Съдържание:
- Какво представлява копривата?
- Какви са ползите за здравето от копривата?
- 1. Може да стимулира растежа и силата на косата
- 2. Може да лекува сенна треска, астма и алергии
- 3. Може да помогне за управление на проблемите с простатата
- 4. Може да намали възпалението
- 5. Може да понижи кръвното налягане
- 6. Може да подпомогне контрола на кръвната захар
- 7. Може да наблюдава здравето на сърцето и черния дроб
- 8. Може да помогне за лечение на менструалното здраве, СПКЯ и проблеми с плодовитостта
- 9. Може ли да ускори зарастването на рани
- Хранителен профил на коприва
- Как да го консумираме
- Как да си направим чай от коприва
- Какви са страничните ефекти на копривата?
- Знаете ли как копривата ужилва?
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
Копривата (известна също като коприва) е основен продукт в традиционната билкова медицина и се използва главно за лечение на алергии, възпаления и плодовитост. Според съобщенията древните египтяни са използвали тази вездесъща билка за лечение на артрит и болки в кръста (1). От векове се използва заради лечебните си свойства.
Пиенето на чай от коприва може да помогне за справяне с много заболявания. Този билков чай има многобройни ползи за здравето, като например насърчаване на растежа на косата, намаляване на алергиите и астмата, подпомагане на управлението на кръвната захар и укрепване на здравето на пикочните пътища.
Нека научим малко повече за болката от коприва в тази статия.
Какво представлява копривата?
Копривата ( Urtica dioica ) е основно билково лекарство от древни времена (2). Има екзотичен биохимичен профил. Расте в мек до умерен климат по целия свят - особено на места с много влага. Можете да намерите някои видове коприва често в горите, край реките или потоците и край пътищата.
Неговото научно наименование Urtica dioica идва от латинската дума uro, което означава „изгаряне“, тъй като листата му могат да предизвикат временно усещане за парене при контакт. Тези растения (или плевели) са местни в Мексико, Италия, Непал, Индия, Китай, Русия, Холандия, Северна Америка и части от Африка. Някои видове коприва, особено копривата, имат косми по листата и въздушните части. Някои от тези ужилвания също! Следователно името (1).
Листата са плътно покрити с жилещи косми, които отделят потенциално причиняващи болка токсини (1).
Когато човешката кожа влезе в контакт с листа или стъбло от коприва, тя бързо развива червеникави петна, които сърбят и изгарят. Космите или трихомите на растението са естествено проектирани да предпазват растението от насекоми.
Консумирането на тази магическа билка обаче след обработката е безопасно. Следващият раздел е посветен на ползите от копривените листа. Започнете да превъртате!
Какви са ползите за здравето от копривата?
1. Може да стимулира растежа и силата на косата
Традиционната медицина използва видове Urtica за стимулиране на растежа на косата. Изследване изследва това свойство на копривата ( Urtica dioica ) с комбинация от билкови екстракти. Този билков препарат увеличи пролиферацията на човешки кожни папиларни клетки (3).
Β-ситостеролът в копривата задейства образуването на нови кръвоносни съдове (ангиогенеза). Той насърчава синтеза на съдов ендотелен растежен фактор (VEGF) и подпомага растежа на новата коса (3).
Листата и корените на копривата регулират дейността на половите хормони и техните субстрати. Те помагат за контрол на косопада (алопеция) при мъже и жени с хормонален дисбаланс (4).
2. Може да лекува сенна треска, астма и алергии
Сенната хрема или алергичният ринит се причиняват от полени, прахови акари, плесени, спори на гъбички, хлебарки и пера. Други причини включват чувствителност към храна, метаболитни заболявания и някои лекарства. Симптомите му включват кихане, запушване на носа, сърбеж, сълзене (постоянно сълзене), главоболие, сухота в устата, сънливост, умора и сърдечна аритмия (5).
Тук алтернативната медицина може да дойде на помощ (5), (6). Копривата ( Urtica dioica ) съдържа никотинамид, синефрин и остул, с мощни противовъзпалителни и антиалергенни свойства.
Тези фитохимикали проявяват антагонистична активност срещу провъзпалителните хистаминови рецептори, блокирайки производството и освобождаването на хистамин (5). Те също така пречат на активността на провъзпалителните клетки, химическите пратеници и контролиращите гени (5).
Лекарите трябва да разгледат използването на алтернативна медицина за лечение на остри и хронични разстройства като астма, алергии на дихателните пътища и др. Като алтернатива на обичайните лекарства (6).
3. Може да помогне за управление на проблемите с простатата
Свръхрастежът на простатната жлеза (доброкачествена простатна хиперплазия) увеличава натиска върху уретрата. Това деактивира отделителната система и причинява няколко хронични нарушения със стареенето (7).
При проучвания с плъхове копривата показва подобрение на проблемите с простатата. Екстракти от коприва инхибират ароматазата, ензим, който превръща тестостерона в естроген. Естрогенът е тясно свързан с нарушения на простатата (7).
Други изследвания демонстрират антипролиферативните свойства на корен от коприва в човешки ракови клетки. 20% алкохолен екстракт от корен от коприва намалява растежа на раковите простатни епителни клетки за седемдневен курс (8).
4. Може да намали възпалението
Екстрактът от коприва съдържа противовъзпалително вещество, което може да потисне няколко цитокини при възпалителни ставни заболявания (9).
Според друго проучване, прилагането на копривна листа от коприва изглежда облекчава остеоартритната болка (10). Копривата намалява нивата на множество възпалителни хормони, като пречи на тяхното производство (11).
Необходими са обаче повече изследвания и изследвания върху хора, за да се препоръча копривата като противовъзпалително лечение.
5. Може да понижи кръвното налягане
Копривата традиционно се използва за лечение на високо кръвно налягане (12). Установено е, че екстрактът от коприва притежава антихипертензивни ефекти.
Той може да помогне за понижаване на кръвното налягане, като позволи на кръвоносните съдове да се отпуснат и намали силата на сърдечните контракции. Необходими са повече изследвания върху хора, за да се потвърдят тези ефекти.
6. Може да подпомогне контрола на кръвната захар
Копривата показа някои обещаващи ефекти върху нивата на глюкозата в кръвта. Традиционната медицина използва листа от коприва за лечение на захарен диабет поради техните антихипергликемични свойства (13).
Необходими са обаче повече изследвания върху хората, за да се установи безопасността и ефикасността на листата от коприва при контролиране нивата на кръвната захар.
7. Може да наблюдава здравето на сърцето и черния дроб
В проучване на плъхове от 2018 г. приложението на екстракт от коприва от 150 mg / kg / ден за месец подобрява липидния профил в кръвта. Екстрактът от коприва работи много по-добре от неговия аналог от синтетични наркотици (14).
Екстрактът от коприва засилва антиоксидантните механизми в тялото, като по този начин предотвратява (и завършва) липидната пероксидация. Балансираният липиден профил и здравият черен дроб намаляват риска от индуцирани от хиперхолестеролемия заболявания (15).
Хиперхолестеролемията е свързана с атеросклероза и други възпалителни заболявания. Листата от коприва помагат за предотвратяване на атеросклероза и хипертония, според проучванията при плъхове. Следователно това е мощна хепато- и кардиопротективна диетична добавка (16).
8. Може да помогне за лечение на менструалното здраве, СПКЯ и проблеми с плодовитостта
Около 10% -15% от жените в репродуктивна възраст изпитват олигоменорея и 3% -4% от тях имат аменорея.
Олигоменореята и аменореята са промени в редовните менструални цикли, които причиняват съответно дълги менструални цикли и липса на менструация. Докато хормонозаместителната терапия е най-често срещаното лекарство, билковите лекарства се оказват ефективни в такива случаи (17).
Билкови екстракти от коприва, мента, лук и нигела показват положителен ефект върху синдрома на поликистозните яйчници (СПКЯ). Те могат да контролират менструалното кървене, да подобрят менструалните нарушения, да балансират хиперандрогенията и да насърчават плодовитостта (17).
Тези билки притежават фитохимикали, включително флавоноиди, феноли, фитостероли и терпеноиди, които могат да имитират естествената хормонална функция и да ограничат кървенето. Ето защо части от растение на коприва могат да подобрят узряването на фоликулите, да намалят факторите на коагулация, да отпуснат маточните мускули и да улеснят възстановяването на матката (17), (18).
9. Може ли да ускори зарастването на рани
Заздравяването на рани може да се удължи в присъствието на свободни радикали и няколко физиологични стреса. Забавянето може да засегне една или всички стъпки на свиване на раната, възстановяване на епидермалните клетки (реепителизация) и възстановяване на кръвоснабдяването (неоваскуларизация) (18).
Използването на растително лекарство за заздравяване на рани е древно лекарство. Няколко цъфтящи растения като коприва са възхвалявани заради техните противоречиви и антиоксидантни свойства.
Листата на копривата имат антихеморагичен ефект поради съдържанието на флавоноиди, минерали, витамини и мастни киселини (18).
Използването на екстракт от коприва върху рани би намалило времето за кървене и би насърчило съсирването на кръвта. Той също така елиминира патогените, улавя провъзпалителните свободни радикали и намалява средното време на зарастване при модели на плъхове (18).
Накратко, листата, коренът и други части на копривата имат мощни антиоксидантни, противовъзпалителни, антихеморагични, противовъзпалителни, антиатеросклеротични, антихиперхолестеролемични, кардиопротективни, хепатопротективни, антиалергични и антидиуретични свойства.
Не трябва ли да има нещо в частите на копривата, които да придават тези свойства?
Абсолютно! Научете повече за тях в следващия раздел.
Хранителен профил на коприва
Растението коприва съдържа много фитохимикали. Пресните листа съдържат β-каротин, виолаксантин, ксантофили, зеаксантин, лутеоксантин и лутеинов епоксид, които придават онези умопомрачителни ползи от тази билка.
Копривата съдържа също фенолни киселини, включително карбонова, кофеинова, кофеилова ябълчена, хлорогенна, мравчена, силициева, лимонена, фумарова, глицеринова, ябълчна, елагова, оксалова, фосфорна и янтарна киселини (19).
Кверцетин, мирицетин, изорамнетин, кемпферол и др. Са флавоноидите. Ацетилхолинът, бетаинът, холинът, лецитинът, хистаминът, скололептинът, рутинът, розинидинът и нарингинът са няколко други фитохимикала, присъстващи в листата, корена и дръжката на копривата (19).
Тази лечебна билка се представя добре и в храненето. Листата съдържат обилно количество калий, калций, фолиева киселина, витамини А и К, прости въглехидрати, протеини и основни предшественици.
Хранителна стойност на листата от коприва | ||
---|---|---|
Хранителни вещества | Мерна единица | Размер на порцията (1 чаша 89 g) |
Вода | ж | 78.03 |
Енергия | ккал | 37 |
Енергия | kJ | 156 |
Протеин | ж | 2.41 |
Общ липид (мазнини) | ж | 0.10 |
Пепел | ж | 1.81 |
Въглехидрати, като разлика | ж | 6.67 |
Фибри, общо диетични | ж | 6.1 |
Захари, общо | ж | 0,22 |
Минерали | ||
Калций, Ca | mg | 428 |
Желязо, Fe | mg | 1.46 |
Магнезий, Mg | mg | 51 |
Фосфор, P | mg | 63 |
Калий, К | mg | 297 |
Натрий, Na | mg | 4 |
Цинк, Zn | mg | 0,30 |
Мед, Cu | mg | 0,068 |
Манган, Mn | mg | 0,693 |
Селен, Se | µg | 0,3 |
Витамини | ||
Тиамин | mg | 0,007 |
Рибофлавин | mg | 0,142 |
Ниацин | mg | 0,345 |
Витамин В-6 | mg | 0,092 |
Фолиева киселина, общо | µg | 12 |
Фолиева киселина, храна | µg | 12 |
Фолат, DFE | µg | 12 |
Холин, общо | mg | 15.5 |
Бетаин | mg | 19,0 |
Витамин А, RAE | mg | 90 |
Каротин, бета | µg | 1024 |
Каротин, алфа | µg | 101 |
Витамин А, IU | IU | 1790 |
Лутеин + зеаксантин | IU | 3718 |
Витамин К (филлохинон) | IU | 443,8 |
Как да го консумираме
Листата от коприва са много гъвкави и могат да се приготвят като билков чай, да се приемат като добавка и да се прилагат като мехлем.
Можете да си купите изсушени / лиофилизирани листа, капсули, тинктури и кремове. Мехлемите от коприва често се използват за облекчаване на симптомите на остеоартрит.
Изследванията показват, че следните дози са най-ефективни при определени състояния (20):
- Алергии: 600 mg лиофилизирани листа на ден
- Увеличена простатна жлеза: 360 mg екстракт от корен на ден
Предлага се в много магазини. Изсушените листа и цветя могат да се накиснат, за да се получи билков чай, докато листата, корените и стъблата му могат да се готвят и добавят към супи, смутита и яхнии.
Бланшираната коприва може да бъде добро допълнение към вашата салата. Опитайте да хвърлите няколко листа от коприва в салатата си. Ако това не звучи привлекателно, можете да сварите чаша пресен чай с коприва.
Как да си направим чай от коприва
От какво имаш нужда
- Пресни или сушени листа от коприва - 1 свободна чаша (около 250 мл)
- Вода - 1-2 чаши
- Тенджера или чайник
Нека го направим!
- Оставете водата да заври в чайник или тенджера.
- Добавете листата от коприва към врящата вода.
- Изключете котлона. Оставете го да стръмни за около 5-10 минути.
- Прецедете съдържанието в чашата (чашите).
- Можете да добавите мед или стевия към този чай. Въздържайте се обаче от добавяне на захар или подсладител, ако е възможно.
- Сервирайте топло или топло!
Първоначално може да го намерите на вкус на горчиво и дървесно. Няколко чаши или дни надолу ще ви харесат свежестта му.
Алтернативно, бланширайте зелените коприва в солена вода и ги използвайте в салати или песто. Можете също така да задушите зелените в олио, масло или друга мазнина за готвене. На това може да се насладите с червено или бяло месо и да се добавя към салати.
Поглъщането на зеленина от коприва е популярен и по-ефективен начин за получаване на ползите от тях. Но те са диви растения и се наричат „жилещи“ коприви. Трябва ли да се притеснявате?
Абсолютно! Проверете неблагоприятните ефекти от използването на листа от коприва.
Какви са страничните ефекти на копривата?
Е, противно на тяхната дивост, копривата се счита за безопасна. Има много малко странични ефекти от тяхното появяване, но нито една не е смъртоносна или токсична (21).
Подобни на коса бодли от листа от коприва могат да навредят на кожата. Тези бодли могат да инжектират различни химикали, като (19):
- Ацетилхолин
- Хистамин
- Серотонин
- Мороидин
- Мравчена киселина
Тези съединения могат да причинят парене и обриви.
Изследователите установяват, че корените на копривата могат да причинят смущения в стомашно-чревния тракт, обилно изпотяване и алергии при някои индивиди. Прясно откъснати листа от коприва могат да причинят локално парене, обрив, сърбеж и оток на езика (21).
Но тъй като те действат като емменагог, те могат да притежават стимулиращи матката свойства. Ако бременните жени приемат коприва без лекарско наблюдение, те биха могли да започнат преждевременно раждане.
Готвената и сушена коприва е безопасна за консумация. Яденето на пресни листа обаче може да предизвика дразнене.
Знаете ли как копривата ужилва?
- Бодливите власинки на копривата имат малка тръбовидна структура. Това има кругла крушка на върха и по-мек съд в основата.
- Крушката се разкъсва, когато срещне кожата и излага иглена издатина.
- Когато този връх пробие кожата, той оказва натиск върху мекия, базален съд.
- Това освобождава дразнещите вещества (ацетилхолин и хистамин) дълбоко в кожата. Това образува червените, гневни, сърбящи и изгарящи петна на открити места.
Заключение
Копривата може да намали възпалението, да подпомогне управлението на кръвната захар и кръвното налягане и да стимулира растежа и силата на косата.
Листата са пълни с огромни количества флавоноиди, полизахариди, витамини и хормонални прекурсори. Всъщност копривата се смята за единственото растение, което съдържа холин ацетил-трансфераза - синтезиращ ацетилхолин ензим.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Помага ли ви чай от коприва да спите?
Да. Чаят от коприва насърчава по-добрия сън, без да повишава нивата на кръвната захар, което прави съня по-дълбок.
Колко чай от коприва трябва да пиете на ден?
Максималната препоръчителна употреба на чай от коприва е четири чаши на ден.
Съдържа ли чай от коприва силициев диоксид?
Да, листата от коприва съдържат силициев диоксид (22).
Полезна ли е копривата за бъбреците?
Да. Копривата може да има терапевтични ефекти върху заболявания на пикочните пътища и камъни в бъбреците. Флавоноидите, антоцианините и сапонините, присъстващи в копривата, могат да помогнат за инхибиране на отлагането на калций и оксалат (23).
Взаимодейства ли копривата с лекарства?
Да. Използването на билкови лекарства като листа от коприва с противовъзпалителни лекарства не е