Съдържание:
- Съдържание
- Какво е Microneedling?
- Микроидлинг: Процедурата
- Съвети за последваща грижа за микроиглинг
- Какви са предимствата на Microneedling?
- 1. Намалява фините линии и бръчки и стяга кожата
- 2. Лекува видими белези по лицето ви
- 3. Минимизира пигментацията и щетите от слънцето
- 4. Свива порите на кожата
- 5. Подобрява ефективността на локалната медицина
- Видове устройства, използвани за микроиглинг
- Микроидлинг у дома: какви са рисковете?
- Отговори на експерти за читатели Въпроси
- Препратки
Представете си стотици малки иглички, които пробождат кожата по цялото ви лице. Как звучи? Болезнено, нали? Но ето какво е това - това е най-горещата тенденция в индустрията за красота в момента.
От белези от акне до разширени пори, микронидлингът в момента е отговорът на всичките ви проблеми, свързани с кожата. Ето всичко, което трябва да знаете за тази тенденция за грижа за кожата.
Съдържание
- Какво е Microneedling?
- Микроидлинг: Процедурата
- Съвети за последваща грижа за микроиглинг
- Какви са предимствата на Microneedling?
- Видове устройства, използвани за микроиглинг
- Микроидлинг у дома: какви са рисковете?
Какво е Microneedling?
Shutterstock
Иглата е може би последното нещо, което бихте искали да поставите на лицето си. Тази процедура обаче съществува от известно време. Практиката на микроидлинг е въведена в началото на 90-те години, макар че е придобила сила само през последните няколко години.
Микроидлингът е процедура, при която хиляди малки иглички се използват за създаване на прободни рани в най-горния слой на кожата ви. Не се притеснявайте, те се чувстват като щипки и не увреждат кожата ви. Всичко това подвежда кожата ви да мисли, че е наранена и ускорява производството и заздравяването на колаген. Микроидлингът се извършва от обучени дерматолози, пластични хирурзи и естетици.
Това е минимално инвазивна процедура и се счита за безопасна (1). Използва се за подобряване на текстурата на кожата и лечение на кожни проблеми като бръчки, белези от акне, фини линии, кафяви петна и пигментация.
Способността му да придава на кожата на лицето младежки вид е направила микроидлинга изключително популярен сред фанатиците в грижата за кожата. Ще ви трябват обаче няколко сесии, за да видите пълните резултати от това лечение.
Сигурно се чудите как се провежда тази процедура. Ето малко поглед върху това, което се случва зад кулисите.
Обратно към TOC
Микроидлинг: Процедурата
Shutterstock
Първо, кожата ви трябва да бъде подготвена, преди да се подложите на процедурата. По принцип кожата ви се приготвя с формулировка, съдържаща витамини А и С месец преди микроидълинг. Това изпомпва производството на колаген в кожата ви (1).
Що се отнася до действителната процедура, микроиглингът се извършва под локална анестезия. Ето какво можете да очаквате в деня на процедурата:
- Дерматологът / пластичният хирург / естетикът ще започне с прилагане на антисептик и почистване на кожата с физиологичен разтвор.
- След това кожата ви се разтяга с ръце и върху нея се навива дермаролер (устройство, подобно на писалка с игли) 5 пъти във всички посоки (вертикално, хоризонтално и диагонално).
- Ще има точно кръвоизлив от пробивите, който се контролира лесно.
- След като процедурата приключи, върху мястото се прилага физиологичен разтвор или пакет с лед.
- В областта се прилага и усилващ колаген серум.
Процедурата за микроиглинг се повтаря редовно през следващите няколко месеца.
Рутината след грижите, която следвате след микроиглинг, има голямо значение. Ето някои неща, които трябва да направите след преминаване на тази процедура.
Обратно към TOC
Съвети за последваща грижа за микроиглинг
- Избягвайте излагането на слънце: Стойте далеч от слънцето. Покрийте лицето си правилно, ако все пак излезете на слънце. Не нанасяйте върху лицето си никакви слънцезащитни продукти. Порите на кожата остават отворени след процедурата и вредните химикали, присъстващи в тези слънцезащитни продукти, могат лесно да се абсорбират в кожата ви и да я увредят. Използвайте само продуктите, предложени от професионалиста по микроиглинг.
- Поддържайте чистотата: Използвайте много мек почистващ препарат, за да почистите лицето си през 72-те часа след процедурата. Не използвайте сурови продукти върху лицето си през следващата седмица.
- Без активни съставки: Избягвайте да използвате продукти за грижа за кожата, които съдържат активни съставки като ретинол, алфа хидрокси киселини и други подобни химикали, тъй като кожата ви ще бъде силно чувствителна след процедурата.
- Избягвайте да използвате грим: Оставете кожата си да диша и да се възстанови след микроиглинг. Избягвайте да нанасяте грим върху лицето си, тъй като химикалите в продуктите могат да раздразнят кожата ви.
- Стимулирайте го с колаген: Ще ви бъдат предписани пептиди, стимулиращи колаген след микроиглинг. Използвайте ги религиозно, за да подпомогнете кожата си в производството на повече колаген и да подпомогнете бързото възстановяване.
- Пийте много вода: Поддържането на хидратация помага на кожата ви да се възстанови по-бързо.
Микроидлингът е доста безболезнена процедура, която предлага много ползи. Ето няколко начина, по които микроиглингът прави чудеса върху кожата ви.
Обратно към TOC
Какви са предимствата на Microneedling?
1. Намалява фините линии и бръчки и стяга кожата
Shutterstock
Microneedling насърчава производството на колаген и еластин в кожата ви, създавайки младежки блясък. Проучване наблюдава, че производството на колаген се подобрява след множество сесии на микроиглинг (2). Когато нивата на колаген се повишат, кожата ви става еластична и по-еластична. Също така намалява фините линии, бръчките и размера на порите. С други думи, това може да ви помогне да свалите години от лицето си.
2. Лекува видими белези по лицето ви
Белезите от акне са известни с това, че не избледняват. Проучване, проведено през 2009 г., обаче установи, че микроиглирането помага за минимизиране на белезите от акне и подобрява външния вид на кожата. Установено е, че е ефективен при заздравяването на каруци и търкалящи се белези (3).
3. Минимизира пигментацията и щетите от слънцето
Shutterstock
Microneedling освежава външния вид на кожата ви, като минимизира появата на пигментация, причинена от прекомерно излагане на слънце. Изследване, публикувано през 2015 г., установи, че микроиглингът може ефективно да намали мелазмата, състояние, което причинява тъмни петна по кожата (4).
4. Свива порите на кожата
5. Подобрява ефективността на локалната медицина
Shutterstock
Повечето продукти, които нанасяте върху лицето си, не се абсорбират правилно от кожата ви. Това влияе върху ефикасността на продукта. Проучване показа, че микроиглингът може да помогне на локалните лекарства да проникнат по-ефективно в кожата ви, като по този начин ви помага да се възползвате пълноценно от неговите съставки. Микро дупките, създадени от процеса на микроиглинг, карат кожата ви лесно да абсорбира всичко, което е приложено върху нея (5).
Получавате максималните ползи от микроидлинга, когато то се извършва от професионалист. Но устройството, което те използват, също играе решаваща роля. Следват различните видове устройства, използвани при микроиглинг.
Обратно към TOC
Видове устройства, използвани за микроиглинг
Shutterstock
Дермаролерите са устройствата, използвани за извършване на микроигли. Разнообразие от тези ролки се предлагат на пазара. Всички тези дермаролери обаче са приети от пет основни типа ролки, одобрени от FDA. Това са:
- C-8 или козметичен тип дермаролер
Дължината на иглата на този дермаролер е 0,13 мм. Те обикновено се предлагат на пазара и могат да се използват за домашно лечение с микроигли. Тези игли са безболезнени.
- C-8HE или козметичен тип за носещи повърхности за коса
Дължината на иглите на това устройство е 0,2 мм и се използва най-вече върху скалпа. Тези игли също са безболезнени.
- CIT- 8 или индукция на колаген
Това е професионален или медицински тип дермаролер, който има дължина на иглата 0,5 мм. Това устройство се използва за синтез на колаген и ремоделиране на кожата.
- MF-8
Размерът на иглата на това устройство е 1,5 мм и се използва за създаване на микроканали в по-дълбоките слоеве на кожата ви. Използва се за лечение на белези.
- MS-4
В сравнение с всички други дермаролери, този има малък цилиндър, покрит с 96 игли от 1,5 мм. Това устройство се използва за области, които изискват прецизност и по-дълбоко проникване.
Освен тези основни типове, най-често срещаните видове дермаролери, предлагани на пазара, включват:
- Dermapen: Това прилича на малка писалка и има малка кръгла глава, покрита с игли.
- Dermastamp: Това изглежда подобно на dermapen, но има голяма глава, която държи повече игли. Трябва да бъде подпечатан на лицето.
- LED устройство за микроиглинг: Това устройство има игли заедно с LED светлина и се използва за лечение на белези и бръчки (6).
Въпреки че микроиглингът е строго професионална процедура, устройствата за микроиглинг са станали лесно достъпни през последните няколко години. Много жени изпробват микроиглинг у дома. Професионалистите и дерматолозите обикновено не одобряват подобни „направи си сам“ мерки, защото в крайна сметка може да нараните кожата си. Има много рискове, свързани с него, за които трябва да сте наясно. Просто продължете да четете, за да разберете повече.
Обратно към TOC
Микроидлинг у дома: какви са рисковете?
Shutterstock
Направи си сам микроигли вкъщи несъмнено е по-евтино, но идва с набор от рискове.
- Устройствата за микроиглинг у дома не предлагат еднакво приложение. Следователно, те могат да причинят по-дълбоки рани и да разпалят акне. Обикновено устройствата за микроиглинг у дома имат игли с дължина от 0,2 mm до 1 mm. Те могат да ви отворят рани и да са доста болезнени.
- Домашните устройства не са толкова стерилни, колкото професионалните устройства. По този начин те могат да увеличат шансовете ви за заразяване с херпесна инфекция. Ако вече страдате от кожни заболявания като розацея и псориазис, самомикроиглирането може да ги влоши.
- Задържането на това устройство и навиването му върху кожата ви изисква уникална техника, която професионалистите са обучени да изпълняват. Дори и да смятате, че го правите правилно, има вероятност наистина да увредите кожата си. Иглите трябва да се натискат под правилния ъгъл и на определена дълбочина, за да се предотврати дразнене и увреждане на кожата ви.
- Хората, които правят DIY-микроигли, са по-изложени на риск от развитие на кожни проблеми, защото може да не следват правилните стъпки за последваща грижа. Ако не се грижите за кожата си след микроиглинг, това може да причини големи проблеми с кожата в дългосрочен план.
Да, ще има мъничка мъничка болка и кръв. И да, нужна е много смелост, за да позволите на тези игли да убодат кожата ви. Но, както каза Реноар, „болката отминава, но красотата остава.“ Гладката и здрава кожа, която получавате след лечение с микроигли, си заслужава. Не забравяйте обаче да се консултирате с експерт или дерматолог, преди да го направите. Късмет!
Имате ли съмнения или въпроси относно тази интересна процедура за грижа за кожата? Уведомете ни в раздела за коментари по-долу!
Обратно към TOC
Отговори на експерти за читатели Въпроси
Постоянни ли са резултатите от микроиглинг?
Да, резултатите от микроидлинга са постоянни. Ако обаче основната причина за състоянието на кожата ви не бъде лекувана, тя може да изплува отново.
Каква е цената на микроиглирането?
Цената на микроидлинга може да бъде между $ 100 и $ 700 на сесия.
Какво престой за микроиглинг?
Това зависи от дълбочината на лечението. Обикновено подуването и зачервяването изчезват за 2-3 дни.
Препратки
- „Микроидлинг: напредък и разширяване на хоризонтите.“ Индийско дерматологично онлайн списание, NCBI
- „Няколко сесии за микроигли.“ Международен вестник по дерматология, NCBI
- „Терапия с микроиглинг при атрофични белези по лицето..“ Вестник за кожна и естетична хирургия, NCBI
- „Микроиглинг при лицева неподатлива мелазма..“ AnaisBrasileiros deDermatologia, NCBI
- „Подобряване на проникването на кожата..“ Европейско списание за фармацевтични науки, Science Direct
- „Автоматизирано устройство за микроиглинг..“ Вестник на Пакистанската асоциация на дерматолозите, ResearchGate