Съдържание:
- Какво е черен чай?
- Ползи за здравето на черния чай
- 1. Може да засили здравето на сърцето
- 2. Може да намали риска от рак на яйчниците
- 3. Може да намали риска от диабет
- 4. Може да повиши имунитета
- 5. Може да понижи нивата на кръвното налягане
- 6. Може да подобри психическата бдителност
- 7. Може да подобри здравето на костите
- 8. Може да намали риска от Паркинсон
- 9. Може да подобри здравето на храносмилателната система
- 10. Може да понижи нивата на холестерола
- 11. Може да помогне за отслабване
- 12. Може да намали риска от камъни в бъбреците
- 13. Може да облекчи симптомите на астма
- 14. Май да се бори със свободните радикали
- 15. Май може да убие бактерии
- 16. Може да помогне за облекчаване на стреса
- 17. Може да намали риска от болестта на Алцхаймер
- 18. Може да подобри здравето на устната кухина
- 19. Може да лекува диария
- 20. Май може да насърчи цялостното настроение
- Ползи от черния чай за кожа
- 21. Може да предотврати кожни инфекции
- 22. Може да намали подпухналостта
- 23. Може да забави преждевременното стареене
- 24. Може да намали риска от рак на кожата
- 25. Може да предпазва от UV радиация
- 26. Може да ускори регенерацията на кожата
- 27. Може да намали дефектите
- Ползи от черния чай за коса
- 28. Може да предотврати падането на косата
- 29. Може да стимулира растежа на косата
- 30. Може да добави блясък и блясък към косата
- 31. Може да действа като естествен багрилен агент
- Произход на черния чай
- Какви са видовете черен чай?
- Хранителни факти за черен чай
- Черен чай Vs. Зелен чай Vs. Бял чай
- Как да изберем и съхраним черен чай?
- Как да приготвяте черен чай от разхлабени листа?
- Рецепти за черен чай
- 1. Напоена с черен чай ирландска каша с Acai Berry
- 2. Чай Рецепта за чай
- Съвети за използване на черен чай
- Къде да купя черен чай?
- Странични ефекти от черния чай
- Заключение
- Отговори на експерти за читатели Въпроси
- 52 източника
Черният чай е открит в Китай преди около 4000 години. Днес тя е сред най-популярните напитки в света. Чаят има антиоксиданти и други фитонутриенти, които могат да помогнат за изхвърлянето на токсините и да излекуват тялото ви (1). Той съдържа по-малко кофеин от кафето (2).
В тази статия сме изброили 31 важни ползи от черния чай. Чаят може да подобри цялостното ви здраве, кожа и коса. Продължавай да четеш.
Какво е черен чай?
Черният чай се произвежда чрез окисляване на листата на растението Camellia sinensis . Името „черен чай“ може да се отдаде на цвета на чая. Технически обаче е тъмно кехлибарено или оранжево. Следователно китайците го наричат червен чай. Методът на производство на черен чай го прави по-различен от останалите сортове чай като зелен чай и чай улун.
След като бъдат откъснати, чаените листа изсъхват, за да освободят влагата от тях. Когато загубят максималното количество влага, листата се търкалят, ръчно или с помощта на машини, чрез излагане на висока температура. След като листата се окислят напълно, те се сортират според размера им. Съдържанието на кофеин във всеки чай често е причина за безпокойство. Що се отнася до черния чай, една чаша чай съдържа около половината от кофеина, който се намира в чаша кафе.
Ползи за здравето на черния чай
Черният чай може да насърчи здравето на сърцето, да лекува диария и други храносмилателни проблеми, да регулира кръвното налягане и да намали риска от диабет тип 2. За да се насладите на всички негови предимства, трябва да го консумирате без никакви добавки като мляко или захар.
1. Може да засили здравето на сърцето
Флавоните в черния чай могат да насърчат здравето на сърцето. Учените потвърдиха, че пиенето на три или повече чаши черен чай на ден може да намали риска от коронарна болест на сърцето. Освен това, черният чай е свързан и с намален риск от миокарден инфаркт, исхемия и сърдечно-съдова смъртност (3), (4).
2. Може да намали риска от рак на яйчниците
Теафлавините в черния чай могат да инхибират пролиферацията на ракови клетки на яйчниците (5). В проучване, проведено от изследователи от Института за рак на Розуел Парк, САЩ, се наблюдава 30% спад в риска от рак на яйчниците при пациенти, които пият повече от две чаши черен чай на ден (6).
3. Може да намали риска от диабет
Учените са открили, че пиенето на чай може да помогне за намаляване на риска от диабет тип 2. Черният чай съдържа катехини и теафлавини (1). Напитката може да помогне на тялото да стане по-чувствителна към инсулина, а също така предотвратява дисфункцията на бета-клетките (бета-клетките регулират нивата на кръвната глюкоза) (7).
4. Може да повиши имунитета
Черният чай е богат на антиоксиданти, които помагат да се почистват свободните радикали. Тези свободни радикали са склонни да мутират ДНК и да възпрепятстват нормалната клетъчна функция. Това може да доведе до възпаление и да изтласка тялото в състояние на стрес. Черният чай помага за изхвърлянето на кислородните радикали. Той помага за възстановяване на нормалните функции на клетките и тялото, а също така повишава имунитета (8), (9).
5. Може да понижи нивата на кръвното налягане
Консумирането на черен чай може да помогне за намаляване на кръвното налягане. Учени от Холандия, Германия, Великобритания и Италия проведоха експеримент, при който група хора получиха черен чай за една седмица и бяха проверени показанията на систоличното и диастоличното налягане. В края на този експеримент беше установено, че участниците, консумирали черен чай, имат по-ниски нива на кръвното налягане в сравнение с контролната група (10).
6. Може да подобри психическата бдителност
Изследователи от Холандия установиха, че участниците в проучване, които пият черен чай, имат най-силно внимание и по-добро слухово и зрително внимание (11). Като цяло чайовете съдържат l-теанин, който модулира мозъчните функции и процеса на човешкото внимание (12). Кофеинът в черния чай може също да повиши бдителността.
7. Може да подобри здравето на костите
С напредването на възрастта силата на костите ви започва да намалява. Учените обаче са забелязали, че хората, които пият черен чай, могат значително да възстановят костната плътност. Поради тази причина пиенето на черен чай може също да намали риска от фрактури, които най-често се срещат при възрастни хора поради остеопороза. Установено е, че плъховете, на които са дадени екстракти от черен чай, имат по-добра костна плътност (13). Ето защо, ако сте на 30, направете черния чай част от вашата диета, за да запазите костната плътност и да предотвратите остеопороза и риск от фрактури. Установено е също, че пиенето на чай като цяло намалява риска от фрактури на тазобедрената става (14).
8. Може да намали риска от Паркинсон
Паркинсоновата болест е невродегенеративно заболяване, което засяга най-вече възрастните хора. Изследванията показват, че полифенолите на черния чай имат невропротективен ефект върху мозъка (15). В проучване, проведено в Националния университет в Сингапур, учените установяват, че кофеинът в черния чай е обратно свързан с болестта на Паркинсон (16).
9. Може да подобри здравето на храносмилателната система
Здравото черво може да ви предпази от различни заболявания и разстройства. Консумирането на черен чай може да помогне за подобряване на броя и разнообразието от добри чревни микроби. Полифенолите на чая могат да действат като пребиотици и да действат като храна за добрите чревни бактерии. Тези полифеноли могат също да предотвратят растежа на други вредни бактерии в червата. Черният чай може също да помогне за лечение на стомашни язви и потенциално да намали риска от рак на дебелото черво и хранопровода / стомаха (17), (18). Обаче са необходими повече проучвания при хора.
10. Може да понижи нивата на холестерола
Нездравословният начин на живот и нередовните хранителни навици могат да увеличат нивата на лошия холестерол в кръвта. Високият LDL холестерол (лош холестерол) може да доведе до натрупване на плака в артериалните стени. Това ограничава притока на кръв и може да доведе до инфаркт, инсулт и исхемична атака. В проучване е показано, че черният чай намалява LDL холестерола с 11,1%. Изследователите също така са установили, че черният чай (включително китайския вариант) има антихиперхолестеролемични ефекти при хора със затлъстяване и склонност към сърдечни заболявания (19), (20).
11. Може да помогне за отслабване
Затлъстяването е основната причина за различни заболявания като диабет, сърдечни заболявания, СПКЯ, висок холестерол и др. Подобно на зеления чай, черният чай също може да помогне за управление на теглото, ако се консумира в допълнение към правилните промени в начина на живот. Учени от Медицинското училище Дейвид Гефен, Калифорния, САЩ установиха, че черният чай помага за намаляване на висцералните мазнини, като намалява гените, предизвикващи възпалението. Тъй като продължителният период на възпаление в тялото може да предизвика затлъстяване, пиенето на черен чай теоретично може да помогне за предотвратяване на затлъстяването, предизвикано от възпаление. Освен това, черният чай може също да понижи нивата на триглицеридите (21), (22).
12. Може да намали риска от камъни в бъбреците
Камъните в бъбреците са болезнени и разпространени. Те се причиняват поради повишена екскреция на кристалообразуващи вещества като оксалат, калций и пикочна киселина от тялото. Изглежда, че черният чай съдържа много по-ниски нива на оксалат в сравнение с други билкови чайове (23), (24). Въпреки че някои анекдотични доказателства сочат, че черният чай може да намали риска от камъни в бъбреците, няма достатъчно изследвания в това отношение. Консултирайте се с лекар, преди да вземете черен чай за тази цел.
13. Може да облекчи симптомите на астма
Астмата се причинява поради възпаление и подуване на дихателните пътища или бронхите. Това затруднява вдишването и издишването. Анекдотичните данни сочат, че пиенето на черен чай или зелен екип помага за облекчаване на симптомите на астма. Някои изследвания също доказаха, че кофеинът в чайовете може да помогне за белодробната функция (25). Установено е също, че флавоноидите в чая са в полза на тези с астма (26).
14. Май да се бори със свободните радикали
Свободните кислородни радикали се причиняват от фактори като замърсяване, пушене и стрес. Те са токсични за организма. Антиоксидантите, определена група съединения, помагат в борбата с тези свободни радикали. Черният чай е натоварен с антиоксиданти и те играят роля в това отношение (1). Приемът на черен чай с лимон също може да помогне.
15. Май може да убие бактерии
Повечето бактерии могат да причинят инфекции и също могат да доведат до смърт. Антиоксидантите и другите фитонутриенти в черния чай могат да имат антибактериални свойства (27). Друго проучване посочва, че чайовете (включително черният чай) могат да действат срещу бактериите, които причиняват (28).
16. Може да помогне за облекчаване на стреса
Според проучване, проведено от Университетския колеж в Лондон, чаят може да намали хормоните на стреса в тялото и да отпусне нервите (29). Можете бавно да замените грабването на сладко (или цигара) с пиене на чаша черен чай, за да облекчите нивото на стрес.
17. Може да намали риска от болестта на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер причинява загуба на паметта и засяга поведението и мисловния процес. Антиоксидантите от черен чай могат да намалят риска от заболяването, въпреки че няма конкретни доказателства в това отношение.
18. Може да подобри здравето на устната кухина
Консумирането на черен чай може да предпази от зъбна плака, кариес и кариес (30). Това също може да освежи дъха ви. Черният чай притежава антибактериални и антиоксидантни свойства, които предотвратяват стафилококови инфекции (31). Флуоридът в черния чай също инхибира зъбния кариес (32). Освен това, проучванията също така съобщават, че черният чай може да помогне за предотвратяване на орална левкоплакия при пациенти с орален карцином (33).
Въпреки това, черният чай може да оцвети емайла. Посъветвайте се с вашия зъболекар в това отношение.
19. Може да лекува диария
Пиенето на черен чай може да помогне за лечение на диария. В проучвания диетите, включващи черен чай, могат да намалят разпространението на диарията с 20% (34). Необходими са обаче повече изследвания в това отношение.
20. Май може да насърчи цялостното настроение
Тук има много ограничени изследвания. Антиоксидантите в черния чай могат да се борят със стреса. Това може да подобри общото настроение. Чаят може да регулира нивата на холестерола в кръвта и кръвното налягане. Това също може да има положителен ефект върху настроението ви.
Сега нека видим как пиенето на черен чай може да бъде полезно за вашата кожа.
Ползи от черния чай за кожа
Черният чай може да ви помогне да постигнете и здрава кожа. Може да се бори срещу кожни инфекции и петна, да забави стареенето на кожата и да намали подпухналостта на очите. Полифенолите и танините в черния чай са свързани с подмладяването на кожните клетки. Все пак се консултирайте с дерматолог, преди да използвате черен чай за кожата си.
21. Може да предотврати кожни инфекции
Кожата е най-големият орган в тялото. Но е деликатен и се нуждае от подходящи грижи. Повечето кожни инфекции възникват поради микробна колонизация. Чаевите катехини и флавоноиди могат да помогнат за предотвратяване на кожни инфекции. Ако често имате кожни инфекции, приемането на черен чай в допълнение към вашето лекарство може да ускори лечебния процес (35). Необходими са обаче повече изследвания в това отношение.
22. Може да намали подпухналостта
Подпухналостта под очите е сериозна грижа както за жените, така и за мъжете. Това може да ви накара да изглеждате уморени и да увеличи шансовете за преждевременно набръчкване. Танините и антиоксидантите, налични в черния чай, притежават противовъзпалителни свойства (36). Те могат да помогнат за стягане на кожата и да намалят подпухналостта под очите.
Можете да опитате да използвате торбички с черен чай или просто да потопите памучни топчета в студен черен чай и да ги държите под очите си за 20 минути всеки ден. Можете да видите видимо намаляване на подпухналостта под очите само за няколко седмици.
23. Може да забави преждевременното стареене
Антиоксидантите и полифенолите, присъстващи в черния чай, могат да предпазят кожата ви от преждевременно стареене и образуване на бръчки. В проучване, проведено върху лабораторни мишки без косми, учените установиха, че черният чай намалява експресията на гена, който създава ензим, разграждащ колаген. Освен това, черният чай е по-ефективно средство против бръчки в сравнение с други чайове (37).
24. Може да намали риска от рак на кожата
Черният чай е богат на антиоксиданти и може да бъде ефективен срещу повечето видове рак (включително този на кожата). Ливански учени потвърдиха в проучвания на мишки, че пиенето на черен чай може да помогне за намаляване на риска от рак на кожата (38). Все още няма съществени данни за хората.
25. Може да предпазва от UV радиация
UV лъчението е сред водещите причини за пигментация на кожата, рак на кожата и други проблеми, свързани с кожата. Изследователите са установили, че пиенето на черен чай може да помогне за защита на кожата и да намали риска от кожни проблеми, причинени от прекомерно излагане на ултравиолетови лъчи (39), (40). Освен че пиете черен чай, за да предотвратите увреждане на кожата, можете да го прилагате и локално. Преди това обаче се консултирайте с Вашия лекар.
26. Може да ускори регенерацията на кожата
Изследователи от Малайзия са установили, че прилагането на екстракт от черен чай върху ранената кожа на лабораторни плъхове може да ускори заздравяването. Екстрактът също така причинява по-малко възпаление и повече производство на колаген (41). Не прилагайте обаче черен чай директно върху рани. Няма проучване, което да твърди, че е безопасно. Вместо това можете да пиете черен чай.
27. Може да намали дефектите
Дефектите могат да ви дадат сериозни проблеми с доверието. Използването на билки за лечение на дефекти винаги е по-добре. Те са по-безопасни от повечето сурови химикали и мощни лекарства. Черният чай може да бъде една от тези билкови напитки.
В проучване учените са установили, че черният чай има избелващ ефект върху кожата върху кафяво лабораторно морско свинче (42).
Освен това черният чай има антиоксидант, който може да изхвърли токсините, които причиняват дефекти. В това отношение обаче има ограничени изследвания. Можете да пиете черен чай или да го намажете студено върху дефектите си, като използвате чиста памучна топка.
Ползи от черния чай за коса
Антиоксидантите и кофеинът в черния чай могат да са от полза за косата ви. Чаят може да насърчи растежа на косата и да придаде естествен блясък на косата.
28. Може да предотврати падането на косата
Пиенето на черен чай може да предотврати падането на косата. Той е зареден с антиоксиданти, които помагат за почистване на свободните радикали и облекчаване на стреса. Тези два фактора са водещите причини за загуба на коса при жените днес (43). Следователно пиенето на черен чай може да помогне за предотвратяване падането на косата.
29. Може да стимулира растежа на косата
В проучване на мишки китайски черен чай, който е ферментирал с Aspergillus sp. (специфичен вид гъбички) е установено, че стимулира растежа на косата след 2 седмици локално приложение (44). Оправдани са повече проучвания при хора. Все още можете да се консултирате с Вашия лекар и да нанасяте черен чай (при стайна температура) върху скалпа и по дължината на косата си. Това може да помогне за насърчаване на растежа на косата.
30. Може да добави блясък и блясък към косата
В това отношение има ограничени изследвания. Някои анекдотични доказателства показват, че черният чай може да добави блясък на косата. След шампоане на косата (с мек шампоан) използвайте ликьор от черен чай (стайна температура), за да дадете на косата си последното изплакване. Правете го няколко седмици и косата ви може да стане по-мека и блестяща.
31. Може да действа като естествен багрилен агент
Анекдотичните доказателства показват, че червеникаво-черният оттенък на черния чай го прави отлична естествена боя за коса (особено за брюнетки). Смесете къна с черен чай и я нанесете върху скалпа и косата си. Оставете го да действа 1-2 часа и измийте с мек шампоан. Можете да видите незабавни резултати.
Това са предимствата на черния чай. Повечето от тях все още се изследват. Но можете да включите чая в редовната си рутина. В предстоящите раздели ще обсъдим допълнително черния чай.
Произход на черния чай
Черният чай произхожда от Китай през 1590 г. около късната династия Мин и ранната династия Цин. По-рано китайците биха пили само зелен или улун чай. Легендата разказва, че армейци, докато минавали през провинция Фудзиен, се приютили във фабрика за чай, спряла производството на зелен или улун чай. Междувременно чаените листа изсъхнаха на слънце и се окислиха. Когато армейците напуснаха, фабриката възобнови производството на чай, но цветът на чая беше червен или черен и имаше по-подмладяващ и ароматен вкус.
Това даде началото на първия черен чай, известен като Lapsang Souchong - „Lapsang“ означава високите планини, а „Souchong“ означава малки листа от чаеното дърво. Терминът „черен чай“ е измислен от британските и холандските търговци. През 1610 г. холандците донесли черен чай в Европа и през 1658 г. той влязъл в Англия. Тъй като черният чай започва да става популярен, британците решават да го отглеждат в Дарджилинг и Асам, Индия.
Има разнообразие от черни чайове, отглеждани в Китай и Индия. В следващия раздел ще обсъдим различните видове черен чай.
Какви са видовете черен чай?
От всеки вид чай може да се направи черен чай, включително зелен чай, жълт чай, бял чай или чай улун. Единствената разлика е в обработката на черен чай. Докато всички видове черен чай в Китай се произвеждат от растението Camellia sinensis , черният чай в Индия се произвежда от различно разнообразие от чаено растение, известно като Camellia assamica . Черният чай от Camellia assamica има по-силен вкус и по-големи листа от този от варианта Camellia sinensis . Ето списък с различни видове черен чай, които трябва да опитате.
Списък с черен чай според производствения регион
- Лапсанг Сушонг
- Фуджиан Минхонг
- Анхуей Кеемун
- Юнан Дианхонг
- Черен чай Дарджилинг
- Асам черен чай
- Цейлонски черен чай
- Черен чай Nilgiri
- Кенийски черен чай
Списък с черен чай според популярни смеси
- Граф сив черен чай
- Английска закуска
- Ирландска закуска
- Чай чай
- Следобеден чай
- Розов черен чай
- Руски керван
Хранителни факти за черен чай
Черният чай е богат предимно на антиоксиданти, известни като полифеноли. Той също така има минимални количества натрий, протеини и въглехидрати. Ето хранителната таблица на черния чай (45), (46).
Размер на порцията - 100 g
Калории 1
Афлавин-3 3′-дигалатът (антиоксидант за черен чай) 0,06 - 4,96
Общо мазнини 0
Наситени мастни киселини 0
Мононенаситени мастни киселини 0
Полиненаситени мастни киселини 0
Омега-3-мастни киселини 3 mg
Омега-6-мастни киселини 1 mg
Транс мазнини 0
Холестерол 0
Витамин А 0
Витамин С 0
Натрий 5 mg
Калий 37 mg
Флуор 373 mcg
Диетични фибри 0
Общо въглехидрати 0
Захар 0
Протеин 0
Калций 0
Черните, зелените и белите чайове идват от едно и също растение Camellia sinensis. Има обаче няколко разлики между тези три сорта чай. Ние ги обсъдихме в следващия раздел.
Черен чай Vs. Зелен чай Vs. Бял чай
Черният чай се окислява напълно, докато листата от бял чай се събират в по-млада възраст. Зеленият чай е малко по-преработен от белия чай, а черният е по-обработен от зеления чай. Обработката на чая унищожава антиоксидантите. Следователно белият чай съдържа най-много антиоксиданти, а черният - най-малко. Най-добре би било обаче да пиете разнообразни чайове, за да усвоите ползите от всички.
Белият чай има фин и по-сладък вкус в сравнение със зеления и черния чай. Черният чай е по-популярен сред индийците и британците, докато зеленият чай и белия чай са популярни сред китайците.
Черният чай има най-високо съдържание на кофеин в сравнение с белия и зеления чай.
Как да изберем и съхраним черен чай?
Избор на черен чай
- Чаените листа не трябва да съдържат влага.
- Изберете чай с дълги листа със сребърни или златисти връхчета.
- Изберете китайски черен чай за по-лек вариант, а черен чай Дарджилинг или Асам за по-силен вариант.
- Цветът на варената трябва да е ярък и да мирише страхотно.
- Изберете черен чай CTC (смачкване, разкъсване, къдрене), ако искате да имате силен черен чай с мляко.
Съхранение на черен чай
- Най-добрият начин да съхранявате черния чай е да го пазите от влага и въздух. Предотвратете прекомерното излагане на слънце или температурни колебания.
- Съхранявайте чая в тенекиени съдове.
- За да съхранявате черен чай за една година, добавете го в торбичка с цип и поставете тази торбичка в калай. Поставете формата в хладилника.
- Можете също да съхранявате черен чай във вакуумна колба.
- Увийте парче въглен в кърпа и го поставете във формата, съдържаща чая. Той ще помогне да се абсорбира допълнителната влага.
- Съхранявайте черния чай в глинен съд с малка торбичка вар на прах. Това също помага да се абсорбира допълнителната влага.
Сега знаете как да избирате и съхранявате черен чай. Но какъв е правилният метод за приготвянето му? Разберете по-нататък.
Как да приготвяте черен чай от разхлабени листа?
Ето един лесен начин за приготвяне на черен чай.
От какво имаш нужда
- Напойка за чай - Това ви трябва, за да накиснете черните чаени листа. Инфузорът предпазва чаените листа от свободно плаване.
- Чайник - Трябва ви това, за да поставите запарката в тенджера с преварена вода.
- Чайник - Това ви трябва, за да заври вода.
- Черен чай от свободни листа - за приготвяне на успокояваща и ароматна чаша черен чай.
Как да се подготвим
- Вземете чаша вода на човек и оставете да заври в чайника.
- Междувременно добавете ¼ чаена лъжичка чай от насипни листа на човек в чаената чаша.
- Поставете запарката за чай в чайника.
- Изсипете преварената вода в чайника и го покрийте.
- Потопете чая за четири до пет минути.
- Извадете инфузора от чайника и го дръжте настрана за втори стръм.
- Изсипете чая в чаша и вдишайте аромата, преди да отпиете.
По този начин се прави основен черен чай. Ако обаче ви омръзне да пиете един и същи чай всеки ден, можете да получите малко иновативност и да приготвите няколко други рецепти за черен чай. Разгледайте следните рецепти за черен чай.
Рецепти за черен чай
1. Напоена с черен чай ирландска каша с Acai Berry
Съставки
За Каша
- 2 пакетчета черен чай
- ½ чаша незабавен обикновен овес
- 1 ½ чаша бадемово мляко
- 2 супени лъжици органичен мед
- 1 чаена лъжичка семена от ванилия
- Горски плодове и ядки за топинг
За Acai Berry Ripple
- ½ чаша замразени плодове
- 1 супена лъжица органичен мед
- 2 супени лъжици асаи на прах
Крем от шам-фъстък
- ⅔ чаша пълномаслено кокосово мляко
- ¼ чаша печени шарени шам фъстък
Как да се подготвим
- Поставете тенджера върху среден пламък. Добавете ½ чаша вода, овес, бадемово мляко, семена от ванилия и чаени торбички с щипка сол.
- Задушете сместа. Разбъркайте и гответе 20 до 30 минути.
- Извадете торбичките за чай и зърната ванилия.
- Добавете мед и още бадемово мляко, за да приведете сместа до консистенция на каша.
- За да направите Acai вълнички, смесете замразени плодове, Acai на прах и органичен мед.
- За да направите шам-фъстък, смесете шам-фъстъците и пълномасленото кокосово мляко в кухненски робот до гладкост.
- За да сервирате, добавете обилно количество каша в стъклен буркан и го залейте с пулсации от Acai Berry.
- Добавете малко или две кремове от шам-фъстък.
- Накрая го залейте с горски плодове и ядки и се насладете.
2. Чай Рецепта за чай
Съставки
- Pod шушулка кардамон
- 3 скилидки
- ½ инчова кора от канела
- 4 зърна черен пипер
- ½ инч пресен джинджифил
- 2 торбички за чай Дарджилинг
- 1 ½ чаша пълномаслено мляко
- 2 супени лъжици кокосова захар
Как да се подготвим
- Използвайте хаванче, за да смачкате карамфил, кардамон, джинджифил, зърна черен пипер и канела.
- Добавете мляко в тенджера и хвърлете натрошените подправки.
- Оставете млякото да заври. Варете го пет минути.
- Междувременно поставете пакетчетата чай в две отделни чаши.
- Извадете млякото от пламъка и го изсипете в чаши, съдържащи пакетчета чай.
- Покрийте чашките и оставете чаените торбички да се стръмят в продължение на четири до пет минути.
- Извадете торбичките с чай, добавете захар и разбъркайте добре преди да пиете.
Удивително е как можете да използвате черен чай в различни други рецепти. Трябва обаче да знаете как да използвате черния чай по правилния начин рецептите да излязат добре. Ето какво трябва да знаете.
Съвети за използване на черен чай
- Използвайте от ¼ до ½ чаена лъжичка насипен лист черен чай на човек, за да приготвите хубав ароматен черен чай.
- Ако искате да се възползвате от всички ползи за черния чай за здравето, косата и кожата, пийте го без мляко и захар.
- Потопете чая за четири до пет минути.
- Покрийте чая, докато го напоявате.
- Не варете листата.
Къде да купя черен чай?
- Можете да си купите добър черен чай от китайски или индийски продавач на чай.
- Можете също да купите черен чай онлайн. Уверете се, че купувате от автентични продавачи и известна марка.
Преди да излезете да си купите черен чай, може да искате да разберете потенциалните му странични ефекти. Следващият раздел ги разглежда накратко.
Странични ефекти от черния чай
Всичко в излишък е лошо за вас. Пиенето на излишък от черен чай може да повлияе на здравето ви по следните начини.
- Може да причини диария
Кофеинът в черния чай може да стимулира храносмилателната система. Излишъкът от кофеин може да причини диария (47).
- Може да причини запек
Черният чай може да причини запек (48). Танините в черния чай може да са отговорни за този ефект. Необходими са обаче повече изследвания в това отношение.
- Може да причини безпокойство
Прекомерният черен чай може да причини безпокойство и по-бързо дишане. Кофеинът в чая може да причини тези проблеми. Известно е също, че кофеинът стимулира нервната система (49). Това може да доведе до безсъние и безпокойство.
- Може да доведе до често уриниране
Кофеинът може да направи пикочния мехур свръхактивен, което може да ви накара да почувствате желание да използвате често тоалетната (50).
- Може да увеличи риска от припадъци
Кофеинът в черния чай може да увеличи риска от гърчове. Също така може да намали ефекта на лекарствата, които помагат за предотвратяване на гърчове (51).
- Може да причини глаукома
Известно е, че кофеинът повишава налягането в окото (52). Според някои анекдотични доказателства, това повишаване на налягането може да се случи в рамките на 30 минути и остава до 90 минути след пиене на черен чай. Следователно, ако имате някакви проблеми със зрението, говорете с вашия офталмолог, преди да пиете черен чай.
Заключение
Черният чай предлага няколко предимства. Трябва обаче да се консумира умерено, за да се предотвратят странични ефекти и здравословни усложнения. Вземете своята опаковка черен чай днес от доверена марка. Изпийте чаша или две от чая на ден и се възползвайте от многото ползи за здравето, които той може да предложи.
Отговори на експерти за читатели Въпроси
Колко чаши черен чай на ден са безопасни?
Повечето хора могат да понасят пиенето на 3 до 4 чаши черен чай на ден. Уверете се, че не надхвърляте 5 чаши черен чай на ден. Прекомерното количество кофеин може да бъде опасно. Също така, не забравяйте да не консумирате черен чай, ако приемате лекарства, отпускани по лекарско предписание. Чаят може да взаимодейства с определени лекарства.
Колко кофеин съдържа чаша черен чай?
Чаша черен чай съдържа 47,4 mg кофеин. Това е почти половината от това, което присъства в чаша черно кафе (което съдържа 95 mg кофеин).
Мога ли да оставя изплакване с черен чай в косата си?
Да, можете да оставите изплакване с черен чай в косата си. Може да стимулира растежа и дебелината на косата. Изследванията обаче са ограничени в това отношение.
Чаят улун същото ли е като черния чай?
Зеленият чай, черният и улунният чай идват от растителните видове Camellia sinensis или Camellia assamica . Единствената разлика между улун и черен чай е, че черният чай е напълно окислен, докато чайът улун е полуоксидиран.
Какво е ферментирал черен чай?
Ферментиралият черен чай е чаят, произведен чрез ферментация на чаените листа с микроби в продължение на няколко месеца или години. Ферментиралият чай е с мек вкус и горчив привкус. Известният пример за ферментирал чай е Pu-erh, произведен в провинция Юнан в Китай.
Черният чай гори ли мазнини?
Теоретично да. Полифенолите и теафлавините в черния чай могат да помогнат за намаляване на холестерола и подобряване на чувствителността към инсулин. Това може косвено да помогне за метаболизма на мазнините. Но е малко вероятно да забележите някаква значителна загуба на тегло или изгаряне на мазнини само от чая.
Полезен ли е за вас черният чай с мляко?
Черният чай с мляко може да предотврати усвояването на антиоксидантите, присъстващи в черния чай. Следователно, ако искате да се възползвате от всички предимства на черния чай, избягвайте да добавяте мляко или захар към него. Ако обаче харесвате чая си с мляко и нямате здравословни проблеми, можете да продължите и да пиете черен чай с мляко.
Кой черен чай е най-добрият?
Това зависи от вкусовите ви предпочитания.
Какви са ползите от прилагането на черен чай върху лицето?
Ако нанесете черен чай върху лицето, антиоксидантите могат да предпазят кожата ви от преждевременно стареене, фотоувреждания, бръчки и акне. Не забравяйте обаче да се консултирате с вашия дерматолог, преди да използвате черен чай за тази цел.
Как да използвам черен чай на прах за коса?
За да използвате черен чай на прах за коса, потопете го във варена вода за 5 минути. Оставете чая да се охлади, преди да го нанесете върху скалпа си. Можете също така да изплакнете косата си с черен чай. Въпреки това се консултирайте с вашия експерт по грижа за косата, преди да използвате черен чай за тази цел.
Има ли ползи от пиенето на черен чай със сол?
Няма допълнителни ползи от приемането на черен чай със сол. Всъщност солта може да причини проблеми при тези, които се занимават с хипертония.
Добър ли е черният чай с лимон?
Лимонът е богат източник на витамин С, който е антиоксидант. Следователно приемането на черен чай с лимон може да е добре.
Можем ли да използваме черния чай като тоник за кожата?
Да, можете да използвате черен чай като тоник за кожата. Полифенолите в черния чай могат да помогнат за подмладяване, стягане и защита на кожата. Консултирайте се с вашия дерматолог.
Помага ли използването на черен чай за сива коса?
Черният чай е естествена боя. Но използвайте го с къна, за да получите ефективни и незабавни резултати за побелялата коса. Консултирайте се с вашия дерматолог.
Можем ли да използваме черен чай като измиване на лицето?
Можете да използвате черен чай като тоник за лицето си, но не и за измиване на лицето. Консултирайте се с вашия дерматолог за повече информация.
Можем ли да пием черен чай с листа от мента?
Да, можете да пиете черен чай с листа от мента. Добавете няколко листа мента в чая и го вземете.
52 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Łuczaj, W. и E. Skrzydlewska. „Антиоксидантни свойства на черния чай.“ Превантивна медицина 40.6 (2005): 910-918.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15850895/
- Бункер, Мери Луиз и Маргарет Макуилямс. „Съдържание на кофеин в обикновените напитки.“ Вестник на Американската диетична асоциация 74.1 (1979): 28-32.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/762339/
- Gardner, EJ, CHS Ruxton и AR Leeds. „Черен чай - полезен или вреден? Преглед на доказателствата. " Европейско списание за клинично хранене 61.1 (2007): 3-18.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16855537/
- Дека, Апранта и Джоузеф А. Вита. „Чай и сърдечно-съдови заболявания.“ Фармакологични изследвания 64.2 (2011): 136-145.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3123419/
- Gao, Ying, et al. „Инхибиращи ефекти на четирите основни производни на теафлавин, открити в черния чай върху ракови клетки на яйчниците.“ Противоракови изследвания 36.2 (2016): 643-651.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26851019
- Baker, JA, et al. „Консумацията на черен чай или кафе и риск от рак на яйчниците.“ Международен вестник за гинекологичен рак 17.1 (2007).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17291231/
- Odegaard, Andrew O., et al. „Кафе, чай и инцидент от диабет тип 2: Сингапурското китайско здравно проучване.“ Американското списание за клинично хранене 88.4 (2008): 979-985.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737528/
- Pandey, Kanti Bhooshan и Syed Ibrahim Rizvi. „Растителните полифеноли като хранителни антиоксиданти в човешкото здраве и болести.“ Оксидативна медицина и клетъчно дълголетие 2 (2009).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835915/
- Хендрикс, Рахзия и Едмънд Джон Пул. „Ефектите in vitro на ройбос и черен чай върху имунните пътища.“ Списание за имуноанализ и имунохимия 31.2 (2010): 169-180.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20391028/
- Greyling, Arno, et al. „Ефектът на черния чай върху кръвното налягане: систематичен преглед с мета-анализ на рандомизирани контролирани проучвания.“ PLoS One 9.7 (2014): e103247.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4117505/
- De Bruin, EA, et al. „Черният чай подобрява вниманието и самоотчетената бдителност.“ Апетит 56.2 (2011): 235-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21172396/
- Nobre, Anna C., Anling Rao и Gail N. Owen. „L-теанинът, естествен компонент в чая, и неговият ефект върху психическото състояние.“ Азиатско-тихоокеанско списание за клинично хранене 17 (2008).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296328/
- Das, Asankur Sekhar, Maitrayee Mukherjee и Chandan Mitra. „Доказателства за проспективен антиостеопорозен ефект на екстракт от черен чай (Camellia Sinensis) в двустранно овариектомизиран модел на плъхове.“ Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition 13.2 (2004): 210-216.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15228990/
- Хуанг, Ченшу и Ронгруй Танг. „Навици за пиене на чай и остеопоротични фрактури на тазобедрената / бедрената кост: проучване на случай-контрол.“ Пакистанско списание за медицински науки 32.2 (2016): 408.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859033/
- Каруана, Марио и Невил Васало. "Чаени полифеноли при болестта на Паркинсон." Естествени съединения като терапевтични средства за амилоидогенни заболявания. Springer, Cham, 2015. 117-137.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26092629/
- Tan, Louis C., et al. „Диференциращи ефекти на черния срещу зеления чай върху риска от болестта на Паркинсон в Сингапурското китайско здравно проучване.“ Американско списание за епидемиология 167.5 (2008): 553-560.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737529/
- Banerjee, Debashish, et al. „Сравнително лечебно свойство на чай от комбуча и черен чай срещу индуцирана от индометацин язва на стомаха при мишки: възможен механизъм на действие.“ Храна и функция 1.3 (2010): 284-293.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21776478/
- Nechuta, Sarah, et al. „Проспективно кохортно проучване на консумацията на чай и риска от рак на храносмилателната система: резултати от проучването за здравето на жените в Шанхай.“ Американското списание за клинично хранене 96.5 (2012): 1056-1063.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471195/
- Davies, Michael J., et al. „Консумацията на черен чай намалява общия и LDL холестерол при възрастни с леко хиперхолестеролемия.“ Списание за хранене 133.10 (2003): 3298S-3302S.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14519829/
- Фуджита, Хироюки и Томохиде Ямагами. „Антихиперхолестеролемичен ефект на екстракта от китайски черен чай при хора с гранична хиперхолестеролемия.“ Хранителни изследвания 28.7 (2008): 450-456.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19083445/
- Heber, David, et al. „Зеленият чай, черният чай и полионолите за чай улун намаляват висцералната мастна тъкан и възпалението при мишки, хранени с високомаслени и високо захарозни обезогенни диети.“ Списание за хранене 144.9 (2014): 1385-1393.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25031332
- Oi, Yasuyuki, et al. „Ефекти от затлъстяването от екстракт от черен китайски чай (пуер) и галова киселина“ Фитотерапевтични изследвания 26.4 (2012): 475-481.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22508359/
- Charrier, Marina JS, Geoffrey P. Savage и Leo Vanhanen. „Съдържание на оксалат и способност за свързване на калций в чая и билковите чайове.“ Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition 11.4 (2002): 298-301.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12495262/
- Rode, Julie, et al. „Ежедневни вливания на зелен чай при пациенти с хиперкалциурични бъбречни камъни: няма доказателства за повишени рискови фактори за камъни или камъни, зависими от оксалати.“ Хранителни вещества 11.2 (2019): 256.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412450/
- Köroğlu, Özge A., et al. „Противовъзпалителният ефект на кофеина се свързва с подобрена белодробна функция след индуциран от липополизахарид амнионит.“ Неонатология 106.3 (2014): 235-240.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4123217/
- Танака, Тошио и Рио Такахаши. „Флавоноиди и астма.“ Хранителни вещества 5.6 (2013): 2128-2143.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3725497/
- Chan, Eric WC, et al. „Антиоксидантни и антибактериални свойства на зелени, черни и билкови чайове от Camellia sinensis.“ Изследване на фармакогнозията 3.4 (2011): 266.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249787/
- Falcinelli, Shane D., et al. „Зеленият чай и епигалокатехин-3-галатът са бактерицидни срещу Bacillus anthracis.“ FEMS Microbiology Letters 364.12 (2017).
academic.oup.com/femsle/article/364/12/fnx127/3866595
- Steptoe, Andrew, et al. „Ефектите на чая върху реакцията на психофизиологичен стрес и възстановяване след стрес: рандомизирано двойно-сляпо проучване.“ Психофармакология 190.1 (2007): 81-89.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17013636/
- Goenka, Puneet, et al. „Camellia sinensis (чай): последици и роля за предотвратяване на кариес.“ Отзиви за фармакогнозия 7.14 (2013): 152.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841993/
- Naderi, N. Jalayer, et al. „Антибактериалната активност на иранския зелен и черен чай върху стрептококи мутани: проучване in vitro.“ Вестник по стоматология (Техеран, Иран) 8.2 (2011): 55.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184736/
- Sarkar, S., et al. „Ефект на черния чай върху зъбите.“ Вестник на Индийското общество по педодонтия и превантивна стоматология 18.4 (2000): 139-140.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11601182/
- Halder, Ajanta, et al. „Черен чай (Camellia sinensis) като химиопрофилактично средство при орални предракови лезии.“ Списание за екологична патология, токсикология и онкология 24.2 (2005).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15831086/
- Dubreuil, J. Daniel. „Антибактериални и антидиарейни дейности на растителни продукти срещу ентеротоксиногенна ешерихия коли.“ Токсини 5.11 (2013): 2009-2041.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847712/
- Friedman, Mendel, et al. „Антимикробна активност на чайните катехини и теафлавините и екстрактите от чай срещу Bacillus cereus.“ Списание за защита на храните 69.2 (2006): 354-361.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16496576/
- Chatterjee, Priyanka, et al. „Оценка на противовъзпалителните ефекти на зеления чай и черния чай: сравнително проучване in vitro.“ Вестник за напреднали фармацевтични технологии и изследвания 3.2 (2012 г.): 136.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401676/
- Лий, Кюнг Ок, Санг Нам Ким и Йънг Чул Ким. „Ефекти против бръчки на водните екстракти от чайове при обезкосмена мишка.“ Токсикологични изследвания 30.4 (2014): 283-289.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289929/
- Rees, Judy R et al. „Консумация на чай и базално-клетъчен и плоскоклетъчен рак на кожата: резултати от проучване за контрол на случая.“ Вестник на Американската академия по дерматология кн. 56,5 (2007): 781-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1955322/
- Korać, Radava R и Kapil M Khambholja. „Потенциал на билките за защита на кожата от ултравиолетово лъчение.“ Фармакогнозия отзиви об. 5,10 (2011): 164-73.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
- Zhao, J et al. "Фотозащитен ефект на екстракти от черен чай срещу UVB-индуцирана фототоксичност в кожата." Фотохимия и фотобиология кн. 70,4 (1999): 637-44.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10546558
- Hajiaghaalipour, Fatemeh et al. „Ефектът на Camellia sinensis върху потенциала за заздравяване на рани в животински модел.“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства: eCAM vol. 2013 (2013): 386734.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705756/
- Choi, So-Young и Young-Chul Kim. „Избелващ ефект на водния екстракт от черен чай върху кафява морска свинска кожа.“ Токсикологични изследвания об. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Йесудиан, Патрик. „Могат ли напитките да отглеждат косми по плешиви глави?“ Международно списание за трихология vol. 4,1 (2012): 1-2.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3358932/
- Hou, I-Ching и сътр. „Ефект, стимулиращ растежа на косата, от екстракт от китайски черен чай при мишки.“ Биология, биотехнологии и биохимия об. 77,7 (2013): 1606-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832356/
- Флавоноиден състав на чая: Сравнение на черен и зелен чай, USDA.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.195.6410&rep=rep1&type=pdf
- Чай, сварен, приготвен с чешмяна вода Хранителни факти и калории.
nutritiondata.self.com/facts/beverages/3967/2
- Уилсън, Кирил. "Клиничната токсикология на кофеина: преглед и казус." Токсикологични доклади кн. 5 1140-1152. 3 ноември 2018 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6247400/
- Müller-Lissner, Stefan A et al. „Възприеманият ефект на различни храни и напитки върху консистенцията на изпражненията.“ Европейско списание по гастроентерология и хепатология vol. 17,1 (2005): 109-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15647650/
- Лара, Диого Р. „Кофеинът, психичното здраве и психиатричните разстройства.“ Вестник за болестта на Алцхаймер: JAD vol. 20 Suppl 1 (2010): S239-48.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20164571/
- Sun, Shenyou et al. „Прием на кафе и кофеин и риск от уринарна инконтиненция: мета-анализ на наблюдателни проучвания.“ BMC урология об. 16,1 61. 6 октомври 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052721/
- van Koert, Rick R et al. „Кофеинът и припадъците: систематичен преглед и количествен анализ.“ Епилепсия и поведение: E&B vol. 80 (2018): 37-47.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29414557/
- Хубер-ван дер Велден, К К. “Einfluss von Genussmitteln auf das Glaukom”. Klinische Monatsblatter fur Augenheilkunde vol. 234,2 (2017): 185-190.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28142165/