Съдържание:
- Какви са предимствата на семената от копър?
- 1. Може да подобри здравето на храносмилателната система
- 2. Може да осигури облекчение от астма и други дихателни заболявания
- 3. Може да е от полза за кърмещите жени
- 4. Може да се бори с лошия дъх
- 5. Може да помогне в борбата с диабета
- 6. Може да увеличи растежа на гърдата
- 7. Може да помогне за намаляване на нивата на холестерола
- 8. Може да помогне за лечение на отоци
- 9. Може да повиши плодовитостта
- 10. Може да регулира нивата на кръвното налягане
- 11. May Aid Лечение на херния
- 12. Може да подобри здравето на черния дроб
- 13. Може да насърчава загуба на тегло
- 14. Може да облекчи сутрешната болест
- 15. Може да подобри менструалните симптоми
- 16. Може да подобри качеството на съня
- 17. Може да лекува Candida
- 18. Може да подобри външния вид на кожата
- 19. Може да подобри здравето на косата
- Какви са хранителните вещества в семената от копър?
- Хранителна информация
- Витамини
- Минерали
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 26 източника
Копър ( Foeniculum vulgare ) семена се считат за доста полезни за облекчаване на различни заболявания, вариращи от задръствания и стомашни газове до астма и диабет. Семената съдържат мощни фитонутриенти и антиоксиданти. Най-мощният от тях е анетолът, който ги прави изключително хранителни и мощни. Семената от копър също се наричат semillas de hinojo на испански, graines de fenouil на френски и budhur alfianal на арабски. Прочетете, за да научите повече за ползите за здравето от семената на копър.
Какви са предимствата на семената от копър?
1. Може да подобри здравето на храносмилателната система
Семената от копър се използват за лечение на редица храносмилателни заболявания, включително киселини, чревни газове (и бебешки газове), подуване на корема и дори колики при бебета. Семената имат спазмолитично и карминативно действие. Основните елементи на семената могат да помогнат за лечение на други сериозни храносмилателни заболявания като синдром на раздразнените черва (1).
Някои източници предполагат, че семената от копър също могат да помогнат за лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), диария, запек и улцерозен колит. В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
2. Може да осигури облекчение от астма и други дихателни заболявания
Фитонутриентите в семената на копър помагат за изчистването на синусите. Това може да помогне за облекчаване на симптомите на астма. Отхрачващите свойства на семената лекуват други дихателни заболявания като бронхит, кашлица и задръствания. Проучване изследва релаксиращите ефекти на семената от копър върху трахеалните вериги на морски свинчета (2). Той заключи, че семената могат да предложат бронхиална релаксация. Въпреки това се нуждаем от повече изследвания, за да разберем същия ефект при хората.
Вместо това семената от копър могат да причинят астматични симптоми при някои индивиди (3). Следователно, говорете с Вашия лекар, ако сте уязвими към астма.
3. Може да е от полза за кърмещите жени
Семената на копъра съдържат анетол (4). Някои вярват, че анетолът имитира свойствата на естрогенния хормон и увеличава секрецията на мляко при жените. Семената от копър могат да бъдат от полза за кърмещите жени, тъй като те също са известни като галактагоги (вещества, които насърчават лактацията) (5).
4. Може да се бори с лошия дъх
Анекдотичните данни сочат, че дъвченето на семена от копър може да освежи дъха ви. Семената имат вкус на анасон (или женско биле). Простото похапване на 5 до 10 семена от копър може да освежи дъха ви. Смята се, че семената увеличават производството на слюнка и могат да измият бактериите, които причиняват лош дъх. Етеричното масло от копър има антибактериални свойства, които помагат в борбата с микробите, причиняващи лош дъх. Колкото по-дълго дъвчете семената, толкова по-освежаващо бихте могли да се почувствате.
5. Може да помогне в борбата с диабета
Проучване от 2008 г. установи, че етеричното масло от копър може да понижи нивата на кръвната захар при диабетични плъхове (6). Семената от копър също са добър източник на витамин С. Приемът на хранително вещество може да понижи нивата на кръвната захар, въпреки че са необходими повече изследвания за по-нататъшно разбиране на този механизъм. Бета-каротинът в семената от копър може също да намали нивата на холестерола при пациенти с диабет тип 2. Също така семената от копър имат нисък гликемичен индекс (7). Следователно те могат да бъдат добро допълнение към диабетната диета.
6. Може да увеличи растежа на гърдата
В това отношение има ограничени изследвания. Копърът е популярна съставка в повечето билкови продукти за увеличаване на бюста (8). Това може да се дължи на това, че имитира свойствата на човешкия естроген. Говорете с Вашия лекар, преди да използвате семена от копър за тази цел.
7. Може да помогне за намаляване на нивата на холестерола
Установено е, че метанолните екстракти от копър намаляват нивата на холестерола при мишките. Те също така биха могли да намалят отлагането на мазнини (триглицериди) в коронарните артерии (9).
8. Може да помогне за лечение на отоци
Отокът е подуване на тъканите в тялото поради излишната течност. Анекдотичните доказателства подкрепят ефикасността на семената от копър при лечение на отоци. Анетолът в семената от копър може да помогне в това отношение (10).
9. Може да повиши плодовитостта
Копърът има естрогенни свойства (11). Анекдотичните данни сочат, че тези свойства също могат да повишат плодовитостта. В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
10. Може да регулира нивата на кръвното налягане
Семената на копъра съдържат калий. Известно е, че калият противодейства на вредните ефекти на натрия и регулира количеството течност в кръвта. Това може да помогне за понижаване на кръвното налягане (12).
Анекдотичните данни сочат, че калцият в семената също може да понижи кръвното налягане. Това може да помогне за поддържане на кръвоносните съдове в тонус и дори може да помогне за поддържане на сърдечната честота. Фибрите в семената на копъра също могат да играят роля в регулирането на нивата на кръвното налягане.
Изследванията показват, че нитритите в семената от копър могат да понижат нивата на кръвното налягане (13). Семената също съдържат магнезий. Известно е също, че това хранително вещество понижава нивата на кръвното налягане (14).
11. May Aid Лечение на херния
Някои източници споменават използването на семена от копър от традиционната китайска медицина за лечение на херния (15). Въпреки това се нуждаем от повече изследвания, за да потвърдим дали те могат да се използват при основното лечение на херния.
12. Може да подобри здравето на черния дроб
В едно проучване от 2011 г. семената от копър инхибират раковите клетки на черния дроб и повишават активността на някои антиоксидантни клетки в черния дроб (16). Селенът в семената от копър също може да подобри функцията на чернодробните ензими. В това отношение обаче са необходими повече изследвания. Някои източници предполагат, че семената от копър също могат да помогнат за облекчаване на инфекции на пикочните пътища (17).
13. Може да насърчава загуба на тегло
Семената от копър са богати на фибри и могат да помогнат за отслабване и да запазят глада. Семената могат също да намалят съхранението на мазнини и да подобрят усвояването на хранителните вещества. В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
Семената от копър имат диуретични свойства (18). Те увеличават отделянето на урина и изхвърлят излишната течност от тялото. Това също може да допринесе за загуба на тегло. Тази загуба на тегло обаче, предизвикана от семена от копър, може да бъде пряка последица от загуба на вода, а не загуба на мазнини.
Корейско проучване доказа, че приемът на чай от копър може да потисне апетита при хора с наднормено тегло (19).
14. Може да облекчи сутрешната болест
Копър семена могат да се използват за успокояване на стомаха и предлагат бързо облекчение от сутрешно гадене. Дъвченето на семена от копър или пиенето на чай от копър може да помогне. Семената от копър също могат да предотвратят стомашните газове и да насърчат изхвърлянето на газове. Те могат да помогнат и за лечение на гадене. В това отношение обаче липсват изследвания.
15. Може да подобри менструалните симптоми
Предварителните проучвания потвърдиха, че копърът е безопасен и ефективен за облекчаване на симптомите на менопаузата. Освен това е известен емменагог (20). Фитоестрогенните свойства на семената от копър също могат да помогнат за лечение на менструални симптоми като спазми и горещи вълни (21).
16. Може да подобри качеството на съня
Семената на копъра съдържат магнезий. Някои източници предполагат, че магнезият може да подобри качеството и продължителността на съня, особено при възрастните хора. Минералът може също да помогне за лечение на нарушения на съня като безсъние (22).
17. Може да лекува Candida
Антиоксидантите в семената от копър могат да помогнат за лечението на кандида (23). Семената притежават и антибактериални и противогъбични свойства. Те могат да бъдат ефективни срещу Candida albicans (24). Приемането на супена лъжица семена от копър заедно със закуската може да помогне за облекчаване на симптомите. Можете да ги смачкате и да добавите към закуската си. Можете също така да консумирате чай от копър, като потопите семената в гореща вода и вземете вливащия се чай сутрин.
18. Може да подобри външния вид на кожата
Дерматологични кремове против стареене на кожата с екстракти от копър са формулирани, които помагат за защита на кожата от увреждане на свободните радикали и подобряват дълголетието на кожните клетки (25).
- За да тонизирате кожата си, можете да вземете шепа семена от копър и да ги добавите във вряща вода. Оставете да се охлади. Добавете няколко капки етерично масло от копър към сместа. Филтрирайте го. Намажете го с лицето си с помощта на памучни топчета толкова пъти, колкото можете през целия ден. Кожата ви ще се чувства тонизирана и напълно освежена.
- Можете също така да използвате копър за лице с копър за семена за подобрена текстура на кожата. Добавете супена лъжица семена от копър към един литър вряща вода. Наведете се над него и покрийте главата и врата си с кърпа за 5 минути. Правете това два пъти седмично, за да почистите порите и да накарате кожата си да блести.
- Можете също да използвате маска за лице. Пригответе запарка от семена от копър, като добавите супена лъжица семена от копър към половин чаша вряща вода. Изчакайте 30 минути и добавете към него по една супена лъжица овесени ядки и мед. Направете гладка паста и я нанесете върху лицето си. Оставете го да действа 20 минути. Измийте с хладка вода.
19. Може да подобри здравето на косата
Антиоксидантите и антимикробните свойства в семената от копър могат да помогнат за лечението на множество заболявания на косата. Семената могат да помогнат за лечение на пърхот, сърбеж на скалпа, накъсване на косата и падане на косата (26).
- Първо, пригответе чай от семена от копър. Можете да начукате три супени лъжици семена от копър. Като алтернатива можете да изберете да инвестирате в готов прах от семена от копър. Сварете две чаши вода и я добавете към прахообразните семена. Дръжте разтвора настрана за около 15 минути. Използвайте го като последното изплакване, след като сте измили шампоана и кондиционирали косата си. Това може да подобри здравето на косата и да предотврати накъсването и падането на косата.
- Можете също така да използвате разтвор от копър и оцет. Можете да използвате ябълков оцет и глицерин заедно със семена от копър, за да приготвите разтвор за лечение на сърбящ и сух скалп. Сварете чаша вода. Изсипете го върху лъжица натрошени семена от копър, поставени в малка купа. Изчакайте 30 минути. Добавете лъжица растителен глицерин и ябълков оцет. Филтрирайте разтвора с тензух. Масажирайте сместа в скалпа и косата си и я оставете за известно време. Изплакнете. Най-хубавото е, че този тоник може да се съхранява в стъклен съд седмици наред.
Това са предимствата на семената от копър. В следващия раздел ще проверим хранителния профил на семената от копър.
Какви са хранителните вещества в семената от копър?
Заключение
Въпреки че в някои аспекти липсват изследвания, като цяло семената от копър могат да дадат тласък на вашето здраве. Включете ги в рутината си и ще видите разликата.
И ни кажете как тази публикация за ползите от семената на копъра е направила живота ви по-добър. Просто оставете коментар по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Можем ли да ядем семена от копър всеки ден?
Да, ползите от копъра могат да се ползват ежедневно, ако се консумират в умерени количества.
Колко копър мога да консумирам на ден?
Пет до седем грама семена от копър или 0,1 ml до 0,6 ml от маслото биха били достатъчни.
С какво мога да заменя семената на копър?
Анасоновите семена могат да бъдат добър заместител, тъй като те също имат вкус на женско биле. Тъй като анасоновите семена имат по-силен вкус, можете да ги използвате в малки количества.
Можете ли да ядете суров копър?
Да, можете да ядете суров копър.
Коя част от растението копър можем да използваме?
Може да се използва бялата луковица копър и зелените листа. Копърните дръжки са доста жилави и обикновено не се консумират.
Копърът полезен ли е за очите?
Традиционната медицина предполага, че копърът е добър за подобряване на зрението. Той има противовъзпалителни свойства и може да помогне за лечение на различни проблеми, свързани с очите, като сухота в очите и сълзене или уморени очи. Аюрведичните лекарства твърдят, че използват копър за изчистване на мътни очи и помагат при лечението на глаукома и катаракта. В този аспект обаче липсват изследвания.
Откъде идват семената на копър?
Семената на копъра идват от плодовете на растението копър.
26 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Portincasa, Piero, et al. „Етеричното масло от куркумин и копър подобрява симптомите и качеството на живот при пациенти със синдром на раздразнените черва.“ Вестник за стомашно-чревни и чернодробни болести 25.2 (2016).https: //pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27308645/
- Боскабади, МЗ, А. Хатами и А. Назари. „Възможен (и) механизъм (и) за релаксиращи ефекти на Foeniculum vulgare върху трахеалните вериги на морски свинчета.“ Die Pharmazie-Международно списание за фармацевтични науки 59.7 (2004): 561-564.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15296096/
- Schwartz, Howard J., et al. „Професионален алергичен риноконюнктивит и астма, дължащи се на семена от копър.“ Анали на алергията, астмата и имунологията 78.1 (1997): 37-40.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1081120610633698
- Leal, Patrícia F., et al. „Кинетика на екстракция и съдържание на анетол от екстракти от копър (Foeniculum vulgare) и анасон (Pimpinella anisum), получени чрез сокслет, ултразвук, просмукване, центрофугиране и дестилация с пара.“ Наука и технологии за разделяне 46.11 (2011): 1848-1856.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01496395.2011.572575
- "Копър." База данни за лекарства и кърмене (LactMed)., Национална медицинска библиотека на САЩ, 3 декември 2018 г. www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501793/
- С. Джавади, М. Илхнипур, Р. Хайдари и В. Неджати, 2008. Ефективното масло от кръвен глюкозен ефект на Foeniculum vulgare Mill (Копър) върху плъхове. Изследвания на растителните науки, 1: 47-49. Азиатско списание за информационни технологии, 18: 250-260.
medwelljournals.com/abstract/?doi=psres.2008.47.49
- Anusha, MB, et al. „Ефективност на избраните хранителни съставки върху съотношението на протеинова ефективност, гликемичния индекс и in vitro храносмилателните свойства.“ Списание за наука и технологии за храните 55.5 (2018): 1913-1921.
link.springer.com/article/10.1007/s13197-018-3109-y
- Фуг-Берман, Адриан. „Билкови продукти за подобряване на бюста.“ Акушерство и гинекология 101.6 (2003): 1345-1349.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784403003624
- Хиполипидемичен и антиатерогенен ефект на метаноловия екстракт от копър (Foeniculum Vulgare) при хиперхолестеролемични мишки.
pdfs.semanticscholar.org/ee29/b982b0bb6c9021bdf9a8b1be91206926788d.pdf
- Ponte, Edson L., et al. „Сравнително проучване на антиедематогенните ефекти на анетол и естрагола.“ Фармакологични доклади 64.4 (2012): 984-990.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1734114012708952
- Алберт-Пулео, Майкъл. „Копърът и анасонът като естрогенни агенти.“ Journal of Ethnopharmacology 2.4 (1980): 337-344.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6999244/
- Ву, Айхуа, Мартин Уоли и Майкъл Стовасер. „Взаимодействието на бъбречната работа с калий и натрий при регулирането на кръвното налягане: критична роля на пътя WNK-SPAK-NCC.“ Вестник за човешката хипертония 33.7 (2019): 508-523.
www.nature.com/articles/s41371-019-0170-6
- Swaminathan, Akila, et al. „Нитритите, получени от семена от foneiculum vulgare (Fennel), насърчават съдовите функции.“ Journal of Food Science 77.12 (2012): H273-H279.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23240972/
- Санджулиани, Антонио Фелипе, Вирджиния Дженелху де Абреу Фагундес и Емилио Антонио Франсишети. „Ефекти на магнезия върху кръвното налягане и вътреклетъчните йонни нива на бразилските пациенти с хипертония.“ Международно списание по кардиология 56.2 (1996): 177-183.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0167527396027167
- Традиционна китайска медицина за лечение на херния, Google Patents.
patents.google.com/patent/CN104083631B/en
- Mohamad, Ragaa Hosny, et al. „Антиоксидантни и антикарциногенни ефекти на метаноловия екстракт и летливото масло от семена от копър (Foeniculum vulgare).“ Вестник за лекарствената храна 14.9 (2011): 986-1001.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21812646/
- Гохари, Ахмад-Реза и Соодабе Саидния. „Ролята на растителните лекарства за лечение на заболявания на пикочните пътища.“ Вестник по нефрофармакология 3.1 (2014): 13.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297587/
- Syed, Fareeduddin Quadri, et al. „Поглед върху многобройните и непостоянни фармакологични приложения на Foeniculum vulgare (копър).“ Растително и човешко здраве, том 3. Springer, Cham, 2019. 231-254.
link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-04408-4_11
- Bae, JiYoung, et al. „Пиенето на чай от копър (foeniculum vulgare) и сминдух (trigonella foenum-graecum) потиска субективния краткосрочен апетит при жени с наднормено тегло.“ Изследване на клиничното хранене 4.3 (2015): 168-174.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525133/
- Рахими, Роджа и Мохамад Реза Шамс Ардекани. „Лечебни свойства на мелницата Foeniculum vulgare. в традиционната иранска медицина и съвременната фитотерапия. " Китайско списание за интегративна медицина 19.1 (2013): 73-79.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23275017/
- Rahimikian, Fatemeh, et al. „Ефект на Foeniculum vulgare Mill. (Копър) върху симптомите на менопаузата при жени в менопауза: рандомизирано, тройно-сляпо, плацебо контролирано проучване.“ Менопауза 24.9 (2017): 1017-1021.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28509813/
- Абаси, Бехнуд и др. „Ефектът на добавките с магнезий върху първичното безсъние при възрастни хора: Двойно сляпо плацебо контролирано клинично изпитване.“ Вестник за изследвания в медицинските науки: официалното списание на Университета по медицински науки в Исфахан 17.12 (2012): 1161.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/
- Pai, Mithun BH, et al. „Противогъбична ефикасност на Punica granatum, Acacia nilotica, Cuminum cyminum и Foeniculum vulgare върху Candida albicans: проучване in vitro.“ Indian Journal of Dental Research 21.3 (2010): 334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20930339/
- Liu, Qing, et al. „Антибактериални и противогъбични дейности на подправките.“ Международно списание за молекулярни науки 18.6 (2017): 1283.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486105/
- Jadoon, Saima, et al. „Потенциал против стареене на фитоекстрактни фармацевтични кремове за дълготрайност на човешките кожни клетки.“ Оксидативна медицина и клетъчно дълголетие 2015 (2015).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4581564/
- Елиаз, Исак Г. и Шмуел Гонен. „Метод и продукт за насърчаване на растежа на косата и лечение на кожни заболявания.“ Американски патент № 6,203,782. 20 март 2001.
patents.google.com/patent/US6203782B1/en