Съдържание:
- Дискова херния - Кратко:
- Причини за дискова херния:
- Възможности за лечение на дискова херния:
- Защо да изберете йога, за да получите облекчение от дискова херния?
- Йога за дискова херния:
- 1. Камила поза:
- 2. Позиция на скакалци:
- 3. Поза Кобра:
- Как да използваме йога позите за облекчаване на болката:
- Предпазни мерки:
Страдате ли от мъчителни болки в гърба? Облекчете се от факта, че не сте сами! Над 80 процента от възрастното население страда от болки в гърба поради различни причини. Много от тях страдат и от проблема с дисковите хернии, който сега се забелязва по-често и се съобщава от хората.
И така, как може да се лекува дискова херния? Йога има решението. Искате ли да знаете повече? Прочетете!
Дискова херния - Кратко:
Дисковата херния може да бъде много болезнено състояние. Това се случва, когато дисковете, поставени между прешлените, се разкъсат и вътрешността на диска изпъкне. Това притиска съседните нерви. По-просто казано, когато междупрешленните дискове се компресират и започват да се изпъкват навън (херния) или в определени случаи се разкъсват, това причинява силна болка в долната част на гърба (1).
Когато сте засегнати от това болезнено състояние, са засегнати както краката, така и гърбът. Болката се усилва от движенията и интензивността може да варира при отделните хора. Всъщност, дискова херния може да се появи във всяка част на гръбначния ви стълб, но лумбалната част на гръбначния стълб се засяга в повечето случаи.
Причини за дискова херния:
Основните причини са:
- Дегенерация на гръбначния стълб с възрастта, износването.
- Инцидент и произтичащо нараняване.
- Наранявания, свързани със спорта.
- Заседнал начин на живот
Възможности за лечение на дискова херния:
Има няколко възможности за лечение, които лекарите предлагат за лечение на това състояние. Първо се опитват нехирургични процедури. Дават се лекарства за болка и също се препоръчват промени в диетата. Упражненията и йога позите могат да донесат значително облекчение от болката, както се вижда. Опитът се прави като последна опция. Само на всеки десет се предлага хирургическа намеса и това се прави, когато не се забелязва подобрение дори след цяломесечно лечение (2).
НСПВС често се прилагат за намаляване на болката, както и ледените компреси. Днес експертите препоръчват и йога за укрепване на гърба. Тази форма на упражнения не само помага за укрепване на гърба, но е и чудесен начин за разтягане и поддържане на гърба гъвкав (3). Моля, обърнете внимание, че йога асаните или упражненията са много специфични за вида на състоянието. Например, приложенията на йога асани в случай на спондилолистеза е напълно различно от спондилозата. Моля, разберете конкретното си състояние и го свържете с асаните, предоставени по-долу.
Експериментални възможности за лечение като ендоскопска дискектомия и електротермична декомпресия на дискове също могат да бъдат предложени на определени пациенти (4). Но ние силно препоръчваме да вземете второ мнение, преди да прибегнете до такива планове за лечение, които понякога могат да навредят повече, отколкото да помогнат.
Защо да изберете йога, за да получите облекчение от дискова херния?
Йога добра ли е за дискова херния? Специфичните йога пози, когато се извършват под грижи и експертен надзор, могат да донесат на жертвите на дискова херния ефективно облекчение от мъчителната болка. Няколко йога експерти като BKS Iyengar препоръчват някои специални йога пози за пациенти с това състояние.
Изследванията също така показват, че страдащите от дискова херния ще се възползват значително от прости движения, които подчертават удължаването на костите (5). Както вече знаете, йога има редица упражнения за разтягане, които са длъжни да дадат на пациентите с дискова херния огромно облекчение от остра болка, като в същото време помагат за укрепването на костите в гърба.
Йога за дискова херния:
Има доста йога пози за пациенти с дискова херния, които могат да донесат облекчение от това медицинско състояние. Това са седнал преден завой, поза на скакалци, поза на Кобра, мост и поза на камила. Няколко обърнати йога пози като стойка за предмишницата и стойка за рамо също могат да бъдат полезни за пациентите.
1. Камила поза:
Изображение: Shutterstock
- За да влезете в поза на камилата, коленичете на пода и след това дръжте двете си ръце на бедрата си.
- Горната част на краката ви трябва да е на постелката. Сега удължете гръбнака си.
- Бавно се наведете назад, докато поставяте двете си ръце на петите.
- Изпънете врата си и огънете главата назад.
- След това плъзнете двете ръце до подметките.
- Останете в тази поза за няколко секунди.
2. Позиция на скакалци:
Изображение: Shutterstock
Тази поза помага за стимулиране на кръвообращението и подобрява гъвкавостта.
- Отначало легнете на пода по корем. Използвайте мека подложка, ако е необходимо.
- Ръцете ви трябва да са изпънати по тялото. Опрете челото и лицето си на пода.
- Докато вдишвате, повдигнете гърдите, главата, краката и ръцете си от земята.
- Уверете се, че краката ви са изправени, а ръцете остават плоски отстрани.
- След това разтворете пръстите на краката и пръстите. Съсредоточете се върху вдишването.
- Останете в тази поза за няколко секунди.
3. Поза Кобра:
Shutterstock
Това упражнение за извиване на гърба укрепва раменете, ръцете и разтяга мускулите в предната част на торса.
- Легнете на пода с двата длани плоски и дръжте под раменете си.
- Краката трябва да са плоски на пода.
- След това ангажирайте корема, като изтеглите корема навътре и наклоните тазовата си част.
- Сега натиснете дланите си и разтворете пръстите.
- Издърпайте раменете назад, задействайки и лопатките.
- Избутайте горната част на торса на тялото си от повърхността и дръжте ръцете изправени.
- Краката, бедрата и краката трябва да са здраво поставени на пода.
- Наклонете брадичката нагоре и повдигнете гърдите.
- Останете в тази поза за няколко секунди.
Как да използваме йога позите за облекчаване на болката:
Йогите, извиващи се назад, помагат за укрепване на задните ви връзки, както и на мускулите, които поддържат увредения диск в неговото положение. Редовната практика на такава йога помага да се направи гръбначният стълб стабилен и годен. Първоначално вдигнете само половината път и след като позволите на гръбначния стълб, преминете в пълна поза след няколко седмици практика.
За да се облекчи острата болка, причинена от диска, могат да се опитат асани като макарасана и мацякридасана. Можете да ги опитате на легло. Те могат да облекчат натиска върху увредените нервни корени. Тъй като болката намалява, можете да преминете към йога поза, която се огъва назад, казват експертите. Когато болката е по-малка, можете да започнете да правите поза Bhujangasana или Cobra. След известно време можете да опитате и йога пози като Ardha shalabhasana, Poorna shalabhasana и Dhanurasana. След като тренирате позите, трябва да си починете в шавасана. В идеалния случай трябва да практикувате тези пози сутрин.
След като сте диагностицирани с дискова херния, можете да започнете с лесни йога пози като тези, споменати по-горе. Противно на горното, някои състояния на гръбначния стълб като фасетната атрофия изискват удължаване напред и трябва да се избягват по-дълбоки пречупвания. По същия начин, трябва да се въздържате от опити на седнали пози с кръстосани крака, тъй като те могат да доведат до натиск върху нервния корен.
Предпазни мерки:
Трябва да се придържате към