Съдържание:
- Какво представлява пигментацията на кожата?
- Видове пигментация на кожата
- Какво причинява пигментацията на кожата?
- Домашни средства за пигментация на кожата
- 1. Ябълков оцет
- 2. Алое Вера
- 3. Зелен чай
- 4. Лимон
- 5. Червен лук
- 6. Екстракт от женско биле
- 7. Мляко
- 8. Домат
- 9. Черен чай
- 10. Портокалова кора
- 11. Картофи
- 12. Сандалово масло
- 13. Екстракти от черница
- 14. Екстракт от цветя на орхидея
- Възможности за медицинско лечение за пигментация и петна
- Съвети за предотвратяване на пигментацията на кожата
- 1. Използвайте слънцезащита всеки ден
- 2. Нанесете противовъзпалителни продукти за грижа за кожата
- 3. Хранете се здравословно
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 13 източника
Независимо дали става въпрос за слънчеви петна, старчески петна, лунички, увреждания от слънцето или мелазма - пигментацията на кожата е често срещан проблем. Несъвършенствата могат да бъдат красиви, но ако не бъдат отстранени по подходящ начин, тези малки, кафяви петна, украсяващи бузите или носа ви, могат да се превърнат в истински проблем. Хиперпигментацията обикновено е безвредна. Това обаче може да показва и основно медицинско състояние.
Какво представлява пигментацията на кожата?
Пигментацията е обезцветяване на кожата. Този често срещан проблем, при който развивате тъмни петна по кожата си, е изправен както от мъже, така и от жени. Причинява се от излишния меланин - пигментът, който ви придава естествения тон на кожата. Когато този пигмент образува отлагания в кожата, той причинява пигментация (или хиперпигментация).
Забележка: Не всички пигментации са безвредни. Някои може да са признак на основно заболяване. Консултирайте се с лекар, ако забележите обезцветяване на кожата.
Има няколко вида пигментация на кожата - някои може да реагират на лечение, а други не. Най-често срещаните видове пигментация на кожата са разгледани в следващия раздел.
Видове пигментация на кожата
- Възрастови петна или слънчева лентигиноза (чернодробни петна): Това са най-често срещаният тип пигментация на кожата и се образуват поради увреждане от слънцето. Те се намират в районите, често изложени на слънце.
- Мелазма или хлоазма: Това се характеризира с петна, подобни на старчески петна, но покриващи голяма площ по кожата. Тези петна се появяват най-вече поради хормонални промени. Например, по време на бременност, хормоните могат да предизвикат свръхпроизводство на меланин и да причинят потъмняване на кожата.
- Лунички (Ефелиди): Те са причинени от излагане на слънце. Те се появяват като малки точки и петна по зоните на лицето и раменете.
- Пост-възпалителна хиперпигментация (PIH): Това е състояние, при което кожата ви развива следи или петна в резултат на нараняване, изгаряния, акне или агресивна химическа обработка. Нарича се още хипопигментация.
Може да се сблъскате и с нарушения на пигментацията на кожата като:
- Витилиго: Това е автоимунно състояние и причините все още не са известни. Меланоцитите (клетки, произвеждащи меланин) спират да работят и причиняват леки петна по кожата ви. Това състояние може да засегне някоя или всички части на тялото ви.
- Албинизъм: Това е генетично заболяване. и Хората с албинизъм не произвеждат достатъчно меланин, което води до малко или никакви пигменти в телата им.
Има няколко причини за проблемите с пигментацията на кожата.
Какво причинява пигментацията на кожата?
UV лъчите са най-големите виновници, които предизвикват свръхпроизводството на меланин. Въпреки това, щетите, причинени от UV лъчи, не се виждат веднага. Следователно, ако наскоро сте развили пигментация на лицето си, това най-вероятно е резултат от увреждането, причинено на кожата ви преди около десетилетие.
- Увреждане на кожата, причинено от нараняване (наричано още пост-възпалителна пигментация)
- Хормонални промени по време на бременност (мелазма)
- Кожни обриви (розацея, псориазис, екзема, контактен дерматит)
- Кожни инфекции (акне, трихофития, tinea versicolor, кандидоза)
- Медицински състояния (лупус, цианоза, нелекуван или недиагностициран диабет)
Някои видове рак на кожата също могат да причинят пигментация на кожата, като актинична кератоза, плоскоклетъчен карцином, базално-клетъчен карцином и меланом .
Важно е да се консултирате с лекар, ако забележите някакви промени в цвета на кожата си. Въпреки че повечето петна и хиперпигментация са безвредни и се появяват главно поради възраст, излагане на слънце или небрежност, те също могат да показват медицински проблем. Преди да изберете домашни лекарства за пигментация на кожата и петна, трябва да знаете какъв тип хиперпигментация е и какво е причинило .
Ако пигментацията и петната на кожата ви са безвредни и искате да намалите бързо външния им вид, Вашият лекар може да предложи химически пилинг с киселини, като млечна, гликолова, салицилова или лимонена киселина. Можете също така да опитате домашни лекарства за пигментация на кожата, които могат да помогнат за избледняване на дефектите.
Забележка: Тези домашни лекарства може да не избледняват напълно пигментацията и петна. Те обаче могат да помогнат за подобряване на външния им вид и да ги направят по-малко очевидни. Тези средства отнемат време, за да покажат резултати, така че бъдете търпеливи. Ако пигментацията и петна не са причинени от медицински проблеми, опитайте тези домашни средства.
Домашни средства за пигментация на кожата
1. Ябълков оцет
Ябълковият оцет съдържа полифенолни съединения, които предлагат различни ползи за здравето (1). Тези съединения също могат да бъдат полезни за кожата. Анекдотичните данни сочат, че ACV може да бъде от полза при управлението на пигментацията и други кожни проблеми. Няма обаче научно доказателство, което да докаже тези ефекти.
Как да използвате: Смесете супена лъжица ябълков оцет и вода в контейнер (вземете равни части и от двете в зависимост от зоната на третиране). Потопете памучен тампон в сместа и го нанесете върху засегнатата област. Оставете го да действа 3 минути или докато изсъхне напълно. Измийте го с хладка вода. Повторете два пъти дневно.
2. Алое Вера
Алое вера съдържа активна съставка, наречена алоин, която има свойства за изсветляване на кожата (2).
Как да използвате: Смесете 2 супени лъжици пресен гел от алое вера и 1 чаена лъжичка мед в купа. Оставете сместа да престои 5-10 минути. Нанесете го върху засегнатата област и оставете да изсъхне. Измийте с хладка вода.
3. Зелен чай
Тирозиназата е ензим, открит в тялото ви, който е отговорен за пигментацията. Установено е, че екстрактите от зелен чай инхибират гъбената тирозиназа (in vitro), което може да има депигментиращ ефект (3). Необходими са обаче повече проучвания, за да се установи ефикасността му.
Как да използвате: Потопете торбичка зелен чай в чаша гореща вода и изчакайте да изстине. Разтрийте торбичката с чай върху засегнатата област. Повторете това лечение два пъти дневно.
4. Лимон
Лимонът се счита за едно от ефективните домашни средства за пигментация на кожата. Лимонът е мощен избелващ агент и има свойства за изсветляване на кожата. Използва се в много формули за изсветляване на кожата, като Lucederm, Meladerm и Skin Bright (4). Лимоновият сок обаче може да раздразни чувствителната кожа, така че направете тест за кръпка върху ръката си, преди да го използвате. Също така, не забравяйте да нанесете слънцезащитни продукти, след като използвате това лекарство, тъй като лимоновият сок може да направи кожата ви фоточувствителна.
Как да използвате: Смесете супена лъжица разреден лимонов сок с чаена лъжичка органичен мед. Нанесете сместа върху засегнатата област и изчакайте 15 минути, преди да я измиете с хладка вода.
5. Червен лук
Червеният лук често се използва в кремове за изсветляване на белези. Проучване, направено върху гъбена тирозиназа, установи, че кожата на червения лук съдържа съставки с потенциал за избелване на кожата козметика (5).
Как да използвам: Разтрийте парче червен лук върху засегнатата област. Оставете го да престои 10 минути и след това го измийте. Повтаряйте лечението два пъти дневно.
6. Екстракт от женско биле
Сладникът съдържа глабридин, полифенолен флавоноид, който помага за предотвратяване на индуцирана от ултравиолетовите лъчи пигментация и има противовъзпалителен ефект. Необходими са обаче допълнителни проучвания за установяване на депигментиращото свойство (3).
Как да използвам: Сварете 4-5 корена сладник във вода. Оставете течността да се охлади и я прецедете в спрей. Нанасяйте го като мъгла два пъти дневно.
Забележка: Съхранявайте екстракта от сладник в хладилник и го използвайте в рамките на 8-10 дни.
7. Мляко
Млякото съдържа млечна киселина, която се използва в химически пилинг за изсветляване и избелване на кожата. Установено е също, че млечната киселина може да се използва за лечение на мелазма (6).
Как да използвам: Нанесете прясно мляко с памучен тампон върху засегнатата област и го оставете да изсъхне. Измийте го с хладка вода. Правете това два пъти дневно.
8. Домат
Доматът съдържа ликопен, който може да намали дългосрочните ефекти на фотоувреждането (7). Тъй като петна и пигментация също са дългосрочни последици от фотоувреждането, доматът може да помогне за тяхното изсветляване.
Как да използвам: Нарежете домат и го разтрийте на петна. Оставете да изсъхне. Измийте го с хладка вода. Следвайте това два пъти дневно.
9. Черен чай
Твърди се, че екстрактът от черен чай има избелващ ефект. Проучване установи, че когато се прилага върху пигментирани петна върху морски свинчета, черният чай инхибира развитието на меланоцити и намалява хиперпигментацията (8).
Как да използвате: Сварете супена лъжица чаени листа във вода. Оставете водата да се охлади и я прецедете в купа. Нанесете го върху засегнатото място с памучни топки. Използвайте го два пъти дневно.
10. Портокалова кора
Екстрактите от портокалови кори могат да намалят отлаганията на меланин, да избледнеят тъмните петна и да озарят кожата ви. Изследването е направено върху хора и никой от участниците не е развил дразнене на кожата (9).
Как да използвам: Изсушете и напудрете портокаловите кори. Смесете праха с чаена лъжичка разреден лимонов сок и мед и го нанесете като маска за лице. Правете това три пъти седмично.
11. Картофи
Картофите съдържа азелаинова киселина, която може да помогне за намаляване на дефектите и хиперпигментацията, причинени от акне и пробиви (10).
Как да използвам: Нарежете картоф и го разтрийте на петна. Измийте го, след като изсъхне. Повтаряйте процеса всеки ден.
12. Сандалово масло
Сандаловото масло съдържа алфа-санталол, който помага при хибити на тирозиназа и индуцирана от ултравиолетовите лъчи и свързана с възрастта пигментация (11).
Как да използвате: Смесете 2-3 капки масло от сандалово дърво с масло носител (като масло от жожоба или сладък бадем) и го нанесете върху засегнатата област. Използвайте това веднъж дневно.
13. Екстракти от черница
Екстрактите от черница, получени от черничеви листа, могат да помогнат при хиперпигментация. Проучванията in vitro установяват, че Mulberroside F, активният компонент, присъстващ в черницата, инхибира тирозиназната активност, производството на меланин и трансфера. Той също така функционира като чистач на реактивни кислородни видове (ROS). В рандомизирано, единично сляпо, плацебо контролирано проучване се установи, че 75% от маслото от екстракт от черница е ефективно за намаляване на мелазмата (12).
Как да използвам: Стръмни листа от черница в масло от жожоба или сладък бадем за 3-4 дни и след това нанесете маслото върху кожата си. Можете също така да нанесете натрошени плодове черница върху кожата си. Може да забележите резултатите с течение на времето.
14. Екстракт от цветя на орхидея
Екстрактът от орхидея има подобен ефект като витамин С за подобряване на хиперпигментацията. Проучване, включващо 48 жени на възраст между 30 и 60 години в продължение на осем седмици, установи, че това спомага за подобряване на мелазма и лентиго сенилис и също така има избелващи кожни ефекти (13).
Как да използвате: Можете да закупите продукти, които съдържат екстракти от орхидеи, или можете да просмуквате листенца на орхидея в гореща вода за половин час, да ги съхранявате в спрей бутилка и да я използвате като мъгла за лице.
Това беше всичко за обмисляне на домашни лекарства за облекчаване на пигментацията на кожата. Естествените съставки обикновено нямат големи странични ефекти, освен ако не сте алергични към тях или имате свръхчувствителна кожа. Те са в безопасност, но може да отнеме време, за да покажат резултати. Ако състоянието ви е тежко и искате бързи резултати, говорете с Вашия лекар за по-ефективни възможности за медицинско лечение.
Възможности за медицинско лечение за пигментация и петна
Лечението, на което се подлагате, зависи от причината за вашата хиперпигментация. Ако това се дължи на други проблеми, свързани със здравето, лечението на основния проблем може да помогне за намаляване на пигментацията. Някои от често срещаните възможности за лечение включват:
- Микродермабразио
- Лечение с интензивна импулсна светлина (IPL)
- Химически пилинг
- Лазерно възстановяване
- Криотерапия
- Локални кремове (кортикостероиди, хидрохинон, ретиноиди и витамин С)
Предотвратяването на нежеланото потъмняване на кожата е първата стъпка за избягване на хиперпигментация в бъдеще. Трябва да се грижите добре за кожата си и да ограничите излагането на слънце. Ето няколко съвета, които можете да следвате, за да предотвратите пигментацията на кожата.
Съвети за предотвратяване на пигментацията на кожата
1. Използвайте слънцезащита всеки ден
Излагането на UV лъчи предизвиква слънчеви петна, старчески петна, тъмни петна и хиперпигментация. Не забравяйте да нанесете слънцезащитен лосион върху откритите зони. Прекомерното излагане на слънце активира системата за производство на меланин и добрият слънцезащитен крем помага да се предотврати това.
2. Нанесете противовъзпалителни продукти за грижа за кожата
Независимо дали става въпрос за акне или дерматит, възпалението на кожата оставя следи, които е трудно да се изтрият и правят кожата ви да изглежда тъмна и пигментирана. Оставете кожата ви да се излекува, като използвате противовъзпалителни продукти за грижа за кожата.
3. Хранете се здравословно
Здравословната и балансирана диета поддържа кожата и тялото ви здрави. Вашето тяло може да използва витамините и хранителните вещества, получени от диетата, за да предизвика заздравяване.
Повечето от нас имат хиперпигментация под някаква форма и е невъзможно да се отървем от нея за една нощ. Трябва да сте в съответствие с вашия метод на лечение. Опитайте тези домашни средства за пигментация на кожата, които могат да помогнат за минимизиране на външния й вид и предотвратяване на бъдещи щети. Преди обаче да опитате каквото и да е естествено средство за лечение или алтернативно лечение, консултирайте се с лекар, за да разберете причината за вашата хиперпигментация. Ако през тези дни сте игнорирали тези петна, е време да се заемете сериозно с тях.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Възможно ли е да се отървете от хиперпигментацията за постоянно?
Ако пигментацията е повлияла на кожата на дълбоки нива, може да не е лесно да се отървете напълно от нея. Въпреки това, с постоянни грижи и лечение, можете да го избледните до голяма степен.
Как да се отървете от пигментацията за една нощ?
Не е възможно да се отървете от пигментацията за една нощ. Можете да опитате домашни лекарства и възможности за медицинско лечение, за да подобрите външния си вид с течение на времето.
Кое е най-доброто лечение за хиперпигментация?
Комбинацията от медицинско лечение и домашни средства е най-добрият начин за лечение на хиперпигментация. Също така, минимизирайте излагането на слънце, за да сте сигурни, че проблемът не се влошава.
Колко време отнема изчистването на хиперпигментацията?
Това може да отнеме между 3 месеца и 2 години, в зависимост от степента на вашата пигментация и метода на лечение. Уверете се, че правилно се грижите за кожата си.
13 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Atik, Derya et al. „Ефектът от приложението на външен ябълков оцет върху симптомите на варикозност, болката и безпокойството при социален външен вид: Рандомизирано контролирано проучване.“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства: eCAM vol. 2016 (2016): 6473678.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
- Sharique, A Ali et al. „За новото действие на меланолизата от екстракт от листа от алое вера и нейната активна съставка алоин, мощни агенти за депигментиране на кожата.“ Оригинални статии за биологичната и фармакологичната активност: Thieme E-Journal, Planta Med Vol. 78,8 (2012): 767-771.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Sarkar, Rashmi et al. „Козметични препарати за хиперпигментация: какво се предлага?“ Списание за кожна и естетична хирургия vol. 6,1 (2013): 4-11.
- Smit, Nico et al. „Ловът на естествени избелващи агенти за кожата.“ Международно списание за молекулярни науки об. 10,12 5326-49. 10 декември 2009.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2801997/
- Arung, Enos Tangke et al. „Тирозиназен инхибиторен ефект на кверцетин 4′-O-β-D-глюкопиранозид от изсушена кожа на червен лук (Allium cepa).“ Изследване на природни продукти об. 25,3 (2011): 256-63.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
- Сингх, Рашми и др. „Ефект на 82% млечна киселина при лечение на мелазма.“ Международни известия за научни изследвания vol. 2014.
www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
- Rizwan, M et al. „Доматената паста, богата на ликопен, предпазва от кожни фотоувреждания при хора in vivo: рандомизирано контролирано проучване.“ British Journal of Dermatology vol. 164, 1 (2010): 154-162.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Choi, So-Young и Young-Chul Kim. „Избелващ ефект на водния екстракт от черен чай върху кафява морска свинска кожа.“ Токсикологични изследвания об. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Wuttisin, N. et al. „Антитирозиназна активност на екстракт от портокалова кора и козметична формулировка.“ International Food Research Journal, кн. 24,5 (2017): 2128-2132.
www.researchgate.net/publication/329831595_Anti-tyrosinase_activity_of_orange_peel_extract_and_cosmetic_formulation
- Umadevi, М. и сътр. „Ползи за здравето и минуси на Solanum tuberosum.“ Journal of Medicinal Plants Studies vol. 1,1 (2013): 16-25.
www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/3.pdf
- Мой, Роналд Л и Кори Левенсън. „Сандалово масло от албум като ботаническо терапевтично средство в дерматологията.“ Списанието за клинична и естетична дерматология кн. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Hollinger, Jasmine C et al. „Ефективни ли са естествените съставки при управлението на хиперпигментацията? Систематичен преглед. " Списанието за клинична и естетична дерматология кн. 11,2 (2018): 28-37.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Tadokoro, Taketsugu et al. „Ефективност на избелване на растителни екстракти, включително екстракти от орхидеи върху японска женска кожа с мелазма и лентиго сенилис.“ Вестник на дерматологията vol. 37, 6 (2010): 522-30.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536665/