Съдържание:
- Антиперспирант Vs. Дезодоранти: Има ли разлика?
- Има ли ползи от използването на антиперспиранти и дезодоранти?
- Свързани ли са антиперспирантите и дезодорантите с рака на гърдата?
- Изборът на подходящия дезодорант или антиперспирант: съставки, които трябва да избягвате
- 1. Алуминий (и съединения на основата на алуминий)
- 2. Алкохол
- 3. Аромат
- 4. Парабени
- Как да използваме антиперспиранти и дезодоранти, за да извлечем максимума от тях?
- 8 източника
Антиперспирант или дезодорант - кой използвахте днес, преди да излезете?
Какво значение има изобщо? Дали и двамата не са еднакви? Не. Всеки ден пръскате, мажете или навивате любимия си антиперспирант или дезодорант, за да миришете свежо през целия ден. Те може да изглеждат сходни, но има голяма разлика между антиперспирантите и дезодорантите. В тази статия ще ви помогнем да разберете разликата и да изберете подходящата за вас. Продължете да превъртате.
Антиперспирант Vs. Дезодоранти: Има ли разлика?
Да. Те са различни.
Повечето от нас използват дезодорант за предотвратяване на телесната миризма и изпотяване, особено в подмишниците. Но телесната миризма и изпотяването са две различни неща.
Потта няма мирис или цвят. Ако мислите, че потта ви смърди, грешите. Миризмата на тялото е резултат от смесването на потта ви с бактериите по кожата. Дезодорантът помага в борбата с бактериите за предотвратяване на телесната миризма.
Дезодорантът обаче не може да ви попречи да се изпотите. Тук антиперспирантът може да помогне. Антиперспирантът запушва потните жлези по кожата ви за известно време. Това помага да се намали количеството пот.
На класифицира FDA антиперспиранти като извънборсови наркотици, и тя признава този продукт, както е безопасен за употреба от човека (1). Можете да закупите дезодоранти и антиперспиранти от всяка аптека или супермаркет. Антиперспирантите с рецепта се предлагат и за хора, които се изпотяват прекомерно (хиперхидроза).
Дезодорантите и антиперспирантите имат дълга история. Дори древните гърци и римляни са използвали аромати, за да прикрият миризмата на тялото си. Едва през 1888 г. е пуснат първият дезодорант, наречен „Mum“. Имаше крем, който трябваше да се нанася с пръсти.
И двата продукта не само ви държат да миришете свежо през целия ден, но също така дават много ползи за кожата ви. Нека разберем.
Има ли ползи от използването на антиперспиранти и дезодоранти?
shutterstock
Има някои положителни ефекти от използването на дезодоранти и антиперспиранти. Кожата на подмишниците ви има отделен микробиом, който се влияе от тези продукти.
В проучване, 18 субекти са били накарани да използват едновременно дезодорант и антиперспирант в продължение на осем дни. Това включваше контролни дни, когато участниците не са използвали нито един от продуктите. Изследователите установили, че използването на двата продукта е повлияло на бактериалната колония в подмишниците. Ефектът на дезодоранта върху бактериалната колония обаче е скромен и не толкова силен, колкото антиперспиранта, поради съставките му. Колонията на микробите се увеличи, след като участниците преустановиха употребата на продуктите (2).
Въпреки че това е добра новина, има и обратна страна на тези продукти, които са свързани с рак на гърдата. Нека да разберем истината.
Свързани ли са антиперспирантите и дезодорантите с рака на гърдата?
shutterstock
Няколко проучвания са открили възможна връзка, тъй като дезодорантите и антиперспирантите могат да съдържат вредни химикали. Освен това подмишниците ви (където обикновено прилагате тези продукти) са близо до гърдите ви.
Едно проучване оценява навиците на начина на живот (включително използването на deos и антиперспиранти) на пациенти с рак, предполагайки връзка между тези навици и рак (3).
Друго проучване също предполага възможна връзка между тази козметика под мишниците и рака на горния външен квадрант на гърдата (частта, най-близка до подмишниците) (4).
Тези проучвания обаче не са категорични и не установяват връзка. Дори Националният институт по рака заяви, че нито едно от научните доказателства не свързва антиперспирантите и дезодорантите с развитието на рак на гърдата (5).
Някои проучвания не откриват никаква връзка между тези продукти и рака. Проучване, проведено в Ирак, включващо 54 случая на рак на гърдата, заключава, че антиперспирантите нямат връзка с рака на гърдата (6).
Следователно, няма нужда да изпадате в паника и да изхвърляте антиперспирантите и деосите, които сте използвали през всички тези дни. Има обаче няколко съставки, използвани в тези продукти, които трябва да избягвате, доколкото е възможно.
Изборът на подходящия дезодорант или антиперспирант: съставки, които трябва да избягвате
shutterstock
1. Алуминий (и съединения на основата на алуминий)
Алуминият е активната съставка, открита в антиперспирантите и причината, поради която те са свързани с рак. Проучване предполага, че когато алуминият (или подобни съединения), използван в антиперспирантите и дезодорантите, се остави върху кожата, той може да се абсорбира и да има идентични ефекти като естроген. Този хормон може да причини растеж на ракови клетки в гърдата (7).
Друго проучване предполага, че алуминият може директно да повлияе на гърдата, като нарушава микросредата и причинява промени в клетките (8). Ето защо изследователите свързват антиперспирантите и дезодорантите с рака на гърдата.
Следователно избягвайте всеки дезодорант или антиперспирант, който съдържа алуминий или сродни съединения.
2. Алкохол
Алкохолът е често срещана съставка във всички форми на антиперспиранти и дезодоранти (ролки, стикове, гелове и спрейове). Алкохолът често причинява сухота и дразнене на кожата.
3. Аромат
Ароматите и парфюмите, маскиращи миризми, могат да ви създадат усещане за свежест, но също така могат да причинят дразнене на кожата. Въпреки че всички видове антиперспиранти и дезодоранти съдържат някакъв вид аромат, маскиращ миризмата, опитайте се да избягвате продуктите, които споменават аромат, парфюм или парфюм в списъка на съставките им. Направете това, особено ако имате чувствителна кожа.
4. Парабени
Това е най-често срещаният консервант, използван в повечето козметични продукти, който може да причини дразнене на кожата. Затова проверете за формули без парабени.
След като вече знаете разликата между антиперспирантите и дезодорантите, вижте правилния начин да използвате и двете в следващия раздел.
Как да използваме антиперспиранти и дезодоранти, за да извлечем максимума от тях?
shutterstock
Дезодорантите са предназначени главно за вашите подмишници. Следователно е по-добре да не ги прилагате върху чувствителни зони, като слабините, под гърдите и зоната на бикини. Винаги нанасяйте дезодорант след вземане на душ, когато кожата ви е изсъхнала напълно.
Антиперспирантите могат да се използват върху всякакви части на тялото, включително подмишниците, краката, ръцете, гърдите, лицето и гърба. (Консултирайте се с лекар, преди да го използвате около гениталиите си). Ако използвате продукт с рецепта, по-добре е да попитате лекаря за указанията за употреба и приложение. В идеалния случай антиперспирант трябва да се прилага през нощта, преди да ударите леглото. Това е времето, когато потните ви жлези не са активни, което дава на продукта достатъчно време да се активира. Силата на антиперспиранта зависи от това колко се изпотявате.
Можете да си купите антиперспирант или дезодорант, в зависимост от вашите нужди. Ако търсите както контрол на миризмата, така и на потта, може дори да си купите комбиниран продукт.
Имате ли още въпроси относно дезодорантите и антиперспирантите? Оставете ги в раздела за коментари по-долу и ние ще се свържем с вас.
8 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Федерален регистър, Администрация по храните и лекарствата.
www.fda.gov/media/74236/download
- Ефектът от обичайната и експериментална употреба на антиперспиранти и дезодоранти върху микробиома на подмишниците, PeerJ., Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4741080/
- По-ранна възраст на диагностициране на рак на гърдата, свързана с по-честото използване на антиперспиранти / дезодоранти и бръснене под мишниците, European Journal of Cancer Prevention, Американска национална медицинска библиотека, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14639125
- Антиперспиранти под мишниците / дезодоранти и рак на гърдата, Противоречия при рак на гърдата 2009, Изследване на рака на гърдата, BMC.
breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/bcr2424
- Антиперспиранти / дезодоранти и рак на гърдата, Национален институт по рака, Национални здравни институти.
www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths/antiperspirants-fact-sheet
- Употреба на антиперспиранти като рисков фактор за рак на гърдата в Ирак, Здравно списание за Източното Средиземноморие, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17037719
- Алуминий, антиперспиранти и рак на гърдата, списание за неорганична биохимия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16045991
- Алуминий и рак на гърдата: Източници на експозиция, измервания на тъкани и механизми на токсикологични действия върху биологията на гърдата, Вестник по неорганична биохимия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23899626