Съдържание:
- Какви са страничните ефекти на карамфила?
- 1. Може да увеличи кървенето
- 2. Може да намалите кръвната захар твърде много
- 3. Може да предизвика алергии
- 4. Може да бъде токсичен
- Колко карамфил можете да вземете на ден?
- Заключение
- Препратки
Карамфилът е сред най-популярните подправки. Използва се за овкусяване на храни и напитки. Също така е важна съставка в пастите за зъби, сапуните и козметиката.
Въпреки че карамфилът има много предимства, той може да има и някои странични ефекти. Проучванията показват, че евгенолът, важно съединение в карамфила, може да причини алергии (1).
Има повече изследвания за възможните вредни ефекти на карамфила. Продължавайте да четете, за да ги разберете по-добре.
Какви са страничните ефекти на карамфила?
1. Може да увеличи кървенето
Карамфилът може да увеличи риска от кървене, като засили ефекта на лекарствата за разреждане на кръвта, като варфарин (2).
Карамфилът също пречи на други антитромбоцитни лекарства като аспирин, клопидогрел, дипиридамол, хепарин и тиклопидин. Това също увеличава риска от кървене (3).
2. Може да намалите кръвната захар твърде много
Карамфилът помага за понижаване на кръвната захар (4). В проучване е установено, че карамфилът поддържа антихипергликемична активност за дълго време.
Това е добра новина, особено за хората, които се занимават с диабет.
Но има вероятност подправката да понижи твърде много нивата на кръвната Ви захар, особено ако сте на лекарства за диабет.
Няма налични данни, за да се определи дали карамфилът може да понижи твърде много нивата на кръвната захар. Но
3. Може да предизвика алергии
Евгенолът в карамфил може да причини алергии. Съединението реагира директно с телесните протеини и причинява контактен дерматит. Може също да причини локализирано дразнене (1).
Карамфилът може също да причини респираторни алергии при няколко индивида. Това важи особено за работниците, участващи във фабриките за преработка на подправки (карамфил), които вдишват праха от подправките. Дразненето на горните и долните дихателни пътища и нарушеното функциониране на белите дробове са два от основните симптоми (5).
Евгенолът в карамфил може също да дразни устната кухина. Хората, които консумират твърде много от него, могат да изпитат усещане за топлина и болка в устата (6).
4. Може да бъде токсичен
В някои случаи е била документирана токсичността на карамфила (или маслото). Установено е, че маслото причинява кома, припадъци и остро увреждане на черния дроб (7). В проучването 2-годишно момче, приложено с 5 и 10 ml масло от карамфил, е изпаднало в дълбока кома за 3 часа.
Въпреки че се правят повече изследвания за токсичността на карамфиловото масло, има информация за етеричните масла като цяло - към групата на карамфиловото масло също принадлежи. Етеричните масла, като група, могат да причинят припадъци, кома, бъбречна недостатъчност и дори хипогликемия, когато се използват в излишък (7).
Карамфилът има мощни свойства. Но както всяка друга съставка, те могат да причинят сериозни ефекти, ако се консумират в излишък. Следователно е от съществено значение да сте наясно с допустимите граници на дозиране на карамфил.
Колко карамфил можете да вземете на ден?
Според Световната здравна организация приемливата дневна доза карамфил на ден е 2,5 mg на 1 kg телесно тегло (8). Всичко отвъд това може да причини усложнения.
Заключение
Карамфилът е неразделна част от повечето кухни. Те придават вкус на ястията и предлагат невероятни ползи. Но те имат тъмна страна. Не ги прекалявайте. Ако имате някакъв сериозен здравословен проблем, моля, консултирайте се с вашия лекар, преди да ги включите в диетата си.
Използвате ли карамфил ежедневно? Как ги включвате в диетата си? Споделете вашите мисли с нас, като оставите коментар в полето по-долу.
Препратки
- „Неочаквана положителна реакция на свръхчувствителност към евгенол“ BMJ Case Reports, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Потенциални взаимодействия между алтернативни терапии и варфарин.“ American Journal of Health-System Pharmacy, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Масло от карамфил“ ScienceDirect.
- „Ефекти от карамфил и ферментирал джинджифил върху нивата на кръвната глюкоза, лептин, инсулин и инсулинови рецептори при диети с диета с високо съдържание на мазнини, предизвикани от диабетни зайци тип 2“. Нигерийско списание за физиологични науки, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Професионална експозиция и респираторни здравословни проблеми сред работниците, които произвеждат индийско орехче в Гренада, Карибите“ Международен вестник за здравето на труда и околната среда, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Евгенолът и карвакролът индуцират временно десенсибилизиращи модели на орално дразнене и усилват безвредната топлина и вредното усещане за топлина на езика“ Болка, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
- „Почти фатално поглъщане на масло от карамфил“ Архив на детските болести, British Medical Journal.
- „Карамфил: скъпоценна подправка“ Азиатско-тихоокеански вестник за тропическа биомедицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.