Съдържание:
- Какви са ползите от целина?
- 1. Може да помогне за намаляване на риска от рак
- 2. Може да понижи възпалението
- 3. Може да понижи нивата на кръвното налягане
- 4. Може да подобри сърдечно-съдовото здраве
- 5. Може да насърчава неврогенезата и да предотвратява загубата на памет
- 6. Може да подпомогне храносмилането
- 7. Може да подобри сексуалния живот
- 8. Може да помогне за отслабване
- 9. Може да помогне за лечение на астма
- 10. Може да подпомогне лечението на диабет
- 11. Може да повиши имунитета
- 12. Може да лекува камъни в бъбреците
- 13. Може да подобри здравето на ставите
- 14. Може да облекчи симптомите на менопаузата
- 15. Може да помогне за лечение на витилиго
- Хранителен профил на целина
- Колко целина трябва да ям на ден?
- Как да купувате и съхранявате целина
- Как да включите целина във вашата диета
- 1. Супа от целина
- 2. Сок от целина
- 7. Салата от целина
- Какви са страничните ефекти на целина?
- Заключение
- Отговори на експерти за читатели Въпроси
- 43 източника
Целина ( Apiumgraveolens ) е нискокалорична храна, известна с високото си съдържание на вода. Това зелено зеленчук е с високо съдържание на хранителни вещества, може да се намери по целия свят и има няколко ползи за здравето. Съдържа полезни антиоксиданти, фитонутриенти, витамини и минерали, които помагат при лечението на много заболявания. Добавянето на този хрупкав и хрупкав зеленчук към редовната диета може да помогне за намаляване на риска от рак, намаляване на възпалението, подобряване на сърдечно-съдовото здраве и помощ при храносмилането. В тази статия обсъдихме ползите за здравето от целината, нейния хранителен профил и потенциалните странични ефекти.
Какви са ползите от целина?
1. Може да помогне за намаляване на риска от рак
Целината е богата на антиоксиданти, които помагат в борбата срещу свободните радикали, стимулиращи рака. Съдържа два биоактивни флавоноида - апигенин и лутеолин - които могат да убият раковите клетки в тялото (1). Апигенинът е химиопрофилактично средство и неговите антиканцерогенни свойства унищожават свободните радикали в тялото, за да насърчат смъртта на раковите клетки. Той също така насърчава автофагията, процес, чрез който тялото премахва нефункциониращи клетки, което помага за предотвратяване на болести (2).
Противораковото свойство на лутеолина инхибира процеса на клетъчна пролиферация (3).
Тези флавоноиди в целината имат потенциал за лечение на рак на панкреаса и гърдата (4), (5).
Казва се също, че целината притежава биоактивни полиацетилени. Тези химиозащитни съединения имат потенциал да предотвратят множество ракови образувания (6).
2. Може да понижи възпалението
Целината е пълна с фитонутриентни антиоксиданти, които притежават противовъзпалителни свойства. Проучване, проведено от Медицинския университет в Харбин (Китай), установи, че този зеленчук е и важен източник на флавоноли (7). Друго проучване, проведено от държавния университет в Охайо, установи, че сокът от целина или екстрактите от целина също намаляват активността на някои протеини, свързани с възпалението (8). Счита се, че екстрактите от семена от целина притежават противовъзпалителни свойства (9).
Целината съдържа и съединение, наречено лутеолин, което може да предотврати възпаление в мозъчните клетки (10). Изследване, проведено от Университета Кинг Сауд (Рияд) върху плъхове, предполага, че целината може да инхибира растежа на Helicobacter pylori, бактерия, която причинява гастрит (възпаление на стомашната лигавица) (11).
3. Може да понижи нивата на кръвното налягане
Установено е, че целината съдържа фитохимикал, наречен фталиди, който отпуска стените на артериите и увеличава притока на кръв. Той също така разширява гладката мускулатура на кръвоносните съдове и помага за понижаване на кръвното налягане (12). Иранско проучване, проведено върху плъхове, приписва антихипертензивните свойства на целината на същия фитохимик (13). Целината също е богата на нитрати, които могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане (14). Други прегледи на фитохимичния профил на екстрактите от семена от целина също показват, че той може да понижи нивата на кръвното налягане (15).
В традиционната китайска медицина целината често се определя като „готина“ храна, която може да понижи кръвното налягане (16). Друго проучване установи, че пресен сок от целина, смесен с оцет, се дава на бременни жени в Южна Африка, за да понижи високото им кръвно налягане (17).
4. Може да подобри сърдечно-съдовото здраве
Целината обикновено се прилага като антихипертензивно средство в традиционната медицина. Това може да помогне за поддържане на сърдечно-съдовото здраве. Проучване, проведено в Иран, установи, че екстрактът от листа от целина може да подобри множество сърдечно-съдови параметри като холестерол, триглицериди и LDL (лош холестерол) (18) .
Целината е с високо съдържание на полифеноли, които имат противовъзпалителни и сърдечно-съдови ползи (19). Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере тази полза от целина при хората.
5. Може да насърчава неврогенезата и да предотвратява загубата на памет
Целината може да намали риска от загуба на паметта. Проучване, проведено в университета Дзинан (Китай), установи, че съществува връзка между лутеолина (флавоноид, открит в целината) и по-ниските нива на свързана с възрастта загуба на паметта. Лутеолинът успокоява мозъчното възпаление и може да помогне при лечението на невровъзпалителни разстройства (20). По този начин може също да помогне за намаляване на риска от невродегенерация.
Смята се, че апигенинът, биоактивен флавоноид, открит в целината, помага в неврогенезата (растеж и развитие на нервните клетки). Този фактор обаче предстои да бъде доказан при хората. Апигенинът може също да допринесе за здравето на невроните. Изследванията обаче са неясни в това отношение (21).
6. Може да подпомогне храносмилането
Отново изследванията са ограничени в това отношение. Въпреки това, анекдотични данни сочат, че целината може да подобри здравето на храносмилателната система. Натуралните фибри, намерени в целината, я правят важна храна за храносмилателната система. Разтворимите фибри в целината се ферментират от бактериите в дебелото черво. Този процес на ферментация произвежда мастни киселини с къса верига, една от които (бутират) насърчава стомашно-чревното здраве. Целината също съдържа неразтворими фибри и може да насърчи движението на червата.
7. Може да подобри сексуалния живот
Целината съдържа андростенон и андростенол, мъжки хормони, за които се смята, че стимулират сексуалната възбуда при жените. Те имат потенциала да повишат възбудата, като излъчват аромати, които могат да ви направят по-желани (22).
Изследване, проведено върху мъжки плъхове, установи, че екстрактите от целина подобряват сексуалната активност (23). Установено е, че дозата увеличава броя на сперматозоидите при плъхове. Той дори може да увеличи секрецията на тестостерон (24). Необходими са обаче повече изследвания, за да се провери този ефект на целина при хората.
8. Може да помогне за отслабване
Целината е с ниско съдържание на калории и съдържа фибри, които ви карат да се чувствате сити за по-дълги периоди. Съдържанието на неразтворими фибри в целината може да увеличи ситостта и да помогне за отслабване. Високото съдържание на вода в целина също може да помогне за отслабване. Той също така регулира липидния метаболизъм (25).
Може да се консумира и с други зеленчуци, които имат по-висока енергийна плътност. Анекдотичните данни сочат, че целината, тъй като е богата на вода, може да намали енергийната плътност на други съставки, с които е съчетана. Това може да насърчи загуба на тегло.
9. Може да помогне за лечение на астма
Тук има ограничени изследвания. Казва се, че семената от целина притежават противогъбични и антибактериални свойства, които биха могли да бъдат полезни при лечението на астма (26). Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере допълнително този механизъм на целина.
10. Може да подпомогне лечението на диабет
Изследванията са ограничени в това отношение. Целината съдържа антиоксиданти, наречени флавони, които са проучени за ролята им в понижаването на нивата на кръвната захар (27). Някои експерти смятат, че витамин К в целината може да има антидиабетни свойства. Той може да намали възпалението и свързаната с него инсулинова чувствителност, което може да доведе до подобрен метаболизъм на глюкозата. Няма обаче научни доказателства за същото.
Анекдотичните данни сочат, че приемането на целина може да намали риска от диабет тип 2. Диабетът може да се влоши и от Helicobacter pylori , бактерията, която причинява стомашно-чревни проблеми. Тъй като целината има способността да се бори с тази бактерия, тя също може да помогне в това отношение. За доказване на този ефект обаче са необходими повече изследвания. Проучване, проведено в Иран, установи, че екстрактът от семена от целина може да контролира диабета при плъхове (28). По този начин се изискват изследвания върху хора, за да се докаже същото.
11. Може да повиши имунитета
Целината съдържа витамин С (29). Това хранително вещество може да повиши имунитета. Антиоксидантите в целината също могат да играят роля за подобряване на имунитета ви. Установено е, че многобройните клетки на имунната система зависят от витамин С за оптимално функциониране и профилактика на заболяванията (30). Установено е също, че добавките с витамин С повишават концентрацията на имуноглобулини в кръвта, които са ключови съединения на имунната система (31). Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере тази полза от целината.
12. Може да лекува камъни в бъбреците
Етеричното масло от целина съдържа лутеолин и други основни съединения, които могат да се използват при лечението на камъни в бъбреците (32). Освен това, един от основните флавоноиди в целината - апигенинът - може да разгражда калциевите кристали, открити в камъни в бъбреците (33). Необходими са обаче допълнителни дългосрочни изследвания, за да се разбере тази полза от целината при хората.
13. Може да подобри здравето на ставите
Семената от целина и свързаните с тях екстракти притежават антиартритни свойства, които могат да бъдат полезни при лечение на болки в ставите и подагра (34). Болките в ставите обикновено се появяват поради натрупването на пикочна киселина. Една теория предполага, че диуретичните свойства на целината могат да помогнат при отделянето на пикочна киселина за потенциално лечение на болки в ставите. Според проучване, проведено от University College (Ирландия), маслото от семена от целина е добър източник на седанолид. Това съединение може да се използва за лечение на възпалителни проблеми като подагра и ревматизъм (35).
14. Може да облекчи симптомите на менопаузата
Някои растителни съединения, наречени фитоестрогени, могат да помогнат за балансиране на нивата на хормоните. Храните, богати на фитоестрогени, имат потенциала да облекчат симптомите на менопаузата при жените (36). Целината съдържа фитоестрогени и може да бъде от полза в това отношение (37). В този аспект обаче се изискват по-конкретни научни доказателства.
15. Може да помогне за лечение на витилиго
Витилиго е състояние, при което кожата губи пигмента си в определени области, причинявайки бели петна. Според проучване, проведено в Полша, фуранокумарините, открити в целината, могат да помогнат при лечението на витилиго (38).
Счита се, че подобни открития са записани в Atharva Veda , свещената индийска книга за аюрведичната медицина. Като цяло предлага хидратация на кожата и може да е била използвана от древни времена за лечение на витилиго. Необходими са обаче още научни изследвания, за да се разбере тази полза от целината.
Сега, след като знаем всичко за здравословните ползи от целината, нека разгледаме нейния хранителен профил.
Хранителен профил на целина
Целината е богат източник на вода и антиоксиданти, които са полезни за поддържането на вашето здраве. Според Министерството на земеделието на САЩ, 100 г сурова целина съдържа (29):
Вода: 95,43 g
Енергия: 14 kcal
Протеин: 0,69 g
Фибри: 1,6 g
Въглехидрати: 2,97 g
Захари: 1,34 g
Калций: 40 mg
Калий: 260 mg
Целината съдържа също витамини А, С и К, фолиева киселина, основни минерали и над дузина други антиоксиданти. Той е много по-нискокалоричен от другите зелени зеленчуци.
С това казано, нека отговорим на големия въпрос.
Колко целина трябва да ям на ден?
Целината е с ниско съдържание на калории, така че яденето на една или две стръкове сурова целина или пиенето на 24 до 32 унции сок от целина на ден трябва да бъде безопасно и здравословно.
Капсули от екстракт от листа от целина в доза от 250 mg, 3 пъти на ден, се използват за лечение на нива на глюкоза в кръвта и инсулин при пациенти в напреднала възраст преди диабет (39).
В следващия раздел обсъдихме как можете да си купите целина и да я съхранявате по правилния начин.
Как да купувате и съхранявате целина
Ако вземете правилната целина и я съхраните правилно, може да ви помогне да се насладите на нейните предимства.
Как да купя
- Трябва да изберете целина, която е хрупкава и лесно се отчупва, когато се раздърпа. Той също трябва да е лек и компактен и да няма стъбла, които се разпръскват.
- Листата трябва да са бледи до яркозелени. Те не трябва да имат кафяви или жълти петна. Можете да отделите дръжките и да проверите за черно или кафяво обезцветяване.
- Уверете се, че целината няма стрък от семена (стъблото на семето показва горчив вкус). Семенното стъбло се намира на мястото на малките, нежни дръжки в центъра на целината.
Как да съхранявате
- Можете да съхранявате целина във вода. Голяма стъклена купа или пластмасов запечатан контейнер ще свърши работа. Уверете се, че използвате пластмасова обвивка върху стъклената купа, за да я запечатате. Съберете свеж запас от вода. Трябва да е чисто. Вземете целината, която има прави и твърди дръжки. Отстранете дръжките и оголете листата. Нарежете дръжките наполовина и ги сложете в контейнера или стъклената купа. Напълнете контейнера с вода. Не забравяйте да запечатате капака и да го държите настрана. Не забравяйте да сменяте водата редовно или всеки алтернативен ден.
- Можете също така да увиете целината плътно в алуминиево фолио. След това можете да поставите увитата целина в хладилника. Можете да използвате повторно едно и също фолио за няколко връзки целина.
Докато разядката на сурова дръжка е най-простият начин да се насладите на целина, можете да я използвате и в други рецепти. По-долу сме изброили най-популярните.
Как да включите целина във вашата диета
Следват няколко рецепти за целина, които могат да ви помогнат да включите този магически зеленчук във вашата диета:
1. Супа от целина
Съставки
- Нарязана глава целина, 1
- Нарязан голям картоф, 1
- Нарязан среден лук, 1
- Несолена маслена пръчка, 1
- Сол, според изискванията
- Пилешки бульон с ниско съдържание на натрий, 3 чаши (може да избегнете това, ако сте вегетарианец)
- Пресен копър, ¼ чаша
- Тежък крем, ½ чаша
- Листа от целина, според изискванията
- Зехтин, според изискванията
- Люспеста морска сол
Указания
- Комбинирайте главата целина, картофите, средния лук и пръчицата масло в средна тенджера на умерен огън. Използвайте сол за подправка.
- Разбъркайте гответе за 8 до 10 минути, докато лукът омекне.
- Добавете 3 чаши пилешки бульон с ниско съдържание на натрий и оставете да къкри, докато картофите омекнат.
- Пюрирайте в блендер с ¼ чаша пресен копър и прецедете.
- Разбъркайте ½ чаша дебел крем.
- Сервирайте супата, след като я залеете с листа от целина, зехтин и люспеста морска сол.
2. Сок от целина
Съставки
- Пръчки целина, 2
- Apple, 1
- Джинджифил, ¼ инча (по избор)
- Лайм или лимон, ¼
Указания
- Измийте добре пръчките целина и ябълката под течаща вода.
- Нарежете пръчиците целина на дълги парчета. Нарежете ябълката.
- С изключение на лимона (или лайма), обработете останалите съставки в сокоизстисквачка.
- Съберете сока в контейнер. Можете да изхвърлите пулпата.
- Изстискайте лимона върху събрания сок и разбъркайте правилно.
- Прехвърлете сока в чаша и сервирайте.
7. Салата от целина
Съставки
- Нарязана целина, ¾ чаша
- Сушени сладки череши, 1/3 чаша
- Размразен и замразен зелен грах, 1/3 чаша
- Прясно нарязан магданоз, 3 супени лъжици
- Нарязани и препечени пекани, 1 супена лъжица
- Безмазнина майонеза, 1 ½ супена лъжица
- Обикновено нискомаслено кисело мляко, 1 ½ супена лъжица
- Пресен лимонов сок, 1 ½ чаена лъжичка
- Сол, 1/8 чаена лъжичка
- Смлян черен пипер, 1/8 чаена лъжичка
Указания
- В средна купа смесете целината, черешите, граха, магданоза и пеканите.
- Разбъркайте майонезата, киселото мляко и лимоновия сок.
- Подправете със сол и черен пипер.
- Можете да охладите салатата и да сервирате.
Въпреки че целината е относително здравословна за повечето хора, при някои може да причини неблагоприятни ефекти. Изследванията върху тези ефекти са ограничени. Ние разгледахме тези ефекти накратко в следващия раздел.
Какви са страничните ефекти на целина?
Консумацията на целина може да доведе до няколко неблагоприятни ефекти при някои хора, включително алергична реакция, кървене и контракции на матката при бременни жени и лекарствени взаимодействия. Прекомерната консумация на целина може да причини газове. Предлагат се обаче ограничени изследвания относно страничните ефекти на целината.
- Може да предизвика алергична реакция
Целината е често срещан алерген и може да причини някои сериозни алергични реакции при някои хора. В случай, че сте алергични към цветен прашец на червея или бреза, има вероятност да реагирате и на целина. Проучване, проведено в Полша, предполага, че целината може да причини тежък анафилактичен шок (40). Симптомите могат да включват подуване на лицето, дразнене, обриви, разстроен стомах и световъртеж. В екстремни случаи симптомите могат да включват спад в нивата на кръвното налягане и затруднено дишане. Ако получите някой от тези симптоми след прием на целина, спрете приема и посетете Вашия лекар.
- Въпроси относно бременни и кърмещи жени
Семена от целина или целина могат да предизвикат кървене и контракции на матката. Следователно бременните жени трябва да избягват да ядат твърде много целина. Това може също да причини спонтанен аборт (41). Няма достатъчно информация относно консумацията на целина при кърмещи жени. Следователно, бъдете в безопасност и избягвайте използването.
- Може да взаимодейства с наркотици
Целината може да взаимодейства с лекарства за съсирване на кръвта, като варфарин (42). Той съдържа химикали, които могат да взаимодействат с антикоагуланти (лекарства за разреждане на кръвта) и да увеличат риска от прекомерно кървене.
Заключение
Целината е зелен зеленчук с ниско съдържание на калории и високо съдържание на хранителни вещества. От борбата с рака, възпалението и подобряването на здравето на сърцето до лечението на витилиго, този зеленчук има много ползи за здравето. Известен е с водното си съдържание и често се среща в много салати и супи. Прекомерната консумация на тази здравословна храна обаче може да доведе до някои неблагоприятни ефекти. Следователно, ограничете консумацията му и се консултирайте с лекар, ако имате някакви странични ефекти.
Отговори на експерти за читатели Въпроси
Полезна ли е целината за черния дроб?
Да, приемът на целина е полезен за черния дроб. Проучване, проведено в Египет, предполага, че листата от целина могат да намалят риска от развитие на чернодробно заболяване, като мастна чернодробна болест (43).
Полезни ли са целината и фъстъченото масло за вас?
Тази комбинация осигурява лека закуска с ниско съдържание на въглехидрати и осигурява всички хранителни вещества от целината и много протеини и мазнини от маслото.
Кой е най-добрият начин да ядете целина и да получите максималната полза за здравето?
Яжте прясна целина в рамките на пет до седем дни, за да получите максимални ползи за здравето. Парената целина също запазва всичките си хранителни вещества и е полезна за здравето.
Къде се отглежда целина?
Целината изисква много вода, защита от високи температури и слънце и богата почва, за да расте. Най-добре се отглежда в райони с глинеста почва.
Коя част от целина ядем?
Можете да ядете почти всяка част от целина. Всички негови части са годни за консумация, включително вкусните зелени листа, свежи дръжки, семена и корен.
Целината расте ли отново?
Да, чрез вегетативно размножаване растението целина се регенерира от основата и регенерира.
Какво представлява главата на целината?
Целината расте в колективна единица ребра, които растат заедно. Тези ребра се съединяват в една обща основа, която се нарича главата на целината.
Можете ли да ядете листа от целина?
Да, можеш. Въпреки че обикновено се изхвърлят, тези листа са вкусни и питателни. Можете да ги използвате по начина, по който бихте използвали всяка билка - смлете ги, нарежете ги или ги оставете такива, каквито са. Можете да ги добавяте към запаси, супи, сосове и пържени картофи.
Как се замразява целина?
- Издърпайте стъблата на целината и ги измийте под течаща вода.
- Подрежете и отрежете дръжките, докато станат дълги 1 инч.
- Потопете ги в тенджера с вряща вода за около 3 минути, за да ги бланширате.
- Извадете целината, отцедете и бързо я потопете в ледено студена вода.
- Оставете го да се охлади за 5 минути и след това го отцедете.
- Опаковайте целината в торба Ziploc (с възможно най-малко въздух) и я поставете във фризера
43 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Kooti, Wesam и Nahid Daraei. „Преглед на антиоксидантната активност на целина (Apium graveolens L).“ Вестник на основана на доказателства допълнителна и алтернативна медицина том. 22,4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Sung, Bokyung et al. „Роля на апигенин в превенцията на рака чрез индукция на апоптоза и автофагия.“ Вестник за превенция на рак об. 21,4 (2016): 216-226.o4895
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207605/
- Lin, Yong et al. "Лутеолин, флавоноид с потенциал за профилактика и терапия на рака." Текущ рак лекарствени цели об. 8,7 (2008): 634-46.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2615542/
- Shankar, Eswar et al. „Растителни флавон апигенин: нововъзникващ противораков агент.“ Настоящи фармакологични доклади кн. 3,6 (2017): 423-446.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5791748/
- Sznarkowska, Alicja et al. „Инхибиране на антиоксидантната защита на рака от естествени съединения.“ Oncotarget vol. 8,9 (2017): 15996-16016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5362541/
- Christensen LP, Brandt K. Биоактивни полиацетилени в хранителни растения от семейство Apiaceae: поява, биоактивност и анализ. J Pharm Biomed Anal . 2006; 41 (3): 683-693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16520011/
- Zhang Y, Li Y, Cao C, et al. Приемът на флавонол и флавон в храната и техните основни източници на храна при възрастни китайци. Рак на Nutr . 2010; 62 (8): 1120-1127.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21058200/
- Hostetler G, Riedl K, Cardenas H, et al. Дегликозилирането на флавон увеличава тяхната противовъзпалителна активност и абсорбция. Mol Nutr Food Res . 2012; 56 (4): 558-569.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22351119/
- Powanda MC, Whitehouse MW, Rainsford KD. Семена от целина и сродни екстракти с антиартритни, противоязвени и антимикробни дейности. Prog Drug Res . 2015; 70: 133-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Nabavi SF, Braidy N, Gortzi O, et al. Лутеолинът като противовъзпалително и невропротективно средство: Кратък преглед. Мозъчен Res Bull . 2015; 119 (Pt A): 1-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26361743/
- Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Стомашни противоязвени, антисекреторни и цитопротективни свойства на целина (Apium graveolens) при плъхове. Pharm Biol . 2010; 48 (7): 786-793.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20645778/
- Hedayati N, Bemani Naeini M, Mohammadinejad A, Mohajeri SA. Благоприятни ефекти на целина (Apium graveolens) върху метаболитния синдром: Преглед на съществуващите доказателства. Фитотер Res . 2019; 33 (12): 3040-3053.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31464016/
- Moghadam, Maryam Hassanpour et al. „Антихипертензивен ефект на семената от целина върху кръвното налягане при плъхове при хронично приложение.“ Списание за лечебна храна об. 16,6 (2013): 558-63.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684138/
- Джи, Лорна С и Амрита Ахлувалия. „Диетичният нитрат понижава кръвното налягане: епидемиологични, предклинични експериментални и клинични проучвания.“ Текущи доклади за хипертония об. 18,2 (2016): 17.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729801/
- Al-Asmari, Abdulrahman Khazim et al. „Актуализиран фитофармакологичен преглед на лечебното растение в арабския регион: Apium graveolens Linn.“ Фармакогнозия отзиви об. 11,21 (2017): 13-18.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5414449/
- Chonpathompikunlert, Pennapa et al. „Антиоксидантната и неврохимична активност на Apium graveolens L. и нейният мелиоративен ефект върху индуцираните от MPTP симптоми на Паркинсон при мишки. BMC допълваща и алтернативна медицина об. 18,1 103. 20 март 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859653/
- Табасум, Нахида и Фероз Ахмад. „Роля на естествените билки в лечението на хипертония.“ Отзиви за фармакогнозия 5.9 (2011): 30.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210006/
- Dianat, Mahin, et al. „Ефектът на екстракт от листа на хидроалкохолна целина (Apiumgraveolens) върху сърдечно-съдовите параметри и липидния профил при животински модел на хипертония, индуцирана от фруктоза.“ Вестник по фитомедицина Avicenna 5.3 (2015): 203.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4469955/
- Habauzit, Vèronique и Christine Morand. „Доказателства за защитен ефект на храни, съдържащи полифеноли, върху сърдечно-съдовото здраве: актуализация за клиницистите.“ Терапевтичен напредък при хронично заболяване 3.2 (2012): 87-106.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513903/
- Zhu, Li-Hong, et al. „Лутеолинът инхибира микроглиалното възпаление и подобрява оцеляването на невроните срещу възпалението.“ Международен вестник по неврология 121.6 (2011): 329-336.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631167/
- Dias, Gisele Pereira, et al. „Ролята на диетичните полифеноли в неврогенезата на хипокампа на възрастни: молекулярни механизми и поведенчески ефекти върху депресията и тревожността.“ Оксидативна медицина и клетъчно дълголетие 2012 (2012).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395274/
- Asha, MR, et al. „История, мистерия и химия на еротизма: Акцент върху сексуалното здраве и дисфункцията.“ Индийско списание за психиатрия 51.2 (2009): 141.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755165/
- Hardani, Ameneh, et al. „Ефекти на водния екстракт от целина (Apium graveolens L.) върху сперматогенезата при здрави мъжки плъхове.“ Вестник по фитомедицина Avicenna 5.2 (2015): 113.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4418060/
- Kooti, Wesam, et al. „Ефектите на хидроалкохолния екстракт от лист Apium graveolens върху броя на половите клетки и структурата на тестисите при плъхове.“ Списание Jundishapur за естествени фармацевтични продукти 9.4 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4302398/
- Абд Ел-Магид, Нехал М. „Хепатопротективен ефект от храненето на листа от целина, смесени с листа от цикория и ечемичени зърна на хиперхолестеролемични плъхове. Списание Pharmacognosy 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113355/
- Kooti, Wesam и Nahid Daraei. „Преглед на антиоксидантната активност на целината (Apium graveolens L).“ Вестник на основана на доказателства допълнителна и алтернативна медицина 22.4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Kawser Hossain, Mohammed, et al. „Молекулни механизми на анти-затлъстяването и антидиабетните свойства на флавоноидите.“ Международно списание за молекулярни науки 17.4 (2016): 569.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4849025/
- Tashakori-Sabzevar, Faezeh, et al. „Защитни и хипогликемични ефекти на семена от целина върху стрептозотоцин-индуцирани диабетични плъхове: експериментална и хистопатологична оценка.“ Acta diabetologica 53.4 (2016): 609-619.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26940333/
- Министерство на земеделието на САЩ, Служба за земеделски изследвания. „Целина сурова.“ FoodData Central .
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169988/nutrients
- Стрьоле, Александър и Андреас Хан. „Витамин С и имунната функция.“ Medizinische Monatsschrift fur Pharmazeuten 32.2 (2009): 49-54.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19263912/
- Carr, Anitra C. и Silvia Maggini. „Витамин С и имунната функция.“ Хранителни вещества 9.11 (2017): 1211.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/
- Bahmani, Mahmoud, et al. „Идентифициране на лечебни растения за лечение на камъни в бъбреците и пикочните пътища.“ Вестник за превенция на бъбречно увреждане 5.3 (2016): 129.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039998/
- Stiani, Sofi N., et al. „Антикалкулна активност на екстракта от апигенин и целина (Apium graveolens L.) при плъхове, индуцирани от етилен гликол-амониев хлорид.“ Journal of Pharmacy & Bioallied Sciences 11. Допълнение 4 (2019): S556.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32148363/
- Powanda, Michael C., Michael W. Whitehouse и KD Rainsford. „Семена от целина и сродни екстракти с антиартритни, противоязвени и антимикробни действия.“ Нови натурални продукти: Терапевтични ефекти при болка, артрит и стомашно-чревни заболявания . Спрингър, Базел, 2015. 133-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Woods, JA, C. Jewell и NM O'Brien. „Седанолид, естествен фталид от масло от семена от целина: ефект върху индуцирания от водороден пероксид и трет-бутил хидропероксид токсичност в човешки клетъчни линии HepG2 и CaCo-2.“ In vitro и молекулярна токсикология: списание за основни и приложни изследвания 14.3 (2001): 233-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11846995/
- Chen, MN, CC Lin и CF Liu. „Ефикасност на фитоестрогените за симптомите на менопаузата: мета-анализ и систематичен преглед.“ Climacteric 18.2 (2015): 260-269.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389700/
- Десмавати, Десмавати и Делми Суластри. „Фитоестрогени и техният здравен ефект.“ Отворен достъп Македонско списание за медицински науки 7.3 (2019): 495.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390141/
- Działo, Magdalena, et al. „Потенциалът на растителните феноли в превенцията и терапията на кожни заболявания.“ Международно списание за молекулярни науки 17.2 (2016): 160.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4783894/
- Yusni, Yusni, et al. „Ефектите от лечението на целина (Apium graveolens L.) върху нивата на кръвната глюкоза и инсулина при възрастни преддиабетни пациенти.“ Саудитско медицинско списание 39.2 (2018): 154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885092/
- Pałgan, Krzysztof, et al. „Целина - причина за тежък анафилактичен шок Seler – przyczyną ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego.“ Postepy Hig Med Dosw (Онлайн) 66 (2012): 132-134.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22470187/
- Циганда, Кармен и Амалия Труд. „Билкови инфузии, използвани за предизвикан аборт.“ Journal of Toxicology: Clinical Toxicology 41.3 (2003): 235-239.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12807304/
- Ge, Beikang, Zhen Zhang и Zhong Zuo. „Актуализации на клинично доказаните взаимодействия между билки и варфарин.“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства 2014 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/
- Абд Ел-Магид, Нехал М. „Хепатопротективен ефект от храненето на листа от целина, смесени с листа от цикория и ечемичени зърна на хиперхолестеролемични плъхове. Списание Pharmacognosy 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/