Съдържание:
- Историята на йога
- "Осем крайници на йога"
-
- 1. Яма
- 2. Нияма
- 3. Асана
- 4. Пранаяма
- 5. Пратяхара
- 6. Дхарана
- 7. Дхяна
- 8. Самадхи
- Видове йога
- 1. Ащанга йога
- 2. Виняса йога
- 3. Кундалини йога
- 4. Айенгар йога
- 5. Пауър йога
- 6. Бикрам йога
- 7. Дживамукти йога
- 8. Възстановителна йога
- Изберете стил, който ви подхожда и практикувайте. Нека сега отговорим на някои често задавани въпроси за йога.
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
Йога жужи! Има го навсякъде. На билбордове, в научни трудове и лекционни зали. Но откъде започна всичко? Как се появи тази древна мъдрост? Какво може да предложи тя? Магическо решение ли е за всички заболявания? Отговори на всичко това и много повече, разберете в следващата кратка история на йога.
Историята на йога
Йога произлиза от санскритска дума „юдж“, която свободно означава „съюз“. Това е път, през който индивидът се обединява с цялото съществуване. Звучи тежко, нали? По същество това означава как не сте отделен обект, а част от по-голяма енергия. Това увеличава съзнанието ви и ви кара да осъзнаете истинското си самоизчистване на бъркотията от всичко, което сте погълнали като част от вашата култура, семейство и образование. Това ви кара да осъзнаете, че има нещо повече от това, което виждате наоколо. Това е дълбоко духовна практика, която е част от философията, религията, науката и упражненията.
Йога се връща към епохата на Ведите или дори преди това. Най-ранната Риг Веда споменава за йога и има пиктографски доказателства, намерени в печатите на цивилизацията на долината на Инд. Бхагавад Гита и Шанти Първа от Махабхарата подробно говорят за това. По-късно Патанджали е съставил „Йога сутри“, които са ставали книга за йога и са го превърнали в „Бащата на йога“. Беше говорил дълго за тънкостите и подробностите на практиката. Нека да разгледаме един важен аспект от него, наречен „Осем крайници на йога“.
"Осем крайници на йога"
Патанджали в своята книга „Йога сутри“ говори за „Осемте крайници на йога“, наречена Ащанга, обяснена накратко в следващия текст.
- Яма
- Нияма
- Асана
- Пранаяма
- Пратяхара
- Дарана
- Дхяна
- Самадхи
1. Яма
Яма изяснява моралните стандарти на живот. Той ни казва как да водим живота си и подчертава честността и почтеността. Насочва ни да се държим по начин, който бихме искали да бъдем третирани от другите. Яма ни моли да следваме пътя на ненасилието, истината и самоконтрола.
Обратно към TOC
2. Нияма
Нияма подчертава, че е съзерцателен и внимателен. Той говори за дисциплина и духовност. Вярва във върховната енергия и ни съветва да я разпознаем и да се молим за нея. Нияма е път, по който изучаваш себе си, поддържаш чистота, доволен и се предаваш на Всемогъщия.
Обратно към TOC
3. Асана
Този аспект на йога се концентрира върху човешкото тяло. Тялото се счита за свещено и отглеждането и грижата за него е от изключителна важност. Асана е физическо упражнение, което подготвя тялото за медитация чрез прививане на дисциплина и концентрация. Подготвя тялото ви за духовно пътуване.
Обратно към TOC
4. Пранаяма
Пранаяма е контрол на дишането и процес, при който дишате съзнателно и свързвате ума, тялото и душата чрез вдишване и издишване. Дишането е пранична енергия и приемането му и пълненето на тялото ви с него ви прави мощни и енергични.
Обратно към TOC
5. Пратяхара
Пратяхара е, когато се обърнем навътре и опознаем повече за себе си. Ние съзнателно полагаме усилия да стоим настрана от външните сили и да се концентрираме върху вътрешното си същество, затрупано от външни стимули. Пратяхара е откъсване от външния свят и наблюдение на вътрешния Аз.
Обратно към TOC
6. Дхарана
Дарана тренира ума да се концентрира върху един енергиен център, като се фокусира върху един обект, мисъл или мантра. Умът ни е изпълнен с много мисли и идеи. Да можеш да ги контролираш и да не им позволиш да повлияят на спокойствието ти е предизвикателство, което трябва да поемеш чрез Дарана.
Обратно към TOC
7. Дхяна
В Дхяна умът осъзнава без фокус. Има минимални или никакви мисли, които се случват да притесняват ума. Да останеш неподвижен, без да има какво да се концентрираш, не е лесна задача и отнема време. Силата и издръжливостта, изградени от предишните крайници, ще помогнат за Дхяна.
Обратно към TOC
8. Самадхи
Самадхи е състояние на екстаз, което идва от осъзнаване на себе си с божественото и чувство за единство с останалите живи същества. Самадхи дава блаженство и мир. Щастието и свободата стават основни цели на живота и вие изпитвате просветление.
Обратно към TOC
Това, приятелю, са осемте крайника на йога, които подготвят тялото ви стъпка по стъпка, за да достигнат в крайна сметка до крайната цел на истината, екстаза и блаженството. Ащанга формира същността на йога и от нея с времето се раждат различни школи за практика. Огромното богатство от йога знания се предаваше от учител на ученик и в крайна сметка се раздели на много видове и форми. Нека научим за някои от тях по-долу.
Видове йога
- Ащанга йога
- Виняса йога
- Кундалини йога
- Айенгар йога
- Пауър йога
- Йога Бикрам
- Йога Дживамукти
- Възстановителна йога
1. Ащанга йога
Изображение: iStock
Ащанга йога е набор от йога пози, които изграждат вътрешна топлина. Определен набор от асани се повтаря във всяка сесия на Ащанга йога, която включва съзнателно дишане през всички пози. Ащанга означава осем крака и е популяризирана през 40-те години. Той използва осемте крайника на Йога сутрите на Патанджали в своята практика.
Предимства - Ащанга йога е добра за изграждане на основна сила и увеличаване на гъвкавостта.
Обратно към TOC
2. Виняса йога
Изображение: iStock
Виняса йога съчетава движението и дъха по безпроблемен начин. Всяка поза се заема и се трансформира в друга поза с определен начин на дишане. Йога Виняса включва непрекъснато забързано движение.
Предимства - Виняса йога изгражда чиста мускулатура и успокоява ума.
Обратно към TOC
3. Кундалини йога
Изображение: Shutterstock
Кундалини йога е система от физически и медитативни практики, която се фокусира върху пробуждането на латентната навита енергия, присъстваща в сакрума на човешкото тяло. Този стил на йога става популярен през 60-те години.
Предимства - Кундалини йога повишава вашата информираност и ви помага да се свържете с вашето вътрешно Аз.
Обратно към TOC
4. Айенгар йога
Изображение: Shutterstock
Iyengar йога използва реквизит, а методът е много специфичен за прецизността, подравняването и начина на поза, както и контрола на дишането по време на поза. Всяка поза се нуждае от специално внимание и време. За по-добри пози се използват подпори като одеяла и въжета.
Предимства - Айенгар йога подобрява баланса и координацията в тялото ви. Освобождава ви от врата и гърба.
Обратно към TOC
5. Пауър йога
Изображение: Shutterstock
Power е бърза интензивна сесия на напрегнати асани. В Power Yoga вие оставате в поза само няколко мига, преди да преминете към следващата. Йога Виняса се прави енергично. Става популярен през 90-те години и първоначално е основан от Берил Бендер Бърч и Брайън Кест.
Предимства - Power йога подобрява здравето на сърцето и понижава кръвното налягане. Той поддържа проверка на нивата на холестерола.
Обратно към TOC
6. Бикрам йога
Изображение: iStock
Йога Bikram е набор от 26 пози, които включват две дихателни упражнения, практикувани в продължение на 90 минути в отопляемо помещение с повишена влажност. Позите бяха взети и разработени от асани Хатха йога от Бикрам Чоудхури през 70-те години.
Предимства - Бикрам йога освобождава токсините от тялото и подобрява кръвообращението.
Обратно към TOC
7. Дживамукти йога
Изображение: iStock
Дживамукти йога е комбинация от физически, медитативни и духовни понятия. Освен асаните, той набляга на ненасилието, предаността и писанията. Той е разработен през 80-те години от Шарън Ганън и Дейвид Лайф.
Предимства - Jivamukti Yoga изхвърля токсините от тялото ви. Увеличава гъвкавостта и силата на тялото ви. Той носи баланс и увеличава притока на кръв в тялото ви.
Обратно към TOC
8. Възстановителна йога
Изображение: Shutterstock
Възстановителната йога е бавен и задълбочен процес, при който задържате всяка поза за по-дълго време, изпитвайки ефектите от всяка поза, напълно. Йога подпори като въжета и одеяла се използват за подпомагане на тялото във всяка поза.
Ползи - възстановителната йога е отличен начин за лечение на безсъние и безпокойство. Успокоява и отпуска тялото ви.
Обратно към TOC
Изберете стил, който ви подхожда и практикувайте. Нека сега отговорим на някои често задавани въпроси за йога.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Има ли някакви странични ефекти от правенето на йога?
Няма странични ефекти от практикуването на йога, ако се прави под подходящо ръководство.
Различава ли се йога от упражненията?
Йога включва ума, тялото и духа и ви оставя подмладени, докато упражненията се концентрират главно върху физическото тяло, оставяйки ви изтощени след сесия.
Каква диета допълва йога практиката?
Вегетарианската и пълноценна храна като плодове, зеленчуци, зърнени храни и сухи плодове работят най-добре за пълноценна йога сесия.
Кога е най-доброто време за практикуване на йога?
Практикуването на йога сутрин на гладно работи най-добре. Той енергизира тялото ви през останалата част от деня.
Колко често човек трябва да практикува йога?
Правенето на йога всеки ден в продължение на поне 20 минути е полезно за тялото.
Сега, след като имате някои основни познания за йога, знаете, че това е практика с дълбоко вкоренени философия и наука, която използва човешкото тяло като средство за поддържане на здравето. Не знаем със сигурност кога и къде е възникнала практиката и можем само да разсъждаваме за нея. Но по-важното, което трябва да се има предвид, е броят на живота, който се подобрява. Пожелаваме ви да се заемете и с него и да се възползвате от неговите предимства. Ето ви пожелавам да изпълнявате йога сесии.