Съдържание:
- Топ 10 дихателни техники за релаксация:
- 1. Дълбоко или коремно дишане:
- 2. Стимулиращо дишане или дихание от духане:
- 3. Равно дишане или Сама Врити:
- 4. Релаксиращ дъх или упражнение 4-7-8:
- 5. Прогресивна релаксация:
- 6. Преброяване на дъха:
- 7. Алтернативно дишане на ноздрите или Нади Шодхана:
- 8. Череп, блестящ дъх или Капалабхати:
- 9. Пълният дъх:
- 10. Визуализация с насочване:
Стресът се превърна в незаменима част от днешния живот. Често става опустошително и пречи на състоянието на равновесие на нашата нервна система, като по този начин се отразява на нашето здраве и благосъстояние. В такива ситуации дихателните упражнения могат да ни помогнат изключително много да възстановим баланса на нашата нервна система и да постигнем оптималната релаксация.
Топ 10 дихателни техники за релаксация:
Вижте топ 10 дихателни техники за релаксация, които са разгледани по-долу:
1. Дълбоко или коремно дишане:
Изображение: Shutterstock
Известно е, че е най-ефективната дихателна техника за поемане на контрол над нервната ни система и поддържане на нивото на стреса ниско. Практикуването му само 10 минути на ден може да бъде полезно за намаляване на кръвното налягане и сърдечната честота почти моментално.
- Седнете прави на пода и сложете една по една ръце на гърдите и корема.
- Започнете да вдишвате през носа и да издишвате през устата. Можете да усетите как ръката, държана на корема ви, се издига заедно със свиването на коремните мускули, докато другата ръка не се движи толкова много.
- Опитайте се да дишате колкото се може повече въздух, така че тялото ви да е снабдено с много пресен кислород и продължете да броите бавно, докато издишвате.
2. Стимулиращо дишане или дихание от духане:
Изображение: Shutterstock
Това е модифицираната версия на определено йогическо упражнение за дишане. Той дава на жизнената ни енергия значителен тласък и до голяма степен повишава осъзнаването ни.
- Седнете удобно на пода и започнете бързо да дишате през носа. Устата ви трябва да е затворена, но се уверете, че е достатъчно отпусната.
- Опитайте се да завършите цикъл от 3 вдишвания и издишвания всяка секунда. Възобновете нормалното дишане след приключване на всеки цикъл. Продължете процеса до 15 секунди в началния етап. След това увеличавайте с 5 до 10 секунди, докато продължавате.
- Продължителността на вдишването и издишването трябва да бъде кратка, но еднаква. Той ще премести диафрагмата ви изключително бързо, точно като "духало"
3. Равно дишане или Сама Врити:
Изображение: Shutterstock
Това е нещо като балансирана техника на дишане, която трябва да се практикува всяка вечер преди лягане. Той освобождава ума ни от състезателни мисли, като по този начин го успокоява и подобрява съня.
- Намерете място, където можете да седнете удобно, като държите гръбнака изправен.
- Сега започнете да вдишвате и издишвате през носа, като броите всеки път от 1 до 4. След като овладеете основната пранаяма, преминете към малко по-висок брой, т.е. 6 или 8 за всеки дъх.
- Това равномерно или балансирано броене ще устои до известна степен на естественото ви дишане, като по този начин ще успокои нервната система, ще увеличи фокуса и ще намали стреса.
4. Релаксиращ дъх или упражнение 4-7-8:
Изображение: Shutterstock
Това е една от най-простите дихателни техники, която може да се практикува по всяко време и навсякъде за успокояване на нервната система и поддържане на спокойствие. Той има фини първоначални ефекти, които стават видни, когато го овладеете.
- Започнете с изправено седене и поставяне на върха на езика върху горното небце, намиращо се точно зад зъбите. Трябва да е там през останалото време.
- Свийте малко устните си и издишайте напълно през устата си. Докато въздухът преминава около езика, това може да звучи „whooshhh“.
- Сега дишайте през носа, като същевременно държите устата затворена и броите безшумно от 1 до 4.
- Задръжте на въздуха и бройте от 1 до 7 бавно и стабилно.
- Накрая издишайте през устата си, докато броите от 1 до 8 и отново създавате звук „whooshhh“.
- Повторете целия цикъл общо 4 пъти.
5. Прогресивна релаксация:
Изображение: Shutterstock
Когато става въпрос за чувство на спокойствие от главата до петите, това дихателно упражнение работи най-добре. Уверете се обаче, че няма да ви се завие свят, докато го практикувате в движение.
- Седнете на пода, като държите гръбнака изправен и затворени очи. Започнете да дишате бавно и дълбоко през носа.
- Сега се съсредоточете върху напрежението, както и отпускането на различни мускулни групи на тялото си една по една. Може да започнете от краката и пръстите на краката и да се качвате постепенно.
- Вдишайте и задръжте дъха за брой 5, докато напрегнете мускулите и направете точно обратното, докато ги отпускате.
6. Преброяване на дъха:
Изображение: Shutterstock
По същество това е част от практиката на дзен, при която ритъмът и интензивността на вдишванията варират от време на време. Цялата техника обаче е доста проста и лесна.
- Седнете изправени на пода, като наклоните главата си малко напред и държите очите си затворени.
- Вдишайте дълбоко няколко пъти и след това издишайте естествено. Това трябва да е бавна и тиха процедура.
- Докато издишвате въздуха от носа си, бройте мълчаливо „едно“. Повторете цялата стъпка и пребройте „две“, докато този път издишайте. По този начин продължете да увеличавате броенето до „пет“ и завършете един цикъл от упражнения.
7. Алтернативно дишане на ноздрите или Нади Шодхана:
Изображение: Shutterstock
Според експерти този метод на дишане може да „изчисти каналите“ и да увеличи вниманието ни. Известно е също така, че свързва двете страни на нашия мозък, като по този начин ефективно балансира неговите дейности.
- Седнете на пода в медитативна поза (сукхасана или падмасана или нещо подобно), която е удобна за вас.
- Поставете палеца на дясната си ръка върху дясната ноздра и натиснете здраво. Междувременно вдишвайте през лявата си ноздра.
- След това поставете безименния пръст на дясната си ръка върху лявата си ноздра и натиснете здраво. Извадете десния палец от дясната ноздра и бавно изпуснете въздуха през него.
8. Череп, блестящ дъх или Капалабхати:
Изображение: Shutterstock
Това е съсредоточено върху корема ни, тъй като по време на тренировката трябва да издишаме силно от долната част на корема. Той успокоява цялото ни тяло, което в крайна сметка ни зарежда с енергия по-ефективно.
- Точно като предишната техника, седнете в медитативната поза, която ви е най-удобна. Дръжте очите си затворени.
- Започнете да вдишвате бавно. Уверете се, че стъпката на вдишване е достатъчно дълга.
- Веднага след като приключите с него, започнете да издишвате бързо и силно. Издишването трябва да се генерира от долната част на корема.
- Можете да повтаряте цялото нещо на всеки 1 до 2 секунди и да извършвате до 10 пъти, докато владеете техниката.
9. Пълният дъх:
Изображение: Shutterstock
Тъй като е „пълната“ техника на дишане, тя се върти около използването на целия ни бял дроб. В резултат на това тялото ни е снабдено с достатъчно кислород, което кара реакциите му за релаксация да подсказват.
- Може да се раздели на 3 етапа и трябва да дишате съответно в диафрагмата, средата на гърдите и горната част на гърдите.
- На първия етап ребрата се разтварят малко в страни и горната част на стомаха се издига.
- На втория етап ребрата се надуват още веднъж в страни. В резултат площта под мишниците се издига.
- На третия етап гръдната кост се изкачва малко нагоре.
- Въздухът трябва да се издишва в обратни посоки на всеки от тези 3 етапа.
10. Визуализация с насочване:
Изображение: Shutterstock
Е, както подсказва името, тази техника може да се практикува или под ръководството на терапевт, или следвайки някакви записани инструкции. Обикновено е необходимо да се съсредоточите върху определен образ, който е приятен по природа и има положителни впечатления. Продължавайте да дишате бавно и дълбоко едновременно. Той ще изкорени всякакви негативни мисли и ще ви помогне да постигнете внимателност при правилно изпълнение.
И така, кой от тях бихте искали да практикувате за понижаване на нивото на стрес? Уведомете ни, като оставите коментар по-долу.