Съдържание:
- Ползи за здравето на чушката
- 1. Добре за очите:
- 2. Изгаря повече калории:
- 3. Ползи против рака:
- 4. Сърдечно-съдови ползи:
- 5. Поддържа имунната система:
- 6. Страхотен източник на витамин В6 и магнезий:
- 7. Лекува дефицит на желязо:
- 8. Ползи от Капсаицин:
- 9. Детоксикиращи свойства:
- 10. Ползи от калия:
- 11. Други предимства:
- Ползи за косата от звънец
- 12. Високият силиций поддържа косата и ноктите:
- 13. Стимулира растежа на косата:
- 14. Укрепва космените фоликули:
- 15. Подобрява растежа и здравето на косата:
- Ползи за кожата от чушката
- 16. Борба с окислителните щети:
- 17. Превръща кожата в здрава и младежка кожа:
- 18. Лекува херпес зостер и крак на спортиста:
- 19. Обръща признаци на стареене:
- 20. Изчиства кожни петна и обриви:
- Хранителна стойност на чушки:
Чушките, известни също като сладък пипер или капсикум, са основно чушки от по-малко остри сортове, които се предлагат в различни цветове като жълто, червено, зелено, лилаво и оранжево. Тези пълни, звънчеви зеленчуци са отглеждани преди повече от 900 години в Южна и Централна Америка и са получили името пипер от европейските колонизатори в Северна Америка. Те могат лесно да растат в различни видове климат.
Сладките чушки са чудесна комбинация от остър вкус и хрупкава текстура. Те са научно известни като Capsicum annuum и принадлежат към категорията растения пасленови (solanaceae), състоящи се от лют пипер, лют червен пипер, картофи, домати и патладжан. Зелените и лилавите чушки са леко горчиви на вкус, докато червените, жълтите и оранжевите имат по-сладък и плодов вкус.
Веществото „капсаицин“, което контролира лютивостта на чушките, се съдържа в много малки количества в чушките, което го прави по-малко „люто“. Въпреки че те са на разположение през цялата година, те са най-обилни и вкусни през лятото. Съдържанието на витамин С и каротеноиди също се увеличава, когато пиперът е на върха на своята зрялост.
Тези цветни и атрактивни зеленчуци се радват по целия свят в различни кухни. Други имена на капсикум са „ Shimla Mirch “ на хинди, „ Pedda Mirappa “ на телугу, „ Kuda Milagai “ на тамилски, „ Parangi Mulagu “ на малаялам, „ Donne Menasinakai “ на каннада, „ Bhopli Mirchi “ на маратхи, „ Simla Marchan“ „на гуджарати и„ Simla Mirch “на бенгалски.
Ползи за здравето на чушката
Освен че придават вкус и привлекателност на скучните ястия, чушките са заредени с хранителни вещества като витамини А, С и К, каротеноиди и диетични фибри, което ги прави изключително полезни за цялостното добро здраве. Чушките също имат витамин В6 и фолиева киселина, които помагат за понижаване на нивата на хомоцистеин, като по този начин намаляват риска от сърдечни заболявания. Някои от ползите за здравето на чушките са дадени по-долу:
1. Добре за очите:
Тъй като са с високо съдържание на витамин А, червените чушки помагат да поддържат здраво зрение, особено нощно виждане. Те са богат източник на каротеноид, наречен лутеин, който помага за намаляване на риска от макулна дегенерация на очите. Дегенерацията на макулата на очите е най-честата причина за свързана с възрастта загуба на зрението. Звънецът също предпазва очите ви от катаракта поради високите нива на бета-каротин и витамин С.
2. Изгаря повече калории:
Червените чушки помагат за активиране на термогенезата и увеличават скоростта на метаболизма. Капсаицинът, който е отговорен за повишаването на лютивостта на други чушки, се намира в чушките в много малки количества. По този начин те имат леко термогенно действие, което увеличава метаболизма, без да увеличава сърдечната честота и кръвното налягане за разлика от лютите чушки. Следователно, те могат да подкрепят загуба на тегло.
3. Ползи против рака:
Като богат на антиоксидантни и противовъзпалителни хранителни вещества, звънецът осигурява няколко противоракови ползи. Рискът от рак се увеличава поради хронично прекомерно възпаление и хроничен нежелан оксидативен стрес. Тези фактори могат да бъдат компенсирани с редовен прием на фитонутриенти с антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Освен това, чушките също съдържат поддържащи здравето сярни съединения. Ензимите в чушката помагат за предотвратяване на рак на стомаха и рак на хранопровода. Установено е, че каротеноидният ликопен е ефективен за профилактика на рак на простатата, пикочния мехур, шийката на матката и панкреаса.
4. Сърдечно-съдови ползи:
Червените чушки са богати на ликопен, което ги прави отлични за здраво сърце, докато зелените чушки са добър източник на ниски нива на холестерола. Повишените нива на хомоцистеин могат да доведат до по-висок риск от сърдечни заболявания. Чушките съдържат витамин В6 и фолиева киселина, които спомагат за понижаване на нивата на хомоцистеин. В допълнение към тях, мощните антиоксиданти витамини А и С, присъстващи в тези зеленчуци, помагат за унищожаването на свободните радикали. Калият, съдържащ се в чушките, намалява около 162 милиграма кръвно налягане, което също е полезно за сърцето.
5. Поддържа имунната система:
Витамин С е жизненоважен за поддържане на здрава имунна система и за изграждане на силен колаген в подкрепа на кожата и ставите. Той е от съществено значение за намаляване на риска от артрит и намаляване на възпалението. Витамин К подпомага образуването на кръвни съсиреци. Важно е за развитието на здрави кости и защита на клетките от окислително увреждане.
6. Страхотен източник на витамин В6 и магнезий:
Комбинацията от витамин В6 и минерала магнезий води до намаляване на нивата на тревожност, особено поради предменструални симптоми. Като естествен диуретик, витамин В6 помага за намаляване на подуването и предотвратява хипертонията.
7. Лекува дефицит на желязо:
Червените чушки осигуряват почти 300 процента от дневната нужда от витамин С. Витамин С е от съществено значение за правилното усвояване на желязото. По този начин страдащите от дефицит на желязо трябва да консумират червени чушки.
8. Ползи от Капсаицин:
Капсаицинът се намира в белите мембрани на чушките, който е отговорен за отдаването на топлина и на семената. Той понижава нивата на холестерола и триглицеридите. Той убива язвата, причиняваща бактерии в стомаха и повишава имунитета.
9. Детоксикиращи свойства:
Звънецът помага за изчистването на претоварените слузни мембрани в носа и белите дробове и елиминира токсините чрез изпотяване.
10. Ползи от калия:
Чушките са добри източници на калий. Този минерал помага за поддържането на баланса на течностите и минералите в тялото. Подобрява мускулната функция и регулира кръвното налягане.
11. Други предимства:
Сокът от черен пипер се оказа ефективен при лечение на стомашно-чревни разстройства като язви, диария и диспепсия. Той също така намалява честотата на респираторни проблеми като емфизем, астма и инфекции в белите дробове. Пиенето на сок от чушка е ефективно средство срещу болки в гърлото и кървене от носа.
Ползи за косата от звънец
Получаването на здрава, дълга и плътна коса е мечтата на всеки. Но за съжаление нездравословният начин на живот и липсата на правилно снабдяване с хранителни вещества в диетата често водят до няколко проблема с косата, като изтъняване на косата, пърхот, разделяне на краищата и косопад. Сега това може да изглежда странно, но звънецът може да подпомогне растежа на косата, като подобри циркулацията на кръвта към скалпа. По-долу са дадени ползите от чушките за коса.
12. Високият силиций поддържа косата и ноктите:
Зеленият пипер има високо съдържание на естествен силиций, който може да поддържа здрава коса и нокти.
13. Стимулира растежа на косата:
Чрез стимулиране на кръвообращението, чушките подобряват ефективността на други билки. Червеният пипер е естествен стимулатор на растежа на косата и е много ефективен при лечение на косопад. В случай на загуба на коса, капсикум подобрява притока на кръв, който е жизненоважен за правилния растеж на косата и защитата на космените фоликули от въздействието на дихидро тестостерона (DHT).
14. Укрепва космените фоликули:
Една от причините, поради които растенията и плодовете с чушки са полезни за косата е фактът, че те са отлични източници на витамин С, който е от съществено значение за здравето на косата. Витамин С помага за правилното усвояване на желязото, като по този начин гарантира, че в червените кръвни клетки има достатъчно желязо, за да пренася кислород до космените фоликули. Витамин С се използва и при образуването на колаген. Колагенът се изисква от космените фоликули, кръвоносните съдове и кожата, за да останат здрави и за оптималния им растеж. Недостигът на витамин С може да причини суха, цепеща се коса, която лесно се чупи.
15. Подобрява растежа и здравето на косата:
Прилагането на звънец на коса може да бъде ефективно за задействане на растежа на косата чрез подобряване на кръвообращението в скалпа. Сварете няколко сухи червени чушки във вода и ги оставете за 5 до 6 минути. След като го охладите, масажирайте го върху скалпа си с помощта на памучен тампон и го оставете за 10 до 15 минути. След това измийте косата. Това трябва да се прави два пъти седмично за най-добри резултати. Пикантността на чушката подобрява растежа и здравето на косата.
Ползи за кожата от чушката
Здравата и сияйна кожа играе важна роля за подобряване на цялостния външен вид. Някои от често срещаните кожни проблеми, с които се сблъскват днес много хора, са появата на бръчки, обезцветяване, удебеляване и намаляване на еластичността. Въпреки че генетиката до голяма степен определя кога кожата започва да показва признаци на стареене, може да има и други причини, като например увреждане на кожата и нездравословен начин на живот. Окислението е химичен процес, при който свободните радикали крадат електрони от здрави клетки, като по този начин причиняват увреждане на кожата. Повечето от уврежданията на кожата възникват поради излагане на тютюнопушене и слънчева светлина.
16. Борба с окислителните щети:
Червените, зелените и жълтите чушки са богати на витамин С, който помага за производството на колаген. Колагенът поддържа кожата стегната и предпазва клетките от по-нататъшно увреждане. Повишава способността на кожата да се бори срещу окислителните щети.
17. Превръща кожата в здрава и младежка кожа:
Антиоксидантите и фитохимикалите, присъстващи в сока от чушка, правят кожата здрава и млада.
18. Лекува херпес зостер и крак на спортиста:
Поради своите противогъбични и антибактериални свойства, чушките могат да облекчат инфекции като херпес зостер и стъпало на крака в комбинация с подходящи лекарства.
19. Обръща признаци на стареене:
Консумацията на сок от чушка помага за обръщане на признаците на стареене поради високите нива на антиоксиданти. Звънецът предпазва кожата от причиняващи щети свободни радикали, като по този начин насърчава здравата и по-млада кожа.
20. Изчиства кожни петна и обриви:
Смес от сок от моркови и зелен пипер може да бъде много ефективен за изчистване на петна и обриви по кожата.
Хранителна стойност на чушки:
Всички чушки са добър източник на витамин А, С и К; червените обаче са с най-висока хранителна стойност. Червените чушки също съдържат каротеноиди като ликопен и бета-криптоксантин. Те са богати на фитохимикали и имат значително количество фибри. Веществото капсаицин, което се среща в белите мембрани на други чушки, присъства в по-малко количество в чушките. Някои от хранителните вещества, налични в чушките са дадени по-долу.
Хранителна таблица Bell Pepper, USDA:
Чушки, сладки, зелени, сурови | |
---|---|
Хранителна стойност на 100 g (3,5 oz) | |
Енергия | 84 kJ (20 kcal) |
Въглехидрати | 4.64 g |
- Захари | 2,4 g |
- Диетични фибри | 1,7 g |
Дебел | 0,17 g |
Протеин | 0,86 g |
Витамин А екв. | 18 μg (2%) |
- бета-каротин | 208 μg (2%) |
- лутеин и зеаксантин | 341 μg |
Тиамин (вит. B 1) | 0,057 mg (5%) |
Рибофлавин (вит. B 2) | 0,028 mg (2%) |
Ниацин (вит. B 3) | 0,48 mg (3%) |
Пантотенова киселина (В 5) | 0,099 mg (2%) |
Витамин В 6 | 0,224 mg (17%) |
Фолат (вит. B 9) | 10 μg (3%) |
Витамин Ц | 80,4 mg (97%) |
Витамин Е | 0,37 mg (2%) |
Витамин К | 7,4 μg (7%) |
Калций | 10 mg (1%) |
Желязо | 0,34 mg (3%) |
Магнезий | 10 mg (3%) |
Манган | 0,122 mg (6%) |
Фосфор | 20 mg (3%) |
Калий | 175 mg (4%) |
Натрий | 3 mg (0%) |
Цинк | 0,13 mg (1%) |
Флуор | 2 µg |
Original text
- Витамин С: Чушките са богати на витамин С. Всъщност те съдържат повече от двойно количество витамин С, намиращо се в цитрусовите плодове. Чаша накълцани чушки осигурява повече от 100 процента от