Съдържание:
- Левцин - кратко
- Защо да включвам левцин в диетата?
- Ползи от левцин
- Богати на левцин храни
- 1. Сирене пармезан (сурово):
- 2. Говеждо (на скара):
- 3. Соя (печена):
- 4. Риба тон (варена):
- 5. Пиле (варено):
- 6. Свинско (варено):
- 7. Тиквени семки:
- 8. Октопод (варен):
- 9. Фъстъци:
- 10. Бял боб:
Знаете ли, че левцинът е една от най-добрите аминокиселини за изграждане на мускулна маса? Чудили ли сте се някога кои храни съдържат големи количества левцин? Ако не сте знаели за левцин или дори не сте мислили за храните, които са с високо съдържание на него, трябва да прочетете тази публикация.
Левцин - кратко
Левцинът е основна аминокиселина, която се използва от мастната тъкан, черния дроб и мускулната тъкан. Последните проучвания също така сочат към левцин и подозираните му мускулни стимуланти. Освен това левцинът помага да се забави мускулното влошаване с възрастта. Вашето тяло се нуждае от около 39 mg левцин на килограм телесно тегло. Ако тежите около 70 кг, в идеалния случай трябва да имате около 2 730 mg левцин на ден.
Защо да включвам левцин в диетата?
След като вече знаете какво е левцин, нека разгледаме защо е толкова важен. Яденето на диета с високо съдържание на левцин осигурява на тялото ви постоянен запас от тази аминокиселина, тъй като тялото не може да синтезира или съхранява левцин за по-дълги периоди от време. Ето защо тя трябва да бъде включена във вашата диета.
Ползи от левцин
Освен че стимулира растежа на мускулната тъкан и подобрява функцията на черния дроб, левцинът има и други ползи за здравето, които включват:
- Контрол на нивата на кръвната захар чрез стимулиране на производството на инсулин (1)
- Контрол на затлъстяването (2)
- Намаляване и контрол на нивата на холестерола
- Левцинът също има много положителни ефекти върху черния дроб и мускулите (3)
Тези ползи правят левцина важна част от диетата, която трябва да бъде включена за стабилен растеж. Неговият мускулен стимулант го прави важна добавка преди и след тренировка.
Така че, левцинът има много важни ползи за здравето и е основна аминокиселина, която тялото ви не може да произведе. Но как получавате препоръчителното количество левцин във вашата диета? Е, като имаме храни с високо съдържание на левцин, разбира се!
Богати на левцин храни
1. Сирене пармезан (сурово):
Освен, че е здравословно и вкусно за зареждане, сиренето пармезан се отличава и с това, че е един от най-богатите източници на левцин там. Пармезанът съдържа огромен 121% от препоръчителния хранителен прием на левцин, близо 3452 mg в 100 g сирене.
2. Говеждо (на скара):
Говеждото е изключително популярно и пържолата е може би най-често срещаните начини за приготвяне на това сочно месо. Говеждото на скара е вкусно, месесто и с високо съдържание на протеини. Освен това е с високо съдържание на левцин и може да се похвали с 116% от препоръчителния хранителен прием на левцин.
3. Соя (печена):
Соята има много ползи за здравето и е богата на антиоксиданти. Те са единствените зеленчуци, които се включват в този списък с храни, богати на левцин. Печената соя съдържа около 118% от дневния препоръчителен хранителен прием на левцин.
4. Риба тон (варена):
Рибата тон е една от най-популярните рибни консерви в света. За да получите максимално количество левцин, помислете дали да не използвате пресен тон и да го приготвите. Вареният тон може да се похвали с 84% от дневния препоръчителен хранителен прием на левцин.
5. Пиле (варено):
Пилешките гърди са едно от най-популярните меса на пазара днес. От него се правят всякакви ястия на базата на пилешко месо и е доста здравословно. Варените пилешки гърди също са добър източник на левцин, с около 97% от препоръчителния хранителен прием.
6. Свинско (варено):
Свинското месо отдавна се смята за вредно за здравето на сърцето, поради високото съдържание на мазнини и калории в него. Свинското месо обаче е един от най-добрите източници на левцин и съдържа около 94% от дневния препоръчителен хранителен прием на аминокиселината.
7. Тиквени семки:
Тиквените семки са друг чудесен източник на левцин, които се гордеят с комфортните 87% от дневния препоръчителен хранителен прием.
Други източници на левцинова храна включват:
8. Октопод (варен):
Сготвеният октопод съдържа около 77% от препоръчителния хранителен прием на левцин.
9. Фъстъци:
Фъстъците съдържат 66% от препоръчителния хранителен прием на левцин.
10. Бял боб:
Белият фасул съдържа 22% от