Съдържание:
- Кои са храните, които възстановяват здравето на червата?
- 1. Ябълков оцет
- 2. Костен бульон
- 3. Комбуча
- 4. Кисело мляко
- 5. Артишок от Йерусалим
- 6. Кимчи
- 7. Картофено нишесте
- 8. Кокосово масло
- 9. Кисело зеле
- 10. Скъпа
- 11. Банани
- 12. Червено вино
- 13. Фасул
- 14. Куркума
- 15. Кефир
- 16. Броколи
- 17. Боровинки
- 18. Чесън
- 19. Тъмен шоколад
- 20. Кафе
- 21. Манго
- 22. Сьомга
- 23. Квас
- 24. Туршии
- Какво да избягвате за здравословно черво
- 1. Глутен
- 2. Захари
- 3. Антибиотици
- 4. Червено месо
- 5. Сода
- Заключение
- Препратки
Нека ви разкрием една тайна за здравето на червата - тя се грижи за здравите чревни бактерии. Те не само държат Candida albicans (дрожди) под контрол), но също така помагат за разграждането на храните, които ядете, подпомагат оптималното усвояване на хранителните вещества и елиминират токсините. Медицинската професия дори признава, че когато вашата чревна флора е в беда, вие сте в беда. И така, как да го предотвратите? Вместо да скачате на хапчета и добавки и тъй като вие сте това, което ядете, ние сме подготвили списък с храни, които да ядете (и да не ядете), за да осигурите най-доброто функциониране на червата си. Прочетете.
Кои са храните, които възстановяват здравето на червата?
1. Ябълков оцет
Проучванията показват как оцетът може да помогне за намаляване на растежа на Staphylococcus aureus, които са нездравословни бактерии, които причиняват възпалителни състояния като течащи черва (1).
Ябълковият оцет също има антивирусни, анти-дрожди и противогъбични свойства - всички те поддържат чревния микробиом и подобряват цялостното здраве на червата. Известно е, че ACV лекува киселини и лошо храносмилане, като помага за стимулиране на стомашните сокове.
2. Костен бульон
Shutterstock
Желатинът е критичен компонент на костния бульон, който играе роля за подобряване на здравината на лигавицата на червата. Това предпазва от възпаление и пропускане на червата. Проучванията показват как желатинът поддържа здравето и целостта на червата (2). Когато правите свой собствен костен бульон, добавете няколко супени лъжици ябълков оцет, за да разградите костите.
3. Комбуча
Kombucha претърпява ферментация и това означава, че напитката е богата на пробиотици, за да помогне за попълване на микробиома на червата (3). Чаят е богат и на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали и защитават храносмилателната система. А някои изследвания също показват как може да лекува стомашни язви (4).
4. Кисело мляко
Киселото мляко (и повечето продукти с кисело мляко) съдържа живи щамове на здравословните бактерии, открити в храносмилателната система (5). Това помага да подобрите цялостното си здраве на храносмилателната система. Само бърз съвет - потърсете фразата „живи активни култури“ на етикета, преди да купите кисело мляко. Използвайте обикновено кисело мляко, не захаросано, ароматизирано или с добавени плодове.
Знаете ли, че червата ви съдържа около 100 трилиона бактерии? Това е около 10 пъти броя на клетките в тялото ви. Това само подчертава значението на подобряването на качеството на чревните бактерии (6).
5. Артишок от Йерусалим
Тези артишоци са едни от най-добрите източници на несмилаеми фибри - които хранят добрите бактерии в червата. Те се наричат пребиотици. Едно от важните влакна в топинамбура е инулинът, който ферментира в здрави бактерии в дебелото черво.
Но се уверете, че започвате да приемате тези артишоци постепенно, тъй като хората с чувствителна храносмилателна система може да изпитват проблеми, тъй като повече бактерии се хранят и започват да го живеят!
6. Кимчи
Тази корейска храна съдържа тонове бактерии, щадящи червата. Също така, колкото по-дълго ферментира кимчи, толкова повече пробиотици растат. Проучванията показват как репопулацията на стомашно-чревния тракт с добри бактерии може да предотврати проблеми, свързани с червата (7).
7. Картофено нишесте
Това е устойчивото нишесте, което също често се нарича „чревна суперхрана“. Устойчивото нишесте работи като разтворими и ферментируеми пребиотични влакна. Той пътува през стомаха и тънките черва неразграден и когато достигне дебелото черво, той храни приятелските бактерии и подобрява здравето на червата (8).
8. Кокосово масло
Shutterstock
Кокосовото масло унищожава лошите бактерии и кандида, като по този начин подобрява здравето на червата. Всъщност е установено, че свръхрастежът на кандида също намалява стомашната киселина, което води до възпаление и лошо храносмилане.
9. Кисело зеле
Киселото зеле не е нищо друго освен нарязани ферментирали зелеви листа. Бактериите на повърхността на листата ферментират естествените захари на зеленчуците и резултатът е кисело зеле. Съдържа живи пробиотици, които подобряват здравето на храносмилателната система.
Като помага да се създаде здравословен чревен микробиом, киселото зеле може да бъде полезно за синдром на спукан черва, улцерозен колит и IBS.
10. Скъпа
Въпреки че не е пробиотик, медът може да служи като пребиотик. Проучванията са установили, че консумацията на пребиотици може да помогне за повишаване нивата на здравословни бактерии в червата.
Изследванията също така показват как заместването на захарите в храната ни с мед може да подобри здравето на чревната микрофлора (9).
11. Банани
Това важи особено за зелените банани. Те са богати на устойчиво нишесте, което е пребиотик. Те също така съдържат комбинация от разтворими и неразтворими влакна. И както видяхме, устойчивото нишесте храни полезните чревни бактерии.
12. Червено вино
Изследванията показват, че приемането на червено вино (разбира се умерено) може да помогне за подобряване на здравето на чревната лигавица (10).
13. Фасул
Фасулът или всякакви бобови растения помагат за освобождаването на късоверижни мастни киселини, които укрепват чревните клетки. Те също така подобряват усвояването на хранителните вещества. Фасулът съдържа и големи количества фибри, които подхранват чревните бактерии.
Изследванията показват как бобът също подобрява здравето на червата чрез засилване на чревната бариерна функция (11).
14. Куркума
Shutterstock
Куркумата помага да се предотврати свръхпроизводството на жлъчна киселина и това спомага за производството на полезни чревни бактерии. Другите антиоксиданти и противовъзпалителни свойства на тази подправка помагат на храносмилането и облекчават спазмите в стомаха.
15. Кефир
Кефирът е богат на пробиотици и ние знаем как те помагат за укрепване на здравето на червата. Пробиотиците също могат да облекчат разстроен стомах (12).
16. Броколи
Броколи е показал, че подобрява симптомите на пропускащи черва, което се случва, когато чревната бариера е нарушена. Броколите съдържат фибри, което е друга причина, поради която могат да бъдат полезни за червата.
17. Боровинки
Някои изследвания показват, че антоцианините в боровинките могат да разнообразят чревните бактерии и да подобрят здравето на червата.
Чаша боровинки съдържа и 3,6 грама фибри, които насърчават редовността и подпомагат храносмилането.
18. Чесън
Чесънът може да действа като пребиотик и това помага да се подобри здравето на чревните бактерии, където той действа и като противогъбично средство. Но също така е с високо съдържание на фруктани, поради което препоръчваме на хората с IBS да го избягват - тъй като може да имат затруднения при смилането на чесън.
Като пребиотик също прави чесънът важна храна, за да процъфтяват чревните пробиотици. Пребиотиците в чесъна са несмилаеми и следователно остават в червата и съществуващите пробиотици могат да ги използват като храна. Симбиотична връзка!
По-интересното е, че суровият чесън съдържа инулин и фруктоолигозахариди (не се притеснявайте за произношението), които също повишават чревната микрофлора (13).
19. Тъмен шоколад
Shutterstock
Проучванията показват, че приемът на какао (от което е направен тъмният шоколад) може да подобри здравето на приятелските бактерии в червата. Въпреки че са необходими повече изследвания, това със сигурност е стъпка в правилната посока.
Още по-интересен е фактът, че чревните микроби от своя страна отключват противовъзпалителните свойства на тъмния шоколад (14). което може да се дължи на високото му съдържание на магнезий.
20. Кафе
Интересно проучване разкрива, че чревните микроби ферментират влакна от кафето, като по този начин произвеждат полезни съединения, които от своя страна подобряват здравето на червата (15).
21. Манго
В сравнение с други тропически плодове, мангото предлага най-голямо количество диетични фибри. Както видяхме, фибрите могат да намалят риска от стомашно-чревни проблеми и да насърчат здравето на червата.
22. Сьомга
Изследванията показват, че омега-3 мастните киселини увеличават разнообразието на чревните бактерии и това подобрява цялостното здраве на храносмилателната система.
Омега-3 в сьомгата също се борят с възпалението на червата и лекуват всякакви възпалителни разстройства.
23. Квас
Това е друга ферментирала напитка, известна с впечатляващото си пробиотично съдържание. Това помага за подобряване на здравето на храносмилателния тракт, в допълнение към предотвратяването на проблеми с червата.
24. Туршии
Shutterstock
Ферментиралите туршии са богати на пробиотици и те могат да подобрят здравето на червата. И не само това - някои изследвания показват, че здравословната чревна микрофлора може дори да намали риска от рак на дебелото черво (16).
Е, това са храните, които можете редовно да приемате, за да сте сигурни, че червата ви функционират в най-добрия си вид. Но има още нещо, което трябва да знаете - и това е списъкът с храни, които могат да навредят на червата ви.
Какво да избягвате за здравословно черво
1. Глутен
Пшеницата, която консумираме днес, не е същата като тази на родителите ни. Днешната пшеница е хибридизирана - тя съдържа специфични изкуствени протеини, които причиняват възпалителни реакции и често водят до непоносимост към глутен. Ето защо трябва да избягвате глутена, за да защитите червата си, особено ако сте непоносими към него.
2. Захари
Това включва бели и кафяви захари, царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, изкуствени подсладители и преработени храни (като пържени храни), тъй като те съдържат транс-мазнини, които могат да променят функционирането на чревните бактерии. Всички те нарушават микробния баланс в червата. Захарта храни и гъбички като Candida albicans , която перфорира червата и атакува чревните стени.
3. Антибиотици
Редовната употреба на антибиотици убива чревната бактериална микробиота. Това е така, защото повечето антибиотици не могат да правят разлика между здрави и нездравословни бактерии, но лекарствата оставят Candida albicans непокътната. Те атакуват всички бактерии, които попадат в полезрението им, и някои от допълнителните щети се случват на щамовете на полезните чревни бактерии.
4. Червено месо
Червеното месо се получава от животни във фабрични ферми, които се лекуват с антибиотици, хормони и лоша диета. Той също така активира възпалителните метаболитни пътища в тялото. Консумирането на червено месо е свързано с повишен риск от възпалителни заболявания на червата, включително дивертикулит.
5. Сода
Содата е голямо не. Содата, особено тази, която е подсладена със захар, съдържа много прости въглехидрати, които намаляват разнообразието на чревните бактерии и насърчават свръхрастежа на дрождите. Това може да създаде проблеми в дългосрочен план.
Заключение
Грижата за червата може да бъде лесна с няколко промени във вашата диета. Ако червата ви функционират добре, това просто означава, че цялата ви система функционира добре.
Разкажете ни как тази публикация ви е помогнала. Просто оставете коментар в полето по-долу.
Препратки
- „Оцет: Лекарствени приложения и…”. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Желатиновият танат намалява възпалителното…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Базиран на последователност анализ на…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Сравнително лечебно свойство на…”. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ползите от киселото мляко“. WebMD.
- „Новият доклад ще разкрие…“. Д-р Меркола.
- „Използване на пробиотици в…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Измерване на устойчиво нишесте в…”. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефект на диетичния мед върху червата…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Пиенето на червено вино е полезно за…“. WebMD.
- „Морска добавка и добавки от черен боб…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Защо кефирът е добър за мен?“ WebMD.
- „Как здравето на червата влияе върху телесното тегло…“. Fox News.
- „Изненадващо откритие: чревни микроби…“. Д-р Меркола.
- „Чувство за кафето“. ScienceNews.
- „Потенциал на пробиотиците…“. Национална медицинска библиотека на САЩ.