Съдържание:
- Какво е алопеция?
- Какви са видовете алопеция?
- Причини за алопеция
- Кои са най-добрите природни лечения за алопеция?
- Симптоми на алопеция
- Лечения
- 13 източника
Според Националната фондация за алопеция ареата приблизително 147 милиона души по света имат или ще развият алопеция ареата в даден момент от живота си (1). Това състояние може да доведе до падане на косата ви на петна и да причини стрес. Ако сте забелязали допълнителни косми по четката или странни плешиви петна, докато се гледате в огледалото, може да имате алопеция. Какво е алопеция? Има ли възможности за лечение? Превъртете надолу за отговорите и още.
Какво е алопеция?
Алопецията е автоимунно състояние, което води до загуба на коса по скалпа и други части на тялото, като веждите, миглите и лицето (1). Това кара косата ви да пада на петна и може да доведе до пълна загуба на коса на скалпа или дори до загуба на коса по цялото тяло.
Какви са видовете алопеция?
Има няколко вида алопеция, в зависимост от степента на загуба на коса и изпитваните симптоми (2). Те включват:
- Неравномерна алопеция ареата: Характеризира се с множество отделни или свързани петна от косопад.
- Алопеция тоталис: Това състояние включва почти или пълна загуба на коса на скалпа.
- Алопеция универсална: Това включва пълна загуба на коса по всички космени повърхности на тялото.
- Алопеция инкогнита: Началото му се характеризира с рязък и интензивен косопад. Това обикновено не включва неравномерно разпределение на косопада.
- Офиаза: При това състояние косопадът се появява по обиколката на главата, т.е. границата на тилната и слепоочната кост.
- Sisaipho: Загубата на коса се случва навсякъде, с изключение на периферията на скалпа.
Нека сега разберем причините за това състояние.
Причини за алопеция
Алопецията често се причинява от генетика, оксидативен стрес, химикали, странични ефекти на лекарства или лечения, недостиг на хранителни вещества, психологически стрес или заболяване (2).
- Генетика: Ако родителите ви имат проблем с косопада, вероятно и вие ще го направите. Въпреки че това е по-очевидно при мъжете, жените също вероятно ще развият генетично наследена алопеция.
- Оксидативен стрес: Дисбалансът в производството на свободни радикали причинява оксидативен стрес, който причинява косопад. Оксидативният стрес може да бъде повлиян от вътрешни и външни фактори.
- Химикали: Въпреки че всички искат косата им да изглежда на място през цялото време, прекаляването с химически процедури за коса и инструменти за горещо оформяне може да доведе до падане на косата.
- Странични ефекти на лекарствата: Някои медицински състояния изискват лечение и операции. Въпреки че те лекуват Вашето състояние, страничните ефекти от лечението често могат да увредят космените фоликули и да причинят бързо падане на косата. Лечение като химиотерапия, стероиди и лекарства за коремен тиф, сърдечни заболявания, депресия и др. Може да доведе до екстремно падане на косата.
Установено е, че алопецията е едно от честите неблагоприятни ефекти на Voriconazole, противогъбично лекарство (3). Други лекарства, които могат да причинят косопад като страничен ефект, включват (4), (5), (6):
- Лекарства против акне, съдържащи витамин А (ретиноиди)
- Антибиотици и противогъбични лекарства
- Антидепресанти
- Противозачатъчни
- Лекарства против съсирване
- Лекарства за понижаване на холестерола
- Лекарства, които потискат имунната система
- Лекарства, които лекуват рак на гърдата и други видове рак
- Лекарства за епилепсия (антиконвулсанти)
- Лекарства за високо кръвно налягане (антихипертензивни), като бета-блокери, АСЕ инхибитори и диуретици
- Заместваща хормонална терапия
- Стабилизатори на настроението
- Нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС)
- Лекарства за болестта на Паркинсон
- Стероиди
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Лекарства за отслабване
- Недостиг на хранителни вещества: Дефицитът на червени кръвни клетки в тялото, внезапна загуба на кръв и недостатъчни нива на желязо могат да причинят не само умора, слабост и главоболие, но и косопад (7). Недостатъчният прием на хранителни вещества и спазването на нездравословна и небалансирана диета могат да причинят недохранване в организма. Това води до дехидратация на скалпа и косата и може да предизвика прекомерно падане на косата.
- Психологически стрес: Постоянното заболяване, драстичната и прекомерна загуба на тегло и екстремният физически труд могат да доведат до обезводняване и изтощение на тялото. Това може да направи космените фоликули недохранени и слаби и може да причини бърза загуба на коса.
- Хормонални промени: Хормоналните промени в тялото повишават чувствителността на космените фоликули, отслабват корените на косата и причиняват излишък на косата (8). Менопаузата, кистата на яйчниците, хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм и др. Водят до промени в хормоналния баланс на тялото ви, което в крайна сметка може да доведе до загуба на коса.
- Болест: Някои заболявания като автоимунни заболявания и нарушения на щитовидната жлеза могат да причинят косопад.
Докато алопецията не може да бъде лекувана, естествените лечения и лекарства могат да помогнат да забавят прогресията й и да ускорят растежа на косата. Ето няколко естествени лечения за алопеция.
Кои са най-добрите природни лечения за алопеция?
- Хранителна подкрепа: Минерали като калций, желязо, мед, хром, йод, цинк и магнезий са необходими за поддържане на здрав растеж на косата (9). Кисело мляко и соя, тъмнозелени зеленчуци, пълнозърнести продукти, незаменими мастни киселини и ядки и семена обикновено са най-добрите източници на витамин Е, антиоксидант и защитник на нервите. Морковите съдържат големи количества витамин А. Това е антиоксидант, който помага за производството на здравословен себум в скалпа. Наличието на твърде много витамин А може да доведе до загуба на коса. Има много други храни, които спомагат за насърчаването на растежа на косата и предотвратяват косопада, като плодове, яйца, спанак и броколи.
- DHT блокери и 5-α-редуктазни блокери: Използването на билки, които имат изразена DHT или 5-α-редуктазна блокираща активност, може да се използва за лечение на алопеция (10).
- Ароматерапия: Ароматерапията може да се използва като добавка за лечение на алопеция (11). Той използва силно концентрирани екстракти, които се получават от цветята, листата, кората и корените на различни растения. Както при билките, които се приемат през устата, етеричните масла достигат до кръвоносната система (кръвта), където се свързват с рецепторите и променят химичния състав. Тези масла работят не само на клетъчно ниво за укрепване / успокояване на нервната система, но и на духовно, осигурявайки усещане за благополучие. Локалната билкова терапия стимулира космените фоликули и се доказва като най-безопасният начин за справяне с различни видове косопад (алопеция).
В следващия раздел сме изброили симптомите на алопеция.
Симптоми на алопеция
Ето някои от симптомите на алопеция. Ако забележите някакви признаци на това, консултирайте се с Вашия лекар:
- Генетична загуба на коса в семейството
- Силно отделяне на коса
- Изтъняване на косата
- Косата пада в определена област на скалпа
Лечения
Медицинските процедури, одобрени от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) за андрогенетична алопеция, включват локален 2% миноксидил за жени и локален 5% миноксидил и орален тип II 5-α-редуктаза инхибитор fi настерид (1 mg / ден) за мъже (12), (13). Пероралният инхибитор на 5-а-редуктазата от тип I и II, дутастерид, също е ефективен при дозировка от 0,5 mg / ден, но не е одобрен за това показание.
Локалният миноксидил трябва да се прилага два пъти дневно и да се използва поне 12 месеца, преди да се вземе решение относно неговата ефикасност.
Трансплантацията на коса, която е хирургичен метод за възстановяване на косата, е опция за пациенти от мъжки и женски пол на възраст над 25 години със значителна загуба на коса. Трябва да се има предвид степента и вида на косопада, тъй като идеалните кандидати за трансплантация на коса са тези с фронтална и средна фронтална загуба на коса. Трансплантацията на коса с фоликуларна единица е за предпочитане, тъй като запазва естествената архитектура на космените единици и дава естествени резултати.
С всички нови технологии, вековни природни средства и промяна в режима на грижа за косата, справянето с алопеция може да стане по-лесно. Говорете с дерматолог или трихолог, който ще Ви предложи правилния начин на лечение за Вас.
13 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Singh, Kuldeep, et al. „Алопеция: въведение и преглед на лечението с билки.“ Списание за химически и фармацевтични изследвания 8 (2016): 59-64.
www.researchgate.net/publication/307582836_Alopecia_introduction_and_overview_of_herbal_treatment
- Pratt, C Herbert et al. „Алопеция ареата.“ Отзиви за природата. Грундове за болести 3 17011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573125/
- Malani, Anurag N et al. „Алопеция и промени в ноктите, свързани с терапията с вориконазол.“ Клинични инфекциозни болести: официална публикация на Инфекциозното общество на Америка 59,3 (2014): e61-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24855150/
- Озлу, Емин и Карадаг, Айсе Серап. (2017). „Телогенен ефлувиум.“
www.researchgate.net/publication/317150995_Telogen_Effluvium
- Лесиак, Кендра и Бартлет, Джеймън и Фрилинг, Гретхен. (2015). „Алопеция, предизвикана от наркотици.“
www.researchgate.net/publication/292612874_Drug-Induced_Alopecia
- Тости, Антонела и Масимилиано Пацалия. „Лекарствени реакции, засягащи косата: диагностика.“ Дерматологични клиники 25,2 (2007): 223-31, vii.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17430759/
- Хоскинг, Анна-Мари, Маргит Юхас и Наташа Атанаскова Месинковска. „Допълнителни и алтернативни лечения за алопеция: цялостен преглед.“ Нарушения на придатъците на кожата 2 (2019): 72-89.
www.karger.com/Article/FullText/492035
- Новак, Мелинда А и Джеролд С. Майер. „Алопеция: възможни причини и лечения, особено при нечовешки примати в плен.“ Сравнителна медицина 59,1 (2009): 18-26.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703143/
- Almohanna, Hind M et al. „Ролята на витамините и минералите в косопада: Преглед.“ Дерматология и терапия 9,1 (2019): 51-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Даривала, Мария Юсуф и Падмини Равикумар. „Преглед на билковите алтернативи при андрогенетична алопеция.“ Вестник по козметична дерматология 18,4 (2019): 966-975.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30980598/
- Каушик, Рахул, Дипика Гупта и Р. Ядав. „Алопеция: билкови лекарства.“ Международно списание за фармацевтични науки и изследвания 7 (2011): 1631.
www.researchgate.net/publication/215800523_ALOPECIA_HERBAL_REMEDIES
- Ho CH, Zito PM. Андрогенетична алопеция.. В: StatPearls. Островът на съкровищата (Флорида): публикуване на StatPearls; 2020 януари-.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/
- Варотай, Супеня и Вилма Ф. Бергфелд. „Андрогенетична алопеция: актуална информация, базирана на доказателства.“ Американско списание за клинична дерматология 3 (2014): 217-230.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs40257-014-0077-5