Съдържание:
- Значението на матриархата
- Кратка история на матриархата
- Разлика между матриархалните и матрилинейните общества
- И така, какво в света е матрифокалността?
- Примери за матрилинейни и матриархални общества по света
- 1. Умоджа, Кения
- 2. Мосуо, Китай
- 3. Khasi, Индия
- 4. Минангкабау, Индонезия
Отдавна по-голямата част от обществото се управлява до голяма степен от мъжете. Но незабележимите общности съществуват отдавна, където жените управляват и са в центъра на културата.
Речникът Merriam-Webster определя матриархата като семейство, група или държава, управлявана от жена; или система на социална организация, при която произходът и наследството се проследяват по женската линия. Идеята за общество, в което жените управляват политическите, социалните и икономическите структури, може да изглежда пресилена за мнозина, но историята доказва съществуването на матриархални общества през вековете, някои от които съществуват и днес. В това парче ще разгледаме уникалния вид случайност, който е матриархалната система.
Значението на матриархата
Противно на това, което може би си мислите, матриархатът не е система, при която жените контролират и владеят мъжете. Както Хайди Гьотнер-Абендрот, основателката на Международната академия HAGIA за съвременни матриархални изследвания, го публикува в списание Dame:
„Целта не е да имаме власт над другите и над природата, а да следваме майчините ценности, т.е. да подхранваме естествения, социалния и културния живот, основан на взаимно уважение.“
С други думи, матриархатът е система, която се върти около принципа на майчиното управление, при който майките или жените са на върха на структурата на властта. Те доминират в ролята на морален авторитет, политическо лидерство, социална привилегия и контрол върху собствеността. За да се разглежда социалната система като матриархат, тя ще се нуждае от подкрепата на култура, която определя господството на жените като желано и законно.
Кратка история на матриархата
Докато антрополозите поставят под съмнение съществуването на истинско матриархално общество, съществува мисловна школа, която вярва, че човешкото общество първоначално е матриархално. По време на период, известен като „гинократична епоха“, жените са били почитани заради способността им да раждат. В този момент раждането беше огромна загадка и мъжете, без да осъзнават, че всъщност играят роля в него, поддържаха убеждението, че жените „раждат плодове като дървета, когато са узрели“. (Говорим за много отдавна.) Твърди се, че епохата на гинократите е продължила преди около 2 милиона години до 3000 г. пр. Н. Е. Тогава се казва, че е настъпила грандиозна трансформация, може би поради новаторско откритие или катаклизъм, който е предизвикал патриархата.
Археолози и изследователи са се натъкнали на доказателства, които подкрепят теорията, че някога са съществували гинократични или матриархални общества. През есента на 2016 г. в Централна Турция беше открита 8000-годишна скулптура на някаква богиня. Предполага се, че статуята изобразява богинята на плодородието, докато други вярват, че нейната пълничка фигура представлява жена от обществено значение. Също така трябва да имаме предвид, че дори литература като Библията и Одисеята подчертават значението на жените в обществото.
Скептиците обаче посочват, че това, че жените са били описвани като богини в древната литература и произведения на изкуството, не означава непременно, че са били по-силни от мъжете. Работата е в това, че няма писмени исторически записи, никога не можем да бъдем 100% сигурни за легитимността на едно наистина матриархално общество.
Разлика между матриархалните и матрилинейните общества
Терминът „матриархат“ често се смесва със сходно звучащия термин „матрилинеален“. Двамата обаче имат забележителни разлики. Както обсъждахме по-рано, „матриархално“ се отнася до общество, което се управлява или контролира от жени, докато антропологичният термин „матрилинеален“ означава само произход . Децата се идентифицират от гледна точка на родословието на предците от страна на майката, а не от бащата. Те също наследяват собственост по женска линия. Също така племенни съюзи и разширени семейства се формират по женски кръвни линии.
И така, какво в света е матрифокалността?
Семейството се счита за „матрифокално“, ако майката оглавява семейството без присъствието на бащата. Например семействата с един родител, ръководени от жени, са матрифокални, тъй като майката играе по-важна роля у дома и във възпитанието на децата.
Примери за матрилинейни и матриархални общества по света
Матриархалните общества съществуват по света и до днес. По-долу има четири разнообразни примера на водени от жени и матрилинейни култури от древни времена до днес. Нека да разгледаме начините, по които жените са управлявали и продължават да го правят.
1. Умоджа, Кения
Думата на суахили „umoja“ означава „единство“ или „единство“. Умоджа в Самбуру, Северна Кения, е дом на оцелели от насилие, основано на пола, осакатяване на женски гениталии и сексуално насилие. Матриархът на Умоджа, Ребека Лолосоли, основава това село през 1990 г. с около 15 оцелели от изнасилване в ръцете на британски войници. Районът е заобиколен от трънна ограда, за да не се допускат мъже. Всъщност това е общност, в която мъжете са забранени. Жените учат занаяти, учат деца, продават занаяти като бижута и показват туристи на културен център. Те също така обучават жените в съседните села за техните права.
2. Мосуо, Китай
В далечните източни предпланина на Хималаите съществува буйна долина в югозападен Китай. Културата на Mosuo се корени в матрилинейна структура, където семейната линия на индивидите се проследява по женската линия. Всяко домакинство се управлява от „ах ми“ (майка или възрастна жена), които също вземат важни решения, свързани с бизнеса. В Mosuo няма институция за брак. По-скоро жените избират партньорите си, като буквално се разхождат до дома на мъжа. Жените Mosuo са свободни да предлагат или приемат сексуални отношения с мъж, а на мъжете е позволено да правят същото. Отхвърлянето и предлагането по никакъв начин не са заклеймени.
Двойките никога не живеят заедно и детето винаги остава под грижата на майката с малко или никаква роля на бащата във възпитанието на детето. Така че не е изненадващо, че Mosuo е известен и като „Царството на жените“.
3. Khasi, Индия
Мегалая, щат в североизточната част на Индия, е дом на три племена, които практикуват родство, основано на матрилинейност. В племето хаси най-малката дъщеря наследява цялото наследствено имущество, децата вземат фамилията на майка си, а мъжете живеят в дома на свекърва си, след като се оженят. Патриша Мухим, национална награждавана социална активистка, която редактира Shillong Times вестник казва, „Matriliny предпазва жените от социален остракизъм, когато се оженят повторно, защото техните деца, независимо кой е бащата, ще бъдат известни с името на клана на майката. Дори ако една жена е родила дете извън брака, което е доста често, в нашето общество няма никаква социална стигма към жената. " Тя добавя, че нейното общество няма да се поддаде на доминиращата патриархална система, която съществува в по-голямата част от Индия.
4. Минангкабау, Индонезия
Съставена от 4,2 милиона членове, етническата група Минангкабау от Западна Суматра, Индонезия, е най-голямото известно в света матрилинейно общество днес. В това мрачно мюсюлманско общество жените управляват домашното царство, докато мъжете участват в политически и духовни роли. Жените обаче са тези, които избират началника на клана и имат силата да го отстранят, ако е необходимо. Законът за племената изисква цялото имущество на клана да се държи и завещава от майка на дъщеря.
Все още има голяма част от интелигенцията, която отхвърля цялото понятие за матриархат. Синтия Елер в книгата си „Митът за матриархалната праистория “ казва, че концепцията за матриархат е фалшива и по никакъв начин не допълва феминисткото движение. Тя твърди, че равенството и управлението на жените са мит и трябва изобщо да се отхвърлят. На най-фундаменталното ниво обаче вярвам, че матриархатът като концепция със сигурност е достоен за обсъждане и днес има толкова много неща, от които можем да се научим. Какви са вашите мисли за тази концепция? Уведомете ни в коментарите по-долу.