Съдържание:
- Факти за зеления чай
- 13 ползи за здравето на зеления чай - подкрепени от науката
- 1. Зеленият чай EGCG помага за отслабване
- 2. Антиоксидантите на зеления чай могат да помогнат в борбата с някои видове рак
- 3. Зеленият чай може да намали инсулиновата резистентност и риска от диабет
- 4. Антиоксидантите на зеления чай могат да подобрят здравето на сърдечно-съдовата система
- 5. Катехините със зелен чай могат да подобрят мозъчната функция
- 6. Зеленият чай EGCG е чудесен за кожата и косата
- 7. Антиоксидантите на зеления чай могат да намалят риска от СПКЯ
- 8. Катехините със зелен чай могат да намалят високото кръвно налягане
- 9. Катехините със зелен чай могат да намалят възпалението и артрита
- 10. Зеленият чай може да намали депресията и безпокойството
- 11. Зелен чай EGCG може да се бори с бактерии, гъби и вируси
- 12. Полифенолите на зеления чай са полезни за здравето на устната кухина
- 13. Зеленият чай може да повиши имунитета и да увеличи дълголетието
- Колко чаши зелен чай да пиете на ден?
- Странични ефекти от пиенето на твърде много зелен чай
- Заключение
- 91 източника
- Ползи
- Кога да се пие
- Странични ефекти
Зеленият чай е най-популярната здравословна напитка в света (1). Той се получава от Camellia Sinensis растение . Зеленият чай съдържа катехини, които имат доказани в науката ползи за здравето (2), (3). Тази публикация обсъжда 13 ползи от зеления чай и защо трябва да го пиете редовно. Продължете да превъртате.
Факти за зеления чай
- Зеленият чай е открит в Китай през 3000 г. пр. Н. Е. (4). Той е популяризиран в Япония и Индия от будистки монаси, които пътуват и пият зелен чай за медитация и ползи за здравето.
- Всички чайове (черен чай, чай от улун, чай от матча и др.) Се получават от едно и също растение, т.е. Camellia sinensis . Въпреки това, зеленият чай е по-малко обработен и окислен от черния и Pu-erh чайовете. Следователно той е по-богат на фенолни съединения и други хранителни вещества (5), (6).
- Зеленият чай е зареден с антиоксиданти, наречени Има четири вида катехини (7):
- Епикатехин (ЕО)
- Епикатехин-3-галат (ЕКГ)
- Епигалокатехин (EGC)
- Епигалокатехин-3-галат (EGCG)
От тези четири EGCG е най-ефективният в борбата с различни заболявания и здравословни проблеми.
Нека да разберем защо зеленият чай е полезен за вас.
13 ползи за здравето на зеления чай - подкрепени от науката
1. Зеленият чай EGCG помага за отслабване
Около една трета от световното население е с наднормено тегло или затлъстяване (8). За щастие, EGCG в зеления чай подпомага отслабването (0,6 кг - 1,25 кг), намалява телесните мазнини (0,5 кг - 1,8 кг) и спомага за намаляване размера на талията (9). Ето как зеленият чай може да ви помогне да отслабнете и да се отървете от мазнините по корема:
- Повишава метаболизма и окисляването на мазнините - катехините на зеления чай и метаболизма на кофеина стартират и предизвикват бързо окисляване на мазнините (мазнини, разградени до мастни киселини). Проучване установи, че екстрактът от зелен чай (GTE), с високо съдържание на EGCG, стимулира гени, които разграждат мазнините (10). Друго проучване установява, че зеленият чай EGCG намалява 37% от висцералните мазнини чрез намаляване на абсорбцията на липиди (11).
- Индуцира термогенезата - Екстрактът от зелен чай (GTE) предизвиква термогенеза (производство на топлина на тялото), което води до загуба на тегло (12). Кофеинът и катехините в зеления чай също подпомагат продължителната термогенеза, като инхибират ензима катехол-о-метилтрансфераза (13).
- Намалява глада - EGCG и кофеинът в зеления чай помагат за намаляване на апетита, като регулират гена на глада и хормоните (14). Учените установиха, че EGCG намалява нивата на хормона на глада, лептин. Това доведе до 60% намаляване на консумацията на храна и 21% загуба на телесно тегло при лабораторни плъхове (15).
- Подобрява физическата работоспособност - Зеленият чай EGCG и / или екстрактът от зелен чай помага за намаляване на умората при спортистите. Това от своя страна подобрява физическата активност и производителността и намалява времето за възстановяване (16). Екстрактът от зелен чай също помага за удължаване на издръжливостта при упражнения с 8-24% (17).
- Нулеви калории - Зеленият чай има нула калории. Хората на диета за отслабване не трябва да се притесняват, че консумират твърде много калории, ако пият 2-3 чаши зелен чай на ден.
Bottom Line - Зеленият чай е полезен за отслабване, тъй като засилва метаболизма, помага за топене на мазнини и подобрява физическата работоспособност.
2. Антиоксидантите на зеления чай могат да помогнат в борбата с някои видове рак
Неконтролираното клетъчно делене и разпространението на анормални клетки причиняват рак (18). Това е втората водеща причина за смърт в САЩ (19). Мощните антиоксиданти на зеления чай могат да помогнат в борбата с рака, като отстраняват вредните свободни кислородни радикали, които причиняват окислително увреждане на клетките и ДНК.
- Рак на гърдата - EGCG спомогна за намаляване на риска от рак на гърдата с 19% и рецидив с 27% (20). Противораковите свойства на зеления чай могат да помогнат за намаляване на експресията на рак на гърдата и нива на реактивен кислород (ROS) (21). EGCG намалява активността на онкогените (ракови гени) и пролиферацията на ракови клетки (22).
- Рак на дебелото черво - Зеленият чай също помага за намаляване на риска от рак на дебелото черво при непушачи. Увеличението на прием на 2 g зелен чай показва 12% намаляване на риска от рак на дебелото черво (23). В друго проучване учените установиха, че хората, които пият зелен чай в продължение на шест месеца, имат 17% намален риск от рак на храносмилателната система (24).
- Назофарингеален рак - EGCG, открит в зеления чай, намалява риска от рак на носоглътката (главата и шията). Той предотвратява разпространението на ракови клетки, миграцията и смъртта на раковите клетки (апоптоза) (25).
- Рак на маточната шийка и простатата - EGCG потиска разпространението на ракови клетки на маточната шийка (26). Пиенето на поне пет чаши зелен чай на ден помага за намаляване на риска от рак на простатата при мъжете (27).
- Рак на белия дроб - Пиенето на поне три чаши зелен чай на ден също може да намали риска от рак на белия дроб при пушачите (28). EGCG помага да се спре пролиферацията на ракови клетки на белия дроб и да се детоксикират токсините в околната среда и причиняващите рак агенти (канцерогени) (29), (30).
Bottom Line - Зеленият чай EGCG е мощен противораков агент. Намалява окислителните щети, предотвратява неконтролиран растеж и миграция на клетките и предизвиква смърт на раковите клетки.
3. Зеленият чай може да намали инсулиновата резистентност и риска от диабет
Диабетът е глобална епидемия и до 2045 г. може да засегне около 629 милиона души (31). Хората с диабет имат високи нива на кръвната захар - поради неспособността на организма да произвежда достатъчно инсулин (диабет тип 1) или инсулинова резистентност (диабет тип 2) (32).
Епигалокатехин галат (EGCG) увеличава ситостта, подпомага загубата на тегло, намалява обиколката на талията, повишава чувствителността към инсулин и регулира нивата на кръвната захар (33), (34).
Консумирането на три чаши зелен чай на ден може да намали риска от диабет тип 2 с 42% (35).
Bottom Line - Катехините със зелен чай помагат за намаляване на риска от диабет тип 2, като подпомагат загубата на тегло, повишават чувствителността към инсулин и намаляват нивата на глюкоза в серума.
4. Антиоксидантите на зеления чай могат да подобрят здравето на сърдечно-съдовата система
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) като сърдечни заболявания, инсулт и сърдечен арест са водещите причини за смъртност всяка година (36). Тези заболявания се причиняват поради висок LDL холестерол и серумни триглицериди, затлъстяване и високо кръвно налягане. Зеленият чай помага по следните начини:
- Може да понижи LDL холестерола - В проучване EGCG понижава LDL холестерола (отлаганията на холестерол върху артериалните стени блокират притока на кръв) с 9. 29 mg / dl (37).
- Може да намали високия BP - Пиенето на зелен чай спомогна за намаляване на натрупването на висцерални мазнини с 17,8%, намалена абсорбция на холестерол и окисляване на LDL и намалено кръвно налягане (38), (39), (40).
- Ниските дози зелен чай също помагат за предотвратяване на предсърдно мъждене и подобряват здравето на сърцето (41).
Bottom Line - Зеленият чай може да помогне за предотвратяване на риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркт и инсулт, като понижава нивата на общия и LDL холестерол, намалява високото кръвно налягане и подпомага загубата на тегло.
5. Катехините със зелен чай могат да подобрят мозъчната функция
Учените са установили, че EGCG и l-теанинът (аминокиселина, открита в зеления чай) имат антиоксидантни свойства (42). Тези съединения помагат да защитите мозъка си и да подобрите мозъчната функция, познанието, настроението и вниманието (43). Ето как помага зеленият чай:
- Може да предотврати мозъчната дисфункция - невропротективните свойства на зеления чай индуцират невритогенеза (синтез на нови неврити) и помагат за потискане на мозъчната дисфункция (44).
- Може да подобри паметта - Изследванията показват, че консумацията на зелен чай може да помогне за подобряване на паметта и да намали риска от болестта на Алцхаймер и Паркинсон (45), (46).
Bottom Line - EGCG и l-теанинът в зеления чай подобряват мозъчната функция, настроението, вниманието и предпазват от невродегенеративни заболявания.
6. Зеленият чай EGCG е чудесен за кожата и косата
- Забавя стареенето на кожата - антиоксидантите от зелен чай помагат да се предпази кожата от UV лъчи, оксидативен стрес, фотоувреждания и рак на кожата (47), (48). Антиоксидантите на зеления чай също помагат да се забави стареенето на колагена, като по този начин поддържа кожата ви да изглежда млада (49).
- Намалява възпалението на кожата - Противовъзпалителното свойство също предпазва кожата от възпалителни реакции и кожни състояния като акне, атопичен дерматит, келоиди, брадавици, хирзутизъм, кандидоза и др. (50).
- Предотвратява падането на косата - Изследване, публикувано в Journal of Cosmetic Science, показва, че прилагането на екстракт от зелен чай върху скалпа спомага за намаляване на омазняването на скалпа (51). Зеленото също помага за намаляване на андрогенетичната алопеция (плешивост при мъжете) или загуба на коса (52).
- Прави косата гладка и лъскава - Зеленият чай може да стимулира растежа на косата чрез инхибиране на дихидротестостерона (DTH), а също така омекотява косата (53), (54). Съдържа полифеноли и витамини С и Е, за които е известно, че насърчават бляскавата коса.
Bottom Line - Антиоксидантът и противовъзпалителните полифеноли в зеления чай спомагат за поддържането на добро здраве на кожата и косата.
7. Антиоксидантите на зеления чай могат да намалят риска от СПКЯ
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) е хормонално разстройство при жените (55). Високите количества андрогени (мъжки хормони), нередовните менструации и прекомерното окосмяване по лицето са някои от характеристиките на СПКЯ. Зеленият чай може да помогне по следните начини:
- СПИН Отслабване - Изследванията показват, че жените с наднормено тегло или затлъстяване (които са склонни да развият СПКЯ), които пият зелен чай, могат да предотвратят риска от СПКЯ, като отслабнат (56).
- Предотвратява хормоналния дисбаланс - Друго проучване потвърди, че зеленият чай помага за намаляване на нивата на тестостерон и намалява нивата на инсулин на гладно (57).
- Намалява кистите - Полифенолите на зеления чай също могат да помогнат за намаляване на броя на кистите и дебелината на кистозния слой (58).
Bottom Line - Антиоксидантите от зелен чай могат да помогнат на жените с СПКЯ чрез намаляване на общите телесни мазнини, нивата на тестостерон, броя на кистите и дебелината на кистата.
8. Катехините със зелен чай могат да намалят високото кръвно налягане
Усложненията от високо кръвно налягане или хипертония отнемат около 9,4 милиона живота годишно (59). Лошата диета, бездействието, възрастта, гените и пола могат да причинят високо кръвно налягане. Зеленият чай помага за намаляване на високото кръвно налягане и отпуска гладката мускулатура.
- Намалява високото кръвно налягане - Учените установяват, че зеленият чай или екстрактът от зелен чай (GTE) могат да намалят систолното и диастоличното кръвно налягане при възрастни с наднормено тегло и затлъстяване (60). Друго проучване потвърждава, че зеленият чай спомага за понижаване на систолното кръвно налягане с 6,6% и диастолното кръвно налягане с 5,1% (61).
- Отпуска гладките мускули - мощните антиоксидантни и противовъзпалителни свойства на зеления чай спомагат за отпускане на свиването на гладката мускулатура, намаляват възпалението и намаляват съдовия оксидативен стрес, като по този начин намаляват високото кръвно налягане (62).
Bottom Line - Редовната консумация на зелен чай помага за намаляване на систолното и диастоличното кръвно налягане.
9. Катехините със зелен чай могат да намалят възпалението и артрита
Възпалението е първият отговор на организма към нараняване, инфекция или автоимунни заболявания. Той проправя пътя за изцеление. Но хроничното или постоянно възпаление може да причини наддаване на тегло, алергии, диабет, артрит, сърдечно-съдови заболявания (ССЗ) и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и др. (63). Ето как зеленият чай помага за справяне с възпалението:
- Може да намали възпалението и болестите - противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на зеления чай помагат за намаляване на възпалителните маркери при възпалителни заболявания на червата (IBD), рак на стомаха, артрит, предизвикано от възпаление наддаване на тегло и невродегенеративни нарушения (64).
- Помага за справяне с артритното възпаление - Според Фондацията за артрит, EGCG в зеления чай има 100 пъти по-силна антиоксидантна активност от витамините С и Е (65). Консумирането на 4-6 чаши зелен чай може да помогне за намаляване на подутите стави и възпалението при хора с ревматоиден артрит (66). EGCG инхибира провъзпалителни молекули и възпалителни сигнални пътища, които водят до възпаление и артрит (67), (68).
Bottom Line - противовъзпалителните свойства на зеления чай могат да помогнат за намаляване на хроничното възпаление, подуване, зачервяване и болки в ставите, като блокират възпалителните пътища.
10. Зеленият чай може да намали депресията и безпокойството
Повече от 300 милиона души се справят с депресията и 40 милиона души с тревожност (69), (70). Зеленият чай може да намали симптомите по следните начини:
- Подобрява настроението - Изследванията показват, че катехините със зелен чай помагат за намаляване на симптомите на депресия и тревожност (71), (72). Антиоксидантите на зеления чай също спомогнаха за намаляване на депресията при хора, претърпели инсулт (73).
- Намалява стресовите хормони - Полифенолите или катехините на зеления чай действат чрез намаляване на хормоните на стреса, често свързани с депресия и тревожност (74).
Bottom Line - Полифенолите на зеления чай помагат за намаляване на хормоните на стреса, като по този начин намаляват тревожността и депресията и подобряват настроението. Не без основание будистките монаси пият зелен чай преди медитация.
11. Зелен чай EGCG може да се бори с бактерии, гъби и вируси
Патогенните микроорганизми като някои бактерии, вируси, гъбички причиняват инфекции и могат също да отнемат живота (75).
- Борба с бактериалните инфекции - EGCG е естествен антибиотик. Изследователите установяват, че EGCG в зеления чай може да помогне за предпазване от бактериални инфекции в белите дробове (76). Антимикробното свойство на зеления чай е ефективно срещу орални бактерии, UTI, причинени от студ, и небезизвестно опасния Bacillus anthracis (бактерии от антракс) (77), (78), (79).
- Борба с гъбични и вирусни инфекции - Изследванията също така потвърдиха, че зеленият чай е ефективен срещу гъбични и вирусни инфекции (80).
Bottom Line - Зеленият чай има антимикробни свойства, които помагат да се намалят шансовете за бактериални, гъбични и вирусни инфекции.
12. Полифенолите на зеления чай са полезни за здравето на устната кухина
- Предпазва здравето на устната кухина - Антибактериалните свойства на полифенолите на зеления чай също помагат за защита на устната кухина от бактериални инфекции. Зеленият чай защитава здравето на устната кухина чрез намаляване на оксидативния стрес в устната кухина поради тютюнопушенето (81).
- Подобрява здравето на зъбите - противовъзпалителното свойство на зеления чай помага за намаляване на възпалението и риска от пародонтални заболявания и зъбен кариес (82), (83), (84). Полифенолите от зелен чай подобряват здравето на зъбите и намаляват риска от рак на устната кухина (85).
Bottom Line - Антимикробните, антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на зеления чай помагат за намаляване на риска от зъбен кариес, рак на устната кухина и бактериални инфекции.
13. Зеленият чай може да повиши имунитета и да увеличи дълголетието
- Може да увеличи продължителността на живота - Изследванията показват, че хората в Китай, които редовно консумират зелен чай, живеят по-дълго с 10% намален риск от смъртност (86).
- Може да подобри качеството на живот при възрастните хора - пиенето на зелен чай може да помогне за укрепване на имунитета и намаляване на функционалните увреждания при възрастните хора (87), (88).
- Може да намали риска от смърт - Потребителите на зелен чай, които не са пушачи, може да са намалили риска от смърт от причини като висок холестерол, депресия, инсулт, затлъстяване, високо кръвно налягане и диабет (89), (90).
Bottom Line - Антиоксидантите от зелен чай могат да помогнат за повишаване на имунитета и да увеличат шансовете за по-дълъг и здравословен живот.
Това са 13-те причини да пиете редовно зелен чай. Пиенето на твърде много чаши зелен чай в нечетен момент може да има няколко странични ефекти. Превъртете надолу, за да разберете колко чаши да пиете и кога.
Колко чаши зелен чай да пиете на ден?
Можете да пиете три чаши зелен чай на ден. Не превишавайте ограничението от четири чаши. Пийте зелен чай 20-30 минути преди обяд, вечерна тренировка и вечеря. Може да изпиете и чаша зелен чай със закуска.
Избягвайте да го пиете на гладно (пийте лимонена вода или просто вода на гладно). Освен това избягвайте да пиете зелен чай непосредствено преди сън. Кофеинът може да ви попречи да заспите. Пийте го поне 4-5 часа преди лягане.
Забележка: Пийте зелен кофе без кофеин, ако имате непоносимост към кофеин.
Какво ще се случи, ако пиете твърде много чаши зелен чай на ден?
Странични ефекти от пиенето на твърде много зелен чай
- Може да причини чернодробна токсичност и проблеми с бъбреците.
- Може да причини спина бифида при новородени бебета (91).
- Може да причини безсъние.
- Може да причини стомашно разстройство и спазми.
Ето още няколко странични ефекти на зеления чай в детайли.
Заключение
Зеленият чай е една от най-добрите здравословни напитки. Неговите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства могат да помогнат в борбата с различни заболявания и състояния. Не трябва обаче да консумирате повече от 3-4 чаши зелен чай на ден. Освен това е най-добре да го варите, като използвате тези методи, вместо да използвате торбички със зелен чай. Имайки това предвид (и след разговор с Вашия лекар), започнете да пиете зелен чай за по-добър и здравословен живот. Наздраве!
91 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Катехини за зелен чай: Използването им при лечение и профилактика на инфекциозни болести. 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6076941/
- Чай и здраве: Изследвания при хора. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/
- Чаени полифеноли за укрепване на здравето. 2007.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3220617/
- Здравословни ефекти на зеления чай. 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3365247/
- Състав на зелен чай, консумация и химия на полифенола. 1992.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1614995
- Полезни ефекти на зеления чай: Преглед на литературата. 2010.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/
- Катехини за зелен чай: Използването им при лечение и профилактика на инфекциозни болести. 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6076941/
- Епидемиологията на затлъстяването. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30253139
- Фитохимикали в контрола на човешкия апетит и телесно тегло. 2010.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4033978/
- Ефектът на екстракта от зелен чай върху окисляването на мазнини в покой и по време на тренировка: Доказателство за ефикасност и предложени механизми. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649093/
- Основният полифенол на зеления чай, (-) - епигалокатехин-3-галат, инхибира затлъстяването, метаболитния синдром и мастната чернодробна болест при мишки с високо съдържание на мазнини. 2008.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2586893/
- Зелен чай и термогенеза: взаимодействия между катехин-полифеноли, кофеин и симпатикова активност. 2000.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10702779
- Екстракт от зелен чай, предизвикан от термогенеза загуба на тегло чрез инхибиране на епигалокатехин галат на катехол-О-метилтрансфераза. 2006.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17201629
- Зелен чай (-) - епигалокатехин-3-галатът противодейства на дневното преяждане, предизвикано от диета с високо съдържание на мазнини при мишки. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27468160
- Производният на зелен чай причинява загуба на апетит, загуба на тегло при плъхове. 2000.
www.uchicagomedicine.org/forefront/news/2000/february/green-tea-derivative-causes-loss-of-appetite-weight-loss-in-rats
- Екстрактът от зелен чай запазва нервно-мускулната активация и маркерите за мускулни щети при спортисти при кумулативна умора. 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6107802/
- Екстрактът от зелен чай подобрява способността за издръжливост и увеличава окисляването на липидите в мускулите при мишки. 2005.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15563575
- Онкологични факти и фигури 2019 2019
www.cancer.org/content/dam/cancer-org/research/cancer-facts-and-statistics/annual-cancer-facts-and-figures/2019/cancer- факти и цифри-2019.pdf
- Статистика за рака, 2019. 2019.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21551
- Съединения на зеления чай в превенцията и лечението на рак на гърдата. 2014.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127621/
- Зеленият чай полифенол епигалокатехин-3 галат (EGCG) влияе върху генната експресия на раковите клетки на гърдата, трансформирани от канцерогена 7,12-диметилбензантрацен. 2005.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16317158
- Специфичната противоракова активност на зеления чай (-) - епигалокатехин-3-галат (EGCG). 2002.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12395181
- Консумация на зелен чай и риск от колоректален рак: доклад от проучването за здравето на мъжете в Шанхай. 2011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3246881/
- Установено е, че зеленият чай намалява степента на някои видове рак на стомашно-чревния тракт. 2012.
news.vumc.org/2012/10/31/green-tea-found-to-reduce-rate-of-some-gi-cancers/
- EGCG инхибира пролиферацията, инвазивността и растежа на тумора чрез регулиране на адхезионните молекули, потискане на активността на желатиназите и индукция на апоптоза в клетките на назофарингеалния карцином. 2015.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4346850/
- Потискащи ефекти на EGCG върху рака на маточната шийка. 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6225117/
- Противоракови ефекти на полифенолите на зеления чай срещу рака на простатата. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6337309/
- Консумацията на зелен чай намалява ли риска от рак на белия дроб сред пушачите? 2007.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1810371/
- Зеленият чай полифенол EGCG потиска растежа на рака на белите дробове чрез регулиране на експресията на miR-210, причинена от стабилизиране на HIF-1α. 2011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21965273
- Зелен чай и профилактика на рак на хранопровода и белите дробове. 2011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3400335/
- Факти и цифри за диабета. 2017.
www.idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/facts-figures.html
- Диабет. СЗО.
www.who.int/health-topics/diabetes
- Ефекти от екстракта от зелен чай върху инсулиновата резистентност и глюкагоноподобния пептид 1 при пациенти с диабет тип 2 и аномалии на липидите: Рандомизирано, двойно заслепено и плацебо контролирано проучване. 2014.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3948786/
- Асоциацията между концентрациите на зелен чай и нивата на кръвната глюкоза. 2009.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2613497/
- Антидиабетни ефекти на чая. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6154530/
- Статистика за сърдечните заболявания и инсулта-2019 накратко. 2019.
healthmetrics.heart.org/wp-content/uploads/2019/02/At-A-Glance-Heart-Disease-and-Stroke-Statistics-%E2%80%93-2019.pdf
- Систематичен преглед на зеления чай епигалокатехин галат за намаляване нивата на липопротеините на холестерол с ниска плътност при хората. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27324590
- Зеленият чай, добър избор за профилактика на сърдечно-съдови заболявания? 2004.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15969262
- Водният екстракт от зелен чай намалява висцералните мазнини и намалява наличието на протеини при плъхове, хранени с диета с високо съдържание на мазнини. 2011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21419320
- Екстрактът от зелен чай с високо съдържание на катехини намалява телесните мазнини и сърдечно-съдовите рискове при хората. 2007.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17557985
- Приемът на зелен чай с ниски дози намалява честотата на предсърдно мъждене при китайска популация. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5356761/
- Полезните ефекти върху здравето на зеления чай аминокиселина l-теанин в животински модели: Обещания и перспективи за опити върху хора. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30632212
- Ефекти на зеления чай върху познанието, настроението и мозъчната функция на човека: Систематичен преглед. 2017.
www.researchgate.net/publication/318730002_Green_tea_effects_on_cognition_mood_and_human_brain_function_A_systematic_review
- Функция на катехини от зелен чай в мозъка: Епигалокатехин галат и неговите метаболити. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31349535
- Прием на зелен чай и рискове от деменция, болест на Алцхаймер, леко когнитивно увреждане и когнитивно увреждане: систематичен преглед. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567241/
- Чаени полифеноли при болестта на Паркинсон. 2015.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26092629
- Фотозащита на кожата чрез зелен чай: антиоксидантни и имуномодулиращи ефекти. 2003.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12871030
- Зелен чай и кожа. 2000.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10926734
- Екстрактът от зелен чай потиска свързаното с възрастта увеличение на колагеновите омрежващи и флуоресцентни продукти при мишки C57BL / 6. 2003.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3561737/
- Зелен чай в дерматологията. 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23346663
- Разработка и клинична оценка на тоник за коса със зелен чай за лечение на мазен скалп. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29394016
- Подобряване на растежа на човешкия косъм in vitro чрез зелен чай епигалокатехин-3-галат (EGCG). 2007.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17092697
- Ефектите на полифенолните съединения на чая върху косопада сред гризачите. 2005.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2569505/
- Могат ли напитките да отглеждат коса на плешиви глави? 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3358932/
- Синдром на поликистозните яйчници. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3737989/
- Ефект на зеления чай върху метаболитния и хормоналния аспект на синдрома на поликистозните яйчници при жени с наднормено тегло и затлъстяване, страдащи от синдром на поликистозните яйчници: Клинично проучване. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28584836
- Ефект на зеления чай върху метаболитния и хормоналния аспект на синдрома на поликистозните яйчници при жени с наднормено тегло и затлъстяване, страдащи от синдром на поликистозните яйчници: Клинично проучване. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5441188/
- Ефектът на екстракта от зелен чай върху репродуктивното подобрение на индуцирания от естрадиол валерат поликистозен синдром на яйчниците при плъхове. 2015.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4673950/
- Глобален справка за хипертонията. 2013.
ish-world.com/downloads/pdf/global_brief_hypertension.pdf
- Ефект на добавките със зелен чай върху кръвното налягане при възрастни с наднормено тегло и затлъстяване: систематичен преглед и мета-анализ. 2015.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25479028
- Редовната консумация на зелен чай подобрява пулсовото налягане и предизвиква регресия на хипертрофия на лявата камера при пациенти с хипертония. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6434072/
- Ефекти и механизми на чай, регулиращ кръвното налягане: доказателства и обещания. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567086/
- Хронично възпаление. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493173/
- Хронични възпалителни заболявания и полифеноли на зеления чай. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490540/
- Най-добрите напитки за артрит.
www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/best-foods-for-arthritis/best-beverages-for-arthritis.php
- Зелен чай и интервенции за упражнения като лекарства без лекарства при гериатрични пациенти с ревматоиден артрит. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5088134/
- Зелен чай полифенол епигалокатехин-3-галат: възпаление и артрит. 2010.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20462508
- Зелен чай: нова опция за профилактика или контрол на остеоартрит. 2011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3239363/
- Депресия. 2018.
www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
- Тревожност и депресия.
adaa.org/about-adaa/press-room/facts-statistics
- Консумацията на зелен чай и кафе е обратно свързана със симптомите на депресия в японско работещо население. 2014.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23453038
- Ефекти на зеления чай върху познанието, настроението и мозъчната функция на човека: Систематичен преглед. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28899506
- Антидепресивни ефекти и антиоксидантна активност на зеления чай и зеления чай GABA в миши модел на депресия след инсулт. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26626862
- Полифенолите на зеления чай произвеждат подобни на антидепресанти ефекти при възрастни мишки. 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21964320
- Инфекциозните болести убиват над 17 милиона души годишно: СЗО предупреждава за глобална криза. 1996.
www.who.int/whr/1996/media_centre/press_release/en/
- Защитни ефекти на катехини от зелен чай върху алвеоларни макрофаги срещу бактериални инфекции. 2004.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15630181
- Катехини за зелен чай: Използването им при лечение и профилактика на инфекциозни болести. 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6076941/
- Зеленият чай като ефективно антимикробно средство при инфекции на пикочните пътища, причинени от ешерихия коли. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684790/
- Зеленият чай и епигалокатехин-3-галатът са бактерицидни срещу Bacillus anthracis. 2017.
academic.oup.com/femsle/article/364/12/fnx127/3866595
- Антимикробните възможности на зеления чай. 2014.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4138486/
- Зелен чай: обещаващ природен продукт за здравето на устната кухина. 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22226360
- Зелен чай: Благодат за пародонтоза и общо здраве. 2012.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3459493/
- Camellia sinensis (чай): Последици и роля за предотвратяване на зъбния кариес. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841993/
- Зелен чай: нова функционална храна за здравето на устната кухина на възрастни хора. 2014.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24261512
- Зелен чай (Camellia Sinensis): Химия и здраве на устната кухина. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27386001
- Консумация на чай и смъртност сред най-старите китайци. 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3830687/
- Консумацията на зелен чай епигалокатехин-3-галат подобрява системния имунен отговор, антиоксидантния капацитет и функциите на HPA ос при възрастни мъжки мишки швейцарски албиноси. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28341876
- Пиещите зелен чай показват по-малко увреждания с възрастта: проучване. 2012.
www.reuters.com/article/us-greentea/green-tea-drinkers-show-less-disability-with-age-study-idUSTRE8121T720120206
- Консумация на зелен чай и специфична смъртност: Резултати от две перспективни кохортни проучвания в Китай. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5328738/
- Кафе и чай: бонуси за здраве и дълголетие? 2013.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24071782
- Консумация на чай от майката по време на ранна бременност и риск от Spina Bifida. 2015.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4557736/