Съдържание:
- Диета за хипотиреоидизъм - храни за ядене
- 1. Йодирана сол
- 2. Бразилски ядки
- 3. Риба
- 4. Костен бульон
- 5. Зеленчуци и плодове
- 6. Водорасли
- 7. Млечни продукти
- 8. Говеждо и пилешко месо
- 9. Яйца
- 10. Черупчести мекотели
- 11. Екстра върджин кокосово масло
- 12. Ленени семена
- 13. Бобови растения
- 14. Храни, богати на фибри
- 15. Вода
- Примерен план за диета за хипотиреоидизъм
- Храни, които да избягвате за лечение на хипотиреоидизъм
- Диета за хипертиреоидизъм - храни за ядене
- 1. Сурови плодове и зеленчуци
- 2. Просо и кафяв ориз
- 3. Постни протеини
- 4. Билки
- Примерна диаграма за хипертиреоидизъм
- Храни, които да се избягват за лечение на хипертиреоидизъм
- Други полезни съвети
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 25 източника
Щитовидната жлеза е жлеза, разположена в предната част на шията, под адамовата ябълка. Той произвежда хормони, които регулират растежа, развитието, менструалния цикъл, съня и т.н. (1). Когато щитовидната жлеза стане оперативна (хипертиреоидизъм) или недостатъчно активна (хипотиреоидизъм), тя причинява наддаване или загуба на тегло, нередовни периоди, забавен растеж, недоразвит мозък и депресия (2).
За щастие, диетата на щитовидната жлеза може да помогне за нормализиране на функцията на щитовидната жлеза. Ето списък на храните, които трябва да се ядат и да се избягват при хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм и примерен хранителен план за всяко състояние. Прочетете!
Диета за хипотиреоидизъм - храни за ядене
Хипотиреоидизмът може да доведе до нарушен менструален цикъл, наддаване на тегло, запек, гуша, депресия, суха кожа, падане на косата, мускулна умора, забавен пулс, висок холестерол в кръвта и подпухнало лице. Освен лекарства, можете да консумирате тези храни, за да засилите функцията на щитовидната жлеза.
1. Йодирана сол
Според Американската асоциация на щитовидната жлеза йодът е необходим за производството на хормона на щитовидната жлеза. Дефицитът на йод може да доведе до хипотиреоидизъм и гуша (3). Тъй като тялото ви не може да произвежда йод по естествен път, трябва да ядете храни, които съдържат добро количество йод. И най-добрият начин да направите това е да консумирате йодирана сол.
2. Бразилски ядки
Бразилските ядки са чудесен източник на минерала селен, който помага да катализира превръщането на неактивния хормон на щитовидната жлеза в активната форма. Учените са открили, че добавките с бразилски орех подобряват нивата на хормоните на щитовидната жлеза (4).
Селенът също така помага за намаляване на възпалението и инхибира разпространението на ракови клетки. Можете да консумирате до 8 бразилски ядки на ден. Не яжте твърде много, тъй като това може да доведе до гадене, диария и повръщане.
3. Риба
Рибите са богати на омега-3 мастни киселини и селен (5). Омега-3 мастните киселини помагат за понижаване на LDL холестерола, а селенът поддържа ритъма на щитовидната жлеза (6), (7) Консумирайте сьомга, сардини и риба тон, за да противодействате на хипотиреоидизма. Можете да имате 3-5 унции риба всеки ден. Уверете се, че не преварявате рибата.
4. Костен бульон
Като консумирате костен бульон, можете да убиете две птици с един камък. Първо, костният бульон съдържа аминокиселините глицин и пролин, които спомагат за възстановяването на храносмилателната лигавица и подобряват хипотиреоидизма. Второ, хипотиреоидизмът може да счупи костите ви и наличието на костен бульон може да помогне за укрепването на костите (8).
Консумирайте чаша костен бульон за обяд или вечеря. Хвърлете малко зеленчуци. Уверете се, че готвите зеленчуците правилно. Суровите кръстоцветни зеленчуци като зеле, карфиол, ряпа и семена от брасика съдържат гойтрин, активен готроген, който намалява секрецията на щитовидната жлеза (9). Правилното готвене обаче унищожава фактора на готроген.
5. Зеленчуци и плодове
Зелените листни зеленчуци, цветните зеленчуци и плодовете са чудесни източници на минерали, витамини, антиоксиданти и диетични фибри. Трябва обаче да внимавате, ако имате хипотиреоидизъм, защото няколко зеленчуци и плодове могат да попречат на производството на щитовидните хормони и са известни като гойтрогени.
Зеленчуците като карфиол, спанак, къдраво зеле, броколи, зеле, репички, сладък картоф, праскова, авокадо и синапено зеле са goitrogens (10). Правилното готвене на тези зеленчуци и плодове обаче може да направи неактивни гойтрогените.
6. Водорасли
Водорасли като нори, водорасли и комбу помагат за лечение на хипотиреоидизъм, тъй като са чудесни източници на йод, витамини от група В, рибофлавин и пантотенова киселина. Те абсорбират повече йод от морето и също така съдържат аминокиселина, наречена тирозин, която е най-важната аминокиселина за образуване на хормони на щитовидната жлеза (11).
Те помагат за регулиране на производството на хормони на щитовидната жлеза, повдигат настроението, предотвратяват летаргия и подобряват мозъчната функция. Можете да имате до 150 мкг водорасли на ден.
7. Млечни продукти
Млякото с ниско съдържание на мазнини, киселото мляко и сиренето са богати на йод и селен, които спомагат за повишаване на производството и активирането на хормоните на щитовидната жлеза. Те са богати и на аминокиселината тирозин, която помага за борба със симптомите на хипотиреоидизъм като депресия и умора (12).
Изпийте чаша мляко, половин чаша кисело мляко и ⅙ чаша сирене на ден, за да увеличите нивата на хормоните на щитовидната жлеза.
8. Говеждо и пилешко месо
Вашата функция на щитовидната жлеза също може да се ускори, като осигурите на тялото си необходимите количества цинк. Най-често се съдържа в говеждото и пилешкото месо и може да помогне за превръщането на трийодтиронин (Т3) в тироксин (Т4). Това превръщане е от голямо значение, тъй като Т3 е неактивната форма, докато Т4 е активната форма на щитовидния хормон. Консумирайте поне 3 унции пилешки гърди или постни разфасовки говеждо, за да стимулирате производството на тироксин. Добавянето на цинк също подобрява хормоналния баланс (13).
9. Яйца
Яйцата, особено частта от жълтъка, са чудесен източник на йод и могат да помогнат за облекчаване на хипотиреоидизма (14). Включете цели яйца 2-3 пъти седмично във вашата диета, в зависимост от липидния профил.
10. Черупчести мекотели
Черупчести като скариди и омари са пълни с йод и цинк. И, както знаете, йодът и цинкът могат да помогнат да се увеличи производството на тиреоидния хормон. Консумирайте поне 3 унции черупчести, за да подобрите нивата на щитовидната си жлеза (15).
11. Екстра върджин кокосово масло
Необработеното кокосово масло съдържа високи нива на лауринова киселина, средноверижен триглицерид, който се превръща в монолаурин и има антимикробни и противовъзпалителни свойства и подобрява метаболизма (16).
Добавете 1-2 супени лъжици екстра върджин кокосово масло към смутито си или го използвайте като дресинг за салата.
12. Ленени семена
Ленените семена са чудесен източник на омега-3 мастни киселини, цинк, селен и йод (17). Ленените семена също са полезни за отслабване (18).
Добавете 2-3 супени лъжици смлени ленени семена към вашето смути или зърнени закуски или използвайте ленено масло за готвене.
13. Бобови растения
Бобовите растения са богати на йод и цинк и не съдържат глутен (19). Можете да консумирате леща, боб, кълнове от боб, нахут и др., За да увеличите секрецията на хормоните на щитовидната жлеза.
14. Храни, богати на фибри
Добавете храни, богати на фибри, към вашата диета, защото ако имате хипотиреоидизъм, има вероятност да имате и лошо храносмилане и запек. Фибрите помагат за подобряване на движението на червата и храносмилането (20).
Включете храни като папая, варени зелени листни зеленчуци и безглутенови пълнозърнести храни, за да подобрите храносмилането си. Ето списък на храни с високо съдържание на фибри за отслабване.
15. Вода
Водата помага да хидратирате тялото си и да изхвърля токсините (21). Пийте 3-4 литра чиста вода на ден, за да помогнете на клетките си да функционират правилно. Въпреки че водата може да не ви помогне директно да се справите с хипотиреоидизма, пиенето на достатъчно количество от нея може да помогне на вашите органи да функционират правилно.
Това бяха 15-те храни, които трябва да консумирате, ако имате хипотиреоидизъм. Ето вашата диета.
Примерен план за диета за хипотиреоидизъм
Забележка: Консултирайте се с Вашия лекар, преди да започнете този хранителен план.
Хранене | Какво да ядем |
---|---|
Рано сутрин (7:00 - 7:30 ч.) | 1 чаша топла вода със сок от половин лайм + 1 бразилски орех + смес от смесени семена |
Закуска (8:15 - 8:45 ч.) | 1 варено яйце + овесени ядки с ябълка и ленено семе на прах + 3 бразилски ядки |
Обяд (12:00 - 12:30 ч.) | Салата от морски водорасли с 1 супена лъжица екстра върджин кокосово масло или салата със скариди с потапяне от салса |
Вечерна закуска (16:00) | 1 праскова + 1 чаша купа кисело мляко |
Вечеря (19:00) | 1 чаша костен бульон / скара от сьомга / леща със старателно сварени зеленчуци |
Избягвайте да консумирате храните, споменати по-долу.
Храни, които да избягвате за лечение на хипотиреоидизъм
- Сурови кръстоцветни зеленчуци като зеле, карфиол, ряпа и др.
- Храни, съдържащи глутен.
- Храните с високо съдържание на захар като неконтролирани скокове на инсулин влошават състоянието на хипотиреоидизъм.
- Нежелана храна и преработени храни, като пържени храни, пържени храни, картофени вафли, пържени картофи и др. Тези храни имат много натрий, но не съдържат йод или хранителна стойност. Те само ще повишат нивата на холестерола и ще повлияят на здравето ви.
- Зелен чай. Има много изследвания, които потвърждават, че зеленият чай притежава антитиреоидни свойства и консумацията на прекомерен зелен чай може да причини хипотиреоидизъм (22).
Диета за хипертиреоидизъм - храни за ядене
Хипертиреоидизмът води до загуба на тегло, повишен сърдечен ритъм, тревожност, раздразнителност, нередовни менструации, изпъкнали очи, безсъние, затруднена концентрация, повишен глад и влажна кожа (23). Освен предписаните от Вашия лекар лекарства, някои храни също могат да помогнат за лечение на хипертиреоидизъм. Ето списъка.
1. Сурови плодове и зеленчуци
Суровите кръстоцветни зеленчуци или листните зеленчуци са goitrogens, т.е. те инхибират производството на хормони на щитовидната жлеза (9). Точно от това се нуждаете, тъй като щитовидната жлеза е свръхактивна.
Консумирайте броколи, спанак, къдраво зеле, бок чой, зеле, зелена салата, китайско зеле, моркови, карфиол, репички, зелени ядки, рунак спанак, брюкселско зеле, чушка, домат, ябълка, плодове, киви, портокал, лимон, грейпфрут и др..
2. Просо и кафяв ориз
Просото и кафявият ориз също имат висока гоитрогенна активност (9). Те са чудесен източник на диетични фибри, витамини и минерали. Можете да консумирате ½-1 чаша кафяв ориз или просо на ден, за да потиснете свръхпроизводството на щитовидния хормон.
3. Постни протеини
Имайте пилешки гърди, риба, гъби, соеви хапки и бобови растения, за да помогнете за изграждането на чиста мускулна маса. Хипертиреоидизмът води до повишен апетит и бърза загуба на тегло. Тъй като храносмилането отнема много повече време, те ще ви заситят за по-дълго време (24).
4. Билки
Босилекът, риганът и розмаринът имат противовъзпалителен характер и могат да помогнат за облекчаване на проблема с хипертиреоидизма (25).
Това са четирите основни групи храни, които могат да действат като диетична помощ за лечение на хипертиреоидизъм. Ето вашата диета.
Примерна диаграма за хипертиреоидизъм
Забележка: Консултирайте се с Вашия лекар, преди да започнете тази диета. Може да варира от човек на човек според нивото на активност.
Хранене | Какво да ядем |
---|---|
Рано сутрин (7:00 - 7:30 ч.) | 2 чаши вода със стайна температура |
Закуска (8:15 - 8:45 ч.) | Домат + ябълка + смути от грейпфрут и 2 варени яйца |
В средата на сутринта (10:30 ч.) | 1 средна чаша бебешки моркови с парче лимонов сок и морска сол |
Обяд (12:30 - 13:00) | Салата от риба тон / пиле / гъби със спанак, аспержи, къдраво зеле, домат и тофу |
Вечерна закуска (16:00) | 370 мл сок от диня + 20 ядки шам фъстък в черупката |
Вечеря (7:00 - 19:30 ч.) | Бобени чили или риба на скара с билки и зеленчуци |
Сега, нека да разгледаме храните, които трябва да избягвате, ако имате хипертиреоидизъм.
Храни, които да се избягват за лечение на хипертиреоидизъм
- Богати на йод, цинк и селен храни, като ракообразни, стриди, водорасли, яйца и бразилски ядки
- Изкуствени подсладители
- Мляко и млечни продукти
- Алкохол и газирани напитки
- Опаковани или изкуствено овкусени и оцветени храни
Други полезни съвети
- Яжте на всеки 2 часа.
- Консумирайте богати на фибри, зелени, листни зеленчуци.
- Избягвайте да пиете вода веднага след закуска, обяд или вечеря.
- Консумирайте витаминни и минерални добавки.
- Консумирайте достатъчно протеин. В това отношение можете да се консултирате с регистриран диетолог.
- Вземете дневната си доза здравословни мазнини, като консумирате ленено семе, зехтин, ленено масло и др.
Заключение
Хипотиреоидизмът и хипертиреоидизмът са сериозни здравословни проблеми и не бива да се пренебрегват. Храната може да ви помогне много, но няколко хранителни вещества в храната могат да попречат както на лекарствата за хипотиреоидизъм, така и за хипертиреоидизъм. Така че, говорете с регистриран диетолог, преди да консумирате някоя от споменатите тук храни. Избягвайте храни, към които сте алергични.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Какво не трябва да ядат хората с проблем с щитовидната жлеза?
Ако имате хипотиреоидизъм, избягвайте да консумирате сурови, кръстоцветни зеленчуци, сладки храни, нездравословна храна, преработена храна, храни, съдържащи глутен, и зелен чай.
Ако имате хипертиреоидизъм, избягвайте да консумирате богати на йод, цинк и богати на селен храни, изкуствени подсладители, мляко и млечни продукти, изкуствено оцветени и ароматизирани храни, бразилски ядки, водорасли, газирани напитки и алкохол.
Как мога да излекувам щитовидната жлеза по естествен път?
Можете да излекувате щитовидната жлеза по естествен начин, като ядете правилните храни и избягвате храните, които могат да влошат проблема ви с щитовидната жлеза. Дръжте стреса далеч и спи добре.
Как мога да отслабна, когато имам проблем с щитовидната жлеза?
Избягвайте да консумирате висококалорични храни и храни с нулева хранителна стойност. Трансмазнините, преработените храни, сладките храни, животинските мазнини, маслото, маргаринът и нежеланите храни трябва да излязат от менюто. Трябва също да правите редовно кардио. Правете упражнения с лента за съпротива или вдигайте тежести два пъти седмично. Яжте здравословни храни и приемайте лекарствата си.
25 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Физиология, функция на щитовидната жлеза, StatPearls, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537039/
- Щитовидна болест, клинични методи: история, физикални и лабораторни изследвания. 3-то издание, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK241/
- Йоден дефицит, Американска асоциация на щитовидната жлеза.
www.thyroid.org/iodine-deficiency/
- Barcza Stockler-Pinto, Milena et al. „ЕФЕКТ НА ДОБАВЯНЕТО НА СЕЛЕН ЧРЕЗ БРАЗИЛСКИ ЯДКИ (BERTHOLLETIA EXCELSA, HBK) НА НИВА НА ТИРОИДНИ ХОРМОНИ ПРИ ПАЦИЕНТИ НА ХЕМОДИАЛИЗА: ПИЛОТНО ИЗСЛЕДВАНЕ.“ Nutricion hospitalaria,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26545554
- Fox, TE et al. „Бионаличността на селен от риби, дрожди и селенат: сравнително проучване при хора, използващо стабилни изотопи.“ Европейско списание за клинично хранене кн. 58,2 (2004): 343-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14749756
- Bradberry, J. Chris и Daniel E. Hilleman. „Преглед на терапиите с омега-3 мастни киселини.“ Фармация и терапия 38.11 (2013): 681.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3875260/
- Кьорле, Йозеф. „Селенът и щитовидната жлеза.“ Настоящо становище по ендокринология и диабет и затлъстяване 22.5 (2015): 392-401.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26313901/
- Уилямс, Греъм Р. „Действия на хормоните на щитовидната жлеза в костите.“ Endokrynologia Polska vol. 60,5 (2009): 380-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19885809
- Различни възможни токсиканти, участващи в дисфункция на щитовидната жлеза: Преглед, Вестник за клинични и диагностични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740614/
- Диетични готрогени, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285556/table/tyd-iodine-deficienc.goitrogenm/
- Оценка на приема на йод в Япония въз основа на консумацията на водорасли в Япония: анализ, основан на литература, изследване на щитовидната жлеза, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/
- Palinkas, Lawrence A et al. „Психоневроендокринни ефекти на комбинирания тироксин и трийодтиронин спрямо тирозин по време на продължително пребиваване в Антарктика.“ Международно списание за циркумполярно здраве том. 66,5 (2007): 401-17.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18274206
- Ефект на добавките с цинк върху функцията на щитовидната жлеза, Анали за храненето и метаболизма.
www.karger.com/article/abstract/103324
- Изследване на бионаличността на йод от пилешки яйца спрямо йодирана кухненска сол с in vitro метод, European Food Research and Technology том 234, страници 913–919.
link.springer.com/article/10.1007/s00217-012-1693-z
- Йод, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/#h3
- Cocos nucifera (L.) (Arecaceae): Фитохимичен и фармакологичен преглед, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671521/
- Семена, ленено семе, хранителни факти и калории, SELF NutritionData.
nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3163/2
- Mohammadi-Sartang, M et al. „Ефектът от добавянето на ленено семе върху телесното тегло и телесния състав: систематичен преглед и мета-анализ на 45 рандомизирани плацебо-контролирани проучвания.“ Прегледи за затлъстяването: официално списание на Международната асоциация за изследване на затлъстяването обн. 18,9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28635182
- Бобови растения и хранене, зърно и бобови храни.
www.glnc.org.au/legumes/legumes-nutrition/
- Диетични фибри в храните: преглед, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614039/
- Вода, хидратация и здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
- Чандра, Амар К и Нила Де. „Гоитрогенен / антитиреоиден потенциал на екстракта от зелен чай по отношение на катехина при плъхове.“ Хранителна и химическа токсикология: международно списание, публикувано за Британската асоциация за индустриални биологични изследвания vol. 48,8-9 (2010): 2304-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20561943
- Хипертиреоидизъм, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/
- Bhasin, Shalender et al. „Ефект от приема на протеин върху чистата телесна маса при функционално ограничени възрастни мъже: рандомизирано клинично проучване.“ JAMA вътрешни болести vol. 178,4 (2018): 530-541.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29532075
- Habza-Kowalska, Ewa и др. „Активността на тиреоидната пероксидаза се инхибира от фенолни съединения - въздействие на взаимодействието.“ Молекули 24.15 (2019): 2766.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696198/