Съдържание:
- Странични ефекти на ябълковия оцет
- 1. Може да причини стомашно-чревни проблеми
- 2. Може да причини проблеми с храносмилането
- 3. Може да причини хипокалиемия
- 4. Може да причини гниене на зъбите
- 5. Може да причини изгаряне на гърлото
- 6. Може да причини изгаряния на кожата
- 7. Може да взаимодейства с определени лекарства
- 8. Може да причини ниски нива на захар в кръвта
- Как да консумираме ябълков оцет безопасно
- Дозировка
Ябълковият оцет се извлича от ферментирали ябълки (1). Той е популярна съставка в много хранителни превръзки и консерванти. Умереният прием на този здравословен тоник има много ползи за здравето. Излишната консумация обаче може да причини някои неблагоприятни ефекти, като стомашно-чревни проблеми, храносмилателни проблеми, по-ниски нива на калий (хипокалиемия) и кариес.
Тази статия разглежда потенциалните странични ефекти на ябълковия оцет. Също така ще разгледаме по-безопасните начини на консумация и последиците от прекомерното потребление. Прочетете, за да научите повече.
Странични ефекти на ябълковия оцет
1. Може да причини стомашно-чревни проблеми
Прекомерната консумация на ябълков оцет може да причини стомашно-чревни проблеми. Това може да забави процеса на усвояване на храната в кръвта. Проучване, проведено от университета в Лунд, установи, че ябълковият оцет забавя изпразването на стомаха (2). Въпреки че това може да бъде полезно в някои случаи, то може да причини храносмилателен дистрес при някои хора.
Повишеният прием на ябълков оцет може също да влоши симптомите на гастропареза, често срещано състояние при хора с диабет тип 1 (3). Необходими са обаче още изследвания в този ред, за да се стигне до по-нататъшни заключения.
2. Може да причини проблеми с храносмилането
Ябълковият оцет може да помогне за намаляване на апетита. Проучване показва, че ябълковият оцет действа като подтискащ апетита и насърчава чувството за ситост, което води до естествено намаляване на приема на храна. Въпреки че това може да бъде полезно за хора, които се опитват да отслабнат, оцетът може да предизвика и последващо гадене (4).
Необходими са обаче още проучвания, за да се разбере допълнително този страничен ефект на ябълковия оцет.
3. Може да причини хипокалиемия
Анекдотичните данни сочат, че прекомерната употреба на ябълков оцет може да понижи нивата на калий в организма. Той може също да намали костната минерална плътност, което от своя страна прави костите чупливи. Следователно хората с остеопороза може да трябва да намалят или да избегнат приема на ябълков оцет.
Случай на хипокалиемия е наблюдаван при 28-годишна жена, която е приемала редовно 250 ml ACV в продължение на 6 години (5). В това отношение са необходими повече изследвания.
4. Може да причини гниене на зъбите
Високата киселинност на неразреден ябълков оцет може да увреди зъбния ви емайл, ако се консумира в излишък. Освен че придава жълтеникав оттенък на зъбите ви, оцетът може да увеличи и зъбната ви чувствителност.
Изследване заявява, че ябълковият оцет може да има ерозивен потенциал, който може да причини кариес (6). Друго проучване посочва случая на 15-годишно момиче, което е претърпяло ерозия на зъбите след ежедневния прием на ябълков оцет (7).
5. Може да причини изгаряне на гърлото
Повишената консумация на ябълков оцет може да причини изгаряне на гърлото. Много проучвания стигат до извода, че прекомерната употреба на ябълков оцет през устата в крайна сметка може да доведе до дразнене на гърлото. Оцетната киселина в оцета може да бъде основната причина (8).
Проучване, проведено от Университета в Арканзас, установи, че таблетките от ябълков оцет също могат да доведат до увреждане на хранопровода (8). Това е мощно разяждащо вещество и случайното поглъщане на оцет може да доведе до лезии на хранопровода при деца (9).
6. Може да причини изгаряния на кожата
Силната киселинна природа на ябълковия оцет може да причини изгаряния на кожата. Прилагането на ябълков оцет директно върху кожата може да причини изгаряния и дразнене, особено ако оцетът е неразреден.
В проучване, 14-годишно момиче получи изгаряния на носа си, след като нанесе няколко капки ябълков оцет за отстраняване на две бенки (10). Има няколко други анекдотични проучвания, които предполагат, че ябълковият оцет причинява изгаряния на кожата.
7. Може да взаимодейства с определени лекарства
Няма достатъчно информация в това отношение. Тъй като е кисел, ябълковият оцет може лесно да реагира с някои лекарства, включително лаксативи и диуретици.
Ябълковият оцет може да има пряк ефект върху нивата на инсулин и кръвната захар. Приемането му заедно с лекарства за кръвно налягане и диабет може да причини вреда. Необходими са обаче още изследвания в този ред, за да се стигне до по-нататъшни заключения. Ако приемате някакви лекарства, консултирайте се с Вашия лекар, преди да вземете ябълков оцет.
8. Може да причини ниски нива на захар в кръвта
Прекомерната употреба на ябълков оцет може да понижи нивата на кръвната захар. Оцетът има антигликемичен ефект (5), (11). Въпреки това, приемането му заедно с лекарства за диабет може да доведе до твърде ниски нива на кръвната захар. Това, ако не се лекува, може да доведе до загуба на съзнание и дори кома. Необходими са повече изследвания, за да се разбере по-нататък този феномен.
Ябълковият оцет също не се препоръчва за бременни / кърмещи жени и такива, подложени на химиотерапия. Това може да причини усложнения. В това отношение обаче няма достатъчно информация.
Това са потенциалните неблагоприятни ефекти на ябълковия оцет. Повечето от тях се нуждаят от допълнителни изследвания, за да бъдат задълбочено валидирани. Това обаче не означава, че човек трябва напълно да избягва ACV. Има начин да го консумирате, като минимизирате риска от странични ефекти.
Как да консумираме ябълков оцет безопасно
Приемът на излишен и неразреден ябълков оцет дневно може да причини възможни неблагоприятни ефекти.
За да минимизирате тези ефекти, можете да опитате:
- Разреждане на ябълковия оцет с вода.
- Намаляване на количеството на приема на оцет.
- Ограничаване на контакта със зъбите чрез пиене на оцет през сламка.
- Намаляване на времето, през което оцетът докосва кожата.
- Изплакване на устата с вода след консумация, за да се предотврати допълнително увреждане на зъбите.
Можете също така да се уверите, че консумирате ACV в препоръчаните дози, за да избегнете потенциални странични ефекти.
Дозировка
The