Съдържание:
- Обриви под мишниците: Видове и причини
- 1. Разтриване
- 2. Атопичен дерматит (екзема)
- 3. Алергичен контактен дерматит
- 4. Себореен дерматит
- 5. Кандида
- 6. Tinea Corporis (трихофития)
- 7. Еритразма
- Съвети за лечение на обриви под мишниците
- Потенциални домашни средства за лечение на обриви под мишниците
- 1. Вирджински кокосови масла
- 2. Актуален витамин В12
- 3. Ледени кубчета
- 4. Цитрусови екстракти
- 5. Ябълков оцет
- 6. Слънчогледово олио
- 7. Масло от шеа
- 8. Масло от чаено дърво
- 9. Чаена чанта от лайка
- Предотвратяване на обриви под мишниците
- 1. Практикувайте добра хигиена
- 2. Знайте какво дразни кожата ви
- 3. Избягвайте тесните дрехи
- 4. Използвайте прах против протриване
- 5 източника
Сърбящите подмишници могат да бъдат доста неудобни и неудобни. Тъмните, влажни и топли подмишници са идеалните места за размножаване на гъбички и бактерии, които причиняват обриви. В повечето случаи постоянният сърбеж и дразнене могат да станат непоносими.
Много фактори могат да доведат до тези обриви. В тази статия ще ви разкажем повече за обривите под мишниците и различните начини, по които можете да ги лекувате.
Обриви под мишниците: Видове и причини
Shutterstock
Ако подмишниците ви сърбят и изглеждат червеникави в продължение на часове, може да имате обрив. Може да бъде причинено от алергична реакция (към дезодорантни химикали или други) или основна инфекция. Понякога дори кожните повърхности около подмишниците, които се трият една в друга, могат да причинят обрив.
Обривите под мишниците са различни видове.
1. Разтриване
Това е обривът, който се появява навсякъде, където имате кожни гънки, включително подмишниците. Причинява се в резултат на триене на кожата върху себе си. Протриването се характеризира със следните признаци:
- Зачервяване
- Усещане за парене и парене
- Подуване (при тежки случаи кожата може да се напука и да кърви)
- Най-горният слой на кожата изглежда изтрит.
Това е по-често през лятото или когато носите тесни дрехи.
2. Атопичен дерматит (екзема)
Това е хронично състояние, при което кожата ви е възпалена. Среща се най-вече в кожните гънки, включително подмишниците, зоните зад коленете и вътрешните лакти (където кожата се сгъва). Признаците включват:
- Зачервяване
- Сърбеж
- Кора
- Кървене (само ако е тежко)
- Течаща течност при надраскване
Екземата може също да причини обриви няколко пъти през годината и обривите могат да продължат една седмица.
3. Алергичен контактен дерматит
Това е вашата кожа, която реагира на антиперспиранти или дезодоранти или други външни алергени. Химикалите могат да раздразнят подмишниците ви, да причинят зачервяване, сърбеж, малки подутини и усещане за парене. В тежки случаи може дори да получите мехури.
4. Себореен дерматит
Това е, когато излишъкът от себум, който кожата ви произвежда, причинява петна и обриви. Те обикновено изглеждат мазни и люспести. Тези обриви са по-чести при кърмачета и могат да се появят в подмишниците, ушите, скалпа или лицето.
5. Кандида
Candida е инфекция на кожата, която най-често се причинява от Candida albicans , вид дрожди. Те се размножават във влажни и топли части на тялото ви, включително подмишниците. Признаците на кандида включват:
- Сърбеж
- Мащабиране
- Подуване
- Зачервяване и обриви
Тесните дрехи, горещото / влажно време или лошата хигиена на кожата могат да допринесат за това. Някои стероидни кремове също могат да обострят инфекцията.
6. Tinea Corporis (трихофития)
Tinea corporis е гъбична инфекция, засягаща най-горния слой на кожата ви, причиняваща червен обрив с повдигнати граници.
7. Еритразма
Еритразмата се причинява от бактерии, наречени Corynebacterium minutissimum . Това може да повлияе на подмишниците ви, областта на слабините и областта под гърдите ви. Обривът изглежда червеникав и е придружен от бръчки. Обикновено лекарите лекуват този обрив с еритромицин.
Кожните гънки са най-често срещаните места за инфекция. Но те се лекуват с извънборсови лекарства и някои ефективни домашни лекарства.
Съвети за лечение на обриви под мишниците
Когато забележите обрив, първо посетете лекаря и разберете вида на инфекцията, която имате. Лекарят може да предложи лекарства и локални мехлеми (въз основа на вида обриви) като:
- Кремове с хидрокортизон (0,5-1,0%)
- Антихистаминови лекарства
- OTC каламинови лосиони и кремове
- Противогъбични гелове, кремове, лосиони и спрейове
Ако обривът ви под мишниците е резултат от хронично заболяване, като екзема, лекарят може да предложи някои лекарства с рецепта, включително:
- Стероидни кремове
- Фототерапия
- PDE4 инхибитори
- Локални кортикостероиди
Освен тези лекарства, можете да опитате и някои домашни лекарства за облекчение. Имайте предвид, че тези лекарства нямат пряко научно изследване, което да ги подкрепя. Нямаме достатъчно проучвания, за да докажем тяхната ефективност при лечение на обриви под мишниците.
Потенциални домашни средства за лечение на обриви под мишниците
Shutterstock
1. Вирджински кокосови масла
Необработеното кокосово масло има успокояващ и овлажняващ ефект върху кожата и се казва, че подобрява симптомите на кожни заболявания (1).
Масажирайте няколко капки от маслото върху засегнатата област. Оставете го да действа поне 30 минути и след това измийте с хладка вода.
2. Актуален витамин В12
Установено е, че локалният крем с витамин В12 помага да се намали тежестта на атопичния дерматит (2). Въпреки че не е известно дали може да има подобни терапевтични ефекти върху обривите под мишниците, може да си струва да се опита.
Не забравяйте обаче да се консултирате с Вашия лекар.
3. Ледени кубчета
Поставянето на кубчета лед върху кожата може да има обезболяващ ефект. Можете също така да облекчите сърбящите обриви, като приложите кубчета лед върху тях. Полученото облекчение може също да ви попречи да надраскате обривите и да ги влошите.
4. Цитрусови екстракти
Доказано е, че цитрусовите екстракти или кюспе (каквото остане след пресоване и извличане на сока и пулпата) имат антибактериални и антимикробни действия (3). Можете да приложите сок или екстракти от цитрусови плодове (портокал или лимон или други цитрусови плодове) върху засегнатата област.
За да използвате цитрусов екстракт, извлечете пулпата или сока на който и да е цитрусов плод и го смесете с вода. Нанесете върху засегнатата област. Можете да разтриете остатъците от пулпата върху засегнатата област. Оставете го да подейства няколко минути и след това измийте с обикновена вода.
5. Ябълков оцет
Хората обикновено използват ябълков оцет върху кожата за нейните стягащи порите и успокояващи кожата ефекти. Можете да го използвате и за успокояване на сърбящи и дразнещи обриви под мишниците.
Разредете една супена лъжица ACV в половин чаша вода. Използвайте памук, за да нанесете сместа върху обрива. Оставете го да действа поне 30 минути и след това измийте с обикновена вода.
6. Слънчогледово олио
Според Националната асоциация по екзема, слънчогледовото масло може да помогне за лечение на екзема, като подобрява кожната бариера и намалява възпалението (4). Можете да опитате да използвате слънчогледово масло за успокояване и успокояване на обрива под мишниците.
Вземете няколко капки от маслото и внимателно масажирайте върху засегнатата област. Оставете го да действа 15-30 минути и след това измийте с обикновена вода.
7. Масло от шеа
Маслото от шеа е известно със своята овлажняваща способност. Успокоява лющенето и сърбежа и успокоява кожата ви. Можете да нанесете масло от ший върху засегнатата област за облекчение.
Масажирайте малко от маслото върху засегнатата област. Можете да го оставите да действа 30 минути и след това да измиете с обикновена вода.
8. Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво има антимикробни и антисептични свойства (5). Той може да помогне за успокояване на обрива и намаляване на дразненето.
Смесете 10 капки масло от чаено дърво с две супени лъжици кокосово масло. Масажирайте сместа внимателно върху засегнатата област. Оставете го да действа 15-30 минути и след това измийте с обикновена вода.
9. Чаена чанта от лайка
Чаените торбички от лайка се чувстват успокояващо върху кожата. Те могат да помогнат за минимизиране на сърбежа и дразненето.
Варете чаените торбички във вода за няколко минути. Оставете ги да се охладят малко. Нанесете торбичките със студен чай върху засегнатата област като компрес.
Не е нужно да поемате всички тези проблеми, ако първоначално знаете как да предотвратите обриви под мишниците. Нека сега да разгледаме превантивните мерки.
Предотвратяване на обриви под мишниците
Shutterstock
1. Практикувайте добра хигиена
Редовно се къпете с помощта на мек душ гел. След къпане се подсушете старателно. Дори ако използвате кърпа, опитайте се да изсушите гънките на тялото преди да се облечете.
2. Знайте какво дразни кожата ви
Това може да бъде определен дезодорант или ролен антиперспирант или друг продукт за лична хигиена. Ако забележите, че определен продукт или съставка (като продукти, съдържащи алкохол) ви причинява обриви, спрете да ги използвате веднага.
3. Избягвайте тесните дрехи
Носенето на тесни дрехи от синтетичен плат често може да доведе до обриви на подмишниците. Такива дрехи не могат да позволят на потта да излезе, което я кара да се натрупва в подмишниците. Носете меки материи от памук. Те оставят кожата и подмишниците ви да дишат.
4. Използвайте прах против протриване
Обривите, които развивате в подмишниците си, са по-често просто топлинни обриви. Те се появяват, когато времето е горещо и влажно. Нанасянето на прах против разтриване на подмишниците предпазва кожата от триене върху себе си. Можете също така да опитате да оставате по-често на хладно, климатизирано място.
Правилната грижа може да предпази обривите от влошаване, а също и да ги предотврати. Ако не, те могат да се развият в хроничен обрив. Моля, посетете Вашия лекар, ако имате следното:
- Обриви, придружени от висока температура
- Мехури на засегнатата област
- Обриви, разпространяващи се в други части на тялото
- Подуване и болка в засегнатата област
- Обриви, които отделят гной, кръв и течност
- Обриви, които не реагират на домашни лекарства и лекарства без рецепта
- Обриви, които са нежни, подути и червени
- Обриви, придружени от повръщане, гадене и световъртеж
Не пренебрегвайте знаците, които тялото ви дава. Грижете се добре за кожата си и няма да се налага да страдате.
Почувствали ли сте някога обриви под мишниците? Какви грижи полагахте? Споделете вашите мисли с нас, като оставите коментар в полето по-долу. Можете също да публикувате вашите въпроси и ние ще се свържем с вас.
5 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- „In vitro противовъзпалителни и защитни свойства на кожата на кокосовото масло от Вирджиния“ Вестник по традиционна и допълнителна медицина, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2225411017300871
- „Актуален витамин В12 - нов терапевтичен подход при атопичен дерматит - оценка на ефикасността и поносимостта при рандомизирано плацебо контролирано многоцентрово клинично изпитване“ The British Journal of Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15149512
- „Антимикробни и антибиофилни дейности на цитрусови водни екстракти, получени чрез подпомагани от микровълнови печки и конвенционални методи“ Биомедицини, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6026940/
- „Естествени и алтернативни лечения за екзема, какво действа, какво не“
Национална асоциация по екзема.
nationaleczema.org/alternative-treatments/
- „ Melaleuca alternifolia (масло от чаено дърво): преглед на антимикробните и други лечебни свойства“ Отзиви за клинична микробиология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/