Съдържание:
- Какво представлява алергията към гъби?
- Причини за гъбична алергия
- Симптоми на алергия към гъби
- Как да диагностицираме гъбична алергия
- Как се лекува алергията към гъби?
- Как да предотвратим алергията към гъби
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 6 източника
Гъбите са вкусни. Те са станали популярни през годините заради хранителните си предимства. Консумацията им обаче е свързана и с алергични реакции (наречени алергия към гъби) при индивидите.
Алергията към гъби е алергична реакция към гъби. Яденето на гъби и / или вдишването на спорите им може да предизвика тази алергия (1). В тази статия ще разберем какво причинява гъбична алергия и как може да се лекува това състояние.
Какво представлява алергията към гъби?
Алергията към гъби може да се дължи или на яденето на гъби, или на вдишването на спорите им (2). Обикновено се класифицират в три вида - непоносимост, алергични реакции и отравяне.
Непоносимостта към гъбите създава леко усещане за болест, докато алергичната реакция причинява сериозни незабавни симптоми. Отравянето с гъби се причинява поради консумацията на отровни гъби и има по-тежки симптоми.
Причини за гъбична алергия
Алергията към гъби се появява, когато човешкото тяло неправилно интерпретира протеините в гъбите като чужди частици. Като отговор човешкото тяло освобождава IgE антитела за борба с протеините (3). Това от своя страна освобождава хистамини, които причиняват алергии.
Симптоми на алергия към гъби
Симптомите, свързани с гъбните алергии, включват:
- Хрипове
- Хрема и / или сълзене на очите поради възпаление на горните дихателни пътища
- Кожни обриви или уртикария
- Подуване на устните, устата и / или гърлото
- Диария
- Повръщане
- Гадене
- Подуване на корема или спазми в стомаха
По-тежките симптоми, свързани с гъбната алергия, включват:
- Спад в кръвното налягане
- Задух
- Припадък
Как да диагностицираме гъбична алергия
Кожният тест за убождане се счита за точен диагностичен метод за хранителна алергия (4). При този тест много малко количество гъбен протеин се инжектира в кожата. Счита се, че пациентът е алергичен към гъби, ако се наблюдава някакво възпаление или зачервяване в инжектираната област.
Лекарите трябва да са добре подготвени да се справят с всички нежелани реакции, които могат да възникнат по време на теста.
Как се лекува алергията към гъби?
Лечението на алергия към гъби включва прилагането на антихистамин. Антихистамините обикновено се използват при лечението на алергични състояния (5). Тези лекарства могат да се прилагат перорално или чрез назален спрей.
Необходима е обаче незабавна медицинска помощ, когато симптомите са сериозни. Например, в случай на анафилактична реакция, незабавно трябва да се приложи епинефрин. Това може да отпусне дихателните пътища (6). Незабавно трябва да се свържете с лекар, тъй като симптомите могат да бъдат фатални.
Как да предотвратим алергията към гъби
Трябва да се вземат необходимите предпазни мерки, за да се избегне повторение на симптомите на алергия, след като те бъдат овладени и поставени под контрол. Ето няколко съвета за предотвратяване на гъбни алергии:
- Избягвайте гъби и други плесенни продукти като мая.
- Дръжте под ръка антиалергични лекарства (като назални стероиди).
- Консумирайте пакетираните храни (заквасена сметана, сухи плодове, бира, сирене и др.) С повишено внимание, тъй като те могат да предизвикат алергични реакции при някои индивиди.
Алергиите към гъби не могат да бъдат излекувани и симптомите могат да бъдат лекувани само. Можете да вземете мерки за предотвратяване на тяхното повторение. Уверете се, че сте се възползвали от незабавна медицинска помощ, в случай че получите някой от симптомите, обсъдени в статията.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Какви са разликите между плесени и гъби?
Плесените са група гъби, наречени хифомицети. Те се характеризират с нишковидни хифи. Те произвеждат въздушни конидии или спори. Гъбите също са група гъби, които се характеризират с плодно тяло. Въпреки че всички гъби са гъби, само няколко от тях са годни за консумация. Някои гъби могат да се окажат опасни за здравето.
6 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Koivikko, A и J Savolainen. „Алергия към гъби.“ Алергия об. 43,1 (1988): 1-10.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278649/
- Torricelli, R., SGO Johansson и B. Wiithrich. „Поглъщаща и инхалаторна алергия към гъбата Boletus edulis.“ Алергия 52.7 (1997): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb01232.x
- Gabriel, Marta F et al. „От сенсибилизация на дишането до хранителна алергия: Анафилактична реакция след поглъщане на гъби (Agaricus bisporus).“ Доклади за медицинска микология кн. 8 14-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4348448/
- Heinzerling, Lucie, et al. „Тестът за убождане на кожата - европейски стандарти.“ Клинична и транслационна алергия 3.1 (2013): 3.
ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-3-3
- Randall, Katrina L и Carolyn A Hawkins. „Антихистамини и алергии.“ Австралийски предписващ об. 41,2 (2018): 41-45.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
- Wood, Joseph P et al. „Безопасност на епинефрин за анафилаксия при спешни условия.“ Световно списание за спешна медицина кн. 4,4 (2013): 245-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129903/