Съдържание:
- Съдържание
- Цейлонският чай толкова добър ли е?
- Какви са ползите за здравето от цейлонския чай?
- 1. Може да помогне при отслабване
- 2. Насърчава здравето на сърцето
- 3. Може ли да се бори с рака
- 4. СПИН Лечение на диабет
- 5. Повишава имунитета
- 6. Може да предотврати бъбречни камъни
- 7. Може да засили здравето на мозъка
- 8. Насърчава сияйна кожа
- Как да си направим цейлонски чай
- От какво имаш нужда
- Указания
- Какви са страничните ефекти на цейлонския чай?
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
С нарастващата популярност на чая като ежедневна напитка, повечето страни превърнаха производството на чай в част от икономиката си. И Шри Ланка, островната държава край южното крайбрежие на Индия. Цейлонският чай, най-известният износ в страната, често се твърди, че е най-чистият чай в света. С най-малко остатъци от пестициди и вероятно най-много антиоксиданти, цейлонският чай със сигурност си заслужава да бъде разгледан.
Съдържание
- Цейлонският чай толкова добър ли е?
- Какви са ползите за здравето от цейлонския чай?
- Как да си направим цейлонски чай
- Какви са страничните ефекти на цейлонския чай?
Цейлонският чай толкова добър ли е?
На вкус чаят е доста листен и силен и може да носи и сладък вкус. Той е един от най-богатите източници на антиоксиданти и повишава имунитета и здравето на сърцето (1).
Цейлонският зелен чай също съдържа важни полифеноли, като EGCG, което се дължи на неговата антиоксидантна активност (2). Съществуват различни видове цейлонски чай, всички въз основа на надморската височина на региона, където се отглеждат. Те включват Нувара Елия, Димбула, Ува, Канди, Рухуна, Уда Пуселава и Сабарагамува.
Цейлонският чай се предлага в две форми - черен и зелен. Докато черният чай е направен от ферментирали листа, зеленият вариант е неферментирал.
Като се има предвид, че използва най-малко пестициди, цейлонският чай запазва най-много антиоксиданти и предлага отлични ползи. Ще разгледаме какви са те.
Обратно към TOC
Какви са ползите за здравето от цейлонския чай?
1. Може да помогне при отслабване
Проучванията показват, че цейлонският зелен чай може да помогне при отслабване. Най-важният набор от съединения в зеления чай са катехини, особено EGCG. Участниците, консумиращи зелен чай, имат значително намаляване на коремните мазнини (3).
В друго интересно проучване е установено, че полифенолите на черния чай променят чревните бактерии по начин, който може да предизвика загуба на тегло. Чаят може да промени съотношението на чревните бактерии, като увеличи процента на бактериите, които са свързани с по-стройно тяло (4).
2. Насърчава здравето на сърцето
Shutterstock
Хипертонията или високото кръвно налягане увеличава риска от сърдечни заболявания. Проучванията показват, че приемът на зелен или черен чай може да понижи нивата на кръвното налягане - още повече при лица с кръвно налягане в прехипертензивен или хипертоничен диапазон (5).
Приемът на Цейлонски зелен чай също може да подобри здравето на артериите. Проучване показва, че EGCG в чая може да помогне за предотвратяване на атеросклероза, която се характеризира с втвърдяване на артериите (6).
3. Може ли да се бори с рака
Установено е, че цейлонските катехини от зелен чай, особено EGCG, играят благоприятна роля в лечението на хиперплазия на простатата, която е начален стадий на рак на простатата (7).
И благодарение на отличното съдържание на антиоксиданти, цейлонският зелен чай може да се счита за една от най-добрите храни за борба с рака. Полифенолите в чая предотвратяват растежа и разпространението на тумори при множество форми на рак (8).
В друго проучване е установено, че EGCG е най-мощният от всички антиоксиданти на зелен чай за лечение на рак (9). EGCG индуцира смърт на ракови клетки и спомогна за борбата с множество форми на рак.
4. СПИН Лечение на диабет
И двете форми на цейлонски чай, черният и зеленият вариант, биха могли да работят отлично при лечение на диабет (10). Чайовете са имали ефект на понижаване на кръвната захар и дори са намалили риска от диабетна катаракта. Катехините в цейлонския зелен чай също могат да подобрят серумните нива на инсулин, като по този начин регулират нивата на кръвната глюкоза (11). Това може да бъде от голяма помощ за хората с диабет.
Според друго японско проучване, хората, които приемали 6 или повече чаши зелен чай дневно, са били с 33% по-малко склонни да развият диабет (10). И хората, които пият последователно зелен чай в продължение на 10 години, имат по-малка обиколка на талията (12).
5. Повишава имунитета
Тук основна роля играят антиоксидантите в Цейлонския зелен чай. Те действат срещу свободните радикали и произтичащия от тях оксидативен стрес, като по този начин повишават имунитета (13). Останалите полифеноли и флавоноиди спомагат за засилване на имунната система.
Пиенето на Цейлонски зелен чай може да подготви имунната система на организма. Той учи на имунните клетки, борещи се с болестта, да разпознават и запомнят патогени (14).
6. Може да предотврати бъбречни камъни
Shutterstock
Цейлонският чай може да намали риска от камъни в бъбреците. Повечето камъни в бъбреците са направени от калциев оксалат. Те се появяват, когато калцият се натрупва в пикочните пътища. Проучванията са установили, че екстрактът от зелен чай може да намали образуването на отлагания на калциев оксалат (15). Това намалява риска от камъни в бъбреците.
EGCG в цейлонския чай също играе роля тук. Установено е, че антиоксидантното действие на EGCG в чая предпазва клетките в бъбреците от токсичност, дължаща се на оксалати.. Това помага да се намали развитието на камъни в бъбреците (16).
В още едно проучване приемът на зелен чай е свързан с по-ниска честота на камъни в бъбреците, с много по-изразени ефекти, наблюдавани при мъжете (17).
7. Може да засили здравето на мозъка
Една от причините цейлонският зелен чай да подобри здравето на мозъка е кофеинът в него. Въпреки че не съдържа толкова кофеин, колкото в кафето, за да се чувствате нервни, той със сигурност може да подобри настроението и бдителността ви.
И тогава, имаме L-теанин в чая, аминокиселина, която може да премине кръвно-мозъчната бариера. Проучванията показват, че при адекватни нива L-теанинът може да окаже значително влияние върху психическата бдителност (18).
Тази аминокиселина също стимулира активността на GABA, който е инхибиторен невротрансмитер, който има анти-тревожни ефекти.
Пиенето на Цейлонски зелен чай може също да подобри когнитивните способности при възрастни хора, които са изправени пред когнитивен спад (19).
8. Насърчава сияйна кожа
Антиоксидантите в цейлонския чай са най-голямата причина да имате по-добра кожа. Те противодействат на вредното въздействие на свободните радикали върху кожата. И отново, именно EGCG в цейлонски зелен чай има мощни терапевтични ефекти върху кожата.
Полифенолите на зеления чай като цяло са фотозащитни. Проучванията показват, че могат да предотвратят проблеми, дължащи се на UVB-индуцирана слънчева светлина, като например стареене, меланом и други форми на рак на кожата (20).
Мощни ползи, нали? Те показват защо цейлонският чай трябва да е основен елемент в нашите съчетания.
Как се приготвя цейлонски чай? Какъв е процесът?
Обратно към TOC
Как да си направим цейлонски чай
От какво имаш нужда
- 1 чаена лъжичка чаени листа
- Топла вода
Указания
- Добавете гореща вода към чайника и чашките. Наклонете ги, като се уверите, че водата покрива цялата вътрешна повърхност на контейнерите. След това можете да излеете водата. Тази стъпка се използва за предварително загряване на контейнерите.
- Добавете чаена лъжичка от чаените листа в чайника на всеки 8 унции. от вода. Уверете се, че температурата на водата е между 194 и 205 градуса по Фаренхайт.
- Върнете капака в чайника и оставете чая да стръмни за около 3 минути.
- Изсипете чая в чаените чаши и се наслаждавайте!
Но колкото и полезен да е чаят, трябва да имате предвид няколко неща. Някои хора могат да имат някои притеснения с цейлонския чай.
Обратно към TOC
Какви са страничните ефекти на цейлонския чай?
Страничните ефекти на цейлонския чай са подобни на повечето чайове, особено подобни на зеления чай.
- Може да причини безпокойство и неравномерен сърдечен ритъм
Кофеинът в чая може да влоши безпокойството ви или дори да причини неравномерен сърдечен ритъм.
- Може да причини диария и IBS
Кофеинът в чая може също да причини диария или синдром на раздразнените черва при лица с храносмилателни проблеми.
- Може да влоши чернодробните проблеми
Цейлонският зелен чай може да влоши чернодробните заболявания. Ако имате признаци на възможно увреждане на черния дроб, като тъмна урина, коремна болка или пожълтяване на кожата, моля, консултирайте се веднага с Вашия лекар.
- Може да влоши остеопорозата
Пиенето на цейлонски чай може да увеличи количеството калций, изхвърлено през урината. Ако вече не приемате достатъчно калций, това може да е проблем. Кофеинът е виновникът, отново. Уверете се, че ограничавате приема на кофеин до по-малко от 300 mg на ден.
Обратно към TOC
Заключение
Цейлонският чай често се твърди, че е най-чистият чай в света и с причина. Той е пълен с антиоксиданти, едни от най-мощните съединения на планетата. Следователно със сигурност трябва да намери място на вашите кухненски рафтове.
Използвали ли сте цейлонски чай? Разкажете ни за вашия опит в раздела за коментари по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Къде да купя цейлонски чай? Кои са най-добрите марки?
Можете да си купите чая в най-близкия супермаркет или дори онлайн в Amazon. Някои популярни марки чай включват Dilmah, Watawala и Zesta.
Колко кофеин съдържа цейлонският чай?
Съдържанието на кофеин в цейлонския чай варира в зависимост от варианта. Докато черният вариант съдържа 58 милиграма на всеки 7 унции, цейлонският зелен чай съдържа около половината количество за същото количество.
Препратки
- „Генетична вариация на флавонолите кверцетин…“. Международно списание по наука за храните, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Галоиловите катехини, допринасящи за основното…“. Journal of Scientific World, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Чай и човешко здраве…“. Вестник на Университета Zhejiang, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Черният чай може да помогне при отслабване…“. Калифорнийски университет, Лос Анджелис.
- „Ефект на чая върху кръвното налягане за вторично…“. Отзиви за храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Механизми и ефекти на зеления чай върху…“. Отзиви за храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Хемопревенция на рак на простатата при хора до…“. Изследване на рака, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Епигалокатехин галатът е най-ефективен…“. Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Черните и зелените чайове еднакво възпрепятстват…“. Списание за селскостопанска и хранителна химия, Публикации на ACS.
- „Ефектите на зеления чай върху затлъстяването…“. Списание за диабет и метаболизъм, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Връзка между обичайната консумация на чай…“. Изследване на затлъстяването, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Благоприятни ефекти на зеления чай…“. Китайска медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Зелен чай: благодат за пародонта…“. Вестник на Индийското общество по пародонтология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти на зеления чай върху образуването на камъни в урината…“. Списание за ендоурология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Прием на зелен чай и риск от инциденти в бъбреците…“. Международен вестник по ендоурология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „L-теанинът, естествен компонент в чая, и неговият ефект…“. Азиатско-тихоокеански вестник за клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Консумацията на зелен чай влияе върху познавателните…“. Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Фотозащита на кожата чрез зелен чай…“. Настоящи цели за наркотици. Имунни, ендокринни и метаболитни нарушения, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Консумацията на зелен чай влияе върху познавателните…“. Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Фотозащита на кожата чрез зелен чай…“. Настоящи цели за наркотици. Имунни, ендокринни и метаболитни нарушения, Национална медицинска библиотека на САЩ.