Съдържание:
Не толкова отдавна жените не получиха дори най-основните права. Обикновените неща като откриване на банкова сметка, вземане на контрол на раждаемостта, упражняване на адвокатска професия, посещение на училище в Ivy League, обслужване на съдебни заседатели или дори гледане на Олимпийските игри бяха малка част от милионите неща, които жените нямаха право да правят. Бързо напред към сто години по-късно и неприятният остатък от потисничество остава твърдо заложен в нашето общество. Освен тъжната реалност, че някои жени са лишени от права дори и днес, има изобилие от нови препятствия, с които се сблъскваме в този уж „равен“ свят.
Движенията на съпротивата се появиха във филма с визия за насърчаване на приобщаващо общество и постигане на равенство между половете чрез реформи по ключови въпроси като избирателното право на жените, репродуктивните права, равното заплащане и отпуск по майчинство. В основата на тази борба за правата на жените откриваме различни преплетени движения и социални концепции като феминизма и женството.
Ако четете това, за да придобиете ясно разбиране за разликите между двете, вие сте на правилното място.
Какво е женство?
Shutterstock
Терминът „женство“ е измислен през 1983 г. от Алис Уокър, американска поетеса, активистка и автор на аплодирания от критиката роман „Цветното лилаво“ Това беше реакция на осъзнаването, че феминизмът не обхваща перспективите и опита на чернокожите жени.
Тъй като сегрегацията беше приключила едва през 1964 г., черната общност - особено чернокожите жени - все още понасяше тежестта на социално-икономическата дискриминация, класизма и расизма. Традиционно на феминисткото движение липсваше разнообразие и бе доминиран главно от бели жени от средната и горната класа. То не успя да отговори на тежкото положение на чернокожите жени и рядко включваше цветни жени в своите протести. В светлината на елитарния характер на първоначалното феминистко движение, женството се появи в картината.
Женщината като социална рамка се отделя от феминизма. Той празнува женствеността, фокусира се върху чернокожите жени и има за цел постигане и поддържане на приобщаване в обществото. Уокър определи женските като черни феминистки или цветни феминистки, които са отдадени на цялостта и оцеляването на целия народ (както мъже, така и жени).
Много цитираната фраза на Алис Уокър „Женистката е към феминистката, както лилавата е към лавандулата“ предполага, че тя разглежда феминизма като компонент на по-широкия идеологически чадър на женството.
Какво е феминизъм?
Shutterstock
Понятието феминизъм е синоним на равенство. Разнообразието от движения и идеологии, които тя е породила, споделят една обща цел: установяване, дефиниране и постигане на социално, икономическо и политическо равенство на половете и борба с половите стереотипи.
Помислете за всички истински проблеми, с които жените са се сблъсквали от незапомнени времена. В феминисткото движение се отнася до серия от политически и социални кампании за реформи по тези въпроси, като избирателно право на жените, равно заплащане, домашно насилие, репродуктивните права, отпуск по майчинство, сексуален тормоз и сексуална злоупотреба. Разбира се, приоритетите на движението варират в различните общности и нации.
На Запад феминизмът премина през три вълни. Феминизмът от първа вълна се въртеше около избирателното право и политическото равенство. Феминизмът от втора вълна се стреми да продължи да се бори с културните и социални неравенства. Феминизмът от трета вълна продължава да се справя със социалните, културните и финансовите неравенства с подновена кампания за по-силно влияние на жените в медиите и политиката. Той се фокусира и върху нашите репродуктивни права, като правото на аборт.
Четвъртата вълна на феминизма започна около 2012 г. и само подсилва спешната нужда от справедливост по отношение на тормоз и нападения, равно заплащане за равен труд и позитивност на тялото. Той се основава на удивлението на пола и е приобщаващ. Също така тази вълна се зарежда цифрово. Феминистката беседа в Интернет също играе огромна роля. Онлайн форумите и активирането на хаштаговете помагат за създаването на масивна общност, насърчават дебатите и насърчават действията IRL.
И така, каква е разликата между феминизма и феминизма?
Най-контрастната разлика, която трябва да се има предвид, е фактът, че чернокожите жени се справят с три нива на потисничество: расизъм, сексизъм и класизъм. Тук се появява „интерсекционалността“. Като концепция, интерсекционният феминизъм признава как различни измерения на живота на хората, като тяхната сексуална идентичност, пол, раса и класа, се обединяват, за да формират индивидуалното им преживяване на дискриминация. Това превръща женството в многопластово движение.
Въпреки че битката на бялата жена срещу потисничеството е изминала дълъг път от борбата с викторианския модел на слабата жена, която не може да направи нищо за себе си, тя все още е предимно едноизмерна. Женщината се бори не само за равенство между половете, но и за справедливост срещу това тристепенно потисничество срещу чернокожите мъже и жени.
Накратко, женството е по-тъмен нюанс на феминизма, който включва и представлява гласовете и перспективите на жените и цвета. Той хвърля светлина върху опита на цветните жени, които винаги са били на първа линия на феминисткото движение и въпреки това са маргинализирани в историческите медии и текстове.
Не забравяйте това: докато феминизмът се стреми към равенство между половете, феминизмът има за цел помирение между половете.
Д. Х. Лорънс, американски писател и поет, веднъж отбеляза, „бъдещето на човечеството ще се решава не от отношенията между нациите, а от отношенията между жените и мъжете“. Концепцията за помирение между половете подчертава простата идея, че както мъжете, така и жените са засегнати от несправедливостта между половете и всеки се нуждае от другия за истинско и пълно излекуване.
В глобален мащаб днес все още очевидно се борим с множество въпроси. Но феминистките и феминистките намериха общия си език и тази битка за правата на жените става все по-приобщаваща. Защото въпросът днес е: ако вашият активизъм остави някои жени настрана, за кого всъщност се борите?