Съдържание:
- Какво е синдром на кубиталния тунел?
- Какво причинява синдром на кубиталния тунел?
- Знаци и симптоми
- Как се диагностицира синдром на кубиталния тунел?
- Медицински процедури
- Как да лекуваме естествено синдрома на кубиталния тунел
- 1. Масажна терапия
- 2. Горещ или студен компрес
- Ще имаш нужда
- Какво трябва да правиш
- Колко често трябва да правите това
- Защо това работи
- 3. Етерични масла
- а. Ментово масло
- Ще имаш нужда
- Какво трябва да правиш
- Колко често трябва да правите това
- Защо това работи
- б. Лавандулово масло
- Ще имаш нужда
- Какво трябва да правиш
- Колко често трябва да правите това
- Защо това работи
- 4. Витамини
- 5. Акупунктура
- Упражнения за синдром на кубитален тунел
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
На път сте да вдигнете тази чаша чай, когато почувствате болка, която се издига от лакътя до малкия пръст, което води до изтръпване и изтръпване. Въпреки че може да се страхувате от най-лошото, това най-вероятно е резултат от компресиран лакътен нерв. Това състояние се нарича синдром на кубиталния тунел.
Продължете да четете, за да научите повече за синдрома на кубиталния тунел и неговите потенциални възможности за лечение.
Какво е синдром на кубиталния тунел?
Синдромът на кубиталния тунел е медицинско състояние, което може да причини изтръпване или изтръпване в пръстена и малките пръсти, болка в предмишницата или дори слабост в ръката. Също така се нарича улнарна невропатия.
Това състояние е резултат от натиск върху или разтягане на лакътния нерв (наричан още смешен костен нерв). Улнарният нерв е разположен в жлеб, наречен кубитален тунел, който минава по вътрешната страна на лакътя.
По-долу са изброени основните причини, отговорни за причиняването на синдром на кубиталния тунел.
Какво причинява синдром на кубиталния тунел?
Факторите, които могат да предизвикат синдром на кубиталния тунел, включват:
- Натиск върху лакътния нерв от подпиране на ръката върху опора за ръка или други подобни събития
- Оставяйки лакътя си сгънат за дълго време
- Разтягане на лакътния нерв поради огънат лакът
- Многократно щракване на лакътния нерв при движение на лакътя
Лицата, засегнати от синдром на кубиталния тунел, могат да получат следните признаци и симптоми.
Знаци и симптоми
- Слабост в ръката
- Слабост или болезненост в предмишницата
- Изтръпване (загуба на усещане), изтръпване, болка или усещане за "иглички" в малките и розови пръсти
Всички тези симптоми обикновено се появяват, когато лакътът е бил сгънат дълго време.
Силно се препоръчва да се възползвате от лечението на синдрома на кубиталния тунел най-рано, преди симптомите му да станат тежки и да доведат до усложнения. Следователно е важно да си поставите диагноза.
Как се диагностицира синдром на кубиталния тунел?
Лекарят ще ви попита за симптомите, които сте изпитвали. Основната диагноза обикновено се поставя веднага след отбелязването на признаците и провеждането на физически преглед. Рентгенографията и електромиографията могат да помогнат при диагностицирането на синдрома на кубиталния тунел (1).
В някои случаи може да бъдете тествани и за други медицински състояния като диабет или заболявания на щитовидната жлеза.
Може да се извърши и изследване на нервите, за да се установи колко са засегнати нервите и мускулите поради синдрома. Това тестване може също да помогне за идентифициране на притиснат нерв във врата, което причинява подобни симптоми.
Общите медицински лечения, които могат да бъдат използвани за лечение на това състояние, са разгледани по-долу.
Медицински процедури
Вашият лекар може да ви помоли да носите скоба или шина, за да предотвратите по-нататъшното огъване на лакътя. Може също да бъдете помолени да посетите ръчен терапевт, за да намерите начини, които могат да ви помогнат да избегнете упражняване на натиск върху лакътния нерв.
Ако засегнатото лице проявява тежки симптоми, може да се предложи операция за облекчаване на натиска върху нерва. Операцията има за цел да освободи нерва, да премести нерва към предната част на лакътя или дори да премахне част от костта (2).
Можете също така да дадете на изброените по-долу природни средства за лечение на симптомите на синдрома на кубиталния тунел.
Как да лекуваме естествено синдрома на кубиталния тунел
1. Масажна терапия
Shutterstock
Масажната терапия може да бъде чудесна за засегнатите от синдром на кубиталния тунел. Мускулната хипертоничност е една от причините за това състояние и по този начин самостоятелният или професионален масаж на вътрешния трицепс може да помогне за справяне със симптомите на синдрома.
2. Горещ или студен компрес
Shutterstock
Ще имаш нужда
Студен или горещ компрес
Какво трябва да правиш
- Вземете топъл / студен компрес и го приложете върху засегнатата област.
- Поставете го там за 5-10 минути.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това няколко пъти дневно.
Защо това работи
Студените опаковки могат да помогнат за изтръпване на болката в засегнатата област и също така да улеснят изцелението. По същия начин, горещите компреси могат да подобрят притока на кръв в засегнатата област, като по този начин облекчават болката и ускоряват възстановяването (3), (4).
3. Етерични масла
а. Ментово масло
Shutterstock
Ще имаш нужда
- 2-3 капки ментово масло
- 2 чаени лъжички кокосово масло
Какво трябва да правиш
- Добавете две до три капки ментово масло към една до две чаени лъжички кокосово масло или всяко друго носещо масло.
- Разбъркайте добре и го нанесете върху засегнатата област.
- Оставете го да действа, докато изсъхне.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това 2-3 пъти дневно, докато не забележите подобрение в състоянието си.
Защо това работи
Ментолът, активният компонент на ментовото масло, има аналгетични и противовъзпалителни свойства. Следователно, локалното приложение на ментово масло може да облекчи честотата, както и степента на болка в засегнатите мускули (5).
б. Лавандулово масло
Shutterstock
Ще имаш нужда
- 2-3 капки лавандулово масло
- 2 чаени лъжички кокосово масло
Какво трябва да правиш
- Добавете две до три капки лавандулово масло към една до две чаени лъжички кокосово масло.
- Смесете добре съставките и нанесете сместа върху засегнатата област.
- Оставете го да действа, докато изсъхне.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това няколко пъти дневно.
Защо това работи
Лавандуловото масло притежава аналгетични и противовъзпалителни свойства, които спомагат за намаляване на болката и болезнеността, свързани със синдрома на кубиталния тунел (6).
4. Витамини
Shutterstock
Витамините В6 и С могат да помогнат за облекчаване на симптомите на синдрома на кубиталния тунел. Добавката с тези витамини показва положително въздействие върху страдащите от синдром на карпалния тунел, който е подобен на синдрома на кубиталния тунел, но засяга средния нерв в китката (7).
Следователно, тези витамини също могат да работят по подобен начин при последното състояние. Препоръчително е обаче да се консултирате с лекар, преди да вземете допълнителни добавки.
5. Акупунктура
Shutterstock
Акупунктурата е вид алтернативна медицина, която може да помогне при лечението на различни медицински проблеми. Той включва вкарване на много тънки игли в определени точки през кожата. Той може също да помогне за подобряване на симптомите на синдрома на кубиталния тунел, както и на електрофизиологичните функции (8).
В допълнение към тези средства, някои упражнения също могат да помогнат при лечението на синдром на кубиталния тунел.
Упражнения за синдром на кубитален тунел
Някои упражнения за плъзгане на нерви за ръката и ръката могат да бъдат от полза за засегнатите от синдром на кубиталния тунел. Те включват:
- Сгъване на лакътя
- Флексия на лакътя и удължаване на китката
- Накланяне на главата
- А, ДОБРЕ
- Флексия на ръката пред тялото
За да знаете как да правите тези упражнения, щракнете тук.
Комбинацията от тези упражнения и средства може да ви помогне да се справите със синдрома на кубиталния тунел. Те могат също така да помогнат на всяко текущо медицинско лечение за постигане на по-добри резултати. Не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, преди да вземете допълнителни добавки или да изберете алтернативна медицина.
Тази публикация адресира ли всичките ви съмнения относно синдрома на кубиталния тунел? Уведомете ни в полето за коментари по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Кога да посетите лекар за синдром на кубиталния тунел?
Ако забележите някой от симптомите, свързани със синдрома на кубиталния тунел, като изтръпване или изтръпване в пръстена и малки пръсти, болка в предмишницата или слабост в ръката, незабавно се консултирайте с лекар.
Колко дълго трае синдромът на кубиталния тунел?
Симптомите на синдрома на кубиталния тунел трябва да се подобрят сами по себе си в рамките на 6 седмици. Потърсете лекар веднага, ако симптомите не се подобрят дори след 6 седмици.
Мога ли да получа инвалидност от синдрома на кубиталния тунел?
Да, оставянето на синдрома на кубиталния тунел нелекуван твърде дълго може да увреди нервите в ръцете ви. Това може да доведе до загуба на усещане в засегнатата ръка.
Синдромът на кубиталния тунел изисква ли операция?
Ако трябва да се намали натискът върху лакътния нерв, едно от най-лесните и ефективни лечения е операцията. Хирургията е чудесна възможност за страдащите от тежки случаи на синдром на кубиталния тунел.
Какъв тип скоба се използва за синдром на кубиталния тунел?
Брекетите за лечение на синдром на кубиталния тунел са насочени главно към предотвратяване на по-нататъшното движение на засегнатия лакът. Може да се предпише и шина или подплатена скоба за носене през нощта или докато използвате компютъра, за да предотвратите огъване на лакътя.
Как да спим със синдром на кубиталния тунел?
Засегнатите от синдром на кубиталния тунел трябва да носят подплатена шина, за да поддържат лакът изправен, докато спят.
Препратки
- „Синдром на кубиталния тунел: анатомия, клинично представяне и управление.“ Вестник по ортопедия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Синдром на кубиталния тунел“ Следдипломно медицинско списание, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Механизми и ефикасност на топлинни и студени терапии за опора на опорно-двигателния апарат.“ Следдипломно медицинско списание, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Студ и компресия при лечението на мускулно-скелетни наранявания и ортопедични оперативни процедури: разказ за разказ“ Open Access Journal of Sports Medicine, US National Library of Medicine.
- „Сравнение на ефекта от локалното приложение на розмарина и ментола при мускулно-скелетни болки при пациенти на хемодиализа“ Ирански вестник за изследвания на медицинските сестри и акушерки, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Антиоксидантно, аналгетично и противовъзпалително действие на етеричното масло от лавандула.“ Анали на Бразилската академия на науките, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Витамин В6, витамин С и синдром на карпалния тунел. Проучване в напречно сечение на 441 възрастни. " Вестник по медицина на труда и околната среда, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Оценка на ефекта от акупунктурата и моксибуцията върху електрофизиологичните свойства на улнарния нерв: Изследване на проводимостта на нервите“ Интегративна медицина International, KARGER.