при бъбреците. Зеленчукът е имал защитен ефект срещу бъбречно увреждане при плъхове (21). Този ренопротективен ефект се наблюдава и върху плъхове в друго проучване (22).
5. Може да има антидиабетни свойства
Проучванията установяват, че екстрактите от ряпа имат антидиабетни ефекти (12). Съобщава се, че зеленчукът може да помогне за регулиране на нивата на глюкозата чрез увеличаване на съотношението инсулин / глюкагон (12).
Необходими са обаче още проучвания, за да се разберат допълнително антидиабетните свойства на ряпата.
6. Може да насърчава загуба на тегло
Ряпата може да помогне при управлението на теглото. Екстрактът от ряпа може да инхибира отлагането на липиди в мастните клетки чрез стимулиране на рецептори, които участват в липидния метаболизъм (23).
При проучвания върху животни екстрактът от ряпа може значително да намали телесното тегло, кръвната захар, липидната пероксидация, азотния оксид и общите нива на триглицеридите и холестерола. Тези ефекти се наблюдават при плъхове с индуциран от фруктоза метаболитен синдром (24).
Ряпата е с ниско съдържание на калории и също така има нисък гликемичен индекс. Суровата ряпа има гликемичен индекс 30 (докато вареният вариант има GI 85) (25). Високото съдържание на диетични фибри в ряпата също увеличава ситостта и помага да се запазят гладовете. Тези ефекти могат да помогнат за насърчаване на загуба на тегло.
7. Може да насърчава здравата кожа и коса
Ряпата е богат източник на витамини А и С и желязо. Всички те са от съществено значение за здравата кожа и коса. Витамин А е важен за физиологията на кожата (26). Той може да помогне при производството на себум и предотвратяването на акне (27), (28), (29). Необходими са обаче повече изследвания в това отношение.
Витамин С насърчава производството на колаген. Колагенът осигурява структура на кожата (30). Може също така да поддържа кожата да изглежда млада и еластична.
Желязото помага за производството на меланин в косата (31). Съобщава се, че дефицитът на желязо причинява косопад и преждевременно побеляване на косата (31). Консумирането на сурови зеленчуци от ряпа и други храни, богати на желязо, може да помогне за намаляване на косопада.
8. Може да помогне за намаляване на анемията
Дефицитът на желязо е една от водещите причини за анемия (32). Желязото е основен компонент на хемоглобина, присъстващ в червените кръвни клетки (32). От съществено значение е за пренасяне на кислород до всички части на тялото (32). Ряпата е богата на желязо и включването им във вашата диета може да помогне в борбата с умората от анемия. Ряпата е богата и на витамин С, който помага за усвояването на желязото.
9. Може да помогне за предотвратяване на остеопороза
Ряпата съдържа глюкозинолати, за които се съобщава, че помагат при образуването на кости при плъхове (33).
Зеленчукът също има витамин К. Този витамин помага за намаляване на риска от фрактури, насърчаване на усвояването на калций и увеличаване на костната плътност (34).
10. Може да помогне за подобряване на паметта
Зелените ряпа съдържат холин. Холинът е от съществено значение за много жизнени функции (35). Това е структурен компонент на клетъчните мембрани, който помага за паметта (36). Той също е компонент на невротрансмитерите и помага за намаляване на възпалението (36).
11. Може да помогне по време на бременност
Зеленчуците от ряпа са добър източник както на фолиева киселина, така и на желязо. Те са от съществено значение за жените по време на бременност (37), (38). Редовната консумация на този кореноплоден зеленчук, заедно с други листни зелени зеленчуци, може да помогне на бременните жени с ежедневните им хранителни нужди.
12. Може да има антимикробни свойства
Turnips contain a specific compound called β-Phenylethyl isothiocyanate. This compound had exhibited antimicrobial activity against food-borne pathogens like Vibrio parahaemolyticus , Staphylococcus aureus , and Bacillus cereus (13). Further studies are needed to validate this claim.
These are the health benefits of turnips. In the following section, we will explore the nutritional facts of the vegetable.
Nutrition Facts*
- 90 % of raw turnip (100 g) contains water. It has only 28 kcal. It also has protein (2.5 g), fat (0.8 g), carbohydrate (24.7 g), and fiber (1.8 g).
- Calcium (30 mg), iron (0.3 mg), magnesium (11 mg), phosphorus (27 mg), and potassium (191 mg)
- Sodium (67 mg), zinc (0.27 mg), copper (0.085 mg), selenium (0.7 µg)
- Vitamin C (21 mg), thiamin (0.04 mg), riboflavin (0.03 mg), niacin (0.4 mg), vitamin B6 (0.09 mg), folate (15 µg), choline (11.1 mg)
- 20 glucosinolates and 16 isothiocyanates have been reported from turnip (progoitrin, gluconasturtiin, gluconapin, 4- hydroxyglucobrassicin, glucobrassicanapin, gluconapoleiferin, glucobrassicin, and neoglucobrassicin) (2)
How To Eat Turnips?
Turnips can be eaten cooked or raw. They can be baked into chips for a healthy snack. Roasted or grilled baby turnips can also be added to a side dish. They are popular in salads and coleslaw. Adding them to mashed potatoes can improve their nutritional value. Simple mashed turnips are also a popular side dish. Turnip juice is consumed as a healthy alternative to beverages. It can be added to smoothies or yogurt for flavor.
Turnips are usually safe for most people. But they may cause certain adverse effects in some. We will briefly explore them in the following section.
Side Effects Of Turnips
Turnips belong to the cruciferous family. As per anecdotal evidence, eating them in excess may cause bloating, gas, and stomach pain.
Glucosinolates and isothiocyanates in turnips may have a goitrogenic activity (2). They may interact with the thyroid hormone. Individuals with thyroid issues may need to consult their doctor before consuming turnips.
Turnips may also cause complications in people with kidney stones. However, there is no research to back this up. Though turnips may benefit kidney health, those with kidney issues must consult their doctor before consuming turnips.
Conclusion
Turnips are nutrient dense vegetables with low calories. They have traditionally been used for treating many ailments. They help in managing sugar and fat levels in the body. They also may promote heart health and reduce cancer risk.
However, they may cause certain side effects in people with thyroid imbalances. Keep these effects in mind.
You can otherwise include this versatile and antioxidant-rich vegetable in your diet and reap its health benefits.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Are turnips better for you than potatoes?
According to the calorific value, turnips are better than potatoes as they have fewer calories. But in terms of nutrition value, both have their own advantages.
Are turnips good for those with diabetes?
Yes. Turnips are antidiabetic and can help lower blood sugar levels.
Are turnips good for lowering cholesterol?
Да. Ряпата регулира метаболизма на липидите или мазнините. Предварителните проучвания върху плъхове съобщават, че те могат да намалят нивата на холестерола.
Репата причинява ли газове?
Ряпата е кръстоцветни зеленчуци и съдържа съединения, които могат да причинят метеоризъм и подуване на корема.
Смятате ли ряпата за скорбялни зеленчуци?
Ряпата съдържа много по-малко нишесте. Следователно те не се считат за нишестени зеленчуци.
Полезна ли е ряпата при камъни в бъбреците?
Ряпата има ренопротективен ефект. Някои обаче смятат, че могат да причинят камъни в бъбреците. Информацията е смесена. Консултирайте се с Вашия лекар.
38 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Shin, Ji-Sun, et al. “Arvelexin from Brassica Rapa Suppresses NF-ΚB-Regulated pro-Inflammatory Gene Expression by Inhibiting Activation of IκB Kinase.” British Journal of Pharmacology, vol. 164, no. 1, 1 Sept. 2011, pp. 145–158,
- Paul, Swastika, et al. “Phytochemical and Health‐Beneficial Progress of Turnip (Brassica rapa).” Journal of food science 84.1 (2019): 19-30.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14417
- Ali Esmail Al-Snafi. “The Pharmacological Importance of Brassica Nigra and Brassica Rapa Grown in Iraq.” ResearchGate, ResearchGate, 2015, www.researchgate.net/publication/313698262
- H.J. Choi, et al. “Hepatoprotective Effects of Brassica Rapa (Turnip) on d-Galactosamine Induced Liver Injured Rats.” ResearchGate, Korean Journal of Pharmacognosy, Dec. 2006,
www.researchgate.net/publication/286612009
- Crowe, Francesca L, et al. “Source of Dietary Fibre and Diverticular
Disease Incidence: A Prospective Study of UK Women.” Gut, vol. 63, no. 9, 2 Jan. 2014, pp. 1450–1456, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24385599
- Peery, Anne F., et al. “A high-fiber diet does not protect against asymptomatic diverticulosis.” Gastroenterology 142.2 (2012): 266-272.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724216/
- Aune, Dagfinn, et al. “Dietary fibre intake and the risk of diverticular disease: a systematic review and meta-analysis of prospective studies.” European journal of nutrition (2019): 1-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31037341
- Makki, Kassem, et al. “The Impact of Dietary Fiber on Gut Microbiota in Host Health and Disease.” Cell Host & Microbe, vol. 23, no. 6, June 2018, pp. 705–715,
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193131281830266X
- Kim, Ah-young, et al. Anti-Helicobacter Pylori Activity of Phytochemicals from Brassica Rapa L. 2016, www.semanticscholar.org/
www.semanticscholar.org/paper/Anti-Helicobacter-pylori-activity-of-phytochemicals-Kim-Ki/e6e2e85fc8a8684af30f5519dfee58f171137545
- Berdja, Sihem, et al. “Glucotoxicity Induced Oxidative Stress and InflammationIn VivoandIn VitroinPsammomys Obesus: Involvement of Aqueous Extract OfBrassica Rapa Rapifera.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2016, 2016, pp. 1–14,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27047569
- Author, Corresponding, et al. “ORIGINAL ARTICLE Effect of Ethanol Extract of Root Turnip (Brassica Rapa) on Changes in Blood Factors HDL, LDL, Triglycerides and Total Cholesterol in Hypercholesterolemic Rabbits.” Advances in Environmental Biology, vol. 6, no. 10, 2796, pp. 2796–2801,
- Jung, Un Ju, et al. “Effects of the ethanol extract of the roots of Brassica rapa on glucose and lipid metabolism in C57BL/KsJ-db/db mice.” Clinical Nutrition 27.1 (2008): 158-167.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17996336
- Hong, Eunyoung, and Gun-Hee Kim. “Anticancer and Antimicrobial Activities of β-Phenylethyl Isothiocyanate in Brassica rapa L.” Food science and technology research 14.4 (2008): 377-377.
www.jstage.jst.go.jp/article/fstr/14/4/14_4_377/_article/-char/ja/
- Q, Wu, et al. “A New Phenanthrene Derivative and Two Diarylheptanoids From the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris Inhibit the Growth of Cancer Cell Lines and LDL-Oxidation.” Archives of Pharmacal Research, 1 Apr. 2013
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23435947
- “Antioxidant and Anticancer Activities of Brassica Rapa: A Review.” MOJ Biology and Medicine, vol. 3, no. 4, 2018, 10.15406/mojbm.2018.03.00094. Accessed 25 June 2019.
medcraveonline.com/MOJBM/MOJBM-03-00094.pdf
- Wu, Qian, et al. “Carbohydrate Derivatives from the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris and Their Effects on ROS Production and Glutamate-Induced Cell Death in HT-22 Cells.” Carbohydrate Research, vol. 372, May 2013, pp. 9–14, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23507511
- Hind Hussein. “CYTOTOXICITY EFFECT OF AQUEOUS EXTRACT OF BRASSICA RAPA ROOTS ON CANCER CELL LINES IN VITRO.” ResearchGate, unknown, 15 Aug. 2019, https://www.researchgate.net/publication/335188683_CYTOTOXICITY_EFFECT_OF_AQUEOUS_EXTRACT_OF_BRASSICA_RAPA_ROOTS_ON_CANCER_CELL_LINES_IN_VITRO
- Syed Rafatullah, et al. “Preliminary Phytochemical and Hepatoprotective Studies on Turnip Brassica Rapa L.” ResearchGate, International Journal of Pharmacology, June 2006, www.researchgate.net/publication/45947905
- M. Daryoush, et al. “Protective Effect of Turnip Root (Brassica Rapa. L) Ethanolic Extract on Early Hepatic Injury In…” ResearchGate, Australian Journal of Basic and Applied Sciences, July 2011,
www.researchgate.net/publication/285861674
- Li, Lan, et al. “Anti-Hepatofibrogenic Effect of Turnip Water Extract on Thioacetamide-Induced Liver Fibrosis.” ResearchGate, ResearchGate, 2010, www.researchgate.net/publication/273723094
- Daryoush Mohajeri, et al. “Preventive Effects of Turnip (Brassica Rapa L.) on Renal Ischemia-Reperfusion Injury in Rats.” ResearchGate, Life Science Journal, Mar. 2013, www.researchgate.net/publication/287265971
- Kim, Yang-Hee, et al. “Protective Effect of the Ethanol Extract of the Roots of Brassica Rapa on Cisplatin-Induced Nephrotoxicity in LLC-PK1 Cells and Rats.” Biological & Pharmaceutical Bulletin, vol. 29, no. 12, 2006, pp. 2436–2441,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17142978
- An, Sojin, et al. “Ethanolic Extracts of Brassica Campestris Spp. Rapa Roots Prevent High-Fat Diet-Induced Obesity via Β3-Adrenergic Regulation of White Adipocyte Lipolytic Activity.” Journal of Medicinal Food, vol. 13, no. 2, Apr. 2010, pp. 406–414,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132043
- Abo-youssef, Amira, and R Mohammed. “Effects of Brassica Rapa on Fructose-Induced Metabolic Syndrome in Rats: A Comparative Study.” ResearchGate, unknown, July 2013, https://www.researchgate.net/publication/286495718
- Anderson, G. Harvey, et al. “White Vegetables: Glycemia and Satiety.” Advances in Nutrition, vol. 4, no. 3, 1 May 2013, pp. 356S-367S,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650508/
- Gilbert, Clare. “What Is Vitamin A and Why Do We Need It?” Community Eye Health, vol. 26, no. 84, 2013, p. 65, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/
- Picardo, Mauro, et al. “Sebaceous Gland Lipids.” Dermato-Endocrinology, vol. 1, no. 2, 2009, pp. 68–71, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835893/
- GREENBERG, RUVEN. “Conversion of Carotene to Vitamin A by Sebaceous Glands.” Archives of Dermatology, vol. 76, no. 1, 1 July 1957, p. 17, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/525073
- Michaëlsson, Gerd. “Effects of Oral Zinc and Vitamin A in Acne.” Archives of Dermatology, vol. 113, no. 1, 1 Jan. 1977, p. 31, jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/536705
- “The Roles of Vitamin C in Skin Health.” Nutrients, vol. 9, no. 8, 12 Aug. 2017, p. 866, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Kumar, AnaghaBangalore, et al. “Premature Graying of Hair: Review with Updates.” International Journal of Trichology, vol. 10, no. 5, 2018, p. 198, 10.4103/ijt.ijt_47_18. Accessed 13 Oct. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290285/
- Miller, J. L. “Iron Deficiency Anemia: A Common and Curable Disease.” Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, vol. 3, no. 7, 23 Apr. 2013, pp. a011866–a011866,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/
- J, Jeong, et al. “Effects of Glucosinolates From Turnip (Brassica Rapa L.) Root on Bone Formation by Human Osteoblast-Like MG-63 Cells and in Normal Young Rats.” Phytotherapy Research : PTR, 1 June 2015, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25809011
- Weber, Peter. “Vitamin K and Bone Health.” Nutrition, vol. 17, no. 10, Oct. 2001, pp. 880–887, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11684396
- “Office of Dietary Supplements – Choline.” Nih.Gov, 2017, ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/.
ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/
- Zeisel, Steven H, and Kerry-Ann da Costa. “Choline: An Essential Nutrient for Public Health.” Nutrition Reviews, vol. 67, no. 11, Nov. 2009, pp. 615–623, 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/
- “Daily Iron and Folic Acid Supplementation during Pregnancy.” World Health Organization, 13 Sept. 2018, https://www.who.int/elena/titles/guidance_summaries/daily_iron_pregnancy/en/
- Ogundipe, Olukemi, et al. “Factors Associated with Prenatal Folic Acid and Iron Supplementation among 21,889 Pregnant Women in Northern Tanzania: A Cross-Sectional Hospital-Based Study.” BMC Public Health, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438116/